• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tramwaje się zatrzymują, ale autobusy już nie. Mieszkańcy chcą to zmienić

Aleksandra Nietopiel
4 września 2023, godz. 11:00 
Opinie (66)
Przystanek Paska 02, na którym zatrzymują się tylko tramwaje. Podwójny przystanek nie wchodzi w grę ze względów bezpieczeństwa. Peron - jak wskazuje ZTM - jest w tym miejscu za wąski. Przystanek Paska 02, na którym zatrzymują się tylko tramwaje. Podwójny przystanek nie wchodzi w grę ze względów bezpieczeństwa. Peron - jak wskazuje ZTM - jest w tym miejscu za wąski.

Mieszkańcy chcą przystanku, a ZTM odpowiada, że ze względów bezpieczeństwa się nie da. Ci jednak nie odpuszczają i walczą. A chodzi o przystanek autobusowy na Siedlcach przy ul. Kartuskiej na wysokości przystanku tramwajowego "Paska", przy którym zatrzymują się tramwaje.Częściej do miasta jeżdżę:

Mieszkańcy zwrócili się do Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku z pytaniem o uruchomienie dodatkowego przystanku autobusowego dla linii 167 przy ul. KartuskiejMapka na wysokości przystanku tramwajowego "Paska".

- Propozycja mieszkańców była taka, by otworzyć końcową część przystanku tramwajowego, żeby autobus mógł zabrać pasażerów. Tym bardziej że w stronę Bysewa mieszkańcy mają przystanek, ale w stronę centrum już nie - wyjaśnia czytelnik Trojmiasto.pl, pan Norbert.
Osiem tramwajów N8C zyska klimatyzację Osiem tramwajów N8C zyska klimatyzację

Peron jest za wąski - ale czy na pewno?Jak mówi mieszkaniec, ZTM nie zgodził się na propozycję. Komisja bezpieczeństwa i organizacji ruchu nie wyraziła zgody, ponieważ peron przystanku jest za wąski. Mieszkańców taka odpowiedź nie przekonała.

- Jeden przystanek dalej rozwiązanie przez nas zaproponowane funkcjonuje, więc coś tu jest nie tak. Jeden przystanek może być wąski, a drugi już nie? A jak przez rok podczas remontu autobusy się zatrzymywały, to wtedy było dobrze? Dla nas mieszkańców jest to niezrozumiałe - dodaje pan Norbert.
Przystanek znajduje się w sąsiedztwie Gdańskiego Centrum Świadczeń. Przystanek znajduje się w sąsiedztwie Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Nie ma możliwości obsługi przystanku z dwóch stronZTM w Gdańsku potwierdził wcześniejsze stanowisko, wyjaśniając, że planując trasy i przystanki, zawsze brane są pod uwagę potrzeby mieszkańców, jak również ich bezpieczeństwo. A to ostatnie nie zostało spełnione.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście- Podczas remontu torowiska tramwajowego na przystanku "Paska" 02 zatrzymywały się jedynie autobusy, nie zaś jednocześnie autobusy i tramwaje. Rozwiązania stosowane w trakcie prac remontowych (krótkotrwałe) uwzględniały demontaż barier ochronnych, ponieważ peron był obsługiwany tylko z jednej strony przez zastępczą komunikację autobusową. Natomiast obsługa przystanku z dwóch stron (przez tramwaje i autobusy) wymagałaby spełnienia odpowiednich warunków technicznych względem szerokości peronu, by zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Obecnie takie rozwiązanie nie jest możliwe - przekazała Dagmara Szajda, rzeczniczka ZTM-u.
  • ZTM wskazuje, ze peron przystankowy "Paska" jest za wąski, by wykorzystać go także do przystanku tramwajowego.
  • Na przystanku "Zakopiańska" jest pas buforowy w postaci dodatkowego pasa ruchu pełniącego funkcję przystanku autobusowego.  Przystanek "Zakopiańska" jest miejscami dwa razy szerszy, na przystanku "Paska" konieczny byłby demontaż wiaty - wskazuje ZTM.

Realne zagrożenieWedług ZTM funkcjonowanie w tym miejscu podwójnego przystanku stwarzałoby zagrożenie.

- Na przystanku "Paska" 02, po demontażu barier ochronnych, powstałoby realne zagrożenie, że przy równoczesnej wymianie pasażerów z tramwaju i autobusu ktoś mógłby zostać wepchnięty prosto pod koła jadącego samochodu. Natomiast na przystanku "Zakopiańska" jest pas buforowy w postaci dodatkowego pasa ruchu pełniącego funkcję przystanku autobusowego. Przystanek "Zakopiańska" jest miejscami 2 razy szerszy (mieści się na nim duża wiata przystankowa), na przystanku "Paska" konieczny byłby demontaż wiaty. Priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów - wyjaśnia rzeczniczka.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane