• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie plaże. Trudno sprząta się po ognisku

Jacek Dzięgielewski
7 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W środę efektowne wejście Daru Młodzieży
Nawet kilkadziesiąt zgłoszeń o rozpalaniu ognisk na plaży otrzymali strażnicy miejscy w Trójmieście od początku sezonu. Nawet kilkadziesiąt zgłoszeń o rozpalaniu ognisk na plaży otrzymali strażnicy miejscy w Trójmieście od początku sezonu.
Plaża świeżo po sprzątaniu. Plaża świeżo po sprzątaniu.

Choć służby sprzątające plaże robią to kilka razy w tygodniu, bywa, że niektórych zanieczyszczeń niełatwo się pozbyć. Służby dostają sporo sygnałów o paleniu na plażach ognisk, po których trudno się sprząta.



Po raz kolejny w tym sezonie kąpieliska Brzeźno Molo, Orle, Jelitkowo, Sobieszewo, Stogi, Sopot Koliba oraz kąpielisko Śródmieście w Gdyni otrzymały Błękitną Flagę - prestiżowe wyróżnienie przyznawane najczystszym plażom z całego świata. Nagrodzono również mariny Gdańsk i Gdynia.

Mimo to część plażowiczów jest niezadowolona z poziomu czystości nad morzem. W wielu miejscach brakuje śmietników, zrezygnowano też ze stawiania na plaży przebieralni - jak argumentuje MOSiR, z powodu częstych dewastacji tych obiektów.

To właśnie MOSiR-y odpowiadają za sprzątanie plaż w Trójmieście.

- Plaże sprzątane są codziennie do godziny 9 rano, a także na bieżąco od 9 do 20 - mówi Marcin Wargin, dyrektor sopockiego MOSiR-u. - Podobnie wygląda opróżnianie koszy na śmieci. Firma sprzątająca dba też na bieżąco o to, by nie dopuścić do przepełniania się śmietników.

Sprzątający plaże mają m.in. maszyny służące do przesiewania i napowietrzania piasku oraz usuwania wodorostów.

Mechaniczne sprzątanie plaży odbywa się raz w tygodniu, wcześnie rano, a okolice sopockiego molo są czyszczone dwa razy w tygodniu. Wyciąganie glonów z wody odbywa się doraźnie po ich pojawieniu się. Dodatkowo codziennie ma miejsce kontrola czystości całego obszaru.

W Gdańsku plaże czyszczone są ręcznie codziennie od wczesnego rana do godziny 20. Mechaniczne przesiewanie piasku odbywa się średnio raz w tygodniu. W Gdyni w okresie wakacyjnym plaże sprzątane są codziennie do godz. 8 rano. Od godz. 10-18 na kąpieliskach strzeżonych prowadzone są dyżury.

- Na gdańskich plażach, w szczególności na Przymorzu, w późnych godzinach wieczornych bardzo często rozpalane są ogniska, a pozostałości po nich, czyli spalone kawałki drewna rozrzucane są wokół miejsca, gdzie paliło się ognisko. Jest to wielkim utrapieniem plażowiczów, którzy następnego dnia mają problem ze znalezieniem czystego, nie zmieszanego z węglami piasku - skarży się pan Roman, czytelnik Trojmiasto.pl.

Czy na plaży można w ogóle legalnie rozpalić ognisko? Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zakazuje takich działań.

- Za rozpalenie ognia w miejscu niedozwolonym bez uzyskania na to zgody grozi nam kara od 50 zł do nawet 5 tys. zł. - mówi Karolina Podoska ze Straży Miejskiej w Gdańsku. - Do tego dojść mogą jeszcze mandaty za zaśmiecanie i spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Ognia nie wolno rozpalać bliżej niż 100 metrów od zabudowań, lasów lub w sposób utrudniający ruch drogowy. Ognisko można rozpalić na drogach utwardzonych i w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych.

Takie miejsce można znaleźć chociażby w nadmorskim Parku Reagana w Gdańsku. Skorzystanie z takiego miejsca jest jedyną szansą na zabawę przy ognisku w pobliżu morza.

- Od 1 czerwca strażnicy interweniowali w 28 przypadkach, gdy ludzie rozpalali ogniska. Często były to imprezy, którym towarzyszył alkohol, bywało, że znajdowały się tam małe dzieci - mówi Danuta Wołk-Karaczewska z gdyńskiej Straży Miejskiej. Straż Miejska w Gdańsku nie prowadzi podobnych statystyk.

- Codziennie o 6 rano strażnicy miejscy wraz z ratownikami wodnymi sprawdzają plaże - mówi Mirosław Mudlaff, komendant Straży Miejskiej w Sopocie. - Przypadki nielegalnego rozpalania ognisk w Sopocie są sporadyczne, w tym sezonie nie podjęliśmy żadnej interwencji w tej sprawie.

W Gdańsku i w Gdyni obowiązuje zakaz spożywania alkoholu na plaży, z wyjątkiem wyznaczonych do tego miejsc, takich jak bary czy restauracje. Przepis ten jest jednak nagminnie łamany, a służby porządkowe często przymykają oko na podobne przewinienia. Na trójmiejskich plażach obowiązuje też zakaz palenia - również nie przestrzegany przez bardzo wielu plażowiczów. Sopot jest w kwestii picia na plaży bardziej liberalny - tu można się napić legalnie, ale tylko od godz. 9 do 18.

Jak widać, przepisy (przynajmniej na papierze) zapewniają odpowiedni stan plaż i przewidują kary za ich zaśmiecanie. Problem zdaje się tkwić w nieegzekwowaniu tych regulacji bądź niewystarczającej obecności służb porządkowych monitorujących na bieżąco faktyczną kondycję plaży.

Nie pozostaje więc chyba nic innego, jak każdorazowe zgłaszanie przypadków zanieczyszczonych plaż. W Gdańsku należy dzwonić pod numer interwencyjny MOSiR 517 806 588 lub 58 302 36 99. Uwagi można zgłaszać także e-mailem na adres kapieliska@mosir.gda.pl. W Sopocie dzwonić można do kierownika plaży pod nr 609 680 820 lub do MOSiR-u - 58 550 12 15. Gdynia nie posiada takiego numeru interwencyjnego.
Jacek Dzięgielewski

Opinie (157) 8 zablokowanych

  • (1)

    Proponuję zrobić najpierw toalety, bo ludzie albo po wydmach albo do wody szczają, a potem zająć się ogniskami.

    • 5 1

    • toalety są

      Toalety są, przy wejściach na plażę od głównych ciągów pieszych, w każdym razie w Gdańsku, ale motłochowi nie chce się przejść 50 m i woli iść na wydmy, albo do ... morza

      • 0 0

  • (1)

    Czytam was od jakiegoś czasu i potrafię już wymienić 3 faktory najbardziej przeszkadzające w wypoczynku na plaży:
    1. Dzieci
    2. Psy
    3. Ogniska
    Hmmmm

    • 1 2

    • Ja umiem wymienić już 6..

      4. Zimne piwko
      5. Nieestetycznie ubrani ludzie (zdaniem czytelnika oczywiście)
      6. Mewy

      • 0 0

  • A tak z innej beczki...

    ... Chciałem dzieciakowi pokazać jak się buduje na plaży solidny zamek, którego nie ruszy ani fala ani wiatr. W związku z tym zamierzam zatargać na plażę worek cementu i trochę wzmocnić piaskowy zamek. Pusty worek oczywiście ze sobą zabiorę nie pozostawiając śmieci. Czy jest jakaś ustawa zakazująca takiego działania? Czy też łapiduchy od razu przybiegną z mandacikiem w zębach?

    • 0 0

  • tak to jest jak blokowa hołota nie ma gdzie ogniska bądź grilla rozpalić....

    a takie "apartamenty" w super lokalizacji pokupowali....

    • 2 0

  • Mieszkam w Brzeźnie i tego bydła co się dumnie zwie turystami, to do

    chlewu nie powinno się wpuszczać!

    • 0 0

  • sprzątanie do godz 20.00?

    Śmiech jestem na plażach od brzezna do sopotu codziennie od 7.00 do 18.00 jakoś nie widziałam sprzątania! Sporadyczny traktor do przesiewania widziałam 2 razy. Śmiech to co mówią! A druga sprawa że ludzie sami robią sobie syf to i na syfie leżą... Trochę kultury i będzie ok.

    • 1 0

  • Syf brod

    Plaze to brud fe nikt nie sprzata smieci cuchmace wodorosty karnos nie chodzi bo tu nie mieszka

    • 1 0

  • toalety przy plaży

    Może trochę nie na temat, choć właściwie związane z czystością plaży. BRAWO urzędnicy z Gdańska za toalety przy plażach!!! Rewelacyjny pomysł. Chociaż widziałam motłoch, który "wysadzał" dzieciaka na siku przy wydmie. Polacy to jednak brudasy.

    • 0 0

  • Ogniska na plaży

    Plaża nie jest do robienia ognisk. Tutaj chcemy odpoczywać na świeżym powietrzy i czystym piasku, którym możemy się pochwalić. Byłam w Hiszpanii, Francji, Turcji, Egipcie ale tylko u nas w Polsce mamy piękny piasek. Nie niszczmy tego co przynosi nam chlubę.

    • 0 0

  • brut na plaży Sobieszów

    Nie zgadzam się, że plaże są sprzątane, a plaża na wysokości całego Sobieszowa brudna w glonach i gałęziach brak możliwości spacerowania i wypoczywania jednym słowem wilki syf

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane