• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzy szpitale operują nielegalnie za pieniądze

rb
18 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
W szpitlau MSWiA komercyjne zabiegi wykonuje się od 2004 roku. W szpitlau MSWiA komercyjne zabiegi wykonuje się od 2004 roku.

Po operacji Szwedki w gdańskim Centrum Traumatologii, kolejny raport wojewody pokazuje, że komercyjne operacje w pomorskiem wykonuje 11 szpitali, w tym trzy robią to niezgodnie z prawem.



Czy mamy wystarczającą ilość prywatnych klinik?

Po nielegalnym zabiegu powiększenia piersi Christiny Hedlund, który dla Szwedki zakończył się śpiączką, były już wicemarszałek ds. zdrowia Leszek Czarnobaj, zażądał informacji, ile szpitali w województwie prowadzi działalność komercyjną. Okazało się, że aż 11.

- Bardzo niejasna sytuacja jest w trzech szpitalach. W Pomorskim Centrum Traumatologii, szpitalu MSWiA w Gdańsku i lecznicy w Kościerzynie. Wykonuje się w nich zabiegi konkurencyjne wobec tych, które szpital robi w oparciu o kontrakt z NFZ. Czyli ten sam zabieg można mieć za darmo i za pieniądze. Tego robić nie wolno - powiedział "Gazecie Wyborczej Trójmiasto" Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki.

Lekarz podkreśla też, że nie ma jasnych reguł, kto właściwie opiekuje się pacjentem po zabiegu. O szpitalu MSWiA wiadomo tylko, że jest tam wynajmowany cały oddział na płatne zabiegi, ale kto i co robi, już nie wiadomo.

Jak to odbywa się w praktyce? Okazuje się, że w szpitalu MSWiA komercyjne zabiegi wykonuje się od 2004 roku i zazwyczaj po godzinie 15. Jak podkreśla dyrektor szpitala Grzegorz Sut - po to by nie było kolizji z zabiegami wykonywanymi w ramach kontraktu.

Natomiast w szpitalu w Kościerzynie za pieniądze wykonuje się zabiegi urologiczne i wszczepienia endoprotez. Mimo że szpital ma na te usługi kontrakt z NFZ, to pacjenci którzy za zabieg nie płacą, czekają w długich kolejkach. W praktyce często wyglądało to tak, że lekarz zatrudniony na etacie w państwowym szpitalu przyjmował pacjenta prywatnie i prywatnie go operował.

Teraz z wynikami kontroli zapozna się marszałek województwa i od niego będzie zależeć dalszy los komercyjnych zabiegów.
rb

Opinie (208) ponad 20 zablokowanych

  • skąd to zdziwko ??? NFZ !!! dzien dobry Polsko !!!

    • 1 0

  • W MSWiA jest wszystko ok. (2)

    Wypowiedzieć mogę się tylko w zakresie Oddziału Chirurgii. W ostatnim czasie miałem możliwość poobserwowania przez dłuższy czas jak tam sprawy się mają, czego nie da się powiedzieć o autorze tego artykułu. Oczywiście wszystkiego nie wiem, ale:
    Pacjenci zapisywani/przyjmowani są w ramach NFZ, dopóki NFZ płaci za operacje. Zarówno z tzw. ulicy bo sytuacja tego wymaga (organoleptycznie stwierdzone), jak i na operacje planowe (też organoleptycznie). Zaznaczę drugi raz - dopóki NFZ za to płaci.
    Chirurdzy są bez zarzutu. Zarówno pod względem fachowości, zaangażowania jak i podejścia do pacjenta. O pielęgniarkach w większości też to można powiedzieć. Wyjątkiem są pielęgniarki na zlecenia, które nie za bardzo się przykładają.
    Operacje po 15-tej? Dlaczego nie. Jeśli ktoś z własnej woli chce zapłacić, proszę bardzo.
    Musi zapłacić bo NFZ nie daje kasy? Przykre.
    O. Ch. w MSWiA nie prokuruje takich sytuacji, pacjenci NFZ na tym nie cierpią. Często też, jeśli jest taka konieczność to na NFZ też są wykonywane operacje po 15-tej.
    Artykuł ten jest pobieżny i moim zdaniem przynosi więcej szkody niż pożytku. Wydaje się być napisany aby tylko na portalu coś było albo dla taniej sensacji. Proszę odwiedzić każdy ze szpitali, oddziałów, rzetelnie poobserwować i dopiero potem pisać cokolwiek.
    Oby więcej takich oddziałów jak ten chirurgiczny w MSWiA. Nie jestem odosobniony w tej opinii jeśli dobrze poszukać.
    I żeby było jasne. Nie mam żadnego osobistego interesu chwaląc ten oddział. A może jeszcze ktoś skorzysta.
    Pozdrawiam.

    • 8 0

    • nie tak

      W oddziale chirurgi robi się inne operacje, które robią zespoły z innych szpitali w swoich godzinach pracy (np od 13:oo). I wożono całe zestawy narzędzi i materiałów np z akademii medycznej, w której z kolei pacjenci musieli czekać aż narzędzia wrócą itd, a kasa płynie niejasno. Narażenie zdrowia i życia pacjentów, wożenie narzędzi samochodami prywatnymi zamiast transportem medycznym, za mała obsada pielęgniarek operacyjnych, zmuszanie do tej pracy itd itp.

      • 1 2

    • Ja również każdemu będę polecała ten szpital. Czy to rano, czy w nocy, przed operacją, po operacji... dużo tam życzliwości. Do dziś pamiętam wesołe, kochane pielęgniarki, które z humorem się mną opiekowały ...i lekarza, który po operacji pozytywnie dodał sił :). Wdzięczny, zdrowy były pacjent, to chyba najlepsza "reklama" dla tego oddziału. Opinie ludzi, którzy tak naprawdę nie wiedzą jak tam jest uważam za krzywdzące.

      • 1 0

  • rozpędzoć to towarzystwo !

    Cały czas płacimy składki , a jak przychodzi co do czego nic nam fundusz nie da
    za wszystko bulić, bulic i bulić

    • 2 0

  • na inne operacje trzeba czekać

    Lekarze wykonują nielegalne operacje, a na te konieczne dla zdrowia w ramach NFZ nie ma miejsc i trzeba czekać miesiącami. Komercyjni pacjenci zajmują miejsca w szpitalach, lekarze biorą pieniądze do ręki, szpital nic z tego nie ma, a wszyscy narzekają na służbę zdrowia. Koszmar. Lepiej nie chorować i nie korzystać z polskiej służby zdrowia.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane