• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tusk: Będą dwie elektrownie atomowe

Michał Jamroż
9 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Elektrownie najprawdopodobniej staną na Pomorzu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie do końca roku rząd. Nz. niedokończone instalacje elektrowni atomowej w Żarnowcu. Elektrownie najprawdopodobniej staną na Pomorzu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie do końca roku rząd. Nz. niedokończone instalacje elektrowni atomowej w Żarnowcu.

Nagły zwrot w sprawie ewentualnej polskiej elektrowni atomowej. W Gdańsku premier Donald Tusk zapowiedział w niedzielę, że do końca roku rząd podejmie decyzję, gdzie staną w Polsce dwie elektrownie atomowe. - Chodzi o północno-wschodnią Polskę - powiedział premier. - Pomorze ma dużą szansę na lokalizację elektrowni - zapewnia marszałek województwa Jan Kozłowski.



Czy jesteś za budową elektrowni atomowych na Pomorzu?

Premier złożył "atomową" deklarację na prowizorycznej konferencji prasowej, która odbyła się zaraz po uroczystości wręczenia dyplomów tegorocznym absolwentom gdańskiej Akademii Medycznej. - Nie mówimy o jednej elektrowni, ale przynajmniej - w pierwszym etapie - o dwóch - mówił Donald Tusk. Po czym zaznaczył, że to dopiero początek. - Gdy patrzymy na świat, to widać, że jeśli chodzi o energetykę, to bezpiecznie czują się te kraje, które nie mają kilku elektrowni atomowych, ale kilkadziesiąt.

Pytany o ewentualną lokalizację premier odpowiedział, że choć decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma, to w grę wchodzi budowa obiektów w najbiedniejszych regionach kraju, by w ten sposób wspomóc ich rozwój. - Chodzi przede wszystkim o północno-wschodnią Polskę, skąd na Litwę budować będziemy przecież most energetyczny. On również potrzebuje odpowiedniego zaplecza produkcyjnego - mówił Tusk - Nie muszę nikogo przekonywać, tym bardziej że jesteśmy dziś w Gdańsku, że Pomorze też jest mi bliskie.

Nieoficjalnie osoby z otoczenia premiera przyznają, że Pomorze to jedna z najpoważniej rozpatrywanych lokalizacji. Drugą jest Podlasie.

- Trójmiasto ma fatalny bilans energetyczny, większość energii jest importowana z innych regionów, co z jednej strony jest drogie, a z drugiej niesie za sobą ryzyko gigantycznych awarii - mówi nasz informator. - Poza tym, badania dotyczące lokalizacji z czasów budowy Żarnowca nie zdezaktualizowały się. Pomorze to nadal miejsce, gdzie z geologicznych, strategicznych i ekonomicznych punktów widzenia taka elektrownia miałaby największą rację bytu.

Marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski, który sam parę tygodni temu wysłał list do premiera nawołujący rząd do lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu, sam jest zaskoczony tempem wydarzeń.

- Wiedziałem, że rząd rozważa budowę od razu dwóch elektrowni, ale zapowiedź decyzji dotyczącej lokalizacji jeszcze w tym roku jest zaskakująca - mówi Kozłowski. - Musimy przygotować się do debaty ze społeczeństwem, w którym wciąż pokutują skojarzenia z Czarnobylem. Trzeba przekonać ludzi, że to najnowocześniejsza technologia, bezpieczna i znacznie mniej szkodliwa niż np. elektrownie węglowe, a przede wszystkim tańsza.

Gdzie "atomówka" miałaby dokładnie powstać? - Ciągle aktualny jest Żarnowiec - mówi Kozłowski. - Może nie dokładnie ta sama działka, ale ogólnie sąsiedztwo żarnowieckiego jeziora.

Jezioro jest kluczowe, bo z jednej strony elektrownia jądrowa potrzebuje dostępu do wody, a z drugiej istniejąca przy zbiorniku elektrownia szczytowo-pompowa to idealne towarzystwo dla elektrowni jądrowej - dzięki takiemu połączeniu energia z "atomówki" może być lepiej wykorzystywana.

Dziś znajduje się w tym rejonie Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ostatnie elementy budowanej w PRL-u elektrowni wywieziono na początku lat 90. Część sprzedano za granicę: np. żarnowiecki reaktor za symboliczną złotówkę trafił do Finlandii, gdzie do dziś produkuję prąd.
Gazeta WyborczaMichał Jamroż

Opinie (361) ponad 20 zablokowanych

  • O tak, północny wschód to wspaniałą rejonizacja.

    Wprost na talerzu ruskich agresorów.

    • 0 0

  • burak tusk niech pomysli

    zamiast piepszyc o elektorwniach atomych niech zasiegnie glosu ludzi, ktorzy w przeciwienstwie do niego cos wiedza. dlaczego nikt w Polsce nie mowi o geotermii, i jak slysze, ze wody sa za zimne to smiech mnie ogarnia. Sa przeciez metody otrzymywania energii elektrycznej z wod geotermalnych o niskiej temperaturze (nizszej niz 100'C). Ale po co pomyslec. Baran tusk uslyszal o EA i juz wie wszystko. wstyd mi za tego nieuka

    • 1 0

  • Może i niebezpieczna

    ale nowe technologie powodują że ryzykow wystąpienia awarii wynosi 0,000001% więc zachowujmy sie racjonalnie .
    Błędy występują wszędzie ale nowoczesne komputery są w stanie je wyeliminować . A prąd jest naprawde ważny . Ktoś zaraz odpisze że źródła odnawialne . Powiem Tak tyle że są to baaaardzo drogie rozwiązania i czasochłonne

    • 1 1

  • odpady radioaktywne (3)

    Szkoda, ze wszyscy sie rozwodza na temat przewagi elektrowni atomowych nad weglowymi, a nikt nie wspomina o odpadach radioaktywnych, ktore trzeba gdzies skladowac. I ktorych przy obecym stanie wiedzy nie umiemy unieszkodliwic...
    A czy ktos pomyslal o zmianie klimatu i jesli lodowce sie stopia (co jest juz procesem, ktorego nie mozna zatrzymac a jednie spowolnic), to i Trojmiaso i cale wybrzeze zaleje, wiec taki reaktor tez bedzie zagrozeniem. Szkoda, ze ci nasi politycy to niedouczenie teoretycy i demagodzy.
    Nadal uwazam, ze mamy niewykorzystany potencjal w energiach odnawialnych (biogas, energa termalna, wodna i wiatrowa).

    • 1 0

    • głąbie - Polska miała już reaktory i ma własny mogilnik

      bo to się tak nazywa, tumanie. Ile wam ruskie płacą za te wpisy?

      • 0 0

    • ja wspomniałem na początku przeczytaj uważnie (1)

      Odpady radioaktywne dobrze składowane są mniejszym zagrożeniem niż miliony ton popiołów w elektrowniach, zawierających również pierwiastki promieniotwórcze, ciężkie metale itp. Szkody górnicze powstałe przy wydobywaniu węgla są istotnym problemem urbanistyki, zobacz co wyprawiają pseudoekolodzy-srule przy odkrywce przy jezioro Gopło! Ot, nagonka popaprańców ekologów, terroryzujących społeczeństwo TYLKO lub głównie dla kasy (WIEM CO MÓWIĘ - znam co nieco metody tych skurczybyków od strony prawnej i widziałem ugody finansowe z przedstawicielami..) Jeśli już to większym problemem jest bardzo ograniczona ilośc surowca do wytwarzania paliwa jądrowego - obecnie znane złoża uranu szacowane są na ~~30 lat przy poziomie obecnego zapotrzebowania.

      • 0 0

      • Uranu w wodach oceanicznych jest na ~1000 lat

        do tego opracowywane są reaktory na Tor, którego jest pod dostatkiem.

        • 0 0

  • Wiatry w żarnowcu ? w kierunku trojmiasta !!! (1)

    Wiatr w żarnowcu wieje w kierunku trojmiasta! tylko 19 dni w roku .. jest odwrotnie! Gratuluję pomysłu budowania tam elektrowni ! W przypadku awari, trójmiasto wyludnieje jak Prypeć ! pozdrawiam

    • 1 0

    • wieje wiatr, nie wiatry! naucz się języka a potem się wypowiadaj.

      • 0 0

  • eko-prymitywy

    jestescie zalosni i ubodzy na umysle elektrownie atomowe to cos co ma kazdy normalny kraj tylko polska jest taka prymitywna i zuborzala w wiedze na ten temat ze plakac sie chce kazde prostety w sprawie budowy powinny byc krwawo tlumione

    • 0 2

  • LUDZIE PRZESTANCIE! (1)

    Po pierwsze - Elektrownie atomowe są najbardziej wydajnymi elektrowniami !

    Po drugie, przestancie gadac glupoty o Czarnobylu, malo z Was wie wiecej na ten temat,
    ta katastrofa to wina ludzi i nadmiernej oszczednosci - po pierwsze - tamtej nocy 26 kwietnia reaktor mial przeprowadzony test, bo mial po prostu byc zrobiony,a tak naprawde nie bylo takiej potrzeby - wiec pierwszym czynnikiem byla nadgorliwosc. Potem zauwazono,ze zle zaczeto ten test,mimo to - kontynuowano. Po trzecie - reakcja reaktora na test zaczela sie wymykac spod kontroli, - zareagowano; - z tym ze srodek do jej spowolnienia okazal sie katastrofalny - w tych warunkach wręcz spotęgował reakcje. I ostatnie - gdy doszlo do drugiego (najpowazniejszego wybuchu -tak,byly dwa),moglo nie byc takiego skazenia. Dlaczego? Bo zamiast zamontowac 2 pokrywy na reaktorze ,ZSSR postanowikl zaoszczedzic i zamontowac tylko 1.
    Wlasciwie reaktor byl juz starszego typu, produkowal mase plutonu/uranu (z mozliwym zastosowaniem na bomby?) ...

    Jesli nie zrozumieliscie mojego wywodu, powiem tyle,ze nie uwazajcie kazdego reaktora jako kolejnego Czarnobyla, technika się zmienia i sa nowsze rozwiazania. Dajcie spokoj. Najpierw poczytajcie o czyms,a potem oceniajcie.

    Ja jestem na TAK dla elektrowni atomowych.

    • 0 1

    • a reaktor?

      A najważniejsze to, że był to reaktor grafitowy których się już nie buduje.

      • 0 0

  • W BALANA RABIA CI KTORZY NA TYM KASE ROBIA!!!

    KTO NA TYM SYSTEME ZYSKUJE?
    MY? LUDNOSC KTORA W POBLIZU MIESZKA? GDZIE PONAD SREDNIA PRZYPADKI RAKOTWORCZYCH CHOROBY POWSTAJA?
    CZY SZEFOWIE FIRM I LOBBYISCI ATOMOWI DOSTAJACY KASE OD PANSTWA. I JESZCZE BIORA OD NAS ZA TANIA I PEWNA ENERGIE.

    CO ZA SYF.

    I NICH OCZYSZCZA TEN RANKING Z IP.ADRSOW KTURE SIE POWTAZAJA.

    ILE BYLO JUZ TYCH "MALYCH" WYPADKOW? TOZ TO NIE TYLKO CZARNOBYL BYL. W MNIEJSZEJ SKALI FRANCJA, WLOCHY, JAPONIA, USA TEZ Z OFIARAMI SMIERTELNYMI.

    • 1 0

  • kadry

    Gdyby nawet taka elektrownia została zbudowana-kto ją będzie obsługiwał? W Polsce nigdy nie było techniki atomowej, nie ma ludzi z doświadczeniem. Chyba żeby zaimportować fachowców zagranicznych. To byłaby wtedy taka "suwerenna" elektrownia jak tarcza rakietowa.

    W elektrowni atomowej muszą pracować ludzie z doświadczeniem, to nie miejsce na realizację zasady "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie atominżyniera".

    • 0 0

  • źródła eko-energii !!! (1)

    W naszym pięknym kraju mamy dużo energi ze źródeł naturalnych!!!
    I z tego powinniśmy już od dawna korzystać !!!
    Dlaczego Pan Premier Tusk nie podejmie takiego hasła i takiego wyzwania, tylko idzie na łatwiznę populistyczną???

    • 1 0

    • podaj te źródła cwaniaczku

      tylko dokładnie, co gdzie i ile.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane