- 1 Złowe Lwy dla filmu "Kos". Mamy zwycięzcę 48. FPFF w Gdyni (69 opinii)
- 2 Okręt przejedzie przez skwer Kościuszki (135 opinii)
- 3 Podróż pociągiem to wciąż loteria (188 opinii)
- 4 Gdańsk na grobach zbudowany. Część 1 (111 opinii)
- 5 Trzy osoby uratowane z pożaru altany (70 opinii)
- 6 W niedzielę półmaraton w Gdańsku (225 opinii)
Ulica Wajdeloty do naprawy. Trzy miesiące utrudnień
Choć jej kapitalny remont zakończył się w 2014 r., już trzeba dokonać napraw. W czwartek rozpocznie się remont fragmentu ul. Wajdeloty we Wrzeszczu, na odcinku od ronda Grassa do ul. Waryńskiego. Utrudnienia dla kierowców potrwają trzy miesiące, tj. do drugiej połowy października.
Czytaj więcej: Tu powstawały pierwsze powojenne gdańskie pączki
Przez wiele lat potencjał ulicy psuła znajdująca się w fatalnym stanie nawierzchnia. Zarówno jezdni, jak i chodników pokrytych w większości kiepskiej jakości asfaltem. Brakowało także - a właściwie w ogóle nie było - małej architektury i zieleni.
Remont motorem zmian
Wszystko zmieniło się za sprawą miejskiego projektu "Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza", który zakończył się w roku 2014. Ul. Wajdeloty przeszła wówczas metamorfozę. Jezdnia została pokryta elegancką kamienna kostką, a chodniki kostką lub kamiennymi płytami. Wzdłuż ulicy zlikwidowano większość miejsc postojowych, a na zwolnionej przestrzeni zasadzono szpalery drzew i zamontowano m.in. ławki czy kosze na śmieci.
Ponadto ruch samochodowy został znacznie zmniejszony, gdyż ul. Wajdeloty stała się ulicą jednokierunkową - ruch odbywa się w kierunku dworca kolejowego Gdańsk-Wrzeszcz - a na jezdni pojawiły się spowalniacze ruchu. Skutki tego remontu znacznie wykroczyły poza poprawę estetyki ulicy.
Czytaj więcej: Ogólnopolska nagroda dla rewitalizacji ul. Wajdeloty
Wzdłuż ul. Wajdeloty zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu lokale gastronomiczne, które przyciągają nie tylko wrzeszczan. Innymi słowy, ulica stała się niezwykle popularnym miejscem spotkań, które żyje do późnych godzin wieczornych.
W związku z tym pojawiła się nawet idea przekształcenia ulicy w deptak. Pomysł spalił na panewce, gdyż sprzeciwiła się temu większość okolicznych mieszkańców.
Czytaj więcej: Wajdeloty nie będzie deptakiem. Zdecydowali mieszkańcy w ankiecie
Problemy już po kilku latach
Niestety, na tym sielankowym obrazie już po kilku latach pojawiła się rysa. Już w 2019 r., a więc zaledwie pięć lat po przeprowadzeniu remontu, informowaliśmy o pojawieniu się zapadlisk w jezdni, wybrakowaniu kostki brukowej czy przekrzywionych słupkach, uniemożliwiających parkowanie na chodniku.
Władze miasta zdawały sobie z tego sprawę i próbowały wyegzekwować naprawę od wykonawcy remontu z tytułu gwarancji.
Bezskutecznie. Wykonawca nie usunął usterek, które były mu zgłaszane podczas przeglądów gwarancyjnych. Wyznaczony przez magistrat termin upłynął 30 czerwca ubiegłego roku.
Warto jednak podkreślić, że rozpoczynająca się 22 lipca naprawa zostanie sfinansowana z gwarancji ubezpieczeniowej poprzedniego wykonawcy, a nie z budżetu miasta.
Czytaj więcej: Gdańsk szykuje się do kolejnego remontu ul. Wajdeloty
- Wszczęliśmy procedurę pozyskania środków z tytułu zabezpieczenia należytego wykonania umowy i zleciliśmy ekspertyzę techniczną, która wykazała przyczynę usterek i technologię napraw. Po pozyskaniu całej kwoty z gwarancji ubezpieczeniowej rozpoczęliśmy procedurę zmierzającą do wykonania prac naprawczych w ramach wykonawstwa zastępczego. Po przeprowadzeniu przez GZDiZ postępowania o udzielenie zamówienia publicznego został wyłoniony wykonawca na naprawę nawierzchni ulicy - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Koniec remontu pod koniec października
Remontowi nawierzchni z kostki kamiennej zostanie poddany odcinek ul. Wajdeloty pomiędzy rondem Grassa a ul. Waryńskiego. Prace rozpoczną się we wtorek, 22 lipca, i zgodnie z harmonogramem powinny zakończyć się po upływie trzech miesięcy.
- Naprawa, która usunie przedwcześnie powstałe w trakcie eksploatacji usterki, realizowana będzie w ramach procedury wykonawstwa zastępczego. W ramach remontu wymieniona zostanie kostka kamienna wraz z podbudową na ul. Wajdeloty na odcinku od ronda im. Güntera Grassa do skrzyżowania z ul. Waryńskiego. W celu zachowania dojazdu do posesji dla mieszkańców prace podzielone zostały na trzy etapy - uzupełnia Kiljan.
Którędy poprowadzono objazd?
W każdym z etapów remontowany fragment ul. Wajdeloty zostanie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego. Objazd zamkniętego odcinka będzie możliwy ulicami: Waryńskiego, Wyspiańskiego, al. Legionów, Wybickiego, Lelewela i Aldony. Jednak dojście dla pieszych w każdym z etapów będzie zapewnione.
Etapowanie inwestycji przedstawia się następująco:
- I etap - od skrzyżowania z ul. Waryńskiego do wjazdu do posesji nr 29 (22 lipca - 20 sierpnia);
- II etap - środkowy fragment ulicy od wjazdu do posesji nr 29 do wjazdu do posesji 2 i 28 (23 sierpnia -24 września);
- III etap - od wjazdu do posesji nr 2 i 28 do ronda im. Güntera Grassa (29 września - 22 października).
Trwa remont na Wajdeloty (16 opinii)
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-07-22 12:30
(2)
Jeżeli robi się remont z założeniem, że to będzie deptak i pod tym kątem dobiera materiały a w ostatniej chwili ugina pod naciskiem kierowców (bo to elektorat) to tak się kończy. Nie da rady zjeść ciastka i mieć ciastka.
Na marginesie: Nie -kierowca to też wyborca, może warto o tym pamiętać.- 13 8
-
2021-07-23 08:32
Dramat (1)
A Ty tutaj mieszkasz, czy tak tylko pieprzysz? Powoli nie da się tu żyć, ludzie drą pyski po nocach, rzygają na schody wejściowe do klatek, sikają. Weekend to prawdziwa udręka. A w kółko przewija się temat tego nieszczęsnego deptaka. Mieszkańcy go nie chcą i jednoznacznie się w tym temacie wypowiedzieli!
- 2 1
-
2021-07-24 00:35
Nie da się żyć?
Ludzie którzy odwiedzają okzajonalnie Wajdeloty to problem w przeciwieństwie do lokalnego menelstwa i marginesu społecznego, chlejącego w bramach i wszczynajacego burdy. I ktoś chce wmówić, że to obcy sikają po klatkach...
- 1 1
-
2021-07-22 11:10
Nie nazwałbym tego remontem, (1)
a raczej lukrowaniem. Wystarczy przejść przez jakakolwiek bramę i "podziwiać" te polukrowane od zewnątrz kamieniczki. Jest to obraz włodarzy tego miasta od wielu, wielu lat.
- 6 3
-
2021-07-22 12:17
Ale podwórka to dzieło mieszkańców
- 0 0
-
2021-07-22 08:22
A może lepszy remont
Myślę że większość mieszkańców Gdańska wolałoby żeby miasto robiło porządne remonty, niż szumne rewitalizację, które trzeba co roku poprawiać. No i na pewno byłoby tańsze, bo jak coś fikuśnie nazwiesz to od razu cena idzie w górę.
- 28 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.