• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uniwersytet rośnie w siłę

mak
6 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Znika stadion UG w Oliwie
Wydział Chemii UG wzbogaci się o dwa nowoczesne budynki. Wydział Chemii UG wzbogaci się o dwa nowoczesne budynki.

Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie wzbogaci się o kolejny nowoczesny budynek. Do końca 2011 r. mają stanąć trzy gmachy, w których będą mieścić się Wydział Biologii i Wydział Chemii. Samo dofinansowanie z ministerstwa wyniosło nieco ponad 236 mln zł. Inwestycja pochłonie jednak znacznie więcej pieniędzy.



Drugi budynek Wydziału Chemii. Drugi budynek Wydziału Chemii.
Nie mniej nowoczesny będzie gmach Wydziału Biologii. Nie mniej nowoczesny będzie gmach Wydziału Biologii.
Budynek Wydziału Biologii. Budynek Wydziału Biologii.
Pierwszego lipca uczelni udało się podpisać umowę o potężne dofinansowanie projektu pt. "Budowa Budynków Wydziałów Chemii i Biologii Uniwersytetu Gdańskiego". Zakłada on budowę na terenie gdańskiego kampusu nowego gmachu dla Wydziału Biologii oraz dwóch budynków dla Wydziału Chemii, w których ulokowane zostaną kierunki: chemia oraz ochrona środowiska.

Budynki powstaną tuż za Biblioteką Główną UG, która mieści się przy ul. Wita Stwosza 53, równolegle do Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Projekt uczelni był na tyle dobrze przygotowany, że udało się go podpisać jeszcze przed akceptacją Unii.

- Projekt Uniwersytetu Gdańskiego jest jednym z dwóch największych w zakresie szkolnictwa wyższego - zaznacza Daniel Maksym, zastępca dyrektora Departamentu Finansowania Szkół Wyższych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Każdy duży projekt to magnes w regionie, który przyciąga studentów, biznes, pozwala na efektywniejszy rozwój. Tym bardziej nas cieszy, że projekt Uniwersytetu Gdańskiego został przygotowany w sposób wzorcowy przez profesjonalnie zorganizowany zespół. To także bardzo ważne, gdyż liczba prawno-formalnych unijnych uregulowań jest ogromna i nietrudno o potknięcia - dodaje.

Jednak droga do powstania gmachów jest jeszcze daleka. - Na razie został rozstrzygnięty konkurs na projekty architektoniczne i rozpoczęła się procedura przetargowa - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG. - Zgodnie z planem budynki mają stanąć do końca 2011 roku - dodaje.

Problemem z jakim uczelnia boryka się od lat są warunki lokalowe. Budynki uniwersytetu są bowiem stare i rozrzucone na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów, co znacznie utrudnia dynamiczny rozwój uczelni. Rozwiązaniem ma być właśnie projekt rozbudowy kampusu.

W trzech nowoczesnych budynkach o łącznej powierzchni 52 tys m. kw., studenci będą nie tylko zgłębiać tajniki zawodu, ale także uczyć się języków obcych i prowadzić badania na nowoczesnym sprzęcie.

Warunki z pewnością będą komfortowe. Powierzchnia samego Wydziału Biologii to ponad 23 tys. m. kw. Budynek będzie składał się z czterokondygnacyjnych skrzydeł oraz jednego skrzydła pięciokondygnacyjnego. Wszystkie będą połączone wspólnym holem.

Każde skrzydło przeznaczone zostanie dla poszczególnej specjalności, w tym m.in. dla - najnowocześniejszych pod względem innowacyjnym - biologii molekularnej, środowiskowej oraz eksperymentalnej. Zaplanowano też m.in.: sale do ćwiczeń, laboratoria i pracownie specjalistyczne, a część powierzchni będzie wykorzystana na szklarnie i woliery dla ptaków. Budynek zostanie wyposażony w sprzęt audiowizualny, system kontroli dostępu i monitoringu, sieci informatyczne i teletechniczne.

Podobnie będą wyglądać budynki Wydziału Chemii, który składać się będzie z dwóch przestronnych gmachów - jeden o powierzchni 18 tys. m. kw., drugi - 11 tys. m. kw.

Także i w nich zaplanowano w m.in. laboratoria naukowo - badawcze oraz wydziałowe, w których odbywać się będą zajęcia praktyczne dla studentów. Uruchomiona zostanie też hala technologiczna, w której będzie można prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej oraz środowiskowej.

W ramach inwestycji planowane jest także utworzenie laboratoryjnego centrum doskonałości, a więc unijnego programu, który pozwala na prowadzenie badań w kierunku nowoczesnych technologii w zakresie chemii, biologii i biotechnologii.

Całkowity koszt inwestycji nie jest jeszcze znany.

Kampus UG

Koncepcja Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego zakłada budowę - obok już istniejących budynków rektoratu oraz wydziałów: Prawa i Administracji, Filologicznego, Historycznego, Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Biblioteki Głównej UG - nowych budynków wydziałów: Biologii, Chemii, Nauk Społecznych oraz Instytutu Geografii (który jest już w drugim etapie budowy), budynku informatyki dla Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej, nowego gmachu neofilologii, a także Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji czy domu studenckiego na ok. 240 miejsc (drugi powstanie w kampusie sopockim).
mak

Miejsca

Opinie (156) 3 zablokowane

  • wszystko idzie do przodu my sie uczymy cale zycie i rozwijamy uczelnia tez musi aby do przodu :)

    • 0 0

  • Płatne, niepłatne, prywatne, publiczne

    UG działa na zasadach rynkowych, tak jak uczelnie prywatne. Kilka dni temu była o dyskusja o wyższości "świąt bożego narodzenia nad świętami wielkiej nocy". Nie ma mowy (nie powinno być) o różnym traktowaniu studentów, o ich windowaniu, skoro żadnej z uczelni "pecunia non olet". Z Wydziału Prawa na UG wywodzi się gros prawników praktykujących w Trójmieście, WSMSGiP wypuszcza w tym roku pierwszych absolwentów, za pięć lat pojawią się absolwenci kolejnej Uczelni. No i bardzo dobrze. Gadki o kupowaniu zaliczeń, prac, o życzliwym traktowaniu na niepublicznych uczelniach, to se mogą frustraci, którzy za te usługi przepłacili, w kapcie włożyć, wypełniając ubytki w zeszłorocznej słomie

    • 3 1

  • świetnie

    To świetna inwestycja w przyszłość. Narazie i tak wchodzi niż dem. i raczej ciężko będzie z finansowaniem takiej budowy, poziom nauczania na UG szybko się nie podniesie, ale prędzej czy późnije ktoś musiał scalić wszystkie wydziały w jeden kampus i stworzyć dobrą bazę na przyszłośc. Za 10-15 lat będziemy mieli studentów z innych miast tak jak dotychczas W-wa, Poznań, Kraków...
    P.S. ma matematykę i inne wydziały też przyjdzie czas, a stare gmaszyska można sprzedać lub wydzierżawić

    • 0 0

  • wszystko kosztem aktualnie studiujących

    Stypendia naukowe na UG są na żenująco niskim poziomie w porównaniu choćby z PG. Np. na prawie za średnią w granicach 4,5 otrzymamy 80 zł miesięcznie!!! I tak od lat - nic się nie zmienia. No ale za to jaki ładny ten uniwersytet.

    • 1 0

  • A mat-fiz-inf w epoce kamienia łupanego...

    Noo, a Mat-Fiz-Inf uczy się w budynku, gdzie toalety pamiętają środkowego Gierka, ławki do niedawna jeszcze pochodziły chyba z "wystawki" ze szkół podstawowych, a krzesła - krzesła chyba pozbierano ze śmietników (każde inne, większość chwiejna, panie - uważać na rajstopy, bo można podrzeć). W ostatnim roku się poprawiło, ale do normalności nadal daleko. Po to pytano nas na pierwszym roku, jakich zmian chcemy (chcieliśmy, żeby bufet był otwarty w każdy weekend, bo jak się siedzi od 8 do 18, to ciężko wyżyć o kawie i batonikach z automatu), żeby potem postulaty zignorować. Jedyny plus to wykładowcy generalnie frontem do studenta (a nie inną częścią ciała, jak na PG) i cudowna, fantastyczna, absolutnie wyjątkowa Pani Z Dziekanatu (umyślnie wielką literą - szacun^2). Mimo to, chciałoby się, żeby płacenie czesnego przekładało się na poprawę warunków na uczelni - bo teraz wygląda to na wrzucanie kasy w czarną dziurę...

    • 0 0

  • fajnie :)

    mam nadzieję że się jakoś wyrobią, bo kończę akurat biol-chem w 2011 i chciałabym tam się dostać :)

    • 0 0

  • Brawo PO Brawo Adamowicz

    Wkoncu jakas pozywna wiadomosc z gdanska na temat edukacji. Tym razem nowa uczelnia. To bardzo wazne dla młodych studentów i naszego miasta. Dzięki temu będą mieli należyte waruni, żeby sie dokształcać. Kazdy wie w jakim stanie są gimnazja i szkoły średnie... (pamietam te popękane sciany, sprucniałe okna, a wf zamiast w hali sportowej to na korytarzu...)

    • 1 0

  • NARESZCIE!

    budynki MUSZĄ wyglądać odpowiednio i to świadczy nie tylko o prestiżu uczelni, ale także miasta i kraju w ogóle. UG ma rzesze studentów z wymiany typu Erasmus i potem informacje na temat naszego kraju idą w świat.

    BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE NASZE UCZELNIE BĘDĄ WYGLĄDAŁY EUROPEJSKO

    i nikt mi nie powie, że lepiej jest się uczyć w starych stęchłych pomieszczeniach, niż takich klimatyzowanych, gdzie miło się spędza czas - dajcie młodym oddychać i przestańcie opowiadać bajki o pensja nauczycieli akademickich, doktorantów, bo to są inne środki.

    cieszmy się! to nasze polskie maruderstwo jest po prostu straszne.. A nowoczesne budynki mogą stać się wizytówką miasta :)

    • 3 1

  • Ładnie ale nam potrzeba inżynierów po uczelniach technicznych z

    prwdziwego zdarzenia a nie kolejnych bezrobotnych po Uniwerku

    • 3 1

  • to nie oliwa tylko dzielnica Gdańsk-Przymorze Uniwersytet!

    To chyba jakaś plaga ostatnio wiem ze mamy dziennikarstwo na bardzo niskim poziomie ale dlaczego te gryzipiórki mają taka kiepska orientacje w terenie!!!??

    PKP specjalnie zmieniło nazwę przystanku kolejowego na Gdańsk Przymorze Uniwersytet .A tu jakiś głąb wypisuje ze to w oliwie jest.

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane