Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie odbędą się wizyty duszpasterskie w Archidiecezji Gdańskiej, obejmującej m.in. Gdańsk, Gdynię i Sopot - taką decyzję podjął ks. Jacek Jezierski, biskup administrator diecezji. W związku z zaistniałą sytuacją błogosławieństw domów i warsztatów pracy mogą dokonać osoby świeckie.
Księża odwiedzają swoich parafian, aby wspólnie z nimi pomodlić się, poświęcić ich mieszkania oraz udzielić błogosławieństwa domownikom na cały najbliższy rok. To także okazja do bliższego zapoznania się księży z parafianami, którzy mogą porozmawiać o trapiących ich problemach, zasięgnąć porady itd.
Zdrowie parafian najważniejsze
Wielu katolików zadawało sobie pytanie, jak w warunkach pandemii będzie wyglądać tegoroczna kolęda. Władze Archidiecezji Gdańskiej rozwiały właśnie wszelkie wątpliwości w tej sprawie. W trosce o zdrowie i życie parafian wizyt duszpasterskich w ogóle nie będzie.
Czytaj więcej: Bez wody święconej i bierzmowań. Nowe wytyczne dla wiernych
- Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży - czytamy w komunikacie ogłoszonym przez ks. Jacka Jezierskiego, biskupa administratora Archidiecezji Gdańskiej.
Jak samodzielnie dokonać pobłogosławienia?
W związku z nadzwyczajną sytuacją w zastępstwie kapłana można samodzielnie pobłogosławić swoje mieszkanie lub warsztat pracy. W komunikacie krótko i zwięźle poinstruowano parafian, w jaki sposób tego dokonać. Warto wspomnieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy tej okazji pobłogosławić także zwierzęta, które zamieszkują z nami pod jednym dachem.
- Pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka. Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników - np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli - pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta - czytamy w dalszej części komunikatu.
Jak bezpiecznie wspomóc swoją parafię?
Na koniec warto wspomnieć, że ks. biskup poinstruował także, w jaki sposób można wesprzeć finansowo swoją parafię. Zgodnie z powszechnie przyjętą tradycją wielu parafian wręczało księżom po kolędzie ofiarę, czyli pieniądze w kopercie. Wbrew złośliwym twierdzeniom wizyty duszpasterskie zawsze są bezpłatne, a składane podczas nich datki mają charakter wyłącznie dobrowolny.
- Serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie z napisem "kolęda" rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii - uzupełnia ks. bp. Jezierski.