• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W piątek i sobotę parkowanie za darmo?

Agnieszka MAŃKA
15 lutego 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Wobec inwazji megasklepów i dla wzmocnienia pozycji małych oraz średnich kupców ideę zniesienia opłat za parkowanie w piątek po południu i w sobotę popiera radny Głogowski. Jednocześnie deklaruje, że opozycja wystąpi z propozycją zmiany uchwały Rady Miasta, tak aby w dni tzw. targowe wydłużyć godziny niepłacenia bądź całkowicie je znieść.

Gdańscy kierowcy wolą odstawić samochód na strzeżony parking niż zainwestować w parkomat, który i tak samochodu nie przypilnuje. Zamiast zakupów we Wrzeszczu czy Śródmieściu częściej wybierają hipermarkety, bo tam mają zagwarantowane miejsce na darmowym parkingu. A Gdańsk parkomaty lubi. Świadczy o tym fakt, że w 1994 roku na siedem lat związał się umową z Galaxy Group. Kierowcy narzekali na wiecznie niesprawne automaty, byli karani mandatami za brak pokwitowania, a firma zabierała 77 proc zysków. W ubiegłym roku Gdańsk zarobił tylko 186 tys. zł. Od stycznia br. operatorem strefy płatnego parkowania jest zakład komunalny - Zarząd Dróg i Zieleni.

Miasto zainwestowało w 70 nowoczesnych parkomatów 1 mln 400 tys. zł i liczy, że pieniądze zwrócą się za dwa lata. Kierowcy jednak już odnotowali miejsca, gdzie ta najlepsza aparatura zawodzi. Maszyna zacięła się np: na ul. Dmowskiego we Wrzeszczu, a "Głos" był świadkiem jak kierowca forda męczył się z wyciągnięciem biletu z parkomatu przy ul. Kowalskiej w Gdańsku. Dyrektor Antoni Szczyt ma świadomość, że takie sytuacje się zdarzają: - W styczniu mieliśmy kilkanaście zgłoszeń. Jeśli coś złego dzieje się z urządzeniem, należy powiadomić o tym pracowników ZDiZ pod numerem wskazanym na parkomacie.

Pracowników nie zawsze można spotkać w miejscach, gdzie ustawione są parkomaty, ale dyr. Szczyt poinformował, że na pewno dyżurują na ul. Partyzantów.

Gdańszczanie narzekają na system parkowania, z kolei mieszkańcy Gdyni i Sopotu cieszą się, że u nich parkomaty nie funkcjonują.

- Zdecydowanie wolę odstawić wóz na parking strzeżony, niż po powrocie z kawiarni czy sklepu zobaczyć rysę na moim samochodzie, bo maszyna do której wrzuciłem kasę nie dopilnowała - powiedział "Głosowi" gdynianin.

Inni kierowcy twierdzą też, że często rezygnują z zakupów we Wrzeszczu czy Śródmieściu, bo nie stać ich na kilkugodzinne opłacanie miejsca postojowego. Decydują się więc na wyprawę do hipermarketów, gdzie parkingów mnóstwo i gratis.

- Niestety tracą na tym lokalni kupcy i rzemieślnicy, których sklepiki ulokowane są np: wzdłuż Grunwaldzkiej - skomentował radny Eugeniusz Głogowski (SLD).

W Gdańsku opłat nie pobiera się tylko w soboty po południu, niedziele i święta. A może dla wzmocnienia rodzimego handlu zrezygnować z opłat już od piątku po południu?

- No tak, najlepiej to zlikwidować płatne parkowanie - denerwuje się A.Szczyt. - Nie może być tak, że ktoś bezkarnie zostawi samochód na pięć godzin, a ktoś inny będzie jeździł w kółko i szukał miejsca. To niech się ślimaczą w korku do Auchan, a przekonają się, że w tym czasie spalą tyle, ile kosztowałaby ich godzina parkowania.

Jeśli jednak rada zadecyduje o zmianie ustawy nie będzie mógł protestować. System oparty na parkomatach ma bowiem zapewnić większą rotację, usprawnić, a jednocześnie dostarczać środków finansowych na naprawę dróg i chodników. Zdaniem radnego Roberta Bogdanowicza (UW) jeśli chodzi o rozgęszczenie ruchu to idea jest dobra. Na razie jednak nie zachwyca się nowym systemem, bo czy przyniesie on miastu oczekiwane dochody okaże się za rok. Dyr. Szczyt płatne parkowanie popiera, ale dramatem dla niego jest brak uregulowania prawnego dotyczącego parkowania na drogach publicznych. Gdańscy prawnicy od początku negowali ideę wprowadzenia ograniczonej płatnej strefy. Zwolennicy parkomatów tłumaczyli się rozporządzeniem Rady Ministrów oraz uchwałą Rady Miasta Gdańska z 2000 roku. Teraz kiedy sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego może się okazać, że trzeba będzie działalność wstrzymać.

Głos WybrzeżaAgnieszka MAŃKA

Opinie (14)

 • A co bęzie?

  Ciekawe, ostatno zaczełem zbierać wszystkie kwitki za parkowanie i jeżeli sprawa o pbieranie opłat zostanie przegrana w Trybunale to zamierzam wystapć o zwrot zapłaconej sumy. Może to smieszne ale może takie podejście nauczy naszych Radnych od tworzenia idiotycznych przepisów. (A tak swoja drogą to automaty zacinają naprawdę często).

  • 0 0

 • Brawo

  Nareszcie cos drgnęło!
  Pieniędzy w kasie bedzie mniej ale pomysl na piatke ;)

  • 0 0

 • POPIERAM

  MOŻE ZACZNĘ ROBIĆ ZAKUPY W ŚRÓDMIEŚCIU

  • 0 0

 • Bieda w mieście

  Mam nadzieje ze pomysl nie przejdzie, a dusigrosze w końcu będą mogli rozkoszować się urokami spacerowania po mieście.

  • 0 0

 • Do autora A

  Jak mozesz zaczac zakupy w Srodmiesciu skoro nawet na parkowanie Cie nie stac.

  • 0 0

 • Do autora M

  Sadze, ze pana/pania A stac na parkowanie (skoo kupil/a sobie samochod), bardziej przerazajace jest opanowanie obslugi parkomatow. A apropo trybunalu to nie rozumiem dlaczego miasto na swoim terenie nie mialoby prawa pobierac oplat za parkowanie.

  • 0 0

 • Parkowanie

  Powinno się zabrać jak najwięcej bogatym !!! Jeśli ktoś ma samochód i chce robić zakupy - to znaczy, że ma za dużo pieniędzy i musi oddać choć trochę biednemu miastu, na którego krwawicy się wzbogacił (pewnie nakradł, bo każdy uczciwy jest biedny).
  Jeśli ktoś ma samochód i załatwia sprawę w urzędzie - to znaczy, że znowu daje łapówkę, albo organizuje inny przekręt - niech płaci biednemu miastu, które znowu okrada.

  Najlepiej być biednym, państwo takich promuje.

  • 0 0

 • Czy ktoś wie po co wprowadza się płatne parkowanie...?

  Płatne parkowanie to nie jest wymysł żadnych radnych. Jest to po prostu konieczność w i tak wystarczająco zatłoczonych centrach miast. Nie potrzeba tam jeszcze samochodów stojących całymi dniami, ( np. których właściciel wyjeżdża raz w tygodniu). Czy ktoś o tym pomyślał? W ścisłych centrach miast ludzie przyjeżdżający samochodami powinni szybko załatwić swoje sprawy i odjechać zwalniając miejsce postojopwe innym. Do tego właśnie służą parkomaty. Sprawa jest prosta - im droższe będzie parkowanie, tym krócej będziemy parkowali i uzyskamy większą rotację parkujących samochodów. Chodzi przecież o to, aby nie krążyć szukając miejsca do parkowania i nie zwiększać i tak dużego ruchu. Warto się nad tym zastanowić, a nie krzyczeć dla publiki "DAMY WAM BEZPŁATNE PARKINGI" Moim zdaniem jest to po prostu głupota.

  • 0 0

 • mało tego ja bym jeszcze zlikwidował tych pedałów ze Straży Miejskiej to są kur.. darmozjady nic nie robią tylko wlepiają mandaty i jeszcze biorą łapówy frajerzy albo niech ktos im zmienni zadania może będą sprzątać ulice

  • 0 0

 • zagrywka

  Pan radny Głogowski uprawia prostacką politykę i stąd ten pomysł.On już uprawia kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi z ramienia SLD.Nikt normalny nie wierzy w szczerość tego pomysłu.To czysta hipokryzja.Gdyby ugrupowanie p.Głogowskiego przejęło władzę w mieście (oby nigdy to nie nastąpiło) to szybko odstąpią od tego zamiaru i z powrotem wprowadzą parkowanie płatne-już ja ich znam tych zakłamańców.

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane