• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wieże Fortu w browarze

Michał Stąporek
5 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Górski ma już wizję zagospodarowania browaru we Wrzeszczu. Pytanie czy podzielą ją konserwatorzy zabytków.

Przedsiębiorstwo Budowlane Górski kupiło teren wrzeszczańskiego browaru jesienią ub. r. W przeciwieństwie do poprzedniego właściciela - grupy Żywiec SA - deweloper z Kartuz nie zasypiał gruszek w popiele. W ciągu kilku miesięcy opracował koncepcję zagospodarowania swojej siedmiohektarowej działki. A raczej w jego imieniu zrobili to architekci z pracowni Fort.

Co zaproponował zespół, którym kieruje dr Antoni Taraszkiewicz? Po wschodniej stronie ul. Kilińskiego, czyli na terenie, gdzie znajduje się większość zabytkowych budynków i zabudowań przemysłowych browaru miałyby powstać budynki mieszkalne: apartamenty o zróżnicowanej wysokości, od trzech do pięciu kondygnacji. Pomiędzy ustawionymi w podkowę budynkami miałby powstać kameralny plac miejski.

Widok z lotu ptaka terenów dawnego browaru we Wrzeszczu. Pomiędzy widoczną w lewym dolnym rogu linią kolejową i przecinającą pionowo zdjęcie ul. Kilińskiego mają powstać trzy wieżowce. Widok z lotu ptaka terenów dawnego browaru we Wrzeszczu. Pomiędzy widoczną w lewym dolnym rogu linią kolejową i przecinającą pionowo zdjęcie ul. Kilińskiego mają powstać trzy wieżowce.
Ten teren jest objęty opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków i wszelkie propozycje będą musiały być z nim konsultowane. Przede wszystkim te dotyczące wyburzania istniejących już obiektów. Z naszych informacji wynika, że doszło już do pierwszego spotkania, na którym jednak nie ustalono żadnych szczegółów.

O ile zabudowa na zachód od ul Kilińskiego będzie konsultowana z konserwatorem wojewódzkim, o tyle działka, na której znajduje się m.in. staw, znajdująca się pomiędzy ulicą a torami kolejowymi podlega opiece Janusza Tarnackiego, kierownika referatu ochrony zabytków w urzędzie miejskim w Gdańsku. Będzie miał on dużo większy orzech do zgryzienia, ponieważ architekci z pracowni Fort chcieliby w tym miejscu wybudować trzy siedemnastopiętrowe budynki. - Nic nie wiem o takim pomyśle. Jeżeli jednak taki projekt mieści się w ramach lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego nie będzie przeciwwskazań żeby został zrealizowany - zapewnia Tarnacki.

Sęk w tym, że dziś w okolicach stawu przy dworcu PKP we Wrzeszczu nie można wybudować nic wysokiego. - Plan tej działki nie przewiduje takich inwestycji - informuje Jarosław Wincek, urbanista z Biura Rozwoju Gdańska.

- Faktycznie, żeby zrealizować nasz pomysł trzeba będzie zmienić plan dla tego terenu. Nie chcę się jednak wypowiadać na temat projektu bez konsultacji z inwestorem - zarzekał się w rozmowie z nami Antoni Taraszkiewicz.

Z Bogdanem Górskim, właścicielem PB Górski niestety nie udało nam się skontaktować, ponieważ do końca tygodnia przebywa poza Trójmiastem.

Opinie (59) 1 zablokowana

  • Moje też

    Mieszkałem akurat na Danusi więc wszystko o czym piszesz pamiętam (może poza naleśnikami i grochówką). Na tej mojej małej uliczce było w zasadzie wszystko, "mleczarnia" gdzie mogłeś kupić mleko nalewane chochlą do kanki, śmietanę masło itd i wszystko świeże!!. Ponadto piekarnia z ciepłym pachnącym chlebem i chrupiącymi bułkami, tzw "rzeźnik" na rogu Danusi i Wyspiańskiego (wtedy nieźle zaopatrzony) itd. Eskimos jeszcze istnieje ale lody już jakby nie te same co kiedyś kiedy stało się tam w dłuugich kolejkach.
    I jak sobie poczytam co się w tym naszym Wrzeszczu teraz wyprawia (zwykłych drewnianych płotów nie potrafią naprawić - mówię o płotach poniemieckich) to już nawet nie jestem w stanie się denerwować czy wściekać. Stary Wrzeszcz to nie tyko kraina meneli jak tu niektórzy uważają.

    • 0 0

  • zabytki

    to jest kpina zeby budowac nowe bubynki a co na to konserwator zabytkow?

    • 0 0

  • racja

    Wrzeszcz, Dolne Miasto nawet z wojennymi ranami mają klimat - przy nich "starówka" wygląda jak popierdółka.

    • 0 0

  • sgzsgf ---

    a konserwator zabytkow na to: ohh dziekuje ale ciezka ta walizka ;)

    • 0 0

  • Jeżeli P.Górski wybuduje budynki mieszkalne tak jak to zrobił przy ul.Wileńskiej, to współczuje przyszłym mieszkańcom.

    • 0 0

  • Co tam zabytki Pan dr wszystko pokona nawet NEWTONA!

    Mnie to nie dziwi po wybudowaniu na osiedlu CHROBRY budynków i "budynku garazowca". Czyli Ti- inne tereny komunikacyjne. Aktualnie od 1 XI 05 bez prądu i po "wodowaniu" w dniu 14.02. Muszą wybrać spółdzielnię akademicką dla administrowania Parkingiem poza lasami! Warto zobaczyć te dzieła wiekopomne Fortu zamim nie zdołują! Najbardziej polecam pękania budynków! Kto woli literaturę, to polecam fałszowanie dokumentów budowy. Bo Fort z urzędnikami miejskimi i radnymi znaja dobrze: "prawo materialne" i "prany interes". Nie uznają za to własności i przyciągania ziemskiego! Ich artystyczny stosunek oraz umiejętności podkreśla stosunek do kominiarza! To brak ław kominiarskich na dachach osiedla od 9 lat. Ba nawet w projektach. Za to Pan Kominiarz zajmuje się umacnianiem władzy spółdzielni mieszkaniowej jako zarządu Wspólnoty. Odbywa się to poprzy kontroli niedotlenienia mózgów, jakoby kontroli wentylacji. Takie zarządzanie i kontrole bez ław na dachu jest podobno karalnym wykroczeniem. Chwała za to Fortowi! Zapewne zawalenie się wierzowców zgodnie z trendem w budownictwie poprzedzi zawalenie się budynków osiedla Chrobry! Ukłony dla Kominiarza terrorysty i "artystów" z Fortu!

    • 0 0

  • Wynocha dr Antoni Taraszkiewicz z

    Inwestorem dzialkowcem . Innej dzialki nie ma w okolicy na budownictwo mieszkalne . o j duzo by sie ich znalazlo . LAPY i do domku panie nieszczególny i manipulatorzy z fort .

    • 0 0

  • a co z dojazdem ?

    nie wypowiadam sie w sprawie racjonalności stawiania w tym miejscu 3 17 pietrowców ale co z dojazdem, parkingami itp???

    • 0 0

  • Browar odbudować, ja chcę gdańskiego beera

    precz z głupimi pomysłami na wieżowce, trochę rekraacji a nie kolejne budynki dla warszawk.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane