• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więźniowie z Kurkowej i Przeróbki sprzątali śmieci

Marzena Klimowicz-Sikorska
23 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Więźniowie z Zakładu Karnego na Przeróbce i Aresztu Śledczego na Kurkowej w Gdańsku sprzątali miasto w ramach akcji "Sprzątanie świata". Więźniowie z Zakładu Karnego na Przeróbce i Aresztu Śledczego na Kurkowej w Gdańsku sprzątali miasto w ramach akcji "Sprzątanie świata".

W dwa dni 220 więźniów z okręgu gdańskiego wysprzątało w ramach akcji "Sprzątanie świata" ulice, place, skwery i parki. W ciągu dwóch dni zebrali blisko 600 worków ze śmieciami i 11 opon.



Blisko 100 więźniów z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce zobacz na mapie Gdańska i aresztu śledczego na Kurkowej zobacz na mapie Gdańska przez dwa dni zebrało 230 worków ze śmieciami. W akcji "Sprzątanie świata", która przypadła na 20-22 września, łącznie wzięło udział 220 więźniów całego okręgu gdańskiego. Efektem ich pracy było uzbieranie łącznie 600 worków śmieci i 11 opon. Dzięki nim okolice szpitali, szkół, parków, podwórzy czy ośrodków opiekuńczych zostały gruntownie wysprzątane.

- Osadzeni biorący udział w tej akcji to ochotnicy, którzy na dobrą sprawę nic z tego nie mają. Nie dostają za swoją pracę wynagrodzenia, nie mogą też liczyć na skrócenie wyroku. A jednak uczestniczą w takich akcjach, jak i na co dzień społecznie pracują dla np. ZDiZ, szkół, czy innych instytucji - mówi mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

W więzieniu na Przeróbce z 800 osadzonych pracuje w ten sposób ok. 240 osób.

- Do akcji proekologicznych kierujemy osoby pozbawione wolności od wielu lat, dlatego, że udział w nich ma również charakter resocjalizujący. - dodaje rzecznik. - Działania proekologiczne w więzieniach mają charakter stały, nie tylko akcyjny. W jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej okręgu gdańskiego segregacja odpadów to już norma od kilku lat. Tak jak i zajęcia edukacyjne dla osadzonych przekonujące do proekologicznych zachowań.

Segregacja odpadów to nie jedynie działania tego typu inicjowane przez pomorską Służbę Więzienną. Skazani pracują jako wolontariusze pomagając w codziennych pracach w schroniskach dla zwierząt, opiekują się końmi, które służą potem dzieciom podczas hipoterapii. Pomagają także w gdańskim zoo. Sprzątają ulice miast, plaże. Od trzech lat są włączani także do działań przeciwpowodziowych - wycinają krzaki z międzywałów, koszą i oczyszczają wały oraz rowy odwadniające. Ich praca ma charakter nieodpłatny.

- Każda kolejna akcja "Sprzątanie świata" pokazała również, że samorządy lokalne i instytucje pozarządowe zawsze mogą liczyć na wsparcie Służby Więziennej, że zakłady karne i areszty śledcze są integralną częścią lokalnych społeczności. Nasze konkretne działania potwierdzają, że zawsze jesteśmy gotowi wspomóc samorządy i instytucje, aby wspólnie dbać o czystość terenów miejskich i leśnych - mówi rzecznik.

Jednak praca poza murami więzienia dla wielu osadzonych to kusząca okazja.

- W służbie więziennej pracuję od 17 lat i nie zdarzyło się, żeby któryś z osadzonych uciekł podczas takiej akcji - zapewnia mjr Witkowski.

Zobacz jak w 2010 r. więźniowie pomagali odśnieżać ulice Trójmiasta.

Miejsca

Opinie (139) 7 zablokowanych

  • oddział 4ty, tam są skazani

    ten kto tam nie był niech nie pitoli, dobre akcje, tam większość to pierdoły nie przestępcy

    • 1 0

  • Śmieci

    A dlaczego nie zebrali śmieci przed moim ogródkiem.Przecieź sami rzucają,lub ci coprzychodzą do nich na odwiedziny.

    • 1 0

  • To ,że są skazani na wieloletnie wyroki to nie znaczy ,że nie są ludzmi. Nie mówię ,że są bez winy i są święci ale każdy osadzony jest człowiekiem i to ,że są w miejscu jakim są to nie znaczy ,że można traktować ich jak śmieci. Pracują w taki sposób i sprzątają biorą udział w różnych akcjach organizowanych przez AŚ czy ZK to nie znaczy ,że trzeba ich od razu wyzywać. Może trzeba się też zastanowić co się mówi ,możliwe ,że ktoś zboczy z drogi i znajdzie się na ich miejscu i nie będzie tak fajnie . Ludzie ,którzy pracują w AŚ i ZK to ludzie którzy próbują i pomagają wyjść im na prostą. Więc może czasem warto być bardziej obiektywnym i dać im szanse (nie mówię o oprawie w ramki) ale jest warto pomyśleć też czy moglibyśmy zrobić by temu zapobiec i tym ludziom coś pomóc ,by żyło nam sie wszystkim lepiej,

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane