• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiślinka jest pełna uranu

Sławomir Sowula
31 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Szefostwo gdańskich Fosforów w Wiślince twierdzi, że hałda fosfogipsów nie zagraża ludziom. - To nieprawda, hałda to ekologiczna bomba - odpowiada dr inż. Danuta Trokowicz, autorka patentu na odzyskiwanie metali ciężkich, uranu i strontu, z takich składowisk

Historię hałdy fosfogipsów, stworzonej przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych w podgdańskiej Wiślince, opisaliśmy wczoraj w reportażu zamieszczonym w "Dużym Formacie". Jan Wyganowski, zastępca dyrektora do spraw technicznych w GZNF, twierdzi w artykule, że składowisko nie jest niebezpieczne dla środowiska. Dowodem mają być całe tomy opracowań, którymi dysponuje firma.

Dotarliśmy do osoby, która twierdzi, że jest wręcz przeciwnie.

- W hałdzie znajduje się uran oraz inne promieniotwórcze pierwiastki - stront i tor. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim - twierdzi dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, która w latach 80. badała hałdę.

Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. Chodzi głównie o stront, który zastępuje w związkach chemicznych wapń.

- Na skutek pylenia wiatry roznoszą szkodliwe substancje w promieniu 20-40 kilometrów. Jeszcze gorsze są skutki rekultywacji hałdy odpadami ściekowymi z gdańskiej oczyszczalni Wschód. Przez substancje w nich zawarte rozpoczyna się proces wypłukiwania z hałdy promieniotwórczych pierwiastków, które przez glebę przechodzą do wód gruntowych - mówi Trokowicz.

Obawy dr Trokowicz podziela Zbigniew Bąkowski, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno zakwestionował "ściekową" metodę rekultywacji hałdy. - Wprowadzamy do środowiska metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, a na dodatek jeszcze pasożyty - alarmuje Bąkowski. - Zapytałem wojewodę pomorskiego, czy ta metoda jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 2002 roku.

Wojewoda jest organem wydającym pozwolenia na składowanie niebezpiecznych odpadów. Jego służby bronią jednak pomysłu. Jak powiedziała nam Anna Dyksińska, rzecznik wojewody - hałda jest obiektem budowlanym, więc nie mają wobec niej zastosowania normy, które dotyczą składu odpadów na polach uprawnych.

W Saur Neptun Gdańsk, które zarządza oczyszczalnią, od prawie tygodnia nikt nie potrafił zająć stanowiska.

Ile uranu jest w fosfogipsach? W latach 80., w ramach zespołu stworzonego przez naukowców Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Trokowicz w tonie fosfogipsów stwierdziła obecność 25 g uranu i 200 g strontu, które są pierwiastkami promieniotwórczymi.

- Stwierdziliśmy wtedy, że hałdę trzeba zlikwidować, bo ilość pierwiastków rakotwórczych jest tak duża, że zagraża zdrowiu, ale jest na to sposób. Opracowaliśmy patent pozwalający odzyskać uran i inne pierwiastki z fosfogipsów - mówi dr Danuta Trokowicz

Potwierdza to dr Joanna Zachowicz, obecna szefowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, współautorka patentu.

- Odzyskiwaliśmy z hałdy różne pierwiastki - również promieniotwórcze na poziomie laboratoryjnym. Nie zdążyliśmy tego wdrożyć do przemysłowego wykorzystania - mówi Zachowicz.
Patent dr Trokowicz nie wejdzie w życie szybko. Można jednak zrobić coś "od zaraz".

- Hałdę trzeba przykryć specjalną plandeką z tworzywa sztucznego - proponuje Trokowicz.

36 lat hałdy

Składowisko w Wiślince zostało stworzone przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych 36 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów.


Dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica PIG w Gdańsku:
Hałdę trzeba zlikwidować albo przynajmniej jak najszybciej przykryć specjalną plandeką. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim

Dr Maria Piszcz - Katedra Technologii Chemicznej Politechnika Gdańska

Nie chciałabym się wypowiadać na temat patentu dr Trokowicz. Oczywiście, że pierwiastki promieniotwórcze występują w fosforytach i fosfogipsach. Jednak ich zawartość zależy od tego, z jakiego regionu pochodzą. Może być różna nawet na poszczególnych statkach przychodzących do portu. Myślę, że dokładnymi danymi powinny dysponować Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (198)

  • Hałda...

    Obiekt budowlany-sprytne!

    • 2 0

  • ZGADZAM SIĘ!!!

    Zgadzam się absolutnie z dr Trokowicz. Widzieliście jak w czasie weekendu wyglądały samochody? Były całe żółte. Poczułem się naprawdę niemiło, brrrr. Aż strach pomyśleć co my tu wdychamy.

    • 1 0

  • niezły gips, co??

    teraz przyczyna sukcesu klasowej drużyny z gdańska, nazwy nie wymienie bo byłaby to zdajemiesie kryptoreklama, a zatem teraz wiem, że to ATOMOWA DRUŻYNA he he he
    niezły gips bedzie jak przeciwnicy przejdą na paliwo rakietowe....kosmiczne jaja chyba

    • 0 1

  • a greenpeace gdzie?????

    Ano śpią. Pobudka będzie, jak zacznie się dysputa o elektrowni atomowej....

    • 0 0

  • Do Karola

    Nie daj się człowieku zwariować, samochody były żółte ponieważ pylą brzozy i topole. Czy w Poznaniu (350 km od Wiślinki) też jest jakieś składowisko, bo samochód miałem tam zaparkowany i był rzeczywiście w żółtym pyle.

    • 0 0

  • pinkna hałda

    A mi się wydaje że ta nasza hałda fosforów ma uzdrowiskowy, wręcz leczniczy wpły. Moża sobie pojechać z cała rodziną i odpocząć. Zażywać kąpieli w urokliwej rzece. Trzeba by tylko troszkę bardziej rozleklamowac, foldery podrukowac... wydmy w Łebie sie do naszej hałdy nie umywają !!! ;P

    • 0 0

  • do kokona

    gwoli prawdy winowajcą jest sosna ze swoim żółtym pyłkiem

    • 0 0

  • Dawne woj. gdańskie

    Dawne woj. gdańskie przoduje w statystykach na zachorowalność na raka.
    Ta zachorowalność z nikąd sobie nie przyszła.
    Ta hałda truje jak i setki innych "obiektów budowlanych" o których nawet nie wiemy.

    • 0 0

  • Nawet jak by to teraz zabetonowali tę hałde jak reaktory w Czarnobylu (czego nie zrobia bo z kąd pieniądze na to ?), to i tak skladniki promieniotworcze bedą przeniklay do wód gruntowych.
    Adamowicz zamiasta sie tym zająć, nawet palcem nie tknie, bo jak tu zabronić skladowania odpadow firmie ktora jest jedna z wiekszych na pomorzu i daje nie maly wkład w Gdańska budżet.
    Polska szara rzeczywistość. (zresztą o tej hałdzie sie mowi prawie tak dlugo jak ona istnieje że jest szkodliwa...i tylko sie o tym mowi.. :()

    • 0 0

  • weż ty daj pajacu

    I przestań kozaczyć, bo nie masz racji

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane