• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wstrzymane budowy na Młodym Mieście

Ewa Budnik
18 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Budowa pierwszego biurowca na terenie Młodego Miasta przebiegała pełną parą. Teraz zostanie wstrzymana. Budowa pierwszego biurowca na terenie Młodego Miasta przebiegała pełną parą. Teraz zostanie wstrzymana.

Wojewódzki konserwator zabytków po raz kolejny zwiększył obszar Młodego Miasta objęty procedurą wpisania do rejestru zabytków. W związku z tym inwestorzy muszą wstrzymać realizację swoich inwestycji, nawet jeśli prace budowlane już trwają i są zaawansowane.



Pochwalasz decyzję konserwatora, która spowodowała wstrzymanie inwestycji?

W zawiadomieniu, jakie Pomorska Wojewódzka Konserwator Zabytków wysłała do niektórych właścicieli terenów na Młodym Mieście widnieje informacja, że obszar, dla jakiego w tej chwili toczy się procedura wpisu do rejestru, zostaje rozszerzony.

O jej wszczęciu Urząd Ochrony Zabytków informował nieco ponad rok temu. W tym czasie wpisem takim objęta była już część postoczniowych terenów, między innymi Stocznia Cesarska. Decyzja o rozpoczęciu procedury wpisu została ogłoszona kilka dni po tym, jak deweloper Cavatina ogłosił plan budowy prawie stumetrowego biurowca przy ul. Jana z Kolna. zobacz na mapie Gdańska

Czytaj także: Relacja z debaty na temat przyszłości Młodego Miasta. Kompromis trudny czy wręcz niemożliwy?

Konserwator: nic nie jest przesądzone



Teraz jednak konserwator chce objąć swoim nadzorem znacznie większy obszar.

- Rozszerzyliśmy obszar, który może objąć wpis do rejestru zabytków. W czasie dokonywania wpisu takie działania są możliwe. Obszar, jaki obejmie wpis, może się zwiększyć lub zmniejszyć. Jego ostateczny kształt będzie znany po zakończeniu procedury - wyjaśnia Agnieszka Kowalska, Pomorska Wojewódzka Konserwator Zabytków. - Zdecydowaliśmy się na takie działania, opierając się między innymi na opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który sugeruje objęcie wpisem terenu stoczni z roku 1989, co związane jest między innymi z dziedzictwem Solidarności. Już kilka miesięcy temu uprzedzaliśmy inwestorów w czasie rozmów, że taka sytuacja może nastąpić.
Konserwator planuje zakończyć prace nad tym wpisem w ciągu dwóch miesięcy, wtedy też wydana zostanie ostateczna decyzja.

Jest jednak wielce prawdopodobne, że proces nie zakończy się w ten sposób. Właściciele gruntów na terenach stoczniowych już zapowiadali zaskarżenie decyzji konserwatora. Zakończenie procedury może zatem trwać jeszcze wiele miesięcy.

Problem polega na tym, że na mocy Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego postępowanie dotyczy, zabrania się prowadzenia wszelkich prac.

Na obszarze o który rozszerzona została procedura wpisu do rejestru zabytków znajduje się też hala Aluship i teren budowy biurowców dewelopera Cavatina. Na obszarze o który rozszerzona została procedura wpisu do rejestru zabytków znajduje się też hala Aluship i teren budowy biurowców dewelopera Cavatina.
W tym przypadku, chociaż wpis dotyczy w wielu miejscach zupełnie pustego terenu, to jest on tzw. wpisem obszarowym, więc na danym obszarze budować nie można. Konserwator zapowiada wstrzymanie budów, ale niemal w tym samym zdaniu podkreśla, że nic nie jest przesądzone. Wiadomo, że w przyszłym tygodniu konserwator ma się spotkać z inwestorami, których dotyczy decyzja.

- W tym momencie inwestycje na tych terenach są wstrzymane - do czasu zakończenia procedury wpisu. Które tereny ostatecznie trafią do rejestru, czyli ostateczny kształt granic wpisu, powinniśmy poznać jeszcze przed sfinalizowaniem całej procedury. Nic więc nie jest przesądzone ostatecznie - informuje Agnieszka Kowalska.

Nie mogą ruszyć z budową biurowców



Wydane zawiadomienie zbiega się w czasie z zapowiadanym od wielu miesięcy rozpoczęciem budowy czterech 8-kondygnacyjnych biurowców Palio przy ulicy Marynarki Polskiej. Deweloper Cavatina posiada dla tej inwestycji prawomocne pozwolenie na budowę. Teren jest już ogrodzony, zaczyna się budowa, właśnie miał w tym miejscu otworzyć biuro sprzedaży.

Cavatina nie chce w tym momencie komentować decyzji konserwatora i mówić o tym, jakie działania planuje w związku z otrzymanym od konserwatora zawiadomieniem.

Biurowiec przy ECS wstrzymany w trakcie budowy



Teren jakiego dotyczy procedura wpisu rozszerzony został również o działki należące do dewelopera RWS. Na jednym ze swoich terenów, tuż obok ECS, buduje on biurowiec Eternum. Na początku grudnia na budowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Budowa jest na wysokości drugiej kondygnacji.

- Jeszcze nie otrzymaliśmy tego zawiadomienia. W związku z tym nie jesteśmy gotowi do komentowania tej sytuacji. Będzie to możliwe dopiero po spotkaniu w urzędzie konserwatora, informuje Robert Wysłocki, współwłaściciel RWS Investment Group, które jest deweloperem biurowca.

Biurowiec obok ECS na razie nie powstanie



Od wielu miesięcy przygotowany jest do realizacji także projekt dużego biurowca, który powstać ma pomiędzy ECS, a ul. Popiełuszki zobacz na mapie Gdańska. Jego deweloper, firma Echo Investment, ta sama która przy ul. Jana z Kolna zrealizowała biurowiec Tryton, od maja posiada prawomocne pozwolenie na budowę. Aby możliwe było jego uzyskanie konieczne było uzgodnienie projektu z konserwatorem. Deweloper je otrzymał. Nie może jednak budować, bo należąca do niego działka najpierw, razem z terenami sąsiednimi, była objęta procedurą wpisu do rejestru (inną niż ta tocząca się od grudnia 2017 dla Stoczni Schichaua), a kiedy udało się sądownie oddalić zasadność dokonania tego wpisu, jego działka została włączona do innej procedury wpisu do rejestru, co oznacza, że budować nie można.

- Postępowania konserwatora zupełnie blokują nasze działania. Chciałbym zwrócić uwagę, że zapisy ustawy, która weszła w życie w ubiegłym roku, doprowadziły do takiej sytuacji, że uchwalony plan miejscowy, który wydawało by się jest dokumentem o nadrzędnym znaczeniu, nie ma żadnej mocy wobec uprawnień konserwatora zabytków - wyjaśnia Mirosław Nowak, pełnomocnik spółki Echo Investment.
  • Wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków w 2017 roku wstrzymało plany budowy wysokościowca przy ul. Jana z Kolna.
  • Rozszerzenie obszaru objętego procedurą wpisu do rejestru zabytków przynajmniej o jakiś czas opóźni powstanie biurowca Eternum obok ECS.
  • Czasowo wstrzymana zostaje także realizacja czterech biurowców w sąsiedztwie hali trasernii.

Ile to będzie kosztowało?



Ani konserwator, ani dyrektor gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ani sami deweloperzy nie są w stanie wprost odpowiedzieć na pytanie dlaczego do rozszerzenia obszaru objętego procedurą wpisu do rejestru dochodzi właśnie teraz.

Jednym z argumentów jest przygotowanie wniosku o wpis na światową listę UNESCO - wnioskodawcy mogą liczyć, że jak największy obszar objęty wpisem do rejestru pomoże komisji, która decyduje o wpisie na listę, podjąć pozytywną decyzję.

Czytaj także: Stocznia Gdańska została Pomnikiem Historii

- Konserwator zapowiadał, że ochroną objęty zostanie cały teren postoczniowy. To rozszerzenie jest kwestią stricte proceduralną. Od dłuższego czasu wiadomo, że te tereny w całości będą objęte ochroną konserwatorską i że pokrywa się to z oczekiwaniem społecznym - ocenia sytuację Tomasz Błyskosz, dyrektor gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Obejmowanie ochroną konserwatorską kolejnych obszarów na terenach postoczniowych jest częściowo powiązane z przygotowaniem wniosków o wpis na listę UNESCO, bo aby dany obszar mógł znaleźć się na tej liście, to musi mieć zapewnioną ochronę. W 2005 roku był przygotowywany wniosek, tym elementem była Droga do Wolności i sala BHP. Ekspert z ramienia UNESCO, który sprawdza informacje zawarte we wniosku ze stanem rzeczywistym, podkreślała wtedy, że zbyt mało terenów na obszarach postoczniowych jest wpisana do rejestru. Aby uzyskać wpis na tą listę, trzeba to zmienić. Ale nie tylko ze względu na przygotowanie wniosku. Zmieniło się postrzeganie tych terenów. Wiele osób uważa je za cenne, ważne. Te tereny otworzyły się dla ludzi. Kiedy mieli oni okazję się zapoznać z tą częścią miasta, zaczęli je doceniać. Jest duże oczekiwanie, by te tereny były lepiej chronione. To się właśnie dzieje.
Jakie by nie były przyczyny takiego działania, można się spodziewać, że zapłacą za to podatnicy, bo w tej sytuacji inwestorzy będą zapewne dochodzić odszkodowania za poniesione straty. Wydane zostały pozwolenia na budowę. Inwestycja RWS była wcześniej uzgadniana z konserwatorem. Wbrew temu, o czym informuje konserwator, żaden z inwestorów, którzy budują, nie potwierdza jakoby był wcześniej przez niego informowany, że decyzje wstrzymujące ich inwestycje mogą być wydane. Tymczasem wstrzymanie budowy wiąże się z ogromnymi kosztami dla inwestorów. Samo ustawienie dźwigu na budowie to kilkanaście tysięcy zł na dobę. Ktoś te koszty będzie musiał pokryć.

Miejsca

Opinie (428) ponad 20 zablokowanych

  • koszty,terminy...

    wszystko to zakrawa na kpinę !

    • 12 4

  • to, co się stało ze Stocznia przez ostatnie 20 lat rządów Adamowicza (8)

    przypomina działanie Hitlerowców z warszawską Starówkę.

    To jest dramat i zupełny destrukt. Deweloperskie zwierzęta, harty Budynia i ogłupiali i przekupieni konserwatorzy zrównali z ziemią zabytek wartości Starówki i dziś krzyczą: łap złodzieja!"

    • 23 25

    • (3)

      Chyba oszalaleś. jaki zabytek

      • 8 3

      • Stocznia Cesarska to był i częściowo jest najważniejszy tego typu zabytek na Świecie (2)

        dziedzictwo Solidarności to najważniejszy polski monument współczesności - nie ma go w ECS-ie.

        • 2 7

        • A czegóż symbolem jest stocznia cesarska (1)

          Czy Rzeszy niemieckiej, czy niemieckiej myśli technicznej i przemysłu wojennego, czy robotników gdańskich z roku 70, czy strajków sierpniowych czy solidarności czy też w końcu miejscem gdzie Lech i Jarosław przebywali? Bo nie sprecyzowales

          • 7 2

          • Wszystkiego po trochu - i pedofila, kamrata Adamowicza w sutannie - prałata Jakowskiego

            Stocznia jest jedyną kompletną, XIX w. stocznią na świecie.

            Nie wiem czy wiesz, ale w czasach WMG Stocznia Gdańska w połowie należała również do Polski.

            • 5 1

    • (1)

      Raczej nierobów związkowych, Pisiorów i Rydzyka.

      • 10 4

      • nie wiesz o czym mówisz - nawet nie rozróżniasz o który teren chodzi

        niestety, przykro słuchać pier.do.lenia bez podstawowej wiedzy

        • 2 7

    • To Jaworski zniszczył stocznię. (1)

      Co Adamowicz miał do spółki skarbu państwa? Czy Ty masz pojęcie o czym piszesz?

      • 3 4

      • Jaworski zniszczył stocznie na Wyspie Ostrów, nie na Doki i Popiełuszki

        to robota Adamowicz, Bielawskiego, Lorensa, Lipińskiego, Chmielewskiego i kamratów pseudo-deweloperów.

        A ty się doucz, nim zaczniesz szczekać

        • 3 1

  • Durny pis (10)

    i jego mierni, wierni słudzy.

    • 20 22

    • a jak wygląda dziś Stocznia, fajfusku? (9)

      to wina PIS czy deweloperów, Adamowicza i jemu bliskiej spekule?

      Jak można było zniszczyć taki unikatowy teren! Unikatowy w skali świata!

      I powiem ci - szcz*m ciepłym moczem na PIS, ale też na PO. Czym więcej szczekasz przekazem dnia, jeden z drugim, tym bardziej wami gardzę, tym bardziej szukacie swoim mózgów w swoich własnych

      • 2 8

      • To po co twoi idole z Pis sprzedali stocznę ukraincom? (7)

        a jak teren to taki unikat to idź tam chwasty rwać. Akurat zajęcie na twoim poziomie :)

        • 8 4

        • nie zrozumiałeś, fajfusku, gdzie mam pis ale i co o tobie myślę? (6)

          Powiem ci, że jesteś nawet za głupi na dyskusję z Burkiem na smyczy - tę Stocznie, o której tu mowa, nie sprzedało PIS, to zupełnie nie ten teren, i sprzedany za bezcen jeszcze przed AWS-em!

          • 2 7

          • (5)

            w grudniu 2006 twoi bogowie (nie ukrywaj się za pseudo neutralnością) pokazali gdzie mają w ogóle stocznię jako taką...

            • 6 1

            • (1)

              A nawet w 1980 roku. Gdzie był Kaczor Jarosław? Gdzie był karakan w 1981 r.? Z kotem przwspali Stan Wojenny.

              • 8 2

              • xu. kogo to obchodzi

                zmieniacie temat dyskusji na wygodny dla bandy Budynia

                • 1 2

            • ja nie jestem neutralny, fajfusku, ja was w POPIS-ie szczerze nienawidzę

              nienawidzę głównie za polityczne przekazy dnia i zwykłe pierdlenie dla pierdlenia. Teren o którym mowa w artykule nie ma nic wspólnego z działaniami w 2006. Wciąż starasz się zabłysnąć, ale ten Burek mordę ci lizał zamiast miski.

              Powiem ci więcej, Czarusiu, ja uważam że Rakowski w 89 miał rację, że to zamknął, ale również uważam, że Stocznia - jakkolwiek nie patrzeć - wielki zabytek. Rzucenie go na żer spekule było zbrodnią, która po 2 dekadach zaowocowała ugorem

              • 2 3

            • ja nie jestem neutralny, fajfusku, ja was w POPIS-ie szczerze nienawidzę (1)

              nienawidzę głównie za polityczne przekazy dnia i bezmyślne mielenie ozorem. Słyszysz "PIS" prącie staje, "PO" prącie w dół - i na odwrót. Działacie na instynkcie Pawłowa, tylko w życiu publicznym, kadząc wspólne powietrze. Teren o którym mowa w artykule nie ma nic wspólnego z działaniami w 2006. Wciąż starasz się zabłysnąć, ale ten Burek mordę ci lizał zamiast miski. Powiem ci więcej, Czarusiu, ja uważam że Rakowski w 89 miał rację, że to zamknął, ale również uważam, że Stocznia - jakkolwiek nie patrzeć - wielki zabytek. Rzucenie go na żer spekule było zbrodnią, która po 2 dekadach zaowocowała ugorem.

              • 1 3

              • ... ot, rzekł pisowski nacjonalista :)

                • 3 1

      • Jaworski się kłania pisowski oszołomie!!!

        • 8 2

  • Budujcie nowe i nowoczesne miasto a nie remontujcie stare zgniłe budy postoczniowe (2)

    • 24 8

    • a gdzie ta nowoczesność?

      w Gdańsku jest tylko III Świat Architektury, V Urbanistyki i wielka bańka spekulacyjna.

      Nie brakuje również

      • 5 3

    • Prawda

      • 3 2

  • To jakiś żart (1)

    Tyle lat nic tam nie robili a teraz jak jest szansa to sie wstrzymuje...Wstrzymac to trzeba tych wstrzymujących bo blokują rozwoj miasta !!!!

    • 22 9

    • rozwój miasta zablokowali spekulanci gruntami - "deweloperzy" - przyjaciele Budynia którzy 2 dekad

      orzą Stocznię.

      • 1 5

  • Granda (2)

    Tylko patrzeć kiedy zaczną się pierwsze pożary zabytków, wszak to norma przy takich problemach

    • 10 8

    • Nie zabytków ale BUD

      • 5 2

    • przez 20 lat już 50% rozwalili, pożary również były

      podpowiadam: niewyjaśnione.

      Oczywiście, twoim zdaniem to wina dzisiejszej konserwatorki

      • 1 3

  • wiadomo że chodzi o łapówy

    • 11 7

  • Ten rak konserwatorski powinien być przegoniony na cztery wiatry (1)

    czują się potrzebni więc utrudniają wszystkim życie

    • 20 8

    • bandytów powinno się wieszać

      mówię o deweloperach.

      • 0 3

  • I dobrze. (9)

    Lepiej późno niż wcale. Teraz się zacznie nagonka na Konserwatora Zabytków, bo deweloperka już zacierała ręce po wygranej Pawła A.
    Po wyborach ruszyło przygotowywanie terenów pod inwestycję przy ECS-sie ( wycieli drzewa, zaorali grunt). Może działania Konserwatora Zabytków uchronią nas od takich brzydactw jak Bastion Wałowa oraz wysokościowiec Cavatiny. Teren jest zbyt cenny, ażeby zniszczyć go zabudową typu Kozikowski Design.

    • 25 31

    • (5)

      Potrzebny lekarz od głowy jakie tam są zabytki stare zajecie budy

      • 8 6

      • mogą być nowe zabytki - to gdańska specjalność

        niejeden zabytek "powstał jak fenix" zniszczony przez Budynia i potem "odbudowany" rękami dziarskich junaków - > deweloperów

        • 0 6

      • Nic tylko obrażać ludzi. Ot co potrafisz człeku. (3)

        Jeśli nie wiesz jak cenny dla miasta to jest teren, to można Ci tylko współczuć.
        Pewnie jesteś zwolennikiem "szklanych domów" na zaoranej, czystej ziemi, a może fanem architektury pana Kozikowskiego. W takim wypadku nawet współczucie nie ma sensu

        • 4 4

        • (1)

          Kolega ma racje: jest tobie potrzebny lekarz od głowy. Idz precz z tego miasta!

          • 1 2

          • Nie. To wy jesteście po****ni!

            • 0 0

        • Ad vocem

          Mnie architektura Kozikowskiego się podoba, szczególnie ta na Wyspie Spichrzów.

          • 1 1

    • Ja bym chciał, żeby los nas ratował od takich brzydactw intelektualnych jak ty

      • 1 0

    • Ciekawe (1)

      Nie znam przykładu złej zabudowy typu Kozikowski Design. Ich projekty są dobre i odważne.

      • 1 2

      • Kozikowski Design to pomorski król kiczu, który realizuje ponad 20 inwestycji w Gdańsku, tylko i wyłącznie dzięki układom z Wies

        • 1 2

  • Idiotka (1)

    J.w.

    • 19 11

    • kondom Budynia

      w czarnym

      • 1 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane