• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielone światło dla Teatru Szekspirowskiego?

Katarzyna Moritz
31 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kłopotliwa elewacja Teatru Szekspirowskiego
Projekt Teatru Szekspirowskiego Projekt Teatru Szekspirowskiego

Ministerstwo Kultury uznało, że budowa Teatru Szekspirowskiego nie wpłynie negatywnie na zabytkową urbanistykę Gdańska. - Ten obiekt to będzie monstrum - twierdzi Tomasz Korzeniowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i zapowiada odwołanie od decyzji ministra.



Czy chcesz budowy Teatru Szekspirowskiego?

Idea budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku przy ul. Bogusławskiego ma aż 15 lat. Lecz dopiero w styczniu 2005 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku teatru. Wygrał go wenecki architekt Renato Rizzi. Poza projektem w tym roku powstała nowa instytucja kultury - Gdański Teatr Szekspirowski. Jej organami założycielskimi zostało miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski oraz Fundacja Theatrum Gedanense.

Na początku roku Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję na powstanie teatru, lecz została ona oprotestowana przez Tomasza Korzeniowskiego, prezesa Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Zdaniem Korzeniowskiego parametry projektowanej budowli miały m.in. przesłonić panoramę miasta od strony południowej.

- W czwartek otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzję która odrzuca zarzuty - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zdaniem Generalnego Konserwatora Zabytków, Tomasza Merty - podsekretarza stanu w MKiDN "realizacja planowanej inwestycji nie wpłynie negatywnie na wartości zabytkowego układu urbanistycznego miasta Gdańska".

- Bardzo bym się zdziwił gdyby decyzja ministra była inna - mówi dr Marian Kwapiński, Konserwator Wojewódzki w Gdańsku. - Ministerstwo w jednoznaczny sposób potwierdziło, że cały proces decyzyjny w naszym urzędzie dotyczący ww. inwestycji został przeprowadzony w sposób profesjonalny i zgodny ze sztuką konserwatorską. Muszę dodać, że nie jest to pierwszy przypadek, w którym osoby de facto nie mające kompetencji ani rzetelnej wiedzy kwestionują bezpodstawnie nasze ustalenia. Uważam, że decyzja Ministerstwa jest dla nich wręcz kompromitująca. Stanowisko ministra otwiera drogę do budowy teatru.

Tak wyglądała Szkoła Fechtunku w XVII w. Tak wyglądała Szkoła Fechtunku w XVII w.
Nie jest to tak oczywiste dla Tomasza Korzeniowskiego, prezesa Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, który zapowiada odwołanie od decyzji. - Nie możemy teraz skorzystać z prawa odwołania dopóki nie otrzymamy pisma. Decyzję dostałem na razie tylko faksem. Jest ona naszpikowana błędami administracyjnymi i merytorycznymi. Budynek który ma powstać to monstrum - zajmuje 10 tys. m kw., ma 130 m długości i 18 m wysokości. Większego budynku w tej okolicy nigdy nie było. Dlatego nie prawdziwe jest stwierdzenie że on nie ingeruje w zabytkowe centrum Gdańska. .

Korzeniowski podkreśla także że w  XVII, mieściła się w miejscu planowanego teatru Szkoła Fechtunku, w której sporadycznie gościły wędrowne trupy teatralne. - Jeżeli prof. Jerzy Limon i Fundacja Theatrum Gedanense chce odbudować szkołę fechtunku utrwaloną na XVII wiecznej rycinie nie mamy nic na przeciwko, popieramy tą idee. Lecz proponowany budynek jest dziesięciokrotnie większy od pierwowzoru - wyjaśnia Korzeniowski.

Nowy teatr miłby kosztować około 50 mln zł. Poza wkładem finansowym samorządów, trwają pracę nad dofinansowaniem z UE. Gdański Teatr Szekspirowski liczy też na pozyskanie środków centralnych. Jeżeli budowa ruszy w przyszłym roku, to pierwsze spektakle będzie można oglądać w nowym budynku w 2011 lub 2012 r.

Miejsca

Opinie (82) 1 zablokowana

  • Ładny murek wkoło, czy będzie fosa?

    • 0 0

  • Projekt Rizziego

    Projekt Rizziego troszkę przypomina więzienie Alcatras skrzyżowane z przyporowymi kościołami Małopolski. Fantazja, fantazja bo fantazja jest od tego aby bawić się na całego...
    Mur dookoła tego czegoś wskazuje jakby pomysłodawczy chcieli coś ukryć przed publicznością, albo co gorsza "pokazać" na tym murze bilbordy sponsorów utrzymujących nową instytucję kultury.
    Słowem, będziemy mieli kolejny stojak na reklamy zamiast widoku na zabytkowe miasto.
    Szkoda, że już nie chcą odbudować tego co widać na rycinie.
    Oby się nawrócili.

    • 0 0

  • No cóż ...
    nie wiem na ile jest zapotrzebowanie na kolejny teatr w Gdańsku ... wiem na pewno natomiast, że miasto Gdańsk rozpaczliwie potrzebuje inwestycji drogowych. Centrum Solidarności, Stadion, Teatr Szekspirowski itp ... w ten sposób nigdy nie doczekamy się w mieście porządnych dróg ..

    • 0 0

  • Przypomina świątynię egipską?

    Myslałem ze to będzie jak The Globe?

    • 0 0

  • nie wiem czemu w tym miejscu chce się budować takie monstrum - zwłaszcza przy głośnej drodze krajowej na której jest tyle nierówności że tiry podskakują na nich

    ps. w tym miejscu znajduje się jedyny dostępny w tej okolicy parking strzeżony

    w Gdańsku brakuje parków i terenów zielonych a za to dużo jest bruku betonu i asfaltu - oraz śmieci (za mało koszy)

    • 0 0

  • PRZEPRASZAM,ALE KTO WYDAJE ZGODĘ NA...

    -HOTEL HILTON TUŻ PRZY BASZCIE ŁABĘDŹ I ZABYTKOWYCH KAMIENICZKACH
    -WSTAWIANIE PLASTIKOWYCH OKIEN DO XVII-WIECZNYCH BUDYNKÓW
    -ODDANIE T-34 Z WESTERPLATTE DO LUBUSKIEGO MUZEUM WOJSKOWEGO (I NIC W ZAMIAN!!!!!!)
    WIĘCEJ WTOP KONSERWATORA MOŻNA BY ZNALEŹĆ

    • 0 0

  • Zbrodnia

    Przecież jest oczywiste że zburzy charakter zabytkowej zabudowy, wystarczy spojrzeć na makietę... Zasłoni najpiękniej zachowany fragment średniowiecznego pierścienia murów wraz z trzema basztami. Wszystko ładnie widoczne tylko od strony W-Z. Takich reliktów po dawnym mieście zostało już krytycznie mało, a ten wielki teatr to czysta ignorancja i brak szacunku dla otoczenia w jakim sie ma znaleźć...
    Zniszczenie Gdańska jak widać trwa nadal.

    • 0 0

  • GSF (1)

    Dlaczego nie reaktywować starej szkoły fechtunku? Mamy sporo szermierzy, a można by robić szkolenia od profesjonalnych po amatorkie tak jak we francuskich Akademiach Królewskich. Można by nawiązywać do dawnych tradycji bez sztucznego patosu.
    Główną salę można by zbudować tak, żeby po przestawieniu ław pełniła funkcje teatralne - tak jak kiedyś, czyli wówczas gdy zjawi się Gdańsku porządna trupa teatralna. Co nie jest zbyt częste i budowanie obiektu wyłącznie teatralnego może być najwyczajniej nie rentowne.
    Wystarczy dobry pomysł i konsekwentne wykonanie.

    • 0 0

    • bardzo dobry pomysł

      • 0 0

  • gdzie ta koperta ??????

    (...)czeka na koperte zeby sie zgodzic !!!!

    • 0 0

  • Właśnie , kiedy w Gdańsku zjawi się jakaś swietna trupa teatralna ?

    Teatr może funkcjonować na rynku , czy też ulicy a co dopiero w szkole fechtunku . W niektórych domach Szekspir gości co kilka dni i tak jak mój sąsiad gra Otella przynajmniej raz na tydzień dusząc swoją drugą żonę ręcznikiem.
    Wszystkie ważne dla Gdańska przedsięwzięcia trzeba dyskutować i spojrzenie z boku tutaj nie zawadzi . Czekam na dyskusję w wybrzeżowej prasie jeśli jeszcze taka istnieje . ReaktywacjaTeatru Szekspirowskiego to piękna i ważna idea , która winna wynieść Gdańsk w górę a nie go zasłaniać od południa.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane