• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany w dawnej stoczni. Pamiątki ożywią wspomnienia

Aleksandra Nietopiel, MAG
1 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (80)

Kiedyś wpisane w przestrzeń Stoczni GdańskiejMapka, dziś pamiątki przywrócone do życia na nowo. Tablice informacyjne, stoczniowe znaki drogowe, fragment kadłuba czy charakterystyczna budka telefoniczna pojawiły się na terenie, gdzie realizowana jest inwestycja DOKI. W ramach zakończonego projektu zrekonstruowano historyczny układ fragmentu stoczniowych ulic i przywrócono dawne elementy, które tę przestrzeń tworzyły. Przy okazji niezagospodarowana przestrzeń tuż obok zmieniła się w miejsce do spotkań i pikników. Zachęcać będzie do tego skwer Stołówka.

 

Czy warto ożywiać stoczniowe pamiątki w jej dawnej przestrzeni?

Projekt prowadzony był od 2020 r. przez działające na terenach postoczniowych firmy Euro StylTorus. Finansowana przez nie przebudowa i rewaloryzacja odcinka ul. DokiMapka właśnie dobiegła końca.

- Całe przedsięwzięcie zrealizowane zostało w oparciu o wytyczne Narodowego Instytutu DziedzictwaPomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także dokumentację zdjęciową i makietę terenu stoczni znajdującą się w historycznej Sali BHPMapka - poinformowali inwestorzy.
"Bramy" ze stoczni przeniesione w inne miejsce. Przez budowę osiedla

Od historycznej Bramy nr 2



Opracowanie, przebudowa i rewaloryzacja objęły odcinek od Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej do ul. Ks. Jerzego Popiełuszki Mapka. Na tym terenie przywrócono historyczny układ drogowy z elementami małej architektury i zielenią.

- To był pod wieloma względami projekt wyjątkowy, znacznie wykraczający swoim zakresem poza typowe, realizowane przez nas wiele razy tzw. "umowy szesnastkowe" towarzyszące inwestycjom. Staraliśmy się z należytą starannością i odpowiedzialnością zagospodarować ten historycznie ważny teren. Wierzę, że udało nam się nie tylko go uporządkować pod względem technicznym, w zakresie infrastruktury, ale również odtworzyć przestrzeń, w której lepiej odnajdywane i odczytywane są konteksty elementów wystaw prezentowanych w Europejskim Centrum Solidarności oraz w Sali BHP - mówi Radosław Beneda, dyrektor Działu Inwestycji w spółce Euro Styl, autor projektu.

Szczególnymi, symbolicznymi elementami są przywrócone i odtworzone w ramach projektu liczne artefakty, które tworzyły stoczniowy krajobraz.

Budka, obrys szpitala, znaki



Wśród artefaktów, które pojawiły się w przestrzeni dawnej stoczni, znalazły się:

1. Fragment kadłuba statku na platformie kolejowej

Kadłub pochodzi z rozebranego w grudniu 2022 r. w Stoczni Remontowej okrętu ORP Kopernik. Był to statek arktyczny specjalnego przeznaczenia o wzmocnionym kadłubie i poszyciu. Zbudowany w 1971 r. w Stoczni Północnej służbę pełnił do 2005 r. Z kolei platforma kolejowa została ustawiona na odtwarzanym i uzupełnianym odcinku torowiska na ul. Kadłubowców, to element dopełniający rekonstruowaną przestrzeń.

Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca. Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
2. Budka telefoniczna

Ten obiekt odtworzono na podstawie makiety terenu znajdującej się w Sali BHP. Niegdyś budka stała obok jednego z dwóch kiosków tam funkcjonujących i była charakterystycznym punktem tej przestrzeni. Jest to kontekstowe i lokalizacyjne nawiązanie do tego, co się tutaj znajdowało, gdy funkcjonowała stocznia.

Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca. Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
3. Gabloty informacyjne

To element małej architektury. Gabloty umiejscowione wzdłuż głównego chodnika mijali niegdyś wchodzący i wychodzący z zakładu robotnicy, a w czasie strajków wieszane były w nich wycinki z prasy międzynarodowej, w której wydarzenia ze Stoczni Gdańskiej były skrupulatnie relacjonowane.

Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca. Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
4. Stoczniowe znaki drogowe

Znaki zostały odtworzone w swojej pierwotnej lokalizacji w dawnym kształcie i funkcji. Informowały nie tylko o zasadach ruchu na terenie Stoczni Gdańskiej, ale też wskazywały charakterystyczne miejsca na dawnej ulicy Głównej, takie jak szpital czy przejazdy kolejowe na skrzyżowaniu z ulicą Kadłubowców.

  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.

5. "Świadek" - miejsce po szpitalu stoczniowym

Wejście do dawnego szpitala ukazuje stalowa rama przy odtworzonym zarysie budynku. Obrys rozebranego obiektu ma postać punktowo wyniesionego, niskiego ceglanego muru z symbolicznym odwzorowaniem narożnego wejścia. Wkomponowana w mur stalowa rama znajduje się dokładnie w miejscu, w którym znajdowały się drzwi ostrzelane w grudniu 1970 r. Przed nią, na fragmencie odtwarzanego słupa, umieszczono tablicę pamiątkową.

  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
Wśród pamiątek przywróconych w historyczne przestrzenie jest też fragment pozostałości nieczynnego kanału technicznego. Służy on obecnie do odprowadzenia wody opadowej w ramach systemu małej retencji powierzchniowej. Niedługo pojawi się też tablica z planem stoczni.



Zieleń i stylizowane lampy



Projekt objął też zieleń i małą architekturę. Przy głównych ciągach utrzymano wysoką zieleń w formie szpalerów, a zieleń niska jak klomby kwietne uzupełnia skwery i przestrzeń wejściową m.in. do Sali Stoczni BHP. W ramach małej architektury pojawiły się miejskie ławki, ławki z oparciami stylizowane kosze na śmieci. Nawiązują wyglądem do form tymczasowych mebli, jakie można było spotkać na tym terenie w okresie strajków. Lampy mają współczesną formę, ale oprawy i słup także nawiązują do tych historycznych.

Obok oryginalnych znaków pojawiły się też charakterystyczne lampy. Obok oryginalnych znaków pojawiły się też charakterystyczne lampy.

Tuż obok: skwer Stołówka



Tuż przy Europejskim Centrum Solidarności - ale już poza projektem rewaloryzacji ul. Doki - powstała nowa przestrzeń miejska - skwer Stołówka. Nazwa nawiązywać ma do dawnej stołówki stoczniowej, która kiedyś działała w tym miejscuMapka. Zielony skwerek z miejscami do posiedzenia i odpoczynku zostanie otwarty już w sobotę. Trwają jeszcze prace wykończeniowe.

  • Skwer Stołówka zacznie działać od najbliższego weekendu.
  • Skwer Stołówka zacznie działać od najbliższego weekendu.
Teren przeznaczony do użytku spacerowiczów zaprojektował Remigiusz Dorawa. Niektórzy mogą go kojarzyć z niedawnego udziału w programie "Azja Express", gdzie był towarzyszem piosenkarki Reni Jusis.

Proces zmiany przestrzeni przez Remigiusza Dorawę luty/marzec. Proces zmiany przestrzeni przez Remigiusza Dorawę luty/marzec.

Nowa przestrzeń zacznie działać w weekend



Nowa przestrzeń zostanie wykorzystana w dniu weekendowego Święta Wolności i Praw Obywatelskich, które odbywać się będzie w Gdańsku od 2 do 4 czerwca. Przez blisko trzy dni będzie można się wybrać na spotkania, koncerty, a także debaty. Tu piszemy więcej o o programie i wydarzeniach Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku.



Wydarzenia, które będą się odbywać w tym miejscu w weekend:

11:00-12:00 Śniadanie Społeczników Fundacji RC
13:00-14:00 Warsztaty dla Radnych Dzielnicowych (DecydujMY!)
14:30-15:20 Dobre Praktyki Partycypacji - Masterplan Piecki-Migowo (DecydujMY!) prowadząca: Karina Rembiewska, paneliści: Przemysław Kluz, Łukasz Świacki, Paulina Borysewicz, Michał Zorena.
15:30-16:20 Jak tworzyć miejsca otwarte? Podręcznik Solidarności Codziennie (DecydujMY!) prowadząca: Elżbieta Rutkowska, paneliści: Sylwia Bruna, Bartek Rief, Maja Pietrusiewicz
16:30-18:00 Młodzi w akcji: Debata oksfordzka (DecydujMY!)
11:00-17:30 Stoisko Miejskich Partycypacji - punkt informacyjny dotyczący współdecydowania o mieście (DecydujMY!)

Więcej informacji oraz program wydarzeń dostępny jest na stronie 4czerwca.gdansk.pl

Wydarzenia

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku (9 opinii)

(9 opinii)
pop, warsztaty, spotkanie, debata

Miejsca

Opinie (80)

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    (6)

    Fajnie,mi brakuje najbardziej dawnych stoczniowych knajp,co tam się działo kochani.No i szkoda,kiedyś byliśmy potęgą stoczniową, dzisiaj nasi pracują u Norka.Nic się nie opłaca.

    • 50 23

    • Jaką potęgą ? PiSzesz bzdury :))))) Większość statków to był złom w postaci masowców które budowaliśmy dla ruska :))))

      Oni nam płacili rublami transferowymi ( socjalistyczny wymysł) a my za te papierki budowaliśmy dla nich złom :)))))

      • 16 12

    • mam świetny pomysł - przywróćmy stocznię - miejsca pracy (2)

      • 10 4

      • Nikomu to nie jest na rękę - poza tym w tym miejscu działa wiele stoczni prywatnych :))))))))))))))) (1)

        Kiedyś Stocznia była potęgą - na apel Solidarności stawało 20 tysięcy stoczniowców a pierwszy sekretarz walił ze strachu w gacie tak jak teraz przed górnikami :)))) Nawet pierwszy sekretarz to kiedyś był jakiś tam ideolog a teraz to tylko farbowany `ptak` :))))))))))))))))

        • 8 2

        • Farbowany na hiacyntowo XD

          • 3 1

    • Najlepsi to nie pracują u norka

      Tylko w gsr ...

      • 3 0

    • No kłapouchy, ty to masz wspomnienia! W skrócie; chamstwo, pijaństwo i Wałęsa dopijający piwo z kufli.

      • 1 1

  • Podstawową zmianą była zmiana NSZZ Solidarność w przybudówkę Prawa i ZPRawiedliwości. (13)

    • 21 19

    • (10)

      Ale najpierw PoKo rozwalilo zakłady i sprzedalo wszystko za grosze...

      • 7 10

      • Przecież to Rydzyk z Kaczyńskimi zbierał na ratowanie stoczni, a jak już uzbierali, przytulili pieniądze. (4)

        Długo przed tym zanim powstało "POKO", cokolwiek to jest :)

        • 11 6

        • kld,uw,aws,te partie były zalążkiem PoKo,ale już nie było sPoKo.

          • 5 7

        • Złodziej krzyczy - łapać złodzieja!

          Stare, nie znałem XD
          Jaworski, Rydzyk, PiS, Piotr Duda - jedyni winni upadku Stoczni Gdańskiej.

          • 8 4

        • Kulisy sprzedaży stoczni w Gdańsku - zwarta kompilacja filmów Wincentego Komana w sieci znajdziesz bez problemu (1)

          niektóre spółki nadal istnieją inne zmieniały nazwy ale dalej kręcą.

          • 2 2

          • Hmm, wiadomo, osoba która próbowała wyłudzić ze stoczni parę miliardów musi być obiektywna w jej opisie :)

            • 3 1

      • Akurat Stocznie Gdańską sprzedał ukraińcom Andrzej Jaworski ówczesny baron PiS :)))))))))))))

        Ale najpierw zarobił na jej cegiełkach Tadek z Torunia :))))))))))))

        • 8 4

      • PoKo czy Jaworski trollu ciemnogrodzki? (3)

        Jeszcze przypomnij kto sprzedawał cegiełki na ratowanie SG i kto ją sprzedał Ukraińcom za złotówkę, żeby odkupić za miliony?

        • 4 3

        • Sprzedał ukraińcom Jaworski za politycznym przyzwoleniem bliźniaków :)))))))))))))

          • 4 3

        • A kto nie pozwolił na przekazanie kasy z cegiełek flecie ? (1)

          • 1 4

          • A kto nie przyłączył się do konsorcjum, które miało o tym decydować, tylko zawinął się razem z pieniędzmi?

            I czemu "przypadkiem" poszły na Radio Maryja, zamiast wrócić do darczyńców?

            • 3 1

    • Wiesz kto założył PO ? (1)

      Generał Petelicki o tym mówił wyraźnie i wprost bez owijania w bawełnę. Również Olechowski o tym wspominał, któremu takie miernoty jak Tusk, Budka albo Trzask mogą co najwyżej buty zawiązać. Obecne PO jest tak naprawdę lewicą i ma tyle z wolnym rynkiem wspólnego i gospodarką ile PSL z rolnikami....

      • 3 6

      • a PiS czyli partia narodowo socjalistyczna z Prawicą

        • 5 2

  • To się nigdy nie uda. Cokolwiek nie zrobimy to nie uda się pokazać dawnej Stoczni gdańskiej takiej jaka była kiedyś ........ (6)

    Nie ma już klimatu dawnej Solidarności a ta obecna to tylko polityczna przybudówka Partii i Szaleńca a nie Związek Zawodowy który walczył o prawa pracownicze i marzenia o nowej innej Polsce :))))))

    • 20 11

    • (1)

      "klimat dawnej Solidarnosci", ten w wydaniu agentow z Walesa na czele?

      • 2 5

      • Miałeś chyba na myśli tego który według guzikiewicza przechodził koło stoczni w 1988 niejakiego `Balbinę`

        • 3 1

    • (3)

      Dokładnie,nieopisane "zasługi"Donalda,plus sprzedawcy polskich zakładów Lewandowskiego.

      • 2 5

      • Ten Donald siedzi teraz z tobą w pokoju, że wszędzie o nim PiSzesz? (1)

        Chcesz o tym porozmawiać ze specjalistą? Zapraszamy na ul. Srebrniki 17, 80-282 Gdańsk.

        • 5 3

        • Donald jest w każdej lodówce,aż strach otworzyć.

          • 0 3

      • To wszystko propaganda. Na dzisiaj jest tak że to nie przestarzałe huty czy jakieś inne złomy socjalistyczne tylko

        najnowocześniejszą rafinerię w Europie `Lotos` za jedną dwudziestą wartości wyprzedał ruskom Rząd Partii i Szaleńca :))))))))))))))

        • 5 3

  • symbol upadku

    jeszcze trawę proszę na zielono

    • 11 9

  • To jakieś detale. (1)

    Najbardziej żal, że tam wszystko zostało wyburzone, przeorane i w sumie z dawnej stoczni została tylko brama i hala BHP. Teraz będzie ciężko odtworzyć ten klimat, nie trzeba się tak było spieszyć z tym wyburzaniem, to nie będzie autentyczna, historyczna tkanka. Na Śląsku jest za to wiele kopalń przeznaczonych do zwiedzania i tam wszystko jest takie autentyczne, nosi ślady dawnych czasów. A tutaj wszystko poszło na wysypisko. Tego się nie odwróci. Mówiłem i pisałem o tym już dawno. Jak bardzo fajna by nie była taka budka telefoniczna czy znak to jednak w prawie żaden sposób nie odtworzy atmosfery i okoliczności tamtych lat. Ale mamy za to ogromny, nowy gmach pokryty cortenem. Szkoda, zabrakło perspektywicznego i szerszego myślenia.

    • 20 6

    • ciubaryki

      • 0 3

  • (1)

    zalosne "muzeum", oto co zostalo z dumnego Gdanska 80'

    • 21 6

    • to się nazywa zjazd czarownic

      Oczywiście, jest ładniej niż wcześniejsze błoto. Ale nie oszukujmy się, ktoś za to wziął niezłą sumkę za postawienie dykty promującej euro styl. Jest to makieta na podbudowę osiedli na wynajem i innych tańcbud typu wcześniejsze kontenery pod nazwą "100cznia". Te przygotowania na pseudo sympozja i debaty to mydlenie oczu. Przechodziłem obok i nie wierzę że działa tyle fundacji - o jakże dziwnych nazwach (nie mam pojęcia po co i dlaczego ludzie je zakładają ? - bo na pewno nie bez osobistych profitów).

      • 2 2

  • (5)

    Tylko po co obok te apartamenty

    • 14 5

    • Bo ludzie muszą gdzieś mieszkać? (4)

      Rozumiem, że ty mieszkasz w szałasie w lesie, że ci to przeszkadza?

      • 5 5

      • Ilu tam mieszka a ile z nich służy za miejsce schadzek dla okolicznych blachar i nawalonych turystów ? (2)

        • 6 4

        • No to trzeba się zająć patowynajmem, a nie budowaniem mieszkań.

          Tych ciągle brakuje.

          • 0 3

        • Zapewne posiadasz ogromną wiedzę na ten temat i nam zaraz powiesz?

          • 1 2

      • Tam nikt nie bedzie mieszkal. To booking

        • 2 1

  • Był potencjał na fajne miejsce (2)

    zamiast tego zabudowali kartonami pod najem krótkoterminowy, zaraz zaczną płakać że im hałasy z Wyspy Ostrów przeszkadzają i że statki hałasują...To miasto zamiast być otwarte na morze coraz bardziej jest pochłaniane przez deweloperkę bez ładu i składu.

    • 51 5

    • pieniązki, plany, pieniążki

      • 3 1

    • Jak to jest ze na zachodzie mozna zakazac wynajmu krotkoterminowego np. Berlin

      Lecz w Polsce nie jest to mozliwe bo podnosi sie skowyt ze to komuna i zamordyzm?

      • 3 1

  • W jaki sposób skwer stołówka zacznie działać?

    Dla kolegi pytam.

    • 12 2

  • Będzie motorówka (1)

    którą dowieźli Lecha?

    • 21 7

    • w zaginionej teczce Jaroslawa Ka. to przeczytales?!.

      • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane