• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany w dawnej stoczni. Pamiątki ożywią wspomnienia

Aleksandra Nietopiel, MAG
1 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (80)

Kiedyś wpisane w przestrzeń Stoczni GdańskiejMapka, dziś pamiątki przywrócone do życia na nowo. Tablice informacyjne, stoczniowe znaki drogowe, fragment kadłuba czy charakterystyczna budka telefoniczna pojawiły się na terenie, gdzie realizowana jest inwestycja DOKI. W ramach zakończonego projektu zrekonstruowano historyczny układ fragmentu stoczniowych ulic i przywrócono dawne elementy, które tę przestrzeń tworzyły. Przy okazji niezagospodarowana przestrzeń tuż obok zmieniła się w miejsce do spotkań i pikników. Zachęcać będzie do tego skwer Stołówka.

 

Czy warto ożywiać stoczniowe pamiątki w jej dawnej przestrzeni?

Projekt prowadzony był od 2020 r. przez działające na terenach postoczniowych firmy Euro StylTorus. Finansowana przez nie przebudowa i rewaloryzacja odcinka ul. DokiMapka właśnie dobiegła końca.

- Całe przedsięwzięcie zrealizowane zostało w oparciu o wytyczne Narodowego Instytutu DziedzictwaPomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także dokumentację zdjęciową i makietę terenu stoczni znajdującą się w historycznej Sali BHPMapka - poinformowali inwestorzy.
"Bramy" ze stoczni przeniesione w inne miejsce. Przez budowę osiedla

Od historycznej Bramy nr 2



Opracowanie, przebudowa i rewaloryzacja objęły odcinek od Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej do ul. Ks. Jerzego Popiełuszki Mapka. Na tym terenie przywrócono historyczny układ drogowy z elementami małej architektury i zielenią.

- To był pod wieloma względami projekt wyjątkowy, znacznie wykraczający swoim zakresem poza typowe, realizowane przez nas wiele razy tzw. "umowy szesnastkowe" towarzyszące inwestycjom. Staraliśmy się z należytą starannością i odpowiedzialnością zagospodarować ten historycznie ważny teren. Wierzę, że udało nam się nie tylko go uporządkować pod względem technicznym, w zakresie infrastruktury, ale również odtworzyć przestrzeń, w której lepiej odnajdywane i odczytywane są konteksty elementów wystaw prezentowanych w Europejskim Centrum Solidarności oraz w Sali BHP - mówi Radosław Beneda, dyrektor Działu Inwestycji w spółce Euro Styl, autor projektu.

Szczególnymi, symbolicznymi elementami są przywrócone i odtworzone w ramach projektu liczne artefakty, które tworzyły stoczniowy krajobraz.

Budka, obrys szpitala, znaki



Wśród artefaktów, które pojawiły się w przestrzeni dawnej stoczni, znalazły się:

1. Fragment kadłuba statku na platformie kolejowej

Kadłub pochodzi z rozebranego w grudniu 2022 r. w Stoczni Remontowej okrętu ORP Kopernik. Był to statek arktyczny specjalnego przeznaczenia o wzmocnionym kadłubie i poszyciu. Zbudowany w 1971 r. w Stoczni Północnej służbę pełnił do 2005 r. Z kolei platforma kolejowa została ustawiona na odtwarzanym i uzupełnianym odcinku torowiska na ul. Kadłubowców, to element dopełniający rekonstruowaną przestrzeń.

Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca. Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
2. Budka telefoniczna

Ten obiekt odtworzono na podstawie makiety terenu znajdującej się w Sali BHP. Niegdyś budka stała obok jednego z dwóch kiosków tam funkcjonujących i była charakterystycznym punktem tej przestrzeni. Jest to kontekstowe i lokalizacyjne nawiązanie do tego, co się tutaj znajdowało, gdy funkcjonowała stocznia.

Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca. Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
3. Gabloty informacyjne

To element małej architektury. Gabloty umiejscowione wzdłuż głównego chodnika mijali niegdyś wchodzący i wychodzący z zakładu robotnicy, a w czasie strajków wieszane były w nich wycinki z prasy międzynarodowej, w której wydarzenia ze Stoczni Gdańskiej były skrupulatnie relacjonowane.

Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca. Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
4. Stoczniowe znaki drogowe

Znaki zostały odtworzone w swojej pierwotnej lokalizacji w dawnym kształcie i funkcji. Informowały nie tylko o zasadach ruchu na terenie Stoczni Gdańskiej, ale też wskazywały charakterystyczne miejsca na dawnej ulicy Głównej, takie jak szpital czy przejazdy kolejowe na skrzyżowaniu z ulicą Kadłubowców.

  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.

5. "Świadek" - miejsce po szpitalu stoczniowym

Wejście do dawnego szpitala ukazuje stalowa rama przy odtworzonym zarysie budynku. Obrys rozebranego obiektu ma postać punktowo wyniesionego, niskiego ceglanego muru z symbolicznym odwzorowaniem narożnego wejścia. Wkomponowana w mur stalowa rama znajduje się dokładnie w miejscu, w którym znajdowały się drzwi ostrzelane w grudniu 1970 r. Przed nią, na fragmencie odtwarzanego słupa, umieszczono tablicę pamiątkową.

  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
  • Artefakty, które pojawiły się w zmieniającej się stoczniowej przestrzeni, przypominają o historii tego miejsca.
Wśród pamiątek przywróconych w historyczne przestrzenie jest też fragment pozostałości nieczynnego kanału technicznego. Służy on obecnie do odprowadzenia wody opadowej w ramach systemu małej retencji powierzchniowej. Niedługo pojawi się też tablica z planem stoczni.



Zieleń i stylizowane lampy



Projekt objął też zieleń i małą architekturę. Przy głównych ciągach utrzymano wysoką zieleń w formie szpalerów, a zieleń niska jak klomby kwietne uzupełnia skwery i przestrzeń wejściową m.in. do Sali Stoczni BHP. W ramach małej architektury pojawiły się miejskie ławki, ławki z oparciami stylizowane kosze na śmieci. Nawiązują wyglądem do form tymczasowych mebli, jakie można było spotkać na tym terenie w okresie strajków. Lampy mają współczesną formę, ale oprawy i słup także nawiązują do tych historycznych.

Obok oryginalnych znaków pojawiły się też charakterystyczne lampy. Obok oryginalnych znaków pojawiły się też charakterystyczne lampy.

Tuż obok: skwer Stołówka



Tuż przy Europejskim Centrum Solidarności - ale już poza projektem rewaloryzacji ul. Doki - powstała nowa przestrzeń miejska - skwer Stołówka. Nazwa nawiązywać ma do dawnej stołówki stoczniowej, która kiedyś działała w tym miejscuMapka. Zielony skwerek z miejscami do posiedzenia i odpoczynku zostanie otwarty już w sobotę. Trwają jeszcze prace wykończeniowe.

  • Skwer Stołówka zacznie działać od najbliższego weekendu.
  • Skwer Stołówka zacznie działać od najbliższego weekendu.
Teren przeznaczony do użytku spacerowiczów zaprojektował Remigiusz Dorawa. Niektórzy mogą go kojarzyć z niedawnego udziału w programie "Azja Express", gdzie był towarzyszem piosenkarki Reni Jusis.

Proces zmiany przestrzeni przez Remigiusza Dorawę luty/marzec. Proces zmiany przestrzeni przez Remigiusza Dorawę luty/marzec.

Nowa przestrzeń zacznie działać w weekend



Nowa przestrzeń zostanie wykorzystana w dniu weekendowego Święta Wolności i Praw Obywatelskich, które odbywać się będzie w Gdańsku od 2 do 4 czerwca. Przez blisko trzy dni będzie można się wybrać na spotkania, koncerty, a także debaty. Tu piszemy więcej o o programie i wydarzeniach Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku.



Wydarzenia, które będą się odbywać w tym miejscu w weekend:

11:00-12:00 Śniadanie Społeczników Fundacji RC
13:00-14:00 Warsztaty dla Radnych Dzielnicowych (DecydujMY!)
14:30-15:20 Dobre Praktyki Partycypacji - Masterplan Piecki-Migowo (DecydujMY!) prowadząca: Karina Rembiewska, paneliści: Przemysław Kluz, Łukasz Świacki, Paulina Borysewicz, Michał Zorena.
15:30-16:20 Jak tworzyć miejsca otwarte? Podręcznik Solidarności Codziennie (DecydujMY!) prowadząca: Elżbieta Rutkowska, paneliści: Sylwia Bruna, Bartek Rief, Maja Pietrusiewicz
16:30-18:00 Młodzi w akcji: Debata oksfordzka (DecydujMY!)
11:00-17:30 Stoisko Miejskich Partycypacji - punkt informacyjny dotyczący współdecydowania o mieście (DecydujMY!)

Więcej informacji oraz program wydarzeń dostępny jest na stronie 4czerwca.gdansk.pl

Wydarzenia

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku (9 opinii)

(9 opinii)
pop, warsztaty, spotkanie, debata

Miejsca

Opinie (80)

  • A w gablotach..

    z punktu 3 będą eksponowane zdjęcia Przodowników Pracy Socjalistycznej?
    No i jeszcze mogłoby być miejsce dla słynnej Stępki Mateusza.

    • 5 3

  • Demollka (2)

    Najpierw trzeba wszystko zdemolować ,przemielić na gruz tak jak cały Wydział K-2 zdjąć historyczną nazwę stoczni ,rozebrać zabytkowe budynki jak willę dyrektora ,która była póżniej szpitalem i przychodnią a następnie postawić budkę telefoniczną i czekać aż atmosfera wróci. Jak ktoś chce zobaczyć trochę starej stoczni to wydz. S-1 / młot parowy / ,Wydz .S-2 odlewnia , formiernia ale to wszystko jest totalnie zdewastowane i czeka na przemielenie.

    • 17 1

    • Żal willi

      Willa Dyrektora nie była szpitalem.Znajdowała się w pobliżu Dyrekcji,tam,gdzie teraz przebiega ulica.Na parterze w tej willi była centrala telefoniczna,a na piętrze rachuba.Pracowałam tam,więc wiem,o czym piszę.Potem uruchomiono nową centralę w budynku naprzeciwko,gdzie był też stoczniowy radiowęzeł,przylegał on do budynku Dyrekcji,ale parę lat temu też został wyburzony.

      • 1 0

    • Żal willi

      Willa dyrektora nie była szpitalem.To zupełnie inny budynek,który znajdował się w pobliżu Dyrekcji stoczni,teraz w tym miejscu przebiega ulica Popiełuszki.Na parterze w tej willi była centrala telefoniczna,a na piętrze Rachuba.Pracowałam tam,więc wiem o czym piszę.Potem uruchomiono nową centralę w budynku naprzeciwko,przylegającym do dyrekcji,tam również znajdował się stoczniowy radiowęzeł.Ten budynek stał dużo dłużej,niż willa,rozebrano go dopiero kilka lat temu ,ale to był taki koszmarek arcitektoniczny dobudowany chyba w latach siedemdziesiątych,natomiast willi żal,bo to był budynek z historią sięgającą początków stoczni.

      • 1 0

  • Wolę kawałek dobrej inscenizacji historycznej

    niż sad jabłoniowy na zgliszczach

    • 6 2

  • Jakoś to uporządkowane, szkoda tylko, że ten "skwer" niezacieniony.
    Przez parę lat wyparowała gdzieś planowana "Droga do wolności", też szkoda.
    A niebawem rację bytu straci taras widokowy ECS, skąd już tylko częściowo widać stocznię - do podziwiania będą głównie okna wybudowanych w pobliżu bloków.

    • 12 1

  • wreszcie porządek w otoczeniu ECS i Sali BHP (1)

    ... to już był najwyższy czas ,żeby zrobić porządek z tą przestrzenią - przez lata tylko burzono i zostawiano klepicho a teraz wreszcie się buduje i jak widać nie tylko beton ale i kamień i jeszcze trochę cegły i przede wszystkim otwarty teren zielony

    • 5 3

    • Hahaha

      Przyjdź i zobacz a nie czytasz propagandę. Żadna cegła tylko klinkier, zieleni brak.

      • 0 0

  • Ciekawa nowa-stara przestrzeń

    Mało jest miejsc które mają tak ciekawą historię do opowiedzenia - tym bardziej cieszy , że przestrzeni tej wreszcie dano głos. Niech tylko teraz pozwolą jej " mówić" a nie zakrzykują jej swoimi jedynie słusznymi hasłami - to zawsze była i na zawsse niech pozostanie otwarta przestrzeń wolności dla wszystkich

    • 6 3

  • Stępka

    Stępkę ze Szczecina przywieźli??

    • 2 1

  • A teraz drodzy gdanszczanie zapraszam na spacer

    Zebyscie zobaczyli jak to wyglada w rzeczywistości. Szczególnie to nowe blokowisko okno w okno i zero zieleni. A nie, sory, zapomniałem ze w tym miescie zieleń to również wysypane kamyki i parę sterczących kikutów udających jakieś trawy.

    • 8 0

  • Mam taką samą budkę telefoniczną, stoi przed domem !

    • 1 0

  • A wystarczylo nie wyburzać.

    Jakie to jest komiczne. Kilka lat temu spieszyli się aby wszystko zrównać z ziemią a teraz odtwarzają mury i obrysy.pomyslcie jaki ten teren miałby potencjał gdyby te budynki odrestaurować a nie burzyć. Wszystko autentyczne i przesiąknięte historią. My jednak wolimy po swojemu najpierw działać później myśleć.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane