Zobacz kościół luteran w Sopocie

Najnowszy artukuł na ten temat Kolegiata w Gdyni zmieniła się w bazylikę

Zobacz co kryją wnętrza sopockiego kościoła luteran.Na parterze ma surowy ołtarz i ławki z poduszkami, a na piętrze organy, bibliotekę i salę spotkań. W trzecim odcinku cyklu "Niezwykłe świątynie Trójmiasta" prezentujemy sopocki kościół pod wezwaniem Zbawiciela należący do luteran.Tak wyglądał niegdyś budynek Gminy Ewangelickiej wzniesiony w 1904 r.
Tak wyglądał niegdyś budynek Gminy Ewangelickiej wzniesiony w 1904 r.

Czy byłe(a)ś kiedykolwiek w kościele luterańskim w Sopocie?

Zobacz wyniki (427)
Pierwszy jest przestrzelony. Serce drugiego zdążyło się już wyrobić. Trzeci jeszcze bije, ale w pojedynkę, to już nie to samo. Na wieży kościoła stojącego w sopockim Parku Południowym zobacz na mapie Sopotu wiszą trzy dzwony.

- Pochodzą z różnych kościołów, bo tutejsze zrzucono z wieży w czasie wojny i przetopiono - opowiada Artur Pawłowski, emeryt doglądający świątyni. 82-latek nie pamięta jednak, jak i skąd dzwony trafiły do luterańskiej świątyni. - O, to tylko ksiądz senior Dietz mógłby wiedzieć, ale on wiele lat temu odszedł z tego świata - zamyśla się parafianin.

Dzwony - być może ocalone ze spalonych pomorskich świątyń - wróciły do bicia, a później zamilkły. W latach 90. przeprowadzono badania. Drgania, jakie wywoływały, miały zagrażać konstrukcji wieży. Dzwony przeszły więc na emeryturę. Zastąpił je głośnik z urządzeniem do wygrywania melodii. Żwawy emeryt z dumą prezentuje:

- Są tu utwory na trąbkę, a nawet Cichą Noc można zagrać - wylicza Pawłowski, który mimo zadowolenia z postępu techniki, lubi wracać do starych, przedwojennych czasów Wolnego Miasta Gdańska. - Wtedy to było ewangelickich kościołów! - kiwa głową.

Ten w Parku Południowym był drugim kościołem luteran w Sopocie. Pierwszy, przy wsparciu cesarzowej Augusty Wiktorii i cesarza Wilhelma II wybudowano na Morskiej Górze zobacz na mapie Sopotu w 1901 r. - Przestał on jednak wystarczać rosnącej społeczności ewangelików, dlatego podjęto decyzję o budowie drugiego kościoła - wyjaśnia ks. prof. Marcin Hintz, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczpospolitej.

Prace budowlane rozpoczęte w 1913 r. trwały z przerwami sześć lat. Druga świątynia luteran stanęła na miejscu popadającej w ruinę Kaplicy Pokoju, w której wierni niegdyś spotykali się na nabożeństwach. Od 1919 r. mogli spotykać się w nowym kościele. Wystrój świątyni - zgodnie z luterańską tradycją - jest stonowany. W centralnym miejscu ołtarz główny - jest krzyż, biblia, obraz i świeczniki. Proste, bez wyszukanych ozdób. Po lewej stronie drewniana chrzcielnica, po prawej ambona. Z obrazu nad nią spogląda na wiernych św. Paweł - jeden z dwunastu apostołów, których wizerunki zdobią kościelną nawę.

- List św. Pawła do Rzymian jest uznawany przez nas za najgłębszy wykład rozumienia wiary chrześcijańskiej - tłumaczy ewangelicki biskup.

Luteranie wierzą w "Boga w Trójcy Świętej jedynego, Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego". Nie praktykują kultu świętych, obrazów i relikwii. Nie uznają też odpustów i czyśćca. Mają dwa sakramenty: chrzest oraz komunię. W kościele gromadzą się co niedzielę na nabożeństwie, którego centralnym punktem jest kazanie.

Wierni sopockiej parafii siadają w ławkach na parterze i na piętrze - w jednej z empor. Młodsi wprost na drewnianych siedziskach, starsi na przyniesionych poduszkach. Zanim zajmą swoje miejsca, sięgają po śpiewniki ułożone w równym szeregu na tyle ławki przy wejściu do świątyni. Spoglądają też na filary, gdzie wiszą dwie tablice. Przed nabożeństwem wkłada się do nich kartoniki z cyframi. - Tworzą one numery pieśni, które śpiewamy podczas nabożeństw pomagając sobie śpiewnikami - wyjaśnia wikariusz i spogląda na organy.

Osiemnastogłosowy instrument stoi w emporze nad ołtarzem. Z przodu klawiatura, z tyłu piszczałki oraz mechanizm w obudowie nazywanej prospektem. Organy zasilane są prądem, kiedyś były powietrzem. Dmuchawa stoi w pomieszczeniu obok. - O, tak to się kiedyś pompowało! - 82-letni emeryt po wskoczeniu na pedały zaczął przebierać nogami. Po kilku sekundach jednak zrezygnował. Bo płuca już nie te co kiedyś.

W ewangelickiej świątyni też widać skutki upływu czasu i ostatniej wojny. Dzwony przetopiono, mosiężny żyrandol i kinkiety rozgrabiono. Obraz, który wisi nad ołtarzem trafił tu dopiero po wojnie. - Sprowadzono go do kościoła razem z drewnianym żyrandolem, który przed wojną wisiał w kaplicy szpitala dziecięcego w Gdańsku, gdzie pracowały siostry diakonisy - wspomina Artur Pawłowski.

Luteranie stracili również budynek Gminy Ewangelickiej, wzniesiony w 1904 r. przy dzisiejszej ul. Curie-Skłodowskiej. Dlatego w jednej z kościelnych empor urządzili bibliotekę, a w drugiej salę spotkań. Po nabożeństwach słychać tu rozmowy przy cieście i kawie parafian mieszkających w Trójmieście i okolicach.

Zobacz także kryptę i unikalną ambonę w kościele polskokatolickim.

Zobacz także kryptę i unikalną ambonę w kościele polskokatolickim.

Zobacz również modlitwę muzułmanów i wnętrza gdańskiego meczetu.

Zobacz również modlitwę muzułmanów i wnętrza gdańskiego meczetu.

Opinie (111) 3 zablokowane

 • Sto lat, Panie Arturze!

  W zdrowiu i w kondycji dobrej jak dotychczas!

  • 77 8

 • (5)

  W myśli protestanckiej jest sporo zdrowego rozsądku - chodzi mi o podejście do kwestii finansowych, jak i kultu obrazów itp.

  • 112 14

  • (4)

   świetnie, ale tutaj chyba chodzi o duchowość, a nie jakiś rozsądek w kontekście tego czy ma być obraz, czy też nie...

   • 6 11

   • (3)

    Tak - zgadza się, ja jestem osobą wierzącą, ale wierzę jak potrafię i średnio jestem w stanie pojąc kult świętych, którzy w sporej części wybrani zostali w czasach, gdzie sprzedawano odpusty, a co dopiero takie "godności", tak samo kapliczki wybudowane w miejscach, z którymi związana jest jakaś miejscowa legenda, nawet nie z jakimś cudem, a rzekomym objawieniem w tle, wszystko to ładne, ale moim zdaniem zbyt baśniowe, za bardzo przesączone elementem "ludowej kultury" - wiara jest prosta - jest spisana w Piśmie Świętym - tam jest odpowiedź na każde pytanie, a w szczególności na pytania jak należy żyć, dlatego też nie uznaję drogowskazów duchownych, którzy mają swoje ludzkie słabości - Biblia jasno określa, co jest dobre, a co złe.

    • 23 3

    • (1)

     żebyście tak "błyskotliwi" byli w kwestiach moralnych i etycznych ale tu już wasze zainteresowania raczej nie sięgają
     wszak idea predestynacji to po naszemu róbta co chceta
     wszak i tak wszystko z góry "zdecydowano"

     ps czy to na waszej plebani jako clou wiary jest czarno na białym napisane "współpraca z władzą"?

     i wszystko jasne

     • 4 15

     • W tym kościele /kk/ same cuda się działy pewnego razu dziad przemówił do obrazu /cudownego/ a ten obraz ani słowa,taka była ich rozmowa!!

      • 5 6

    • Jak coś w KK kult świętych jest opcjonalny.

     Wielu spośród ruchów ewangelizacyjnych i odnowy w ogóle go ignoruje. Sam po prawdzie, z wyjątkiem może Maryjnego, unika raczej modlitwy z wstawiennictwem świętych, bardziej ceniąc sobie bezpośredni kontakt z Chrystusem.

     A powstał on w trywialnym celu, dla wielu ludzi Bóg jest postacią zbyt abstrakcyjną, no i nie potrafią przełożyć Biblii na własne życie więc trzeba im dawać takie współczesne im symbole, przykłady do naśladowania itd. No i po to by niegdyś przejście z religii politeistycznych nie było na monoteizm nie było aż takim wstrząsem.

     • 7 0

 • Prezentuje się rozsądniej (4)

  Niż doktryna prezentowana obecnie przez (obłudnych) katoli

  • 82 46

  • (1)

   oto luterańska wizja tolerancji i ekumenizmu czarno na białym

   • 13 14

   • daj spokój luteranom

    powyższy post nie jest dziełem luterana, tylko laika, który kupując samochód ocenia go po kolorze lakieru, bo głębiej nie ogarnia.

    • 9 1

  • ciężko powiedzieć czyja to wizja, ale na pewno kogoś znów razi Kościół Katolicki. szkoda, że z takim przekąsem nie atakuje się Palikotów, Tusków i reszty antypolaków.

   • 14 23

  • wypraszam sobie

   Nie uważam, ze zasłużyłem sobie na miano obłudnika jako katol. Poza tym jaki sens ma rozmowa o powierzchowności, czyli o obrazkach, obrządkach, administracji itp? Istotne jest sedno, czyli ogólnie mówiąc główne prawdy wiary, które łączą wszystkie wyznania chrześcijańskie.

   Mam wrażenie, że sprawy powierzchowne stanowią dla laików podstawowy problem, podczas gdy dla ludzi wierzących jest on marginalny.

   Nie każdy katolik jest watykańczykiem, tak jak i nie każdy polak jest wieśniakiem, pomimo istnienia ul. Wiejskiej.

   • 4 3

 • Odpowiadając na tytuł artykułu.. (6)

  - Zobacz kościół luteranów w Sopocie
  - ALE PO CO?...

  • 20 125

  • ale po co? (5)

   Po to żeby wiedzić że inne wiary to ,to samo! tylko inny przekaz. A poza tym sama lubię odwiedzać inne kościoły innego wyznania i uważam że nie ma ic w tym złego!

   • 27 11

   • to dlaczego nie ma 1 ogolnoswiatowej religii ?? (1)

    • 0 18

    • jest

     nazywa się dolaryzm

     • 29 0

   • Gdyby to było to samo.. (2)

    ..to by Jezus nie ganił faryzeuszy za to, że przez tradycję unieważniają słowo Boże i by nie głosił innym o Królestwie Bożym. Mówił, że są dwie drogi i tylko jedna prowadzi do życia wiecznego. Jeżeli jeden uważa, że można modlić się do obrazów, a drugi że nie, bo Bóg się temu brzydzi, dając chociażby drugie przykazanie to to nie 'to samo'.

    • 6 15

    • To jest to samo

     Dla oświecenie tych co nie wiedzą: protestanci, luteranie, kelwiniści, ewangeliści czy jak by się jeszcze nie nazywali wszyscy uznają tą samą B
     iblię co katolicy i wierzą w tego samego Jezusa! A że nie czczą obrazów i innych takich to chyba raczej dobrze. W końcu nie modlimy się do obrazu tylko do Boga jeśli się nie mylę.

     • 7 3

    • czytaj ze zrozumieniem

     Drogi Bibliotekarzu. Jezus pojawił się przed Lutrem i przed schizmą, czyli podziałem chrześciajn na różne zgromadzenia/kościoły. Biorąc pod uwagę, że świat jest wielki, a internetu nie było, każda grupa wiernych spotykała sie z innymi problemami i musiała je jakoś rozwiązać, bez szans na konsultacje z kościołem, któremu przewodził św. Piotr (co znaczy opoka). Zatem sedno religii chrześcijańskich jest jedno, ale różne kościoły nieco inaczej rozwiązały kwestie powierzchowne, jak organizacja, obrządki, wzornictwo itp.

     • 3 2

 • Kościóły protestanckie sa jak przystanki autobusowe.Rozkład jazdy i ławeczki. (10)

  Luter jak i inni reformatorzy zbiesili sie z chciwości i chęci rozpusty.Dla Henryka 8 , Lutra i Kelwina ważniejsze były pieniądze i kobiety niż dogmaty wiary.

  • 25 119

  • jasne (1)

   Kalwin, kelwin to jednostka temperatury (od Lorda Kelvina).

   • 32 4

   • Tak sie nazywał gdy przybyl do Anglii a właściwe jego nazwisko to Kohen.

    To twoca państwa totalitarnego i żydowski wróg kościoła Katolickiego

    • 4 16

  • za to dla kościoła katolickiego kasa się nie liczy.. (2)

   • 18 3

   • Calvin, jeśli już, a od urodzenia Cauvin- w Anglii nie mógł się nazywać Kelwin.A skoro spolszczył(a/e)ś, to trzymaj się polskiej wersji- Kalwin. Do innych rewelacji nie warto się nawet odnosić.

    • 8 4

   • a dla Was co się liczy ? kasa + kasa= 2 x kasa

    • 0 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Henryk VIII nie był luteraninem. (2)

   Zrezygnował ze zwierzchności papieża i sam ustanowił się głową kościoła, ale za jego życia kościół nazwany potem anglikańskim to nadal by kościół katolicki, ze wszystkimi dogmatami katolicyzmu. Dopiero jego córka królowa Elzbieta I (po zamodowaniu Szkotki katoliczki Marii Stuart)z pomocą biskupów odcięła kościół anglikańskiod katolicyzmu, nie przyjmując jednak w całości luteranizmu. Reformatorzy, wbrew temu co sądzisz, w przeciwieństwie do katolickich ówczesnych hierarchów byli akurat wręcz ascetami.

   • 7 4

   • (1)

    kalwin to akurat był raczej tyranem i to łagodnie rzecz ujmując wie to każdy kto choć trochę zna historię
    a luter był takim ascetą że raz dwa sprawił sobie babkę, byłą zakonnice zresztą, pewnie też ascetkę
    tacy to byli "reformatorzy"

    • 4 7

    • Luter mial podgrzewny sedes, nawet teraz nie ma takich luksusóww w WC.

     • 1 4

  • W Dziejach apostolskich jest napisane

   "Bóg nie mieszka w świątyniach ludzką ręką zbudowanych"
   Skromność u Luteranów jak najbardziej na miejscu

   • 7 1

 • Za co te minusy ??? (3)

  Macie ludzie problemy ze zrozumieniem pozdrowienia ? Z tego wynika że wg was panu Arturowi ma stać się krzywda ? Jedynym usprawiedliwieniem może być tylko automatyzm w stawianiu minusów.

  • 22 11

  • skromność to domena jedynego, polskiego kościoła katolickiego (2)

   popieram!
   dlatego jako gorliwy polkatolik cieszą mnie bogactwa watykanu, przepych polskich świątyń i plebanii, największy niekontrolowalny koncern medialny rządzący niepodzielnie portmonetkami samotnych emerytek, blichtr i parcie na szkło oraz niespotykany nigdzie indziej na świecie wpływ na polityk-ę/ów.
   Amen, jak Maryja, amen!

   • 10 3

   • oups

    tekst był do and456

    • 1 2

   • daj datek na Gejzetkę dla bolszewickiego jąkały

    • 1 2

 • Jest przykro jak jakiś osiłek próbuje (1)

  tak bezmyslnie wypisywać bzdury.
  Badrzo często lubię zajrzeć na nabożeństwo niedzielne , które zaczyna się o 9:30. Często jeżdziłem dowożąc z Wrzescza Panie. Dziś chorują i pozostają w domu.
  Bardzo sobie cenię wykłady nowego Biskupa , mają wiele wartości w sobie i dodają otuchy na codzienność.

  • 42 11

  • "osiłek"?
   a widzisz go?
   czy zwyczajnie jesteś uprzedzony do kogoś i musisz mu jakąś łątkę przykleić?

   • 6 3

 • Czy ma ktoś może stare zdjęcia tego kościoła?

  Widziałem tylko wieżę kościoła na starych pocztówkach, gdzie były panoramy przedwojennego Sopotu...

  • 17 1

 • Pan Artur jest wporzo zostawcie tak wiekowego jegomościa w spokoju,obdarzcie go szacunkiem POZDRAWIAM PANA ARTURA

  • 42 4

 • Nie muszę się zgadzać z każdą opinią,--- stąd te minusy

  • 9 19

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.