• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwolnienie z podatku za zielony dach lub ścianę? Katowice już to robią

Ewelina Oleksy
27 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wyremontowane torowisko we Wrzeszczu do naprawy
Zielona ściana w Katowicach. Jej właściciel będzie zwolniony z podatku od nieruchomości. Zielona ściana w Katowicach. Jej właściciel będzie zwolniony z podatku od nieruchomości.

Jeśli mieszkasz w budynku z zielonym dachem lub ścianą pełną roślin, zostaniesz zwolniony z płacenia podatku od nieruchomości. Gdańscy radni szykują się do stworzenia projektu uchwały w tej sprawie. W Katowicach takie rozwiązanie właśnie wprowadzono w życie. Objęto nim także przedsiębiorców.



Czy zwolnienie z podatku zachęciłoby cię do stworzenia zielonego dachu lub ściany?

Klub gdańskich radnych Koalicji Obywatelskiej proponuje, żeby miasto premiowało tych mieszkańców, którzy przyczyniają się do powstawania zieleni. Tą premią miałoby być zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości.

Warunek? Mieszkanie w budynku, na którym wykonano zielony dach, zainstalowano ogród wertykalny lub stworzono zieloną, czyli roślinną fasadę. Miałoby to też na celu zachęcenie do korzystania z tego typu rozwiązań.

Do prezydent Aleksandry Dulkiewicz wpłynęła już interpelacja w tej sprawie.

- Mając na uwadze zapisy Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Gdańska do 2030 roku, celem zachęty do stosowania tego typu rozwiązań, prosimy o wprowadzenie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych, w których wykonano zielony dach, zainstalowano ogród wertykalny lub posiadających zielone fasady. W naszej ocenie zwolnienia powinny dotyczyć powierzchni przekraczających minima określone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego - czytamy w interpelacji podpisanej przez wszystkich radnych klubu KO.
Zobacz też:

Zielone dachy budynków mieszkaniowych w Trójmieście



Jak mówi nam Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący radnych KO, interpelacja to pierwszy krok na drodze do zwolnienia z podatku od nieruchomości dla tych mieszkańców, którzy stworzą zielony dach, zieloną fasadę lub ogród wertykalny.

- Rozpoczyna to prace nad przygotowaniem szczegółowego tekstu uchwały Rady Miasta Gdańska w tej sprawie - wskazuje Śpiewak-Dowbór.
Na razie nie wiadomo, ilu mieszkańców mogłoby z takiej ulgi skorzystać. Nie ma bowiem rejestru dotyczącego liczby zielonych budynków w Gdańsku.

- Potencjalni beneficjenci tego zwolnienia z podatku zgłaszaliby się sami - mówi radny.
Garnizon. Wrzeszcz. Wokół zabudowa mieszkaniowa i biurowa, a pomiędzy budynkami, na dachu, zielony ogród. Garnizon. Wrzeszcz. Wokół zabudowa mieszkaniowa i biurowa, a pomiędzy budynkami, na dachu, zielony ogród.

Katowice właśnie wprowadzają taki projekt w życie



Proponowane przez gdańskich radnych zwolnienie z podatku za zielony dach, ścianę czy ogród wertykalny nie jest rozwiązaniem nowym.

Podobne przepisy na sesji 22 lipca jednogłośnie przegłosowali radni Katowic. Tam obejmują one także przedsiębiorców.

Czytaj też:

Radny proponuje stworzenie programu zielonych ścian i dachów



Warunkiem zwolnienia z podatku od nieruchomości w Katowicach jest założenie zielonego dachu na całej jego powierzchni lub ogrodu wertykalnego na co najmniej połowie ściany.

Z kolei w przypadku zielonej fasady, aby skorzystać ze zwolnienia, powinna być ona na całej ścianie budynku, przy czym rośliny ją tworzące powinny być ukorzenione w ziemi. Zwolnienie z podatku będzie obowiązywało przez rok i będzie możliwe przedłużenie, pod warunkiem utrzymania zieleni w kolejnych latach.

Projektowanie ogrodów - lista firm z Trójmiasta



Zwolnienie dotyczy całości lokali mieszkalnych w budynkach do sześciu kondygnacji. Zielone dachy, ogrody wertykalne i zielone fasady będą efektywniej oddziaływały na obniżenie temperatury otoczenia z uwagi na mniejszą powierzchnię emitującą ciepło niż w budynkach powyżej sześciu kondygnacji. Te drugie będą zwolnione z podatku w połowie.

- Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej w wiele projektów angażują się nasi mieszkańcy. To oni m.in. sieją łąki kwietne, sadzą drzewa z aplikacji czy adaptują stare donice. Takie działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta i teraz chcemy premiować tych, którzy pójdą o krok dalej, tworząc zieloną przestrzeń w obrębie swojego budynku - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zielony dach na poznańskim biurowcu. Zielony dach na poznańskim biurowcu.

Poznań ze wsparciem finansowym dla twórców zielonych budynków



W styczniu w Poznaniu ogłoszono, że mieszkańcy chcący stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy będą mogli liczyć na finansowe wsparcie miasta. Prezydent Poznania na początku tego roku powołał specjalny zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych (zielonych ścian) oraz zielonych dachów.

Zespół ten opracowuje zasady pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców chcących stworzyć na swoich domach zielone dachy i ściany. Ma też stworzyć propozycje współpracy w tym temacie ze spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych.

- Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach - mówi Przemysław Surdyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska w poznańskim magistracie, przewodniczący nowo powołanego zespołu.

A jakie są światowe trendy?



Obywatele Niemiec, którzy zdecydują się na zamieszkanie w budynku z zielonym dachem, już od dawna mogą liczyć na ulgi podatkowe. W największych miastach Szwajcarii już w 2002 r. wprowadzono obowiązek zazieleniania wszystkich nowych budynków pokrytych dachem płaskim.

Zielony budynek obiektu sportowego w Amsterdamie. Zielony budynek obiektu sportowego w Amsterdamie.
Zielone budynki cieszą się dużą popularnością na zachodzie Europy, np. w Kopenhadze, Amsterdamie lub Berlinie.

W niektórych aglomeracjach Stanów Zjednoczonych wprowadzono natomiast przepisy, w świetle których zielony dach musi znajdować się na każdym budynku użyteczności publicznej, czego przykładem może być chociażby miejski ratusz w Chicago.

Miejsca

Opinie (182) 5 zablokowanych

  • Baju baj

    Opowieści z mchu i paproci

    • 7 1

  • I pelno robactwa w domu, mieszkaniu. Nie dziekuje.

    • 7 5

  • zwolnienie z płacenia podatku..dobre..a później się męcz że smrodem zgnilizny i robactwem dla paru srebrników

    • 5 4

  • "Wy" zróbcie sobie zieloną ścianę czy dach, żeby "Oni" mogli wyciąć stare drzewa np. w Parku, w Brzeźnie dla dewelopera.

    • 18 1

  • Widzę, że w tym kraju podatki płacą tylko biedniejsi i starsi.
    Czyli bogaty Janusz z domem 500m
    Obsadzi jedną ścianę krzakami i nie płaci podatku.
    Zapłaci go babcia Irena mieszkająca w bloku na 50 metrach. Pewnie ona otrzyma pismo o wzroście podatku, bo przecież miasto musi sobie wyrównać.

    • 15 0

  • W gratisie wilgoć, grzyby, pleśń i robaki w mieszkaniach. To już chyba wolę ten podatek zapłacić.

    • 8 3

  • Za ogrodzenia i zadaszenia wiaty tak, ale dla domu to nie dobre rozwiązanie , robaki i komary w domu

    Chodzi o niepłacenie podatku przez wielkich developerów . Zwróćcie uwagę na powstające ogrody w OBC ...do lasu 100 m...teraz każdy Hotel będzie miał ścianę zielonego bluszczu lub już ma. I nie będą płacić podatków? To jak zwykle nie jest dla mieszkańców a dla cwaniaków . Mam nadzieję że to nie jest wg zasady ,, nie płacisz podatków ale finansujesz nasze marsze...,, Ale jak zwykle mam rację

    • 7 1

  • wszystko dla deweloperów (1)

    wiadomo miasto patodeweloperskie

    • 7 0

    • Jakbyś dostawał kilkakrotność pensji w formie bonusów od deweloperów też byś był dal nich miły.

      Aby tak było, musisz zostać urzędnikiem miejskim (czytaj nierobem, pracującym za nasze pieniądze). Bez naszych podatków urzędniki zde.. chilby z głodu. Prawo powinno być tak skonstruowane, aby te rozpasłe nieroby urzędnicze o tym pamiętały.

      • 1 0

  • zieleń

    A co z mieszkańcami co pielęgnują ogródki i trawniki w przeciwieństwie do swoich sąsiadów którzy wybetonowali podwórka na parkingi ."Nagroda" za zieleń na dachu i zielone ściany to kpina , moja wspólnota pielęgnuje ogród i trawnik . Pieniądze ze zwolnienia z podatku przydadzą się. Nagradzać już dbających o zieleń na nie tworzących nową na powszechnej betonozie .

    • 14 0

  • Skandal - Usuwanie zieleni przez GDDKiA Roundup-em (1)

    Może ktoś by się przyjrzał dlaczego znikła zieleń na Obwodnicy Trójmiasta w pasie środkowym.
    To skandal żeby w dobie kryzysu niszczyć resztki zieleni a na dodatek teraz strasznie się kurzy.

    • 3 2

    • Obwodnica?

      A na PG podobno też i to na boiskach ogólnie dostępnych

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane