• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego nie wolno chodzić po wydmach?

Jakub Gilewicz
24 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Toaleta, przebieralnia i źródło chrustu - do tego przeważnie służą wydmy tym, którzy po nich chodzą. Tyle że przebywanie na wydmach jest zabronione i grozi otrzymaniem mandatu. Powodów tego jest co najmniej kilka.



Czy kiedykolwiek byłe(a)ś na wydmie załatwić swoje potrzeby?

- Nie znam się, ale wierzę, że jest to uzasadnione jakimiś względami praktycznymi. Dlatego zamierzam się stosować do zakazu - skomentował Albert z Olsztyna zapytany o zakaz wchodzenia na wydmy.
Tablice na granicy trójmiejskich plaż i wydm są w różnych rozmiarach i kolorach, ale przekaz mają podobny. Oto jeden z nich:

"Chodzenie po lesie i wydmach, niszczenie roślinności, płotków faszynowych, zdejmowanie chrustu z wydm oraz rozniecanie ognia na plaży, na wydmach i w lesie pod karą zabronione. Urząd Morski w Gdyni."

- Wydma jest bardzo czuła na wydeptywanie. Obecność człowieka szkodzi jej. Zarówno roślinom, które na niej rosną, jak i jej trwałości. A jej trwałość to bezpieczeństwo ludzi, którzy mieszkają trochę dalej - tłumaczy Monika Zakrzewska, starszy specjalista ds. obszarów Natura 2000 w Urzędzie Morskim w Gdyni.
Bo wydma to ważny element systemu ochrony przeciwsztormowej. Tyle że dla niejednego plażowicza pełni zupełnie inną rolę.

- Generalnie wydmy traktowane są jako toalety i przebieralnie. Do tego w sezonie zaglądają tu zbieracze runa leśnego, a ci, którzy nielegalnie rozpalają ogniska, przychodzą po nasz chrust. A to pierwszy w kolejności materiał, który służy do utrwalania wydmy. Zabierają go i są problemy, bo wydma pozostaje białą, a powinna przekształcać się w szarą - wyjaśnia Marian Świeczkowski, kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża Gdańsk Sobieszewo.
Cenny chrust i specjalistka od zatrzymywania piasku

Nadmorska wydma powstaje dzięki wiatrowi, piaskom i roślinom. Pierwszy przenosi ziarenka piasku, a te zatrzymują się na naturalnych przeszkodach. Na plażach są nimi przeważnie właśnie rośliny. Na wybrzeżu Bałtyku, w tym w rejonie Wyspy Sobieszewskiej jest to trawa o nazwie piaskownica zwyczajna.

- To szczególny dla wydmy gatunek, który zatrzymuje piasek. Piaskownica jest bardzo sprytną rośliną, bo ma bardzo rozbudowany system korzeniowy. I lubi wręcz być zasypywana piaskiem, ponieważ stymuluje ją to do wzrostu i produkcji rozłogów, z których powstają kolejne pędy. Piaskownica występuje zarówno w inicjalnych stadiach wydm, jak i na wydmach białych - tłumaczy Zakrzewska.
A kiedy piasku przybywa wydma inicjalna, nazywana również pierwotną, przekształca się w wydmę białą. Jest ona jeszcze mało stabilna, bo piasku posiada sporo, ale roślinności, która ją stabilizuje, zdecydowanie mniej niż późniejsze stadium, czyli wydma szara.

- Wtedy przystępujemy do prac, żeby przyspieszyć przekształcenie wydmy z białej w szarą. Najpierw wykładamy na nią chrust. To pierwszy materiał, który utrwala wydmę. Chrust powoli rozkłada się, po czym tworzy się bardzo cieniutka warstwa humusu i zaczynają wchodzić na to rośliny, pierwsze rośliny wydmowe - opowiada Świeczkowski.
Wśród nich są między innymi szczotlicha siwa, groszek nadmorski czy wydmuchrzyca piaskowa. Jak ostrzega Marian Świeczkowski, wiele roślin wydmowych, czyli gleb ubogich, jest bardzo czuła na wydeptywanie, więc chodzenie po nich powoduje spore straty.

- Zadeptanie takich roślin momentalnie uruchamia piaski i tworzy się wyrwa, a to osłabia wydmę - analizuje kierownik Obchodu Ochrony Wybrzeża Gdańsk Sobieszewo.
Jeśli jednak wszystko idzie zgodnie z planem, wydma biała ma szansę utrwalić się. Bardzo ważną rolę odgrywa tu wierzba ostrolistna.

Wierzba do stabilizacji i do płotków

- Rośnie w dużej ilości tylko i wyłącznie od Przekopu Wisły do granicy Sopotu z Gdynią. Na innych terenach rośnie kępowo i nie rozprzestrzenia się. Do niedawna stanowiła nasz podstawowy budulec - opisuje wierzbę ostrolistną Świeczkowski.
Wprawdzie jest to gatunek obcy, ale na trójmiejskich wydmach spełnia dwa ważne zadania. Część nadziemna wierzby zatrzymuje lotne piaski, a podziemna stabilizuje wydmę. Tyle że między trzecim a piątym rokiem życia wierzby, jest ona z reguły wycinana.

Powodem jest szkodnik, który wysysa z rośliny soki i może doprowadzić do jej obumarcia. Ratunkiem - jak tłumaczy kierownik - jest jedynie wycięcie wierzby. Ale nawet wtedy odgrywa ona ważną rolę. Pracownicy Urzędu Morskiego wykorzystują bowiem wycięte wierzby do tworzenia płotków, na których zatrzymują się drobinki piasku.

- Wierzba ostrolistna wsadzona w piasek plażowy bardzo ładnie odrasta - ocenia Świeczkowski.
Wierzby utrwalają więc wydmę, która po czasie przekształca się z białej w szarą. Na tej ostatniej występuje więcej roślin. Oprócz szczotlichy siwej rośnie tu choćby turzyca piaskowakocanki piaskowe.

Zarówno rośliny, jak i całe wydmy chronione są przez ogrodzenia. Do tego pracownicy Urzędu Morskiego przestrzegają plażowiczów, którzy przebywają na wydmach, a opornym wypisują mandaty.

Od 50 do 500 złotych, a niekiedy więcej

- Generalnie większość mandatów wystawiana jest za niszczenie roślinności wydmowej, ale również za biwakowanie i za rozniecanie ognia. W zależności od wykroczenia jest to od 50 do 500 złotych. Niektóre wykroczenia podlegają z kolei decyzji administracyjnej, a tu kwota może wynieść do pięciu tysięcy złotych - wylicza Świeczkowski.
- Zarówno inicjalne stadia wydm nadmorskich, jak i wydmy białe oraz szare są siedliskami przyrodniczymi, które są prawnie chronione. Poza tym w ich obrębie występują rośliny objęte ochroną gatunkową. Pod częściową ochroną są na przykład kocanki piaskowe i rokitnik zwyczajny, a pod ścisłą lnica wonna czy mikołajek nadmorski - wyjaśnia Zakrzewska.
- Ludzie, którzy wchodzą na wydmy, po prostu nie mają serca. Niszcząc środowisko, niszczą siebie - komentuje Grażyna, plażowiczka z Warszawy.
Jeśli jednak ktoś bardzo chciałby zobaczyć wydmę z bliska i to legalnie, Urząd Morski zaprasza do swojej terenowej placówki w Jelitkowie przy wejściu na plażę nr 63 zobacz na mapie Gdańska. Znajduje się tu bowiem wydma pokazowa z różnymi gatunkami roślin. A poza tym będzie można posłuchać opowieści pracownika Urzędu Morskiego, który będzie oczekiwał na gości do 13 września w każdy wtorek od godz. 9 do 14. Wstęp jest bezpłatny.

Miejsca

Opinie (202) ponad 10 zablokowanych

  • Idiotyzm urzędniczy - ciąg dalszy (2)

    Jak władza chciała w pasie nadmorskim pobudować ogromny Port Północny , to w d...ie miała wydmy i bariery ochronne ! Kilka tysięcy hektarów ekskluzywnego pasa nadmorskiego zostało przeorane i zbudowano port ! I nikt nie biadolił , że wydmy , że pas ochronny , że pejzaż ! NIKT !!! Jak turysta postawi nogę na wydmie , to ciemnogród się odezwie , że niszczy przyrodę - ot zduraczenie ! Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )

    • 19 6

    • Tak samo z lasami ...

      ... wytną hektary i ... mamy zrownoważoną gospodarkę leśną.

      Wjedziesz samochodem, zostaniesz mianowany naczelnym dewastatorem ...

      Żal ściska pewna część ciała, jak się ma do czynienia z obludą i głupotą urzędniczą.

      • 5 1

    • Budyń chciał na Stogach zlokalizować fabrykę styropianu. Pewnie nie dostał w łapę to fabryki nie ma a jeszcze jest plaża. Niepokoi mnie tylko ostatni niespodziewany remont drogi do plaży. Pewnie jakiemuś deweloperowi przygotowują za wspolne pieniądze front robót.

      • 0 0

  • Ruchome wydmy na mierzeji od Wisloujscia do Stegny (3)

    Gdyby nie umacnianie i ochrona wydm, to od XVII do dzisiaj mielibyśmy ruchome piaski jak w Lebie...

    Wisla płynąca przez pustynie...

    • 8 5

    • To akurat prawda - w XVII wieku Mierzeje odlesiono i wydmy wędrując zasypywały osady (2)

      wie to każdy, kto zna historię regionu.

      • 3 0

      • (1)

        Ale na Stogach jest tylko jeden dom za wydmami. Jakie osady?l

        • 0 0

        • Czytaj ze zrozumieniem - chyba uczą tego jeszcze w szkołach?

          Stogi to tylko jedna z osad. I mowa o 17 wieku, a nie 21. Najbardziej zasypywało wtedy w okolicy dzisiejszej Krynicy Morskiej i Piasków.

          • 3 0

  • A dlaczego przed każdą restauracją i hotelem w Brzeźnie roślinność wydmowa jest wycięta do pnia a poza tym obszarem jest pozostawiona? To jakaś bardzo szczególne, wysublimowane pojęcie ochrony wydm. Zamożny ma inne prawa ochrony wydm?

    • 13 0

  • wawka

    Sloiki na kredycie musza oszczędzać na toalecie, wydmy dla nich jak znalazł

    • 2 3

  • Po jednej z wypowiedzi naszego min. ochr. środ. widziałem na obrębie obecnie strzeżonej plaży w Brzeźnie niedopalone drewno i popiół. Żałosny obraz. Nie można ręcznika położyć na tych zgliszczach.

    • 3 0

  • Gdzie są toalety? (1)

    Nikt by nie wchodził na wydmy gdyby miasta postawiły średnio co 150m toalety!
    Materiał propagandowy.

    • 14 1

    • Tak jak kibli, brakuje przebieralni ...

      ... a potem urzędasy robią raban, że ludzie po krzaczorach biegają ...
      Podejście od d...y strony.
      Postawcie najpierw infrastrukturę, a później mieście pretensje do tych, którzy z niej nie będą korzystać.

      Podobnie z parkingami. Najpierw ograniczą ilość miejsc, a później walą mandaty ...

      Banda

      • 4 1

  • Jakieś badania ile ludzi musi "niszczyć" wydmy chodząc żeby realnie im zagrozić?

    Nie? No tak myślałem że to jakieś gadanie specjalisty teoretyka. Naprawdę chciał bym zobaczyć jak plażowicze rozdeptują miliony ton piasku i powodują zanik traw. Taka podpowiedz że stadom na sawanie taka sztuka się nie udała, nie słyszałem tez żeby plażowicze zniknęli plaże a to ten sam piach i o zgrozo po nim depczą.

    • 6 1

  • Gilewicz a moze wzialbys sie tak za krytyke wladzy i jej poczynan?

    bo jakos oni co do niszczenia wydm moga sie dogadac z bogatymi restauratorami.

    • 3 0

  • Nowa wladza jeszcze w kwietniu mowila ze zakaz rozpalania ognisk

    zostanie zniesiony i co i nic jak zwykle obiecanki cacanki

    • 6 2

  • W większości krajów nie ma żadnych wydm ochronnych tylko normalna zabudowa (2)

    Hotele, restauracje, domy. Tylko w Polsce wymyślają jakieś chore przepisy i nic nie można

    • 4 15

    • Tylko dzieki takim zakazom my w Polsce mamy jeszcze normalne wybrzeże, a nie bloki, burdele i beton (1)

      prawdziwe wybrzeże to plaże, wydmy i klify, a nie obleśna zabudowa

      • 5 0

      • I tak trzeba trzymać BEZWZGLEDNIE!!!Wydmy chronią i precz z pseudobiznesem w postaci molochow betonowcow nad polskim wybrzezem !!OBUDZCIE. SIE mieszkancy i pogoncie z waszych miast plany debilnych pseudobiznesmenow,ktorzy nie respektuja natury i niszcza ja bo opetani sa żądzą pieniadza....No i jeszcze jedno...normalny turysta,ktoremu w głowie jest ochrona przyrody i natura POWINIEN bojkotować wypoczynek w betonowcach,!!

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane