• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziesięć dni do Jarmarku św. Dominika

Łukasz Rudziński
14 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Jarmark św. Dominika w ubiegłym roku w ciągu trzech tygodni przyciągnął 7 milionów osób. Organizatorzy imprezy liczą, że w tym roku frekwencja będzie podobna. Jarmark św. Dominika w ubiegłym roku w ciągu trzech tygodni przyciągnął 7 milionów osób. Organizatorzy imprezy liczą, że w tym roku frekwencja będzie podobna.

Odbywający się po raz 755. Jarmark św. Dominika zapowiada się atrakcyjnie: na gości czeka 29 koncertów, 31 atrakcji trwających non stop, 216 godzin rozrywki i 1000 kramów z najprzeróżniejszymi produktami. Wszystko to na 41 tys. m kw. powierzchni w ścisłym centrum Gdańska.



Czy wybierasz się na Jarmark św. Dominika?

Na tegorocznym Jarmarku będą dominować produkty rzemieślnicze (32 procent wszystkich stoisk), artykuły artystyczne (23 proc.) i kolekcjonerskie (17 proc.). Nieco mniej jest regionalnych produktów spożywczych (15 proc.) i wielobranżowych (12 proc.), a listę tę zamykają stoiska gastronomiczne (1 proc.).

Będzie można spotkać wystawców z Białorusi, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Litwy, Nepalu, Niemiec, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Oficjalne otwarcie Jarmarku św. Dominika przewidziano w samo południe 25 lipca. Impreza potrwa do 16 sierpnia.

- Parada zabierze spod Ratusza Głównego Miasta przedstawicieli władz i zaprowadzi ich przed Zieloną Bramę, gdzie odbywa się oficjalna część, z przekazaniem kluczy do miasta i koncertem największego bębna świata na czele - opowiada Elwira Twardowska, od lat organizująca otwarcie imprezy. - Gdy padną słowa, że "755. Jarmark św. Dominika uważam za otwarty", pojawi się setka postaci historycznych z czerwonymi nosami. Odwrócimy dotychczasową sytuację, kiedy uczestników parady zapraszali do zdjęć widzowie. Tym razem każdy będzie miały swój aparat i będzie robił sobie "selfie" z publicznością, rozdając widzom i spotykanym rzeźbom czerwone błazeńskie nosy, które - na znak zabawy - pozostaną na rzeźbach do końca jarmarku. To parada nie tyle obliczona na przejście trasy, co na wspólną zabawę.

Największym hitem ubiegłorocznej imprezy było Koło Widokowe na Wyspie Spichrzów, które w tym roku działa od 23 maja. Tak wielkich nowych atrakcji w tym roku na Jarmarku nie będzie. Największym hitem ubiegłorocznej imprezy było Koło Widokowe na Wyspie Spichrzów, które w tym roku działa od 23 maja. Tak wielkich nowych atrakcji w tym roku na Jarmarku nie będzie.
Na otwarcie Monika Brodka i sztuczne ognie

Koncerty na największym bębnie świata odbędą się w dniu otwarcia Jarmarku o godz. 15, 17 i 20 na Długim Targu. Po ostatnim z nich, na Targu Węglowym wystąpi Odette Dąbrowska (godz. 20:30) i gwiazda wieczoru, którą będzie Monika Brodka (godz. 21). Po koncercie odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Dzień później, 26 lipca, odwiedzających Jarmark czeka lubiane i popularne Święto Chleba (godz. 10-18:30), zaś wieczór zakończy koncert Fisz Emade Tworzywo (godz. 21).

Oferta muzyczna podczas całego Jarmarku jest bogata i różnorodna: na Targu Węglowym wystąpią m.in. Pablopavo (1.08), Królewska Orkiestra Salonowa z Natalią Walewską (1.08), the glennSkiis'si z carillonistką Moniką Kaźmierczak (2.08), Mela Koteluk (8.08), Renata Przemyk (9.08), Julia Marcel (14.08), Peter Mante's Gospel Project (15.08) i Dorota Osińska (15.08).

Ostatniego dnia festiwalu, 16 sierpnia, wystąpią na Długim Targu wielcy fani lat 70. - muzycy ze Szfunk (godz. 19) oraz Kamil Bednarek (godz. 20).

To raj dla kolekcjonerów i wielbicieli staroci, którzy mogą wyszukać prawdziwe perełki. To raj dla kolekcjonerów i wielbicieli staroci, którzy mogą wyszukać prawdziwe perełki.
Nowym pomysłem jest dostępna przez cały czas imprezy umieszczona na Targu Węglowym instalacja "Teleporter / i tu, i tam", która przenieść ma widzów z centrum w odległe miejsca Gdańska. Składać się będzie z pięciu niezwykłych skrzynek, do których należy zajrzeć, zakładając słuchawki.

Drugi rok z rzędu działa Koło Widokowe na Wyspie Spichrzów. Spośród imprez organizowanych przy Jarmarku warto pamiętać o odbywającym się 1 sierpnia 22. Biegu św. Dominika i planowanym na 14-15 sierpnia Wielkim Grillowaniu z łososiem norweskim oraz atrakcjach dla dzieci na Placu Kobzdeja. Składają się na nie warsztaty Miejsce Nauki, Potęga Wiedzy z PGNiG - Obrót Detaliczny (3, 5, 7, 11 i 13 sierpnia, godz. 13-14) oraz Bajkowisko (codziennie w godz. 14-17). Animacje dla najmłodszych szykuje także Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w pawilonie na Targu Węglowym.

- W ubiegłym roku Jarmark odwiedziło aż 7 mln osób. Wierzymy, że przygotowane atrakcje sprawią, że w tym roku gości Jarmarku św. Dominika będzie co najmniej tyle samo - mówi Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor programowa Jarmarku św. Dominika.

Dodatkowy parking w Letnicy i autobus do śródmieścia

Organizatorzy Jarmarku pomyśleli o zmotoryzowanych uczestnikach imprezy. O planie uruchomienia dodatkowej linii autobusowej z Letnicy do centrum pisaliśmy już kilka dni temu.

- Po raz pierwszy w historii Jarmarku organizujemy akcję "Park + Ride" w Gdańsku. Będzie działał specjalny bezpłatny parking przy Amber Expo zobacz na mapie Gdańska. Stamtąd bezpłatną linią autobusową P+R będzie można dotrzeć do centrum Gdańska w soboty i niedzielę w godz. 9:30 - 21:30. Autobusy kursować będą co 40 minut - dodaje Joanna Czauderna-Szreter.

Historia Jarmarku św. Dominika

Jarmark św. Dominika to jedna z najstarszych w Europie imprez handlowych, która od 755 lat z przerwami przyciąga kupców z różnych zakątków Polski i świata. Jego tradycje sięgają 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Od tego momentu na czas jarmarku do gdańskiego portu potrafiło zawinąć ponad 400 okrętów z towarami z niemal całego świata. I tak sprzedawano na nim m.in. francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki i rosyjskie futra.

Przybywali też cyrkowcy, akrobaci, trupy aktorskie i kuglarze, którzy urozmaicali czas gdańszczanom i turystom odwiedzającym jarmark. Początkowo Jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać, przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich, ul. Długiej i nowych placów targowych takich jak Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny, których nazwy pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję.

Powrócono do niej w 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego - dziennikarza popularnej popołudniówki "Wieczór Wybrzeża". W latach siedemdziesiątych Jarmark był przede wszystkim imprezą handlową, umożliwiającą zakup poszukiwanych towarów. Obecnie Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku. Jego rozmach porównywalny jest z tak znanymi imprezami europejskimi jak Oktoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu. Jego atrakcyjność wynika m.in. z połączenia oferty handlowej z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle teatralne, parady kostiumowe, projekty familijne i interaktywne.

Wydarzenia

Jarmark św. Dominika (3 opinie)

(3 opinie)
jarmark

Opinie (171) 6 zablokowanych

  • największą nieustanną atrakcją jest rozkopany Gdańsk

    za chwilę rowerem też już nie będzie można przejechać od Zaroślaka

    • 22 7

  • dam na msze dziękczynna... jak wszstkich kupców diabli wezmą.

    • 11 10

  • chińskie bibeloty, chleb ze smalcem (8)

    i tłumy Januszów w krótkich gatkach i sandałach

    • 38 7

    • uf, chociaż jeden poza mną durne chleby ze smalcem wytyka.... "oscypki" z Tesco, stare bambetle pokradzione emerytom sprzedawane przez narkomanów. "regionalne piwo" na spirytusie i zjarana kiełbasa. wszechobecna chińska tandeta w cenie trzykrotnie wyższej niż w hipermarketach (gdzie została zakupiona.)

      • 11 2

    • Dlaczego januszow ? (1)

      ja zawsze mowilem Kaziki w westkach I Ps.do tej pajdy chleba ze smalczykiem jeszcze malosolny ogorek i zimny Amber !

      • 1 5

      • dwa czteropaki tyskiego.

        • 5 1

    • Zapitala taki cały rok

      żeby na Jarmark przyjechać i zeżreć pajdę chleba ze smalcem za 12zł. O zgrozo....

      • 6 1

    • (1)

      sorry zapytam co zlego jest w sandalach? (nie mowie ze ze skarpetami:)) i w krotkich gaciach? ty chodzisz w dzinsach i czarnych adidosach jak jest 25C w cieniu??

      • 10 3

      • On nawet śpi w tym stroju rowerowym

        • 4 0

    • Sndałki koniecznie w skarpeteczkach...

      Białych...

      • 0 0

    • januszki

      januszki będą na fali

      • 0 0

  • Starocie ma jarmarku (2)

    to zdzierstwo. Ceny wywindowane do niebotycznych poziomów. Nie kupujcie na jarmarku. To samo znajdziecie w Niemczech na weekendowych wyprzedażach na placach tzw. Flohmarkt. Tam ludzie sprzedają starocie bardzo tanio i można spokojnie się potargować. Polecam.

    • 20 5

    • ja ja nach flochmarkt in BRD (1)

      oddają za 10 pfennig gutt alt purchle.
      Wolny rynek , kto chce ten kupuje. Widocznie skończyło się wywożenie z Polski wagonami dóbr wszelakich... za darmo albo za grosze przysłowiowe.

      Polen ist in Europe. Jednym słowem skończyły się czasy kiedy bieda z Niemiec królowała w Polsce. I nie tylko z Niemiec. Dzisiaj przyjeżdżają na duże zakupy w Biedronkach i po tytoń 50 zł za kilo. albo 25/kg ale marnej jakości i tu mają dylemat który wybrać. Serio.

      • 3 5

      • niemiecki masz równie dobry jak polski.... nie czas sięzastrzelić?

        • 5 1

  • Na Nasze j Klasi e profil Mieszkańcy Gdańska i okolic znajdziecie fotkę Donalda Tuska jak sprzedaje na Jarmarku. (1)

    I inne.

    • 9 1

    • to to cmentarzysko martwych kont jeszcze istnieje? gosc ktory sprzedal to niemcom za grube miliony zrobil zloty interes.

      • 3 0

  • e tam..... jarmark

    • 6 3

  • Ten Jarmark to Najstarsza i największa impreza po Oktoberfest w Europie ! (2)

    To kopalnia pieniędzy dla nas i reklamowy samograj!
    Nie szczekać na Jarmark! Co najwyżej na organizatora!

    Wywaliliśmy miliony na Euro 2012 i odwiedziło Gdańsk kilkanaście tysięcy "turystów " a Jarmark ściąga na wiele dni około 7 mln. Osób ! Wielu z kasą nie małą nawiasem mówiąc.
    Zapraszać i wklejać linki gdzie się da w internecie!

    • 23 16

    • Oj tam, oj tam.

      Polak musi swoje kompleksy polać żalem na cały świat. Taka jego plebejska natura.

      • 2 0

    • JD

      Chyba mniejsza od Oktoberfest, ale starsza o 550 lat :)

      • 0 0

  • (1)

    Tylko nie ma gdzie parkować przez ten jarmark ludzie ciągle to samo jakby za darmo coś dawali nudzi mie co roku to samo

    • 14 5

    • piszesz tak jakby na codzien bylo gdzie parkowac

      • 2 1

  • (1)

    powinno być więcej rękodzieła a nie chinszczyzny byle jakiej

    • 18 2

    • Czasy rozdzielnika dawno się skończyły.

      Wykup budkę albo plac i postaw co chcesz. Za swoje.

      • 1 3

  • Zróbcie jakiś kurs kultury dla p. Kamili.

    Wstyd przynosi. może ma jazdę , że jest tam jakąś cesarzową...? ale przecież, cesarzowe były milsze...
    I przestańcie tego pakera puszczać z inkasentem bo wiocha na cały świat!

    • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane