• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk wstrzymał wykup mieszkań komunalnych

Katarzyna Moritz
27 czerwca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Wielu właścicieli mieszkań komunalnych na finalizację wykupu będzie musiało poczekać do końca wakacji. Wielu właścicieli mieszkań komunalnych na finalizację wykupu będzie musiało poczekać do końca wakacji.

Do połowy sierpnia Gdańsk nie sprzeda ani jednego mieszkania komunalnego. Dlaczego? Naczelny Sąd Administracyjny uchylił obowiązująca uchwałę o zbywaniu nieruchomości i udzieleniu bonifikaty na wykup. Mieszkańcy muszą czekać na uchwalenie nowej, boją się jednak, że obejmą ich już nowe stawki czynszu, obowiązujące od września.



Co sądzisz o wstrzymaniu wykupu mieszkań komunalnych?

- Za dwa tygodnie miałem dokonać wpłaty za wykup mieszkania. Czekałem na tę możliwość prawie rok. Teraz się dowiaduję, że wykup jest wstrzymany. Tymczasem od września mają obowiązywać nowe stawki czynszu, a m.in. po to zabiegałem o wykup, by nie płacić dużo więcej - denerwuje się pan Robert, nasz czytelnik, który chce wykupić mieszkanie w Oliwie. We wrześniu stawka bazowa dla strefy Głównego Miasta wyniesie 10,20 zł za m kw., w pozostałym obszarze będzie ona o 5 proc. mniejsza.

Jak się dowiedzieliśmy, NSA uchylił obowiązująca uchwałę o zbywaniu nieruchomości i udzielaniu bonifikaty na wykup. Urzędnicy do tej pory nie otrzymali jednak uzasadnienia sentencji wyroku. Nie czekając na nie, przygotowano nowe projekty uchwał, które mają być głosowane na czwartkowej sesji Rady Miasta.

- Miejmy nadzieję, że problem ten zostanie rozwiązany w połowie sierpnia i każdy będzie mógł przystąpić do aktu notarialnego jeszcze pod koniec wakacji. Ta krótka zwłoka podyktowana jest faktem dostosowywania naszych zasad przy sprzedaży nieruchomości do obecnie obowiązującego orzecznictwa. Nowe regulacje, które, mam nadzieję, 30 czerwca przez radę będą zatwierdzone, nie wprowadzą żadnych nowych elementów, które naruszają dotychczasowe prawa mieszkańców. Wręcz przeciwnie: jeszcze bardziej prawa rozbudowują - tłumaczy Tomasz Lechowicz, dyrektor wydziału skarbu w gdańskim magistracie.

Jak wyjaśnia dyrektor, w projektach uchwał zostaną zachowane wszystkie obowiązujące bonifikaty, a przygotowane projekty uchwał są bardzo podobne do obowiązujących obecnie.

- NSA skupia się nie na wysokości bonifikat, tylko na rozgraniczeniu kompetencji władzy wykonawczej i stanowiącej. Dotychczas te elementy były luźno powiązane. Nowe uchwały są już na tyle doprecyzowane, że na ładnych parę lat nam wystarczą, ale nikt głowy nie da, że za parę miesięcy, mimo wszystko, trzeba będzie zrobić korektę, aby dostosować ustawy do kolejnych przemyśleń NSA - zastrzega Lechowicz.

Jednak trochę nowości się pojawi. Nie będzie można np. uzyskać 90 proc. bonifikaty na wykup, gdy uzyskana zostanie umowa najmu na dodatkową powierzchnię. Problem ten dotyczy głównie mieszkań, gdzie wspólnie kilku najemców dzieliło się przedpokojem czy WC. Gdy jeden z nich się wyprowadza, a ten, który zostaje, przejmuje np. jego pokój, zyskuje nadmetraż (czyli powyżej 45,5 m kw. na samotną osobę) i w związku z tym uzyska jedynie 50 proc. bonifikatę.

Nowością będą też regulacje dotyczące wykupu podwórek. - Często jest tak, że w obrębie jednego podwórka jest kilka wspólnot i był problem, która wspólnota ma to wziąć, a nie można tej przestrzeni podzielić. Obecna uchwała będzie umożliwiała nabycie podwórka przez wszystkie wspólnoty, które je otaczają z 98 proc. bonifikatą, z proporcjonalnym podziałem. Problem tylko w tym, by wspólnoty się dogadały - zapowiada Lechowicz.

Miasto rocznie sprzedaje ok. 1,8 tys. mieszkań komunalnych. W najbliższych latach planuje sprzedać 10 tys. lokali z posiadanego zasobu 23 tys. mieszkań. Procedura trwa średnio kilka miesięcy. Na wykup można uzyskać nawet 90 proc. bonifikatę. Przeczytaj , kto nie może wykupić mieszkania.

Aby ubiegać się o wykup mieszkania, należy posiadać umowę najmu na czas nieoznaczony (tytuł prawny do lokalu), a także brak zaległości czynszowych (ugoda ws. zadłużenia jest traktowana jako brak zaległości czynszowych).

Opinie (263) 3 zablokowane

  • Nie zazdrosccie , nie ma czego (1)

    Naprawde nie ma czego zazdroscic przy wykupie mieszkan komunalnych z bonifikata , mam znajomych ktorzy wzieli kredyty na zakup mieszkania , teraz oplaty za mieszkanie lacznie ze splata kredytu wynosza ich miesiecznie 600 zloty . ja za niecale 40 metrow , bez cieplej wody , ze slepa kuchnia i klazienka mierzaca troche ponad 2 metry kw. place juz teraz 600 zloty . A teraz prosty rachunek - ile zaplace po podwyzce czynszow o 100 % ? jeszcze mi zazdroscicie ? To sie za mna zamiecie , czekam ...

    • 4 8

    • Że co ? Czynsz z ratą kredytu 600zł ? Kobito ludzie samej raty mają po 2tys. do spłaty przez 30lat,

      a ty tu piszesz o 600zł za 40m2 w centrum Gd. Chcesz się zamienić i płacić przez 30 lat po 2tys. samej raty za 40m2 gdzieś na Ujeścisku ?

      • 8 0

  • Miasto chce pozbyc sie klopotow,

    proponujac wykup mieszkan.W wiekszosci sa to mieszkania w starych,walacych sie,od lat nie remontowanych kamienicach.Przykladem Lakowa,Zielona,wiekszosc z nich to ruina.Nie ma czego zazdroscic ich mieszkancom,i tak borykaja sie z wieloma problemami,do tego po wykupie doszly by remonty wykonywane na wlasny koszt.Kogo zatem stac na te milionowe wydatki?Radni za wszelka cene szukaja kasy na nie trafione przez nich inwestycje.

    • 9 1

  • Ludzie powinni być WŁAŚCICIELAMI...

    ... domów w których mieszkają. Powinno się ustawowo zakazać budowy mieszkań komunalnych. Dla uboższych, ale pracujących budownictwo społeczne a'la TBS, dla niepełnosprawnych i matek samotnie wychowujących dzieci - dotacje i zasiłki, dla żurlandii - kanały ciepłownicze i mosty.

    • 13 0

  • Czytam te wasze komentarze i ręce mi opadają.... (1)

    Skąd ta wasza zawiść????????? "DLACZEGO KTOŚ MA MIEĆ Z BONIFIKATĄ JEŚLI JA MUSZE SPŁACAĆ KREDYT- NIECH ON TEŻ SPŁĄCA DO KOŃCA ŻYCIA"
    I co? Lepiej się poczujesz jak innym będzie tak źle jak Tobie?
    Ja nic nie dostałem za darmo, ale jakoś nie boli mnie, że ktoś dostał chatę w spadku, albo ma możliwość wykupu z bonifikatą.
    Dajcie se spokój zawistnicy!

    • 12 6

    • nie rozumiesz słowa pisanego. chodzi o to, że mieszkania komunalne powinny być przyznawane osobom biednym, ale biednym faktycznie, a nie pracującym na czarno. przez taką politykę jest wiele samotnych matek, rodzin niewydolnych społecznie (pomijam patologię), które nie mają co ze sobą zrobić. mało razy w tv pokazywali rodziny, które powinny dostać mieszkanie od miasta, ale miasto nie ma wolnych lokali, a wystarczy przelecieć się po mieszkaniach, dobrać się do dooopy tym, którzy zajmują mieszkanie nielegalnie (czyt. tych, których stać na kupienie własnego mieszkania) i zaraz zwolniłoby się dużo wolnych lokali.
      jestem za lokalami komunalnymi, ale dla potrzebujących, ale jestem też przeciwna ich sprzedaży, chyba, że miastu nie opłaca się ich utrzymywać, ale wtedy należy rozważyć wyburzenie i sprzedaż ziemi na wolnym roku. dlaczego? dlatego, że budżet miasta nie należy do organizacji charytatywnej, pieniądze jakie tam spływają pochodzą w znacznej mierze z naszych podatków, dlatego pozostaje pytanie - dlaczego ja oraz inni pracujący mamy fundować mieszkania innym mieszkańcom gdańska?
      a jeśli lokale mają być sprzedawane to ich cena powinna być wolnorynkowa, ewentualnie można pomyśleć o odjęciu zwaloryzowanej kwoty czynszów jakie były płacone, przez czas zajmowania lokalu.

      • 2 2

  • Jeśli miasto sprzedając mieszkania pozbywa się kłopotu, to dlaczego kupić je może lokator a nie każdy na licytacji? Uczciwie byłoby, gdyby była licytacja. I gdyby wtedy nie było chętnych i dotychczasowy lokator kupiłby takie mieszkanie za złotówkę to proszę bardzo - złego słowa by nie można powiedzieć a pretensje każdy kto kierowałby do siebie za przepuszczenie "okazji".

    • 5 2

  • Komunalne komunalnemu nie róne..

    • 2 0

  • Kupują mieszkanie za ułamek wartości i jeszcze źle.

    Nie podoba się? Deweloperzy i banki czekają.

    • 7 2

  • Mieszkania komunalne (2)

    Mam tą możliwość, że widziałem kilkanaście mieszkań komunalnych, o którcy ktoś tu pisał,że lokatorzy "dbali" przez lata. Muszę powiedzieć,że 75% to meliny w najczystszej formie, a pozostałe 25% to rudery. Zdarzały się przypadki,że w mieszkaniu nie było ani jednej metalowej części (kaloryfery,wanny,krany poszły na złom), a w niektórych lokatorzy urządzali sobie w jednym z pokoi WC (po prostu załatwiali się na podłogę). Grzyb na ścianach to standard tych lokali. Naprawdę większość z Was nie zdaję sobie sprawy jak można zdemolować mieszkanie i to w najlepszych lokalizacjach miasta. Jeśli ktoś chciałby zasięgnąć tematu polecam tylko przejśc się po niektórych klatkach na starym Wrzeszczu, okolicach AMG lub okolicach Łąkowej

    Ponadto większość lokali ma dług, bo wiadomo, jak wygląda u nas prawo - jeśli nie płaci czynszu i tak nic nie mogą mu zrobić,bo na bruk nie wywalą ,a na przyjęcie lokalu zastępczego musi wyrazić łaskawie zgodę. Widząc to sąsiedzi też przestają płacić, bo co mają być gorsi i tak napędza się spirala. Na niektórych mieszkaniach jest po 80tyś. długu!!!

    Popieram w 100% stworzenie miasteczka kontenerowego pod miastem i przymusowe przesiedlanie taki ludzi. Samą budowę można by było sfinansować z licytacji opuszczonych przez lokatorów lokali komunalnych.

    • 19 3

    • może pracujesz w MOPS-ie i stąd Twój "wybór" mieszkań komunalnych?

      • 2 4

    • ha ha ha

      Odezwał się urzędnik te punkty to chyba koledzy urzędnicy dają na plus a może jakaś premia będzie?

      • 0 0

  • Komunalne komunalnemu nie równe..

    mieszkałam we Wrzeszczu w mieszkaniu komunalnym-w XXI w. bez łazienki, kąpanie w misce, dziurawy dach, niezamykające się do końca okna, popękane ściany, piece, nieocieplone itp. i w końcu wzięłam kredyt na mieszkanie za obwodnicą bo takiego mieszkania i z takimi sąsiadami nie miałam zamiaru wykupować i potem ładować pieniędzy w ruinę

    • 8 0

  • Jedna prosta zmiana: dopuszczenie eksmisji na bruk - i kłopoty rozwiązane. Zaraz by się pieniądze na czynsze znalazły a duże mieszkania byłby zamieniane na mniejsze.

    • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane