• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po upadłości dewelopera zostali z kredytami, ale bez mieszkań

Ewa Budnik
27 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
  • Budowa dwóch (z trzech) wielorodzinnych budynków osiedla Parkowe Wzgórze stanęła w momencie, kiedy były one prawie ukończone. Powyżej widać dwa nieukończone budynki czterorodzinne.
  • Kradzieże, do jakich doszło na terenie osiedla mają wpływ na niszczenie budynków.
  • Od strony ulicy Niepołomickiej powstał niewielki staw i plac zabaw dla dzieci.
  • Plac zabaw z terenem rekreacyjnym miał być wizytówką inwestycji i dewelopera.

Prawo, które chroni klientów deweloperów przed utratą pieniędzy na wypadek ich upadłości nie dotyczy inwestycji, które rozpoczęły się przed wejściem w życie ustawy. Przekonało się o tym niemal 30 nabywców mieszkań na osiedlu Parkowe Wzgórze przy ulicy Niepołomickiej w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Deweloper upadł, a oni nie dostali kluczy do swoich mieszkań. Spłacają za to kredyty.



Czy wierzysz, że w przyszłości klienci deweloperów nie będą narażeni na takie przypadki?

Osiedle Parkowe'>Osiedle Parkowe Wzgórze zaczęło powstawać w 2011 roku. Robiło wrażenie, bo deweloper - łódzka firma Tom-Bud - rozpoczął budowę od stworzenia ciekawego placu zabaw i terenu rekreacyjnego od strony ulicy Niepołomickiej. Dzisiaj klienci firmy nie wiedzą, czy kiedykolwiek będą mieli możliwość skorzystania z tego udogodnienia. Deweloper upadł, a budowa nie została ukończona. Stało się to przed przeniesieniem własności lokali na klientów, którzy od tego inwestora kupili mieszkanie. Zostali oni bez mieszkań, ale za to z kredytami, które trzeba spłacać.

Kilka dni temu materiał na ten temat wyemitowała też TVP Gdańsk.

W sumie na Parkowym Wzgórzu powstać miały mieszkania w trzech budynkach wielorodzinnych, czterorodzinnych budynkach bliźniaczych oraz w jednorodzinnej zabudowie szeregowej. O swoją niedoszłą własność walczyć będzie około 30 nabywców.

Z informacji od niedoszłych mieszkańców osiedla wynika, że budowa stanęła w 2012 roku. W tym czasie budynki były niemalże gotowe do odbioru. Po jakimś czasie pojawił się inwestor zainteresowany przejęciem inwestycji i dokończeniem budowy. Ale ponieważ nie doszło do porozumienia z bankiem kredytującym inwestycję, inwestor wycofał się. W ciągu kilku miesięcy - na przełomie 2013 i 2014 roku - osiedle nie było chronione, w wyniku czego doszło do licznych kradzieży. Obecnie ma to wpływ na niszczenie budynków.

Czytaj także: mieszkańcy budynku Nieborowska 34 w Gdańsku sześć lat walczyli o ukaranie dewelopera, który ich oszukał

Spółka Parkowe Wzgórze (wcześniej Tom-Bud Deweloper I) złożyła do sądu wniosek o upadłość układową, w drodze ugody próbowała również porozumieć się z kredytującym inwestycję bankiem PKO BP, aby doprowadzić do zakończenia budowy. Bank nie zgodził się na propozycję spółki i ostatecznie złożył do sądu wniosek o upadłość likwidacyjną spółki, którą gdański sąd ogłosił 23 grudnia ubiegłego roku.

Teraz przyszłość inwestycji i ludzi, którzy wpłacili pieniądze (były to różne kwoty od kilku do nawet 100 procent ceny) zależy od działań syndyka, który może przede wszystkim sprzedać inwestycję.

W środę wieczorem odbędzie się spotkanie oszukanych klientów dewelopera z radcą prawnym. Będziemy informować o ich losach.

Od kwietnia 2012 roku klientów deweloperów chronią zapisy tzw. ustawy deweloperskiej oraz przewidziany w niej rachunek powierniczy (pieniądze trafiają na konto dewelopera po zakończeniu określonego etapu inwestycji lub po zakończeniu jej całkowicie). Prawo to nie dotyczy jednak inwestycji deweloperskich, które rozpoczęły się przed wejściem w życie nowego prawa. Nie obejmuje więc niedoszłych mieszkańców Parkowego Wzgórza.

Opinie (421) 10 zablokowanych

  • Na ogrodzeniu od strony wjazdu od ul. Niepołomickiej wisi tablica informacyjna o budowie.
    Wychodzi na to, że ktoś to kupił i w 2018 r. wydano pozwolenie na budowę (a raczej kontynuację budowy) budynków wielorodzinnych mieszkalnych z instalacjami.
    Inwestorem jest firma Vivere Sp. z o.o. z Warszawy (ul. Łucka 2/4/6) , a wykonawcą firma Serafin.

    Ciekawe, czy to kolejna firma krzak?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane