• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szykuje się wycinka drzew na Biskupiej Górce

Katarzyna Moritz
6 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Kiedy zostaną wycięte drzewa, rozpocznie się umocnienie skarp.
  • Wysokie skarpy podpierają obecnie rozsypujące się mury oporowe.
  • W 1981 roku ziemia i drzewa wdzierały się do mieszkań przy ul. Spadzistej i Zaroślak.
  • W 2014 roku wykonano prowizoryczne zabezpieczenie skarpy przy ul. Biskupiej 19 i 20.

Ponad 160 drzew jeszcze w tym roku zniknie ze skarp Biskupiej Górki zobacz na mapie Gdańska. Wycięte zostaną przede wszystkim klony i jesiony. Blisko 100 z nich to stare, okazałe egzemplarze. Wycinka jest związana z planowanym umocnieniem skarp.



Czy wycinka drzew zmieni walory krajobrazowe Biskupiej Górki?

Aż 97 z wytypowanych do wycięcia drzew ma średnice powyżej 66 cm. Są wśród nich okazałe jesiony (największy pień w obwodzie ma 210 cm), ale większość z nich to klony zwyczajne (niektóre o obwodzie 130 cm) oraz dużo samosiejek różnych gatunków.

Drzewa mają być usunięte jeszcze w tym roku - wyłoniony w trwającym obecnie postępowaniu wykonawca prac będzie musiał się z nią uporać do 20 grudnia. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przeznacza na ten cel około 179 tys. zł.

Dlaczego aż tyle drzew ma zniknąć z Biskupiej Górki?

Założenia władz Gdańska od kilku lat są niezmienne: rewitalizacja Biskupiej Górki nie rozpocznie się, dopóki nie zostaną wykonane kosztowne umocnienia skarp, które dziś osuwają się. Z kolei skarpy nie zostaną wzmocnione, dopóki nie zostaną usunięte drzewa. Ich ciężar ma osłabiać stabilność gruntu.

Już na początku tego roku informowaliśmy o planach miasta odnośnie umocnienia skarp. Sytuacja w wielu miejscach jest dramatyczna. Istnieje bowiem realne zagrożenie, że skarpy osuną się na stojące poniżej nich domy. Taka sytuacja już miała miejsce w 1981 roku przy ul. Spadzistej i Zaroślak.

Zobacz film Polskiej Kroniki Filmowej "Inwazja skarpy" z 1981 roku.

Zgodnie z opracowaną już dokumentacją prace związane z umocnieniem skarp na Biskupiej podzielono na pięć etapów realizacyjnych, których zakres obejmuje wykonanie zabezpieczeń przeciwosuwiskowych dla sześciu osuwisk. Koszt tych prac wyceniono na blisko 20 mln zł.

Umocnienie skarp jest podzielone na sześć etapów. Umocnienie skarp jest podzielone na sześć etapów.
W pierwszej kolejności ma być odciążona najwyższa część skarp, czyli korona. Stromy w wielu miejscach stok będzie zabezpieczony tzw. gwoździami gruntowymi, zakończonymi płytami betonowymi, które mają zespolić warstwy zewnętrzne z bardziej stabilnym podłożem. Na końcu nastąpi podparcie podnóża skarpy ścianami oporowymi, które mają być wkomponowane w okoliczną architekturę.

Nastąpi też regulacja stosunków wodnych, w tym wykonanie drenaży skarpowych z odprowadzeniem wód do studni chłonnych i istniejącej miejskiej sieci kanalizacji deszczowej oraz wykonanie ujęcia powierzchniowych wód systemem korytek betonowych.

Kiedy rozpoczną się prace związane z umocnieniem skarp?

- W tym roku DRMG nie przewiduje realizacji innych prac na Biskupiej Górce, natomiast plany inwestycyjne na 2017 roku, są zależne od środków finansowych, zapewnionych przez Wydział Programów Rozwojowych Gminy Miasta Gdańsk oraz od pozyskania dofinansowania zewnętrznego. Planowana jest w pierwszej kolejności realizacja etapów III i IV - wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego w gdańskim magistracie.
Miasto w październiku wysłało do wojewody pomorskiego wniosek o dofinansowanie tego zakresu prac ze środków budżetu państwa. Nie został on jeszcze rozpatrzony. Wstępnie zakłada się, że realizacja prac z umocnieniem skarp ma potrwać dwa lata.

- Rewitalizacja to przede wszystkim działania społeczne skierowane do lokalnej społeczności. Planuje się, iż działania te rozpoczną się w 2018 roku.  Natomiast rozpoczęcie działań inwestycyjnych na obszarze Biskupiej Górki będzie możliwe dopiero po wykonaniu zabezpieczeń przeciwosuwiskowych - wyjaśnia Piotrowski. 
Znikną płuca Biskupiej Górki i centrum Gdańska?

Mieszkańcy dzielnicy z jednej strony cieszą się z planowanych inwestycji, ale mają też obiekcje co do samej wycinki i jej skali.

- Biskupia Górka nazywana jest przez mieszkańców "zieloną wyspą Śródmieścia", dlatego wycinkę należy przeprowadzić ze szczególnym rozmysłem, aby nie naruszyć walorów parkowych i rekreacyjnych tego obszaru - podkreśla Dominika Ikonnikow, radna dzielnicy Śródmieście. - Szczególnie, że obecnie w wielu miastach europejskich powraca się do koncepcji zrównoważonego rozwoju, której osią jest idea miasta zielonego, będąca odpowiedzią na postępującą urbanizację. Ambicją Gdańska powinno być uzyskanie tytułu Zielonej Stolicy Europy, nagrody przyznawanej corocznie przez Komisję Europejską.
Wielu mieszkańców dzielnicy uważa, że rozbudowany system korzeniowy rosnących tam drzew nie dewastuje, ale utrzymuje w ryzach skarpy Biskupiej Górki.

- Jest taka zasada, że rzeczywiście korzenie drzew utrzymują skarpy. Natomiast dotyczy to wybranych gatunków, a najczęściej krzewów, które nie mają wielkich koron i wysokich pni, które potrafią być uszkodzone przez wiatr lub podmyte przez wodę. Okazałych drzew na skarpach, gdzie są cieki wodne, tak jak w tej dzielnicy, na pewno bym się obawiał. One, owszem, przez jakiś czas je trzymają, ale potem pod ciężarem korony i liści się wyłamują, co przyspiesza erozje skarp i stanowi poważne zagrożenie - wyjaśnia Marek Kwaśnik, dendrolog z gdańskiej firmy Dendron.

Opinie (158) 5 zablokowanych

  • Od zawsze to była Biskupia GÓRA, Przetłumaczcie sobie słowo Berg.

    Górka leży na terenach Biskupiej, za nią jest U.M i Kopernika szpital.

    • 7 0

  • Na Biskupiej dom po domu jest wyburzany, tam już nikt nie dostaje po kimś mieszkań...

    jak coś to pustaki w okna i drzwi a za za jakiś czas rozbiórka, nawet teraz stoją tam takie domy.

    Zostanie kilka najleopszych kamienic a reszta pod spychacze, ten teren już dawno jest na talerzu.

    Cieszcie się jak schronisko - policja - zostanie dla społeczeństwa, ale wątpię, sprzedadzą i to, niebawem będa na tym terenie tabliczki:

    " Teren Prywatny wstęp WZBRONIONY ! "

    Fajnie, że dzisiaj się robi zabezpieczenia i coś tam jeszcze, ale...To już jest finansowanie z naszych pieniędzy jakiegoś developera...

    • 9 0

  • Wycinka drzew ? (1)

    Kto wpadł na taki pomysł ?Według mo9jej wiedzy drzewa poprzez retencje i system korzeniowy stabilizują skarpę a nie degradują.( skarpa PKM -ki " popłynęła " gdyż nie zdążył sie wytworzyć system korzeniowy traw,krzewów etc. )
    Solidny żelbetowy mur oporowy ustabilizuje skarpę bez wyci
    Wycince powinna podlegać tylko drzewa w osi budowy muru oporowego.

    • 7 5

    • ile UM

      zapłaci za zmasakrowane drzewa!
      To drzewa nie krzaczki, a nawet samosiejki nie można ściąć jezeli to dany rodzaj drzewa, z tego co wiem za tem ile$$ wpłynie do budżetu UM za wycinkę?
      M9j sąsiad sciol jakieś pruchno ,i dostał kare nascie tysi* widać urzedasom wszystko wolno ,robią co chca! za nasza krwawiące a my dalej durni! zabetonuja nas i to za nasze!

      • 5 0

  • sprzedać deweloperom,

    zabetonować, POwstanie kolejne dorzecze rzeki Kartuska. Nowe Forum całą wodę przyjmie jak Galeria Bałtycka.

    • 7 6

  • mam nadzieję że wojewoda nie dofinanansuje tego gniota

    ,

    • 3 6

  • Widać jak wszyscy znają GD

    co obecnie jest na BiskupiejGr?
    schronisko;) ?

    • 3 4

  • Najlepsze! (1)

    są te zdjęcia z 19xx roku ,hehehe jak ziemia wdarła się do domku haha! skąd wy nuraciectakie photo? a jednak zawsze cos się wygrzebie ;)
    Jakie to typowe dla budynia i jego POpapranej bbandy nawet photo z 19oo tego pokażą by bałwaną uświadomić ze to potrzebne Dziś! , tak jak swego czasu przesuwanie wydm do 16tego wieku ;) ,ciekawe po co ruszać ten teren??? Kto za to zapłaci po co?

    • 4 5

    • Nie którzy nie muszą szukać zdjęć bo w tamtym czasie tam byli kiedy się obsunęła i na dworcu stało się w deszczu .pisałam pismo do Zieleni ale mają to w du.....i odsyłają do konserwatora zabytków itd bo oni nie mogą bez zgody .a tylko prosiłam o oględziny drzew i że samosieje niedługo wejdą do domu przez okno .

      • 0 0

  • Budyń masakra

    Matko wywalić tego grubasa z Gdańska wkońcu bo tam kolejny hipermarket albo centrum handlowe wybuduje.!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    • 5 6

  • zmyłka na rekultywacje

    Przystanek śródmieście ,galeria no to deweloperzy zacierają ręce .Pozamiatane zaraz wszystkich wysiedlą ,a działki sprzedadzą zagranicznym deweloperom na apartamentowce.teraz mydlą oczy drzewami ,skarpą a już wiadomo o co chodzi !

    • 5 4

  • ! Warunki !

    Mogą umacniać - ale są dwa warunki:

    1. Zadbają o budynek dawnego schroniska z wieżą i najbliższą okolicę (i to nie tak, jak miasto z tzw. budyniem na czele dba o np. byłe koszary przy Akademii Muzycznej, pomiędzy ulicami Sadowa, Łąkowa i Reduta Żbik - gdzie, obok pięknego budynku (na jego dużym dziedzińcu) o wielkim potencjale, który niszczeje od wielu lat, postawiono niedawno zwykłą mieszkaniówkę dla słoików.....tak Gdańsk traci swój urok panie Pawełku A., zezwalając na zabudowę, która nie pasuje w żaden sposób do istniejącej zabudowy - gdy liczy się tylko kasa.

    2. Miasto zadeklaruje na piśmie - z czytelnymi podpisami osób za to odpowiedzialnych, że nie opchnie tego terenu i najbliższych okolic któremuś z nieudolnych architektonicznie deweloperków........

    • 1 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane