• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

10 osób z zarzutami korupcji w związku z przyznawaniem mieszkań komunalnych w Gdańsku

km
9 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Kolejne osiem osób usłyszało zarzuty w sprawie korupcji w gdańskim urzędzie. Kolejne osiem osób usłyszało zarzuty w sprawie korupcji w gdańskim urzędzie.

Kolejne osiem osób usłyszało zarzuty w sprawie korupcji w Wydziale Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. To efekt aresztowania dwóch urzędniczek z gdańskiego magistratu, które miały przyjmować łapówki za załatwienie mieszkań komunalnych



Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku postawiła kolejne zarzuty w sprawie korupcji w gdańskim Urzędzie Miejskim. Usłyszało je kolejne osiem osób, a lista wszystkich oskarżonych wzrosła do 10.

Przypomnijmy: pod koniec sierpnia aresztowano na trzy miesiące Katarzynę M. i Krystynę W., dwie pracownice referatu lokalowego Wydziału Gospodarki Komunalnej. Obie kobiety miały przyjąć łącznie 536 tys. zł łapówek, za pomoc w bezprawnym przydziale mieszkania komunalnego w mieście.

Jednak tym razem to nie urzędnicy usłyszeli zarzuty.

- Trzy osoby to pośrednicy, którzy działali między osobami załatwiającymi mieszkania, a urzędniczkami. Te osoby powoływały się na wpływy w Urzędzie Miejskim i twierdziły, że mogą tam "załatwić" przydział mieszkania w zamian za korzyści majątkowe - informuje prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.

Według wyjaśnień prokuratora, pośrednicy ci mieli pobierać część z łapówek "tytułem prowizji". Resztę oddawali urzędniczkom.

Czytaj też: Paweł Adamowicz: taka sytuacja nie ma prawa się powtórzyć.

Pozostałe osoby, którym postawiono zarzuty w tej sprawie, to ci, którzy wręczali łapówki. Zostały one zatrzymane przez policję na podstawie materiału, który uzyskało Centralne Biuro Śledcze. Wobec piątki podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Funkcjonariusze liczą na to, że osoby zamieszane w aferę korupcyjną same się zgłoszą do policji lub prokuratury. Będą wtedy mogły skorzystać z klauzuli niekaralności. W przeciwnym razie śledczy postawią im zarzuty.
km

Miejsca

Opinie (249) 3 zablokowane

  • W gdyni jest tak samo

    • 4 0

  • Wszyscy co wręczali ŁAPÓWKI

    powinni oddać te mieszkania, bardziej potrzebującym.
    ZERO tolerancji dla kombinatorów.

    Mam nadzieję, że CBA też im się do d.. dobierze. Śpijcie "spokojnie"...

    • 8 1

  • Urząd Skarbowy.. (1)

    typami zajmie się czy też nie...?

    • 5 0

    • Tak jak zajmował się Marcinem P.

      Przecież to ta sama klika z P.A. na czele, pociągowym samolotu linii OLT.

      • 2 0

  • Wybito Polską inteligencję i właścicieli majątków to teraz mamy władzę ludu

    Powiem tylko tyle, że Pan A. gdyby miał choć odrobinę honoru powinien sam podać się do dymisji, bo to kolejna afera w taki lub inny sposób mająca z nim związek, a która rządzi się prawem "wszyscy na ciebie plują a ty udajesz, że pada deszcz", HAŃBA NARODOWA !!!

    • 19 1

  • A lokale socjalne...

    ...podobnie.

    • 6 0

  • Tortury

    Poucinać palce to zaczną sypać !!! UB i SB to były służby !!! Skuteczność na 110%

    • 2 0

  • Ustawa z dnia 18 marca 1921 r. o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników. (1)

    Art. 1. Urzędnik, winny popełnienia w związku z urzędowaniem i z pogwałceniem obowiązków urzędowych i służbowych:

    kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia), albo udziału w tychże (art. 51 k. k. ros. Z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47 49 niem. k. k. z r. 1871), jeśli mienie skradzione lub przywłaszczone (sprzeniewierzone) było mu dostępne lub powierzone z powodu służby lub stanowiska służbowego;
    oszustwa lub udziału w niem (art. 51 k. k. ros. Z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47 49 niem. k. k. z r. 1871), jeśli oszustwo popełniono w ten sposób, że winny w zamiarze osiągnięcia dla siebie lub osoby trzeciej nieprawnej korzyści majątkowej wyrządził innemu szkodę majątkową przez wprowadzenie w błąd lub utrzymywanie w błędzie za pomocą przedstawienia okoliczności fałszywych, albo przekręcania lub ukrywania prawdziwych - będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

    Art. 2. Urzędnik, winny:

    przyjęcia bądź podarunku lub innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy takiego podarunku lub innej korzyści majątkowej, danych w zamiarze skłonienia go do pogwałcenia obowiązków urzędowych lub służbowych, albo żądania takiego podarunku lub korzyści majątkowej;
    innego przestępstwa służbowego, popełnionego z chęci zysku i z pogwałceniem obowiązków urzędowych lub służbowych w b. dzielnicach rosyjskiej i pruskiej, a w b. dzielnicy austriackiej nadużycia władzy urzędowej, popełnionego z chęci zysku
    - będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

    Art. 3. Urzędnik winny przyjęcia w związku z rozstrzyganiem spraw urzędowych lub służbowych bądź podarunku lub innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy takiego podarunku lub korzyści majątkowej, danych be zamiaru skłonienia go do pogwałcenia obowiązków urzędowych lub służbowych, albo żądania takiego podarunku lub korzyści majątkowej, ulegnie karze ciężkiego więzienia (domu karnego) od lat 4 do 15.

    Art. 4. Winny udziału w przestępstwach, przewidzianych a art. 1 i w ust. 2 art. 2 tej ustawy, o ile udział taki nie pociąga za sobą kary surowszej w myśl art. 1, będzie karany ciężkim więzieniem (domem karnym) od 4 do 15 lat; jeśli zaś winny dopuszcza się takiego przestępstwa zawodowo będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

    Art. 5. Kto osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich,chociażby bezskutecznie, skłania urzędnika za pomocą podarunku, bądź innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy tychże do pogwałcenia obowiązków urzędowych lub służbowych, lub dopuszcza się udziału w przestępstwie, przewidzianem w ust. 1 art. 2 niniejszej ustawy będzie karany ciężkim więzieniem (domem karnym) od 4 do 15 lat; jeśli zaś winny dopuszcza się takiego przestępstwa zawodowo będzie krany śmiercią przez rozstrzelanie.
    Kto osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich,chociażby bezskutecznie, skłania urzędnika do przestępstwa, przewidzianego w art. 3 niniejszej ustawy, lub w tem ostatniem przestępstwie dopuszcza się udziału, będzie karany więzieniem (w b. dzielnicy austriackiej ścisłym aresztem) od 1 miesiąca do 1 roku.
    Jednak będzie wolny od kary ten, kto przyczyni się do wykrycia lub udowodnienia dokonanego przekupienia, zanim władza, powołana do ścigania, dowie się o jego czynie.

    Art. 6. Przepisy ustaw karnych dzielnicowych o prawie nadzwyczajnego łagodzenia lub zamiany kary nie stosują się do przestępstw, przewidzianych w niniejszej ustawie; wszakże w wypadkach mniejszej wagi lub w razie uznania okoliczności łagodzących sad wymierzy za przestępstwa, przewidziane w art. 1 5 ustawy niniejszej, w miejsce kary śmierci, karę ciężkiego więzienia (domu karnego) od lat 4 do 15, karę zaś ciężkiego więzienia (domu karnego) od lat 4 do 15 wyznaczy w rozmiarze od 1 roku do 4 lat.

    Art. 7. Przestępstwa, wymienione w art. 1 4 i cz. 1 art. 5 niniejszej ustawy, uważane będą za zbrodnie; przestępstwo, przewidziane w cz. 2 art. 5 za występek.
    Usiłowanie będzie karane na równi z dokonaniem.
    Karom za udział, przewidzianym w art. 4 i 5 niniejszej ustawy, ulegają również osoby, nie będące urzędnikami.

    Art. 8. W wypadku przestępstw, przewidzianych w art. 2, 3 i 5 niniejszej ustawy, należy otrzymany podarunek lub wartość tegoż uznać za przepadłe na rzecz Skarbu Państwa.
    Art. 9. Urzędnikiem w rozumieniu ustawy jest ten, kogo odpowiednia ustawa karna w chwili popełnienia przestępstwa za urzędnika uważa (art. 636 cz. 4 k. k. ros. Z r. 1903, § 101 austr. u. k. z r. 1852 i § 359 niem. k. k. z r. 1871).

    Art. 10. Ustawa niniejsza nie stosuje się do osób, które w chwili popełnienia przestępstwa nie ukończyły lat 21; nie dotyczy to przestępstwa, przewidzianego w cz. 2 art. 5 ustawy niniejszej.

    Art. 11. Przepisy ustawy niniejszej nie stosują się do udziału, przewidzianego w § 49a niem. k. k. z r. 1871, tudzież do wypadków, przewidzianych z art. 151 cz. 3 k. k. ros. Z r. 1903 i w § 9 austr. u. k. z r. 1852).

    Art. 12. Przepisy szczególne ustaw karnych, stanowiące o karach łagodniejszych lub o bezkarności kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia), nie będą stosowane do urzędników, odpowiadających według ustawy niniejszej. Jeśli jednak winny kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia) dobrowolnie zwrócił mienie kradzione lub przywłaszczone (sprzeniewierzone), albo w inny sposób wynagrodził szkodę, zanim jego wina ujawniona została przed władzą do ścigania przestępstw powołaną, - wolny będzie od kary.

    Art. 13. Sprawy o przestępstwa, przewidziane w ustawie niniejszej, o ile nie stosuje się postępowania uproszczonego, rozpoznawane będą co do winy i kary we wszystkich instancjach przez sad karny w składzie 3 sędziów państwowych.
    W b. dzielnicy rosyjskiej wyroki sadu pierwszej instancji we wszystkich sprawach, do których stosuje się niniejsza ustawa, są ostateczne i mogą być zaskarżone jedynie przy odpowiednim zastosowaniu przepisów o zaskarżeniu wyroków w drodze kasacji.
    Jeżeli przestępstwo jest zbrodnią, należy wyznaczyć oskarżonemu obrońcę z urzędu, o ile nie ma on obrońcy z wyboru.
    W b. dzielnicy austriackiej stosuje się odpowiednio przepis § 341 proc. kar.

    Art. 14. Winni przestępstw, popełnionych przed wejściem w życie ustawy niniejszej, ulegną karze w myśl ustaw dotychczasowych, o ile przepisy ustawy niniejszej nie przewidują łagodniejszej kary.
    Art. 15. Do osób wojskowych należy stosować ustawę z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Pr. Nr 64, poz. 386) ze zmianami, zawartymi w ustawie z dnia 17 grudnia 1920 roku (Dz. Ust. z1921 r. Nr 2, poz. 4).
    Przepisy ustawy niniejszej stosują się odpowiednio i w wypadkach, gdy przestępstw, przewidzianych w art. 4 i 5 dopuszczono się odnośnie do osób, podlegających sadownictwu wojskowemu.

    Art. 16. Rada Ministrów władna będzie uchylić moc obowiązującą ustawy niniejszej uchwałą, zatwierdzoną przez Naczelnika Państwa i ogłoszoną w Dzienniku Ustaw. Z chwilą wejścia w życie tej uchwały postanowienia ustaw karnych, uchylone, zmienione, lub ograniczone w swem działaniu skutkiem przepisów ustawy niniejszej, odzyskują moc prawną.

    Art. 17. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia; równocześnie traci moc ustawa z dnia 30 stycznia 1920 r. w przedmiocie odpowiedzialności urzędników za przestępstwa, popełnione z chęci zysku (Dz. Ust. Nr 11, poz. 60) tudzież rozporządzenie Rady Obrony Państwa z dnia 6 sierpnia 1920 r. (Dz. Ust. Nr 73, poz. 501) w przedmiocie poddania przestępstw, popełnionych przez urzędników z chęci zysku, orzecznictwu sądów doraźnych, oraz oparte na nim rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1921 r. (Dz. Ust. Nr 18, poz. 101).

    Art. 18. Wykonanie tej ustawy należy do Ministra Sprawiedliwości, a w b. dzielnicy pruskiej do Ministra b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

    Marszałek: Trąmpczyński
    Prezydent Ministrów: Witos
    Minister Sprawiedliwości: w. z. Dr. J. Morawski
    Minister b. Dzielnicy Pruskiej: W. Kucharski

    • 6 2

    • w zyciu takiego prawa nie wprowadza

      trzeba by bylo polowe urzedasow wsadzic i rozwalic ,nikt by nie chcial w urzedzie utrzciwie pracowac

      • 1 0

  • 10 osób z zarzutami korupcji

    TO MAŁO............!!!!!

    • 11 0

  • adamowicz kupil kilka mieszkan (1)

    komunalnych za psi grosz ,tu tez powinna prokuratura zapukac zaraz by sie wypucowal

    • 5 1

    • A Mielewczyk maz Arciszewskiej...palace,dwory,wyrzucanie ludzi na bruk...wspaniali ludzie!

      • 1 1

  • Najgorsze

    w tym jest to że się sypią , Adamowicz nie jest z tych kapusi zadowolony , będzie niedobrze !!!!!!!

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane