• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burzliwe spotkanie o pyle węglowym w centrum Gdyni

Michał Sielski
26 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Port Gdynia będzie badał powietrze
Na spotkaniu dotyczącym pyłu węglowego w Gdyni zabrakło nawet miejsc stojących. Na spotkaniu dotyczącym pyłu węglowego w Gdyni zabrakło nawet miejsc stojących.

Zapylenie przeładowywanym węglem było w okolicach gdyńskiego portu zobacz na mapie Gdyni tak duże, że mieszkańcy co kilka godzin zamiatali brudy z balkonów i parapetów, a wpuszczający ciężarówki do portu ochroniarze nie wychodzili bez maseczek na twarzy. - Zakupimy agregaty do kurtyn wodnych - obiecał Witold Mierzejewski z Morskiego Terminalu Masowego na spotkaniu z ponad setką zdenerwowanych mieszkańców miasta, którzy powiadomią prokuraturę o zagrożeniu ich zdrowia i życia. Domagają się też wstrzymania przeładunku węgla do czasu zakupu nowej technologii.



Czy w okolicach portu zmniejszy się pylenie węglowe?

Przypomnijmy: o problemie pyłu węglowego w centrum Gdyni alarmują przede wszystkim mieszkańcy ul. Waszyngtona, Pułaskiego i pl. Kaszubskiego. To rejony położone najbliżej gdyńskiego portu, w którym przeładowywany jest węgiel.

- Pył unosi się nad śródmieściem Gdyni, szczególnie jeżeli jest północny wiatr, który przywiewa go z portu. Pył osiada w naszych mieszkaniach na meblach, parapetach, ubraniach. Nie możemy utrzymać podłóg w czystości. Najgorsze jednak, że pył dostaje się do dróg oddechowych, narażając nas na choroby układu oddechowego. Mam wykształcenie medyczne i wiem, jakie konsekwencje niesie taka sytuacja - opowiada mieszkanka ul. Waszyngtona.
Czytaj więcej: Mieszkańcy skarżą się na pył węglowy w Gdyni.

Gdynianie pokazują, ile pyłu węglowego dostaje się do ich mieszkania.

W środę w gdyńskim Urzędzie Miasta odbyło się otwarte spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Morskiego Terminalu Masowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Było gorąco.

Na spotkanie przybyła ponad setka zdenerwowanych mieszkańców Gdyni. Chwilami emocje były ogromne, bo i złość mieszkańców jest duża.

- Kiedy przestaniecie truć? - to jedno z bardziej delikatnych pytań, jakie padły z sali.

Mieszkańcy chcą odszkodowań



- Są podstawy, by kierować roszczenia na drodze sądowej przeciwko zakładowi. Uciążliwości zakładu nie powinny wychodzić poza granice zakładu - podkreśla Radosław Rzepecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Przedstawiciel WIOŚ zapowiada także, że wszystkim chętnym udostępni protokoły kontrolne.

Wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak dodaje wprost, że doszło do zaniedbań ze strony przedstawicieli Morskiego Terminalu Masowego.

- Hałdy są przesuwane, nie zawsze zabezpieczane, zrzucane z kilkunastu metrów. To są ewidentne zaniedbania technologiczne. To niezbite fakty, mamy nagrania z monitoringu, które to uwieczniły. Przede wszystkim należy zacząć robić przeładunki sumiennie - zaznacza Tomasz Augustyniak.

Są nerwy, są obietnice



Przedstawiciele Morskiego Terminalu Masowego przekonywali, że działają już teraz i obiecali, że wdrożą rozwiązania, które zmniejszą uciążliwości mieszkańców.

- Hałdy są zraszane, są zamiatarki pracujące na mokro, mamy także armatki wodne. Pokrywamy hałdy wodą i celulozą, co zmniejsza pylenie. Przy dużym wietrze i suszy nasze środki okazały się jednak niewystarczające. Węgiel najbardziej pyli w momencie wyładunku. Dlatego kupimy specjalne agregaty natryskujące kurtyny wodne. Będzie też kryty taśmociąg z natryskiem, co zapobiegnie wywiewaniu węgla. Produkcja urządzeń już trwa - zapewnia Witold Mierzejewski z Morskiego Terminalu Masowego.
O planowanych działaniach mówili też przedstawiciele Portu Gdynia.

- Zbudujemy system wczesnego ostrzegania. Pamiętajmy jednak, że to teren przemysłowy, więc co jakiś czas uciążliwości będą występować - nie ukrywa Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia ds. marketingu i współpracy z zagranicą. - 80 proc. problemów powinno zniknąć jednak z dnia na dzień, jeśli nie będą dokonywane zrzuty materiału z 10 metrów - dodaje.
Mieszkańców jednak nie przekonał. Domagali się bowiem całkowitej likwidacji przeładunku materiałów sypkich z gdyńskiego portu. To jednak niemożliwe, bo właśnie węgiel i koks odpowiadają ze wzrosty przeładunków w Porcie Gdynia.

Czytaj więcej: W portach rosną przeładunki

Trują nas, wejdziemy na drogę prawną



- Dziś czyszczą plac Kaszubski, bo cały jest w pyle. Na parapetach szpitala też pełno pyłu, a to truje nas wszystkich. Przed laty pływałem z węglem do Kanady, więc wiem, że można to zrobić tak, że nic nie pyli. Można było to zrobić lata temu - podkreślał jeden z mieszkańców. - Kryty taśmociąg i przykrywane wagony to nie jest kosmiczna technologia - zaznaczał, za co otrzymał gromkie brawa od mieszkańców.
Mieszkańcy pytali też o ochronę środowiska, bo - według nich - wdychany pył osadza się na pęcherzykach płucnych. A to wprost zagraża ich życiu i zdrowiu, bo może powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).

Spotkanie skończyło się konkluzją, że mieszkańcy sami powiadomią prokuraturę o nieprawidłowościach i zagrożeniu. Powiadomią także organizatorów imprez sportowych, żeby ostrzegli ich uczestników, że powietrzem w Gdyni można się - ich zdaniem - udusić.

Miejsca

Opinie (525) 8 zablokowanych

  • Wolna amerykanka

    Obecnie nie liczy się człowiek, środowiska tylko zysk. Pytam się, Po co w Gdańsku został wybudowany terminal węglowy ? - za nasze podatki. Musimy wspomóc modernizację zaplecza usługowego portów, ich lepszego połączenia i zapewnić najwyższy standard świadczonych przez nie usług. Oznacza to, że porty, które obecnie pozostają w tyle, powinny zostać dostosowane do zmian zachodzących w pozostałych portach. Wymagać to będzie zmiany mentalności oraz uczenia się od dobrze działających portów.
    Najwyższy czas nie gadać, nie obiecywać dla celów politycznych, a wziąć się za budowę w Gdyni Portu Zewnętrznego !!!

    • 13 0

  • Tak to jest jak przeladunki,przemysl ciezki,stocznie umieszcza sie w swmym miescie. (13)

    Zamiast takie sprawy budowac daleko od duzych skupisk ludzkich by nie narazsc przez lata ludzi na utrate zdrowia.,Durne planowanie bylo za komuny,durne jest ivteraz...Odlegllsc do pracy ktos powie...a ja powiem kolej wielkich prrdkosci-Mateuszka i cywilizowane drogi ....Jak to jest,ze na zachodzie juz 40lat temu budowąli po 4,5 pasow dla jednego kierunku ruchu a w Polsce taka droga jak S7 ma tych pasow tylko 2? Bus pas przy zieleniaku w Gdansku tez geniusz wykreslil zamiast przystosowac nactym odcinku torowisko dla autobusow.

    • 7 16

    • Piszesz o utracie zdrowia i sam sobie przeczysz. (9)

      Z jednej strony przeszkadza Ci pył w mieście, które samo wyrosło wokół portu po jego wybudowaniu, a potem biadolisz nad brakiem wielopasmowych dróg, które również zatruwają środowisko. To o co właściwie chodzi?

      • 10 1

      • (2)

        Wielopasmowe drogi nie wykluczaja stopniowego przechodzenia panstwa do nowwszych rozwiazan takich jak auta elektryczne,stacje dokujace,wymienne baterie,przemysl w srodku miasta.,czy jego bliskie sasiedztwo np rafineria...to cos czego sie latwo nie da wyeliminowac...Z jednej sttony 10+z drugiej strony moze byc 10- lat zycia dka mieszkancow narazonych na wdychanie szkodliwych substancji z przerobu ropy...Wiec nie uwazam abymbsobievsam sobie przeczyl...Moze nasz super ppczciwy rzad przestanie tylko siac propagande,ze rozwija inowacyjne przedsiewziecia.,..uwierze jak Morawiecki postawi w Polsce fabryke aut elektrycznych i da kase na opracowania naukowe w kwesti tanich baterii samochodowych .

        • 1 7

        • Z całym szacunkiem, ale zejdźmy na ziemię... (1)

          Żyjemy w kraju, gdzie uwielbiony jest kilkunastoletni diesel ze szrotu. Szybko się to nie zmieni.

          • 8 0

          • No wiesz..Mateusz obiecywal Polske 4.0 i ja mu wierze.-))

            Wyprzedzimy Japonie co tam Japonia...wyprzedzimy caly swiat.

            • 2 7

      • Port czy stocznie mozna przeniesc miasta juz nie. (5)

        Mierzeje niech przekopia tyle o tym biadolili i tam stawiaja stocznie,huty,terminale kontenerowe i co tam sobie wymysla..oczywiscie z dobrym dojazdem.

        • 2 7

        • wystarczy że powstanie komunikacja (4)

          a miasto samo się przeniesie. Ludzie dadzą w długa.
          Stocznie i porty powstaja nad wodą, miasta tam gdzie wygodniej. Gdynia rozbudowuje się na północ i zachód. Dawni planisci wiedzieli co robią. To co zostało przy porcie, to dawne "centrum", strefa muzealna.
          Cynicznie lansowana przez władze miasta jako kurort. To skrajna nieuczciwość i perfidnie prowokowany konflikt. Wywołany interesem niewielkiej grupy ludzi.

          • 10 1

          • (1)

            Gdynia nigdy nie była lansowana na kurort. To działka Sopotu

            • 1 0

            • na której Gdynia usilnie stara się z Sopotem konkurować

              bo do tej ligi spada pod "światłymi" (samo)rządami obecnych władz.

              • 2 0

          • Plansci i wiedzieli co robia-bzdura (1)

            TwoTwoj pra dziadek jadl kasze drewniana lyzka ty jesz raczej metalowa.Skad planisci w latach 20mieli wiedziec o pewnych sprawach i o zanieczyszczeniu srodowiska?Ktos sie wtedy tym przejmowal?Dzis jestesmy madrzejsi mamy wielokrotnie wieksze mial o sie do techniczne postawic taki port.czy terminal dalej od duzych skupisk ludzkich ale uparcie lansowany jest ten sam wzor....budowac blisko polmilionowego miasta i wpychac tam smrod,przemysl ciezki,stocznie i piaskowanie kadlubow niby w oslonach i bezpiecznie a tak naprawde wiatr zabiera ten piasek i osiada on na naszych plocach.Jakim trzeba byc debilem by lansowac takie przeladunki,iczy budowac blisko spalarnie smieci palac plastik i inne swinstwa.

            • 1 0

            • mylisz się

              Początkiem tego kierunku był soceksperyment Grabówka z kampusem edukacyjnym i pierwszymi osiedlami spółdzielczymi. Równiez wojskowe osiedla Oksywia ale to nieco inna bajka. Przerwała to wojna i Niemcy rozbudowali Wzgórze i Redłowo.
              Po wojnie powrócono do rozwoju zachodu i północy, bo to łatwe i sensowne kierunki zamiast gnieść się pomiędzy wzgórzami.
              Pewnie nie wiesz ale w zamysłach Kwiatkowskiego strefa przemysłowa miała zając całą dolinę do ujścia Redy a Oksywie miało stać się wyspą. W okolicach Beki miał powstać huta żelaza jako synergia śląskiego węgla i szwedzkiej rudy. Osiedla mieszkaniowe miały powstawać w miejscu obecnych i "malego trójmiasta". Na zawietrznej przemysłu.
              Ciekawe jak to by teraz wyglądało

              • 0 0

    • miasto jest na polnocy I zachodzie portu

      Na poludnu jest jedynie stare "centrum",uparcie I cynicznie lansowane przez developerow I wladze miasta jako kurort.

      • 12 0

    • Port (1)

      Zapamiętaj baranku, że port był pierwszy. Miej pretensje do tych co zaczęli budować blisko portu. Szczególnie teraz widać nowe inwestycje a potem będą biadolić ,że im pyli.

      • 11 2

      • Taki baranek jak ty zgadza sie ze stanem obecnym.

        • 0 7

  • Zamiatanie na mokro?

    Od paru lat zamiatam pyl weglowy w porcie polnocnym i nic mi nie jest no moze rozwolnienia dawno nie mialem a ciekawe z jakiej firmy zamiatarke wzieli zweryfikujce mam zdjecia i filmy z osobistej kolekcji jak sie walczy z pylem weglowym... skutecznie

    • 2 3

  • (2)

    Gdynia to port. dziwie sie czemy ci ludzie narzekają, przecież wiedzieli gdzie kupują mieszkania. Jesli nie chca mieszkać blisko portu to sa takie dzielnice jak Bojano, Koleczkowo itp... ale tam pewnie pyłki ze zbóż beda im przeszkadzać i wiejskie zapachy.

    • 17 6

    • (1)

      Właśnie , port a nie kopalnia , pył niszczy dobytek mieszkańców , trzeba malować wymieniać okna , podłogi , samochody zapylone ,pranie jest czarne, niech płacą odszkodowania państwo ze spółki która się obławia na tym a kasa idzie za granicę

      • 3 3

      • zapylone?

        Zapraszam do Nowego Miasta w Gdańsku. Jak zawiało od stoczni żuzlem od piaskowania, to łopata mozna go było zgarniać z samochodów.
        Ludzie czy wy rozumu nie macie i nie widzicie gdzie kupujecie kwadraty?

        • 7 0

  • Pył i zapac (3)

    A nie tak dawno bio masa śmierdziała w całej Gdyni. Ciekawe że kierowcy wyjeżdżając z portu muszą mieć oplandekowane samochody z materiałami sypkimi bo ITD łapie i kontroluje.Czy nad portem nie ma żadnego nadzoru tylko księgowy

    • 9 5

    • Co tam zdrowie mieszkancow..a to zapylenie a to. Io masa. a przeniesc to dziadostwo przeladunkowe daleko od miasta. (2)

      Portt ,stocznie,przeladuki won na mierzeje wislana.

      • 1 5

      • Na mierzei nie mieszkają ludzie? Nie ma tam turystyki? (1)

        Widziały gały co brały.

        • 5 0

        • Mieszkaja ale latwiej przesiedlic kilka tysiecy niz pol miliona

          • 0 0

  • Proszę bardzo (6)

    Port zainwestuje w nowa technologie, kolej użyje plandek na wagony. Koszt przeładunku wzrośnie, klient pójdzie do innego portu lub podniesie cenę odbiorcy końcowemu czyli ciepłowni, elektrowni, hucie. Port obsługujący ładunki masowe jest zawsze uciążliwy dla otoczenia, dlatego nie buduje się miasta wokół takiego portu. Centrum Gdyni powinno być zaorane i zostawione odłogiem jako strefa buforowa.

    • 18 8

    • co kaftanik poluznili w psychiatryku?

      • 4 8

    • Sztygar twoje miejsce jest na przodku na kombajnie a nie pod słońcem

      • 0 2

    • ano taaa czyli środmiescie działki leśne wzg. maks i kam góra oksywie i obłuże (3)

      do zaorania bo tak powiedział dbil zawany sztygarem. no brawo brawo. pisbolszewicka zmiana

      • 0 2

      • oksywie I obluze nie (2)

        Bo sa na zawietrznej do portu. Dzialki sa z boku I w lesie, do Wzgorza nie dolatuje.
        Problem dotyczy "strefy muzealnej" i nowych, tam stawianych budynkow.

        • 0 1

        • jestes ekspert skoro tak jednoznacznie się wypowiadasz? Nie i ch...j (1)

          sam jesteś chyba na zawietrznej. jesli wiesz co to oznacza. wiesz że wiatr potrafi wiać też ze wschodu i południa? jeśli powieje ze wschodu czy południa to dalej na zawietrznej? ależ te cebulaki pisiaki myślą wybiórczo i naciągają fakty jak im wygodniej

          • 0 0

          • to jest statystyka,

            Odnoszę się do przeważającego typu cyrkulacji powietrza w Gdyni.
            Jak wieje z południa czy wschodu (bardzo rzadko i jeszcz rzadziej silnie) to Oksywie jest na nawietrznej do portu. To względne, relatywne określenie.
            sh*t happend... Taka karma.. Ale jest wyżej i z boku :p
            Zbyt długo tu mieszkam aby się tym przejmować. A że "centrum" robione jest "w konia", wiem i podnoszę od dawna... Ale jak ktos woli foldery...

            • 1 0

  • a ta woda? (3)

    to dokąd będzie spłukiwana? wprost do portu i zatoki?

    • 14 2

    • (1)

      To tylko węgiel. W jaki sposób ma to zaszkodzić wodzie?

      • 0 2

      • Czarna Woda to ładne miasto

        • 2 0

    • a ta woda to będzie Cisowianka Perlage, już UM wygospodarował na to budżet

      • 2 0

  • opłaca się? (3)

    czy nadal, po wszystkich takich dodatkowych kosztach węgiel jest opłacalny?

    • 5 2

    • Spytaj Czechów lub Słowaków. (2)

      Oni targają ten węgiel do siebie pociągami przez całą Polskę.

      • 2 3

      • polski wungiel? to raczej nie znad morza (1)

        • 2 2

        • on nie jest polski

          Najpewniej z Australii ale może być z RPA.

          • 1 0

  • Ludzie nie łykajcie tych bajek od portu tylko odrazu rzadajcie wysokich odszkodowań!! (5)

    Należą się wam odszkodowania jak psu kość za wcześniejsze zanieczyszczenia powietrza i niszczenia zdrowia. Składajcie pozwy zbiorowe !!! To ze oni dopiero teraz reagują i jeśli wogle zlikwidują te zaniedbania to tylko dlatego ze wcześniej mieli was gdzieś a teraz przestraszyli się wysokich kar!!Polska dlatego właśnie jest zaściankiem Europy bo takie sytuacje nie występują na zachodzie dostali by z miejsca tak wysokie kary ze zatrzymali by przeładowanie węgla do momentu aż, nie zabezpiecza terenu . A u nas tylko obiecują!!

    • 22 19

    • Sam się pozwij! (2)

      Sabotażysto! Chcemy silnego portu w Gdyni, nikt nie kazał nikomu budować mieszkań w pobliżu portu. Jak wybuduję dom na śmietnisku, to mam je pozywać za fetor? Ogarnij się!

      • 12 11

      • buda pisbolszewitzki matole (1)

        • 1 4

        • Ale argument...

          • 1 1

    • Nie wiesz na czym polega pozew zbiorowy. Nie na wspolnym podpisie poszkodowanych

      • 2 1

    • .

      • 1 1

  • Po co mamy Wydział Środowiska w UM, należy należy sprawdzić co robili w tej sprawie. Pewno do dziś urzędnicy nie wiedzą jak wygląda pył węglowy, bo nie nawiewa na ich biurka i nie brudzi też pieniędzy które co miesiąc otrzymują.

    • 11 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane