• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czas na studia. Zaczyna się kolejny rok akademicki

Marzena Klimowicz-Sikorska
1 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Poza GUMedem, na którym studenci rozpoczęli już rok akademicki jeszcze we wrześniu, trójmiejskie uczelnie publiczne rozpoczną go z początkiem października. Poza GUMedem, na którym studenci rozpoczęli już rok akademicki jeszcze we wrześniu, trójmiejskie uczelnie publiczne rozpoczną go z początkiem października.

Tysiące studentów rozpoczyna właśnie rok akademicki. Sprawdziliśmy, które kierunki w tym roku okazały się najpopularniejsze na trójmiejskich uczelniach publicznych, przyglądając się też nowościom



Czy masz ukończone wyższe studia?

Październik to czas, gdy zajęcia mają luźniejszy charakter. Nowi studenci w pierwszych tygodniach adaptują się do nowego otoczenia - zawierają znajomości, wertują plany zajęć, poznają wykładowców. Początek miesiąca to czas uroczystych inauguracji. Najbardziej wyjątkowa będzie ta na Politechnice Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska, która w tym roku obchodzi 110. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego.

Uroczystość rozpocznie się 6 października o godz. 11.15 w Auli w Gmachu Głównym PG, w której udział weźmie m.in. Lech Wałęsa, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch.

Jubileuszowy rok akademicki rozpocznie na PG blisko 25,5 tys. studentów, z czego 5,3 tys. z nich to żacy z pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia oraz 700 ze studiów II stopnia. W tym roku najpopularniejsze okazały się takie kierunki, jak geodezja i kartografia, inżynieria materiałowa, energetyka oraz gospodarka przestrzenna.

Z kolei rok akademicki 2014/2015 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie prawie 31 tys. żaków, w tym ok. 10 tys. studentów pierwszego roku. Inauguracja na tej największej uczelni wyższej w regionie pomorskim odbędzie się 1 października o godz. 11.00 w Auli im. prof. Mariana Cieślaka na Wydziale Prawa i Administracji UG zobacz na mapie Gdańska. Uroczystość uświetni wręczenie tytułu doktora honoris causa UG wybitnemu matematykowi, prof. Zbigniewowi Ciesielskiemu.

Podczas tegorocznej rekrutacji kandydaci mogli wybierać spośród 69 kierunków, w tym kilku nowych I stopnia, jak: bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna, biologia medyczna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, studia w języku angielskim - European and International Business Law and EU Administration, a także etnofilologia kaszubska.

Uruchomienie tego ostatniego kierunku stanęło pod znakiem zapytania ze względów finansowych, jednak Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zdecydowało się dołożyć brakującą kwotę ok. 90 tys. zł za trzyletnie studia. W tym roku na UG popularność biły takie kierunki, jak: psychologia, kryminologia, skandynawistyka czy bezpieczeństwo narodowe.

Z kolei na Akademii Sztuk Pięknych naukę rozpocznie 359 studentów. W tym roku absolwenci szkół średnich bili się o indeks głównie takich kierunków, jak: grafika i architektura wnętrz oraz wzornictwo. Rok akademicki rozpocznie się na tej uczelni 3 października o godz. 12 w Auli Wielkiej Zbrojowni zobacz na mapie Gdańska. (Główne wejście do Wielkiej Zbrojowni od ul. Tkackiej).

Gdański Uniwersytet Medyczny zobacz na mapie Gdańska immatrykulację żaków ma już od kilku dni za sobą. Na tej uczelni rok akademicki rozpoczęło: 189 studentów pierwszego roku Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, ponad 548 na pierwszym roku Wydziału Lekarskiego. Natomiast na Wydziale Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i IMMiT immatrykulowano ponad 300 studentów. Największą popularnością cieszyły się jednolite studia magisterskie stacjonarne na kierunkach: lekarskim oraz na farmacji, a także: dietetyka, pielęgniarstwo czy fizjoterapia. Inauguracja odbędzie się na tej uczelni 8 października.

Z kolei na Akademii Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdańska najpopularniejsze okazały się kierunki wprowadzone do oferty po raz pierwszy.

- W tym roku największym zainteresowaniem cieszył się kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne oraz dwa nowe kierunki: wojsko w systemie służb publicznych oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie - mówi kmdr. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej.

Gdzie można znaleźć pracę po takich studiach? Absolwenci kierunku systemy informacyjne w bezpieczeństwie są przygotowywani do pracy w jednostkach organizacyjnych służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo narodowe na stanowiskach analityków oraz operatorów systemów i sieci teleinformatycznych.

Natomiast po kierunku wojsko w systemie służb publicznych pracę znaleźć będzie można w szeroko rozumianym sektorze publicznym oraz jednostkach wojskowych i instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem. Na tej uczelni 1 października indeks otrzyma prawie 1,5 tys. studentów.

Akademia Morska zobacz na mapie Gdyni w Gdyni przyjęła z kolei na pierwszy rok łącznie nieco ponad 1,6 tys. osób.

- Przygotowaliśmy ofertę edukacyjną dla tegorocznych kandydatów studiów stacjonarnych na 4 wydziałach, 7 kierunkach i 42 specjalnościach - mówi Tomasz Degórski, rzecznik prasowy gdyńskiej AM. - Już od kilku lat obserwujemy olbrzymie zainteresowanie studiami na Wydziale Nawigacyjnym, w tym: kierunkiem nawigacja oraz transport. Co ważne, są to kandydaci z wysoką i bardzo wysoką średnią z ocen na świadectwach maturalnych.

Inauguracja na tej uczelni odbędzie się 4 października w Gdyni na Skwerze Kościuszki(miejsce cumowania żaglowca szkolnego "Dar Młodzieży" zobacz na mapie Gdyni).

Na Akademii Muzycznej z kolei w tym roku naukę rozpocznie ok. 300 studentów na I roku studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Najwięcej zgłoszeń było na kierunki instrumentalne i wokalne. Inauguracja odbędzie się 7 października w gmachu uczelni zobacz na mapie Gdańska.

Miejsca

Opinie (183) ponad 10 zablokowanych

  • Nie dla PO,PIS,SLD,PSL! (1)

    Patrząc na komentarze widzę że tylu ludziom nie odpowiada obecna sytuacja a jak potem patrzę na frekwencję i wyniki wyborów to nie rozumiem o co już chodzi w tym kraju. Nie podoba się to do urn i trzeba pokazać władzy gdzie ją mamy. Peplaniem w komentarzach na trójmieście nic nie zmienicie.

    • 3 3

    • większość ludzi nie rozumie sytuacji Polski

      i daltego dają się wciągnąć w tą grę,
      z tego powody jedyny wyjściem jest ewakuacja z tonącego okrętu.

      • 1 0

  • Korzystając z okazji, chciałbym serdecznie pozdrowić świeżo upieczonych studentów UG oraz prywatnych uczelni

    lubię być witany tym miłym uśmiechem, gdy zamawiam McZestaw :))))

    • 8 1

  • Jaka wielka szkoda ze (5)

    ta dziewczyna z pieknym warkoczem na gornym zdjeciu nie odwrocila swojej buzi przodem do kamery.

    • 4 0

    • Z tego co widzę, to ma obrączkę. (3)

      Więc chyba objemy się smakiem.

      • 2 0

      • To nawet lepiej jak ma, przynajmniej się nie zakocha i nie bedzie pajacować z smsami po nocach. Nawet prezentów nie trzeba, bo staremu powie? Że wygrała na loterii. Super układ.

        • 3 0

      • zajęta nie znaczy, że nie zainteresowana

        po dwóch latach przychodzi nuda

        • 0 1

      • To na pewno nie jest jeszcze obraczka.

        Ona nie ma wiecej jak 18 lat. Wiec dziwnym bylo by aby zaraz przed startem na studia wziela na glowe sobie taki wielki klopot jak wychowywanie meza a potem dzieci. Jej studia w glowie a nie chlop na dodatek do klopotow.... A na rece jest pierscionek maly, skromny ale fajny... Taka kobieta nie powinna niczego nie nosic na rece.... Zreszta kazda dziewczyna cos tam na palec wklada...

        • 2 0

    • Wydaje mi się że dziś o 18 stała na przystanku autobusowym pod Batorym

      Jeśli tak to daj znać dziewczyno bo złapaliśmy się wzrokiem 8)

      • 0 0

  • bić popularność???

    "W tym roku na UG POPULARNOŚĆ BIŁY takie kierunki, jak: psychologia, kryminologia, skandynawistyka czy bezpieczeństwo narodowe."

    Chyba "rekordy popularności"?

    W przeciwnym razie biedna ta popularność, ona sama jedna i aż cztery kierunki ją biją... :P

    • 5 0

  • uciekac czas!

    dolacze sie do wpisu ktory przeczytalam gdybym mogla cofnac czas nie robilabym studiow resocjalizacja zgadza sie bezrobotny 7 lat co roku na zastepstwo uwaga nie pod rzad co 2 rok bezrobocie bo na zstepstwo miejsc brak -dostalam propozycje na swietlice pol etatu rozmowa czekac na telefon na miejsce jeszcze 8 chetnych cisz nie dostalam pracy .Z mezem kierunek Norwegia ,moich rodizcow Zalosny kraj, bezduszni wredni politycy dbajacy tylko o to by oni mieli obywatel niech zdycha albio zglodu albo choroba go wykonczy albo zacharuje sie na amen i nie dozyje...nedznej emerytury!

    • 1 2

  • nie tylko GUMed ...

    ...zaczął rok akademicki we wrześniu ("już jeszcze").

    • 0 0

  • studiowanie

    Studiuje sie nie tylko po to by mieć pracę i wykształcenie które w tym kraju nie koniecznie coś znaczy, ale też żeby poznać nowe osoby w tym samym wieku znajomości koledzy i kolejne lata młodości dla wielu. !!

    • 0 1

  • ''Poza GUMedem, na którym studenci rozpoczęli już rok akademicki jeszcze we wrześniu, trójmiejskie uczelnie publiczne rozpoczną go z początkiem października.''

    PG zaczela zajecia 29 wrzesnia, slabe info macie, 6.10 tylko oficjalna uroczystosc

    • 0 0

  • jeszcze 20 lat temu 80% tych studencikow siedziało by w zawodówkach. Oni oszukują ze was uczą, wy oszukujecie że się uczycie.

    • 5 1

  • Dajcie uż wreszcie spokój z tym tematem studentów bo to jedna wielka KPINA (1)

    Studiowanie skończyło się na początku lat 2000. Teraz to jest szkółka albo kurs 3, 3 a czasem 5 letni. Przechowalnia bezrobotnych czy jak kto woli ukrywanie bezrobocia przez rządzących.
    90% kierunków to kuźnie bezrobotnych.
    Ludzie ci pracują w zawodach gdzie nie są potrzebne większe kwalifikacje oprócz posiadania dwóch rączek i dwóch nóżek i wiedzy z podstawówki.
    Połowa z pozostałych znajdzie zatrudnienie za granicą.
    Nieliczni, z konkretnymi papierami, doświadczeniem, głową, ambicją i konsekwencją odnajdą się a krajowym rynku i będą zarabiać przyzwoite pieniądze.

    W tej chwili studiowanie o niczym nie świadczy. Co więcej ze studentów najbardziej cieszą się wynajmujący mieszkania, puby, tania jatka oraz markety i sieciówki które za grosze zatrudniają takich ludzi na śmieciówkach. Później zresztą podobnie.

    Największym beneficjentem tego systemu jest kadra. Np. ta pracująca na UG, na wydziałach humanistycznych to po prostu jedna wielka klika. Nepotyzm, przerost zatrudnienia i brak kompetencji na każdym kroku.
    To ten element jest najbardziej odpowiedzialny że pseudo nauczanie program, zasady, klimat i zniechęcenie do studiowania.

    Natomiast największą tragedią jest poziom obecnych żaków. Słaba polszczyzna, słabe maniery, brak wiedzy o świecie, polityce, ekonomii, matematyce, literaturze i bardzo często bardzo słabe umiejętności praktyczne.

    Innym smutnym faktem jest to że nie ma teraz pracy z ogłoszenia czy pośredniaka. Liczą się tylko układy lub pieniądze na własny biznes a te mają najczęściej tylko złodzieje, kombinatorzy i postkomuna bo rzadko kto w tym kraju zgromadził nawet przez 2, 3 pokolenia jakikolwiek kapitał...

    • 2 0

    • I tak na marginesie. Ug to teraz bardziej developer niż zakład administracyjny (uniwersytet).
      Po co tyle budynków i sal w których niczego konkretnego nie ma poza przestrzenią i mebelkami? Kto tam będzie siedział? Co robił i za czyje pieniądze skoro za 3 lata garstka ludzi będzie iść na studia i wszyscy zmieszczą się w jednym z budynków?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane