Fakty i opinie

Dwa nowe buspasy powstają w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat

Buspas również dla skręcających aut na al. Havla

Prace na Schuberta już trwają. Buspas ma być gotowy najpóźniej do końca wakacji.
Prace na Schuberta już trwają. Buspas ma być gotowy najpóźniej do końca wakacji. fot. Maciej Korolczuk/Trojmiasto.pl

Do końca wakacji mają być gotowe dwa nowe buspasy w Gdańsku. Pierwszy powstaje na ul. Schuberta zobacz na mapie Gdańska między Nowolipiem a rondem przy Parku Naukowo-Technologicznym. Drugim pojedziemy na Trakcie św. Wojciecha zobacz na mapie Gdańska przy węźle Lipce, o czym już informowaliśmy na początku lutego.Czy odczuwasz wpływ buspasów na lepsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej?

tak, powinno być ich więcej 54%
nie we wszystkich miejscach, na razie jest ich zbyt mało 14%
nie, ich wpływ jest niewielki, co nie znaczy, że nie powinny powstawać 13%
nie, miasto powinno z nich zrezygnować 19%
zakończona Łącznie głosów: 1869
W ciągu najbliższych kilku tygodni pasażerowie odczują poprawę w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Gdańsku. W dwóch miejscach powstaną buspasy, które szczególnie w porannym szczycie komunikacyjnym przyspieszą kilka linii autobusów zmierzających do Wrzeszcza i centrum Gdańska.

Pierwszy buspas powstaje przy ul. Schuberta na Suchaninie. Od kilku dni toczą się prace drogowców między Nowolipiem a ul. Beethovena. Autobusy zajmą tam prawy pas, a ruch w stronę Wrzeszcza zostanie przełożony z jezdni prawej na środkową (dotąd była ona wyłączona z ruchu lub na krótkich odcinkach służyła jako lewoskręt).

Choć fragment jezdni w tym miejscu ma zaledwie kilkaset metrów, to drogowcy wraz z ZTM szacują, że buspas przyspieszy autobusy - głównie w porannym szczycie - nawet o 3-4 minuty. Zmiany odczują głównie pasażerowie linii 115 i 168 kursujących między południem Gdańska a Wrzeszczem.

Buspas ma być gotowy maksymalnie do końca wakacji, ale drogowcy nie wykluczają, że jeśli na etapie prac nie wydarzy się nic niespodziewanego, to uda się usprawnić ruch autobusów nieco wcześniej.

W tym samym czasie ma być też gotowy buspas na Trakcie św. Wojciecha. O tym, że powstanie, informowaliśmy już na początku lutego. Wówczas urzędnicy o planach związanych z jego budową wypowiadali się ostrożnie i zakładali, że uda się go uruchomić dopiero z końcem roku. Ostatecznie prace zajmą mniej czasu i pasażerowie dojeżdżający do centrum Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego pojadą dedykowanym pasem w ciągu najbliższych kilku tygodni.

W dalszej kolejności urzędnicy chcą wytyczyć buspasy na al. Żołnierzy Wyklętych zobacz na mapie Gdańska między Chrzanowskiego a Potokową oraz na Słowackiego zobacz na mapie Gdańska od końca leśnego odcinka do zatoki autobusowej za rondem św. Jana de La Salle w kierunku Wrzeszcza.

W nieco dłuższej perspektywie czasowej rozważane są kolejne buspasy na Spacerowej i Czarnym Dworze.