• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Galeria w miejsce Bałtyku

Michał Stąporek
19 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Na zdjęciu widok na Galerię Bałtycką ze skrzyżowania al. Grunwaldzkiej, ul. Słowackiego i ul. Kościuszki. Na zdjęciu widok na Galerię Bałtycką ze skrzyżowania al. Grunwaldzkiej, ul. Słowackiego i ul. Kościuszki.

Powrót tradycji kupieckiej do Wrzeszcza czy kolejny cios w lokalnych kupców? Galeria Bałtycka, wielki obiekt handlowy, może budzić mieszane uczucia.



Jeszcze dobrze nie posprzątano po imprezie, na której świętowano pierwsze urodziny centrum handlowego Manhattan we Wrzeszczu, a już wiadomo, że temu obiektowi wyrośnie konkurencja. I to nie byle jaka.

Kilkaset metrów dalej w stronę Oliwy, na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki powstanie Galeria Bałtycka, handlowy gigant z ponad 200 sklepami i punktami usługowymi, dużym sklepem RTV AGD i supermarketem. Jego stalowo-szklana sylwetka pojawi się w miejscu, gdzie dziś znajdują się budynki Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy, dawnej wytwórni słodyczy Bałtyk oraz biurowca stojącego wzdłuż al. Grunwaldzkiej.

Deweloperem tego wartego ok. 120 mln euro przedsięwzięcia jest spółka ECE Projektmanagement, która zbudowała już Galerię Dominikańską we Wrocławiu i Galerię Łódzką w Łodzi, a także ok. 80 innych tego typu obiektów w całej Europie.

- Prace budowlane mogą ruszyć na przełomie 2005 i 2006 r., jak tylko uzyskamy wszystkie niezbędne pozwolenia. Jeżeli tak się stanie, Galeria Bałtycka powitałaby pierwszych klientów jesienią 2007 r. - opowiada Jan Dębski, prezes polskiego oddziału niemieckiej firmy ECE Projektmanagement.
Jego zdaniem lokalizacja w samym centrum handlowej dzielnicy Gdańska zapewni sukces temu przedsięwzięciu. A co z konkurencją w postaci już istniejących obiektów, takich jak wspomniane wcześniej centrum handlowe Manhattan albo Galeria Centrum?

- Sądzę, że dla wszystkich starczy miejsca na rynku - dyplomatycznie zapewnia Jan Dębski.
O ile jednak klienci, którzy kochają wielkie obiekty handlowe, raczej nie zawiodą, o tyle Galeria Bałtycka może mieć kłopot z zapełnieniem się sklepami. Warto wspomnieć, że jej powierzchnia handlowa ma wynieść ok. 45 tys. mkw., czyli prawie trzy razy więcej niż w Alfie na Przymorzu (15,5 tys.) i ponad dwa razy więcej niż w Madisonie (18 tys. mkw.) i Manhattanie (23 tys.)!

- O to akurat bym się nie bał, ponieważ ECE ma duże doświadczenie w zdobywaniu najemców do swoich domów towarowych. Uważam jednak, że problemem może być zamożność społeczeństwa. Żeby centrum handlowe odniosło sukces, musi przyciągnąć nie tylko spacerujących, ale przede wszystkim kupujących - tłumaczy Krzysztof Sekretarczyk, wiceprezes spółki Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan.
Zwraca uwagę także na inny fakt, związany z budową nowego obiektu handlowego:

- Tak duża inwestycja, w tak newralgicznym dla układu komunikacyjnego miejscu, sporo namiesza. W tej okolicy nawet dziś o korek nie trudno. Mam nadzieję, że miasto zmusi inwestora do wyłożenia pieniędzy na modernizację okolicznej infrastruktury, tak jak to było w przypadku budowy Manhattanu - dodaje Krzysztof Sekretarczyk.
Nie wiadomo jeszcze jaka firma będzie generalnym wykonawcą tej inwestycji, wiadomo natomiast, że projekt architektoniczny Galerii Bałtyckiej jest autorstwa Andrzeja KwiecińskiegoZbigniewa Kowalewskiego z gdańskiej pracowni A Plan Bis. Praca przy dużych budynkach handlowych to dla nich nie pierwszyzna: Andrzej Kwieciński pracował wcześniej w zespole projektującym galerię handlową Madison w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (232) ponad 500 zablokowanych

  • niezadowolony z architektury

    cóż za profesjonalna ocena,

    projekty wynikaja z technologii,
    ciesz sie ze za projekt nie zabral sie FORT

    • 0 0

  • Aha i jeszcze jedno zdanie do projektantów

    Dodać trochę więcej zieleni. W dłuższej perspektywie to się opłaci.
    Trendy się dość szybko zmieniają, a popyt na roślinki w miastach przychodzi cyklicznie.
    Jeżeli myślicie, że drzewka zepsują cały design, to oświetlajcie je w nocy laserami - będzie wypas ;-)

    • 0 0

  • Ciekaw jestem kto będzie kupował to wszystko

    Większość pawilonów w centrach handlowych jest dotowana przez korporacje które w ten sposób niszczą konkurencje.(kogo stać na dopłacanie do interesu przez 5lat???-odp.korporacje z kapitałem spekulacyjnym). Jak zniszczą wszystkie polskie firmy to pozostanie tylko rynek marek z produkcją w Chinach. Cena wtedy odpowiednio wzrośnie, a korporacje wyrównają sobie obecne straty(wynikłe z deficytu sprzedażnego i dumpingu).Polak już będzie tylko nic nie znaczącym konkurentem. Pozostanie europejczyk z kasą.

    Tak oto dotacje komunistyczne zostały zamienione w dotacje korporacjonistyczne. Droga do upragnionego kapitalizmu zakończy się klęską. Polska to będzie przedewszystkim korporacjonizm oparty o silną oligarchię i państwo policyjne(patrz Ameryka Południowa).
    Jedno jest jednak pewne tak kiedyś jak i obecnie powstają wille na przedmieściach wybudowane za łapówki.

    Powiedz NIE metroseksualistom!!!

    • 0 0

  • Budownictwa mieszkaniowego, chwała Bogu, już się nie praktykuje w centrach miast, a Wrzeszcz to centrum handlowe, jak by nie było.
    Teraz trend jest taki, że centrum ma spełniać rolę handlowo-biurowo-usługową, ma w nim być ewentualnie niewielka ilość luksusowych apartamentów, a ludzie generalnie mają mieszkać w dzielnicach mieszkaniowych okalających centrum. W Gdańsku ten trend także da się zaobserwować.
    Ludzie, czy wyście zwariowali? Narzekacie że kolejna galeria handlowa? A co, lepiej żeby centrum było chaotycznym skupiskiem max 2-piętrowych ruder? No bez przesady. Niech w tym mieście ktoś w końcu wybuduje coś porządnego. Mnie tam się podoba np. Madison czy Manhattan, lepsze to niż jakieś biedabudki które tam były wcześniej.
    Mam tylko nadzieję, że inwestor poprawi infrastrukturę wokół tego miejsca.
    A co do Słowackiego, to sytuacja raczej się nie poprawi, dopóki nie zostanie przebudowany odcinek od Potokowej do Grunwaldzkiej. Ciekawa jestem kiedy to nastąpi...

    • 0 0

  • od Potokowej jest przebudowany, chodzi Ci pewnie od ok. Srebrzyska

    • 0 0

  • Tuż za Potokową jest zwężenie i zaczynają się dziury. Mniej więcej od tamtego kawałka.

    • 0 0

  • Wszystko jest pewne

    Będę kradł nadal. Już nie tylko w PL. Zero kumpli!!!

    • 0 0

  • kasiaczku
    znowu zabierasz głos w "imieniu ludu"
    i znowu odeśle cie do Internetu
    wklep sobie "wrzeszcz-lokale-centrum" i porównaj ceny mieszkań w centrum wrzeszcza z twoimi podmiejskimi LATYFUNDIAMI:)

    • 0 0

  • PS
    a sopot podaje ci jako przykład wykorzystania każdego metra kwadratowego WOLNEGO I UZBROJONEGO:)))

    • 0 0

  • Ale o co chodzi, że we Wrzeszczu taniej, czy drożej?
    W ścisłym centrum Wrzeszcza z pewnością jest drożej (cena może być obniżona ze względu na fatalny stan mieszkania, ale koniec końców i tak trzeba będzie włożyć kasę w remont). Myślę, że w okolicach Jaśkowej Doliny, Grunwaldzkiej, Dmowskiego itp. próżno szukać czegokolwiek poniżej 4 tys za metr w stanie do zamieszkania, niektóre i do 5 tys. (tyle kosztowało kiedy ja szukałam mieszkania do kupienia, poniżej tej ceny to były albo rudery, albo jakieś wyjątkowo niedogodne np. pod względem układu). Natomiast na obrzeżach miasta za 2.5-2.8 tys za metr można kupić nowe mieszkanie. Jeśli ktoś nie ma wybitnej potrzeby zamieszkania w ścisłym centrum, to raczej kupi na obrzeżach.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane