• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk poza prestiżową listą UNESCO

Mikołaj Chrzan
26 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Niewykluczone, że na niekorzyść gdańskiej kandydatury zaważyły plany władz miasta, które nieopodal Głównego Miasta... Niewykluczone, że na niekorzyść gdańskiej kandydatury zaważyły plany władz miasta, które nieopodal Głównego Miasta...
...bo na działce na Starym Mieście lansują budowę kilkudziesięciometrowego apartamentowca. ...bo na działce na Starym Mieście lansują budowę kilkudziesięciometrowego apartamentowca.
Nie powiodła się kolejna próba wpisania Gdańska na Listę Światowego Dziedzictwa. Wniosek z kandydaturą stolicy Pomorza został wycofany przez polski rząd - dowiedziała się "Gazeta".

W Christchurch w Nowej Zelandii na konferencji, która rozpoczęła się w sobotę, specjaliści z całego świata dyskutują o tym, jakie obiekty dołączą do tworzonej przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) Listy Światowego Dziedzictwa.

Wbrew wcześniejszym nadziejom na pewno nie wybiorą zabytków Gdańska. - Ministerstwo zdecydowało o wycofaniu kandydatury Gdańska w maju 2007 r. - powiedział w poniedziałek "Gazecie" Piotr Tarnowski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego? - Szczegóły zna osoba, która jest obecnie na konferencji w Nowej Zelandii. Zapraszam do rozmowy po jej powrocie.

Dziś Lista Światowego Dziedzictwa liczy 830 unikatowych obiektów w 138 krajach. Są wśród nich obiekty architektoniczne (takie jak np. Wielki Mur w Chinach czy zabytki czeskiej Pragi) i naturalne (np. Wielki Kanion w USA czy Puszcza Białowieska w Polsce).

Od 10 lat trwają starania, by na tę listę wpisać zabytki Gdańska. Wniosek złożony w 1997 r. - obejmujący historyczne centrum miasta - został po roku wycofany. Powód? "Brak autentyzmu substancji historycznej", czyli decydujący okazał się fakt, że gdańskie kamieniczki nie są oryginalne, a w większości jedynie odbudowane po zakończeniu II wojny światowej.

Wybierając miasto na cel swojej podrózy kierujesz się:

W 2005 r. miasto podjęło kolejną próbę i zamiast próbować wpisać na listę całe Główne Miasto, wybrano niektóre z historycznych obiektów Gdańska, wśród których były: m.in. Bazylika Mariacka, kaplica Królewska, Żuraw, ale także Westerplatte i fragmenty Stoczni Gdańskiej. Całość otrzymała nazwę: "Gdańsk. Miasto Pamięci i Wolności". Ale jak ustaliliśmy, ten projekt także poległ.

W gdańskim Urzędzie Miejskim, który był odpowiedzialny za przygotowanie wniosku, nikt jednak jeszcze o porażce nie wie.

- Na razie nie dostaliśmy żadnej oficjalnej informacji - mówi Janusz Tarnacki, kierownik referatu ochrony zabytków w UM w Gdańsku.

Wiadomość potwierdza jednak Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Wiemy już o wycofaniu gdańskiego wniosku - mówi Marcin Tymiński, rzecznik konserwatora. - Możemy tylko podejrzewać, że przyczyną było zignorowanie przez miasto zaleceń komisarz UNESCO pani Margareth Ehrstrom, która kwestionowała plany budowy wysokościowców w obrębie pomnika historii, jakim jest Główne Miasto.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń, przedstawicielka UNESCO sprzeciwiała się budowie kolejnych wieżowców (oprócz istniejącego już Heveliusa i budynku Proremu) w sąsiedztwie zabytkowej części Gdańska. Tymczasem miasto planuje możliwość postawienia takiego budynku na działce przy ul. Rajskiej, tuż obok NOT-u.

Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zapowiada, że miasto będzie dokładnie wyjaśniać przyczyny wycofania kandydatury Gdańska. - Na pewno nie będzie to oznaczać, że zrezygnujemy ze starań o wpis na listę UNESCO - mówi Pawlak.

A na tej liście warto się znaleźć. - Wpis na listę UNESCO to przede wszystkim olbrzymi prestiż - mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - I choć nie wiążą się z tym bezpośrednio żadne korzyści finansowe w postaci np. gwarantowanych dotacji, to pośrednio zyskujemy na pewno na wzroście liczby zwiedzających. Są biura turystyczne, które specjalizują się w organizowaniu wycieczek wyłącznie po obiektach wpisanych na listę UNESCO.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (98) 4 zablokowane

  • Warszawa ma starówkę w UNESCO

    Warszawa ma starówkę w UNESCO - mimo tego, że odbudowaną i mino tego, że w jej pobliżu znajdują się wysokościowce. Nie sądzę, aby apartamentowiec na Rajskiej miał jakieś znaczenie. Uważam, że należy Gdańsk odbudowywać na Głównym Mieście, a wysokościowce niech powstają na terenach postoczniowych. Ciekawie będzie to kontrastować.

    • 1 0

  • kto by tam to niemiecki miasto gdzieś tam wpisywał...

    w stanie rozkładu zresztą

    • 0 0

  • no szkoda.
    zawsze lepiej być na liście unesco niz nie być

    • 0 0

  • wpis na listę dziedzictwa światowego gdańska lub jego częsci, to nobilitacja na skalę światową
    to najwyższy znak jakości oznaczany symbolem Q

    "przyczyną było zignorowanie przez miasto zaleceń komisarz UNESCO pani Margareth Ehrstrom, która kwestionowała plany budowy wysokościowców w obrębie pomnika historii, jakim jest Główne Miasto."

    nie można zjeść ciastka i jednocześnie je mieć:-)
    nie ma żeby bolało, to musi boleć:-)
    ulica długa i jej okolice to jest coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, to jest perełka architektury, to dowód na naszą historię, świetność:-) tak, tak, niestety gdańsk jakoś nie ma szczęścia do tego typu sukcesów:-(

    • 0 0

  • Dziura przy Rajskiej ma 10 lat, czy się mylę ?

    W porównaniu do Wyspy Spichrzów to niewiele, ale atrakcyjność znacznie mniejsza ...

    Niech budują co chcą, żeby tylko nikt nie leczył swoich kompleksów w tym miejscu. Wyższa od Madisona budowla roz... proporcje wstalone przez naprawdę fajne zabytki i zachwieje panoramą Gdańska z paru miejsc.
    (Wiem, że jestem z III RP, ale to chyba dlatego boli mnie brak wyobraźni - np. brak tunelu pomiędzy dworcem a Krewetką - po nas też będą mieszkać tu ludzie.)

    • 0 0

  • Możemy tylko podejrzewać, że przyczyną było zignorowanie przez miasto zaleceń komisarz UNESCO pani Margareth Ehrstrom, która kwestionowała plany budowy wysokościowców w obrębie pomnika historii, jakim jest Główne Miasto.....wysokościowiec ma stanać w obrębie Starego Miasta jełopy., które jakie stare jest kazdy widzi:)

    • 0 0

  • Wieżowiec koło NOTu psuje panoramę i proporcje zabytkowego miasta, przytłacza gotyckie kościoły (np. Sw. Katarzyny) i w ogóle pasuje w tym miejscu jak pięść do nosa.

    • 0 0

  • kto by tam to niemiecki miasto gdzieś tam wpisywał...

    w stanie rozkładu zresztą

    Autor: loki
    Jakie po niemieckie?? Puknij się w główkę i poczytaj historię tego miasta!! Jeżeli już to kosmopolityczne!! Jeżeli wiesz co to oznacza!!

    • 0 0

  • Jezeli warszawska "starowka" jest na tej liscie

    to nie rozumiem,dlaczego Gdansk ma problemy.Jakis uklad z Warszawy?A moze jakas role odgrywa fakt,ze Warszawe zniszczyli Niemcy,a Gdansk Rosjanie?

    • 0 0

  • Obecność na liście UNESCO nie jest obligatoryjna, w Polsce jest mnóstwo pieknych miejsc i zabytków, a na listę UNESCo trafiło zaledwie kilka. Szkoda, że nie znalazł się tam Gdańsk, ale to nie krzywda.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane