• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia chce lepszej turystycznej promocji

Patryk Szczerba
18 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Gdyńska Rada Turystyczna ma pomóc wyeksponować walory turystyczne miasta. Gdyńska Rada Turystyczna ma pomóc wyeksponować walory turystyczne miasta.

Zwiększenie atrakcyjności miasta poprzez wspólne planowanie i lepszą promocję jest celem nowo powołanej Gdyńskiej Rady Turystycznej. W skład grupy - oprócz samorządowców - weszły muzea, teatry, uczelnie z Gdyni ale także hotelarze i prywatni inwestorzy.



Czy powołanie Gdyńskiej Rady Turystycznej ma sens?

Do Gdyni rokrocznie w wakacje przyjeżdża wielu turystów. Magnesem są głównie wielkie imprezy, takie jak Red Bull Air Race czy Zlot Żaglowców. Gdy jednak brakuje spektakularnych widowisk, część turystów swoje kroki kieruje w inne rejony Trójmiasta czy Pomorza, nierzadko tylko zahaczając o Gdynię.

Nowa inicjatywa, dzięki której kilkanaście podmiotów rozpocznie regularną współpracę, ma pomóc w przyciągnięciu ich na dłużej, pokazaniu miasta z ciekawych stron, także poza sezonem letnim, gdy trudno zachęcić do przyjazdu tylko plażą i morzem.

Plany i wymiana poglądów

W skład rady, zgodnie z podpisanym listem intencyjnym, wchodzi razem z samorządem, prawie 30 podmiotów. Wśród nich hotele, wyższe uczelnie, muzea, teatry, a nawet centra handlowe. Całość ma funkcjonować jako platforma współpracy marketingowej i turystycznej - bez biur, dodatkowych etatów, ale z perspektywą regularnych spotkań i powołania grupy roboczej, którym zajmie się gdyński referat promocji i PR.

- Rada jest platformą współpracy. Nie jest żadnym sformalizowanym ciałem, tylko miejscem wymiany poglądów, wspólnego snucia planów i realizowania przedsięwzięć. Takie rady często są w miastach turystycznych - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Celem jest także planowanie działań turystycznych oraz promocyjnych w mieście. W jej zakres wchodzi także wspólna działalność w zakresie wydawniczym i wystawienniczym oraz prowadzenie kalendarza imprez. Na razie miasto zaprezentowało promocyjny film. Inne konkrety mają być znane niebawem, tak jak sposób wykorzystania współpracy.

- Jednym z pomysłów, z którym noszę się od dawna i chciałabym zrealizować, jest pomysł stworzenia platformy rezerwacji pobytów pakietowych. Tak to funkcjonuje w krajach niemieckojęzycznych, gdzie na stronach gmin można zarezerwować pakietowy pobyt. Oczywiście jeśli nie będzie woli ze strony partnerów, odstąpię od tego zamierzenia - tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Kto będzie realizował?

Rada w żaden sposób nie ograniczy ani nie będzie powieleniem działalności Forum Kultury mającej za zadanie m.in. "wdrażanie projektów strategicznych w obszarze budowania produktu turystycznego miasta Gdyni". Jak tłumaczą władze miasta, obydwa podmioty mają się uzupełniać. Nie jest więc wykluczone, że ustalenia nowego gremium będzie w ramach projektów realizowała m.in. miejska spółka.

Czytaj też: Gdynia: mniej turystów, bo zabrakło spektakularnych imprez

- Forum Kultury jest podmiotem wykonawczym, który czasami przedstawia projekty autorskie, a czasami tylko ma wykonać to, co autorsko powstało w mieście. Gdyńska Rada Turystyczna nie będzie zajmowała się wykonywaniem konkretnych działań i takiego wykonawcę będzie musiała znaleźć. Nie potrafię dziś powiedzieć czy będzie to dowolny wykonawca z rynku, czy Forum Kultury - przyznaje Gruszecka-Spychała.
Pierwsze efekty działania rady mają być widoczne już w tym roku, a długofalowe za minimum trzy lata.

Miejsca

Opinie (306)

  • Inicjatywa cenna, ale (2)

    w samym założeniu tkwi błąd. Sz.Pani prezydent w Polsce mamy Ministerstwo Sportu (w domyśle dla wszystkich - kultury fizycznej) i TURYSTYKI !!! Dlaczego sport szeroko rozumiany wykreśliła Pani z platformy współpracy ??

    Cenie wysoko Kulturę i inne, ale na samym początku artykułu mamy Eventy bardzie bliskie dla sportu i rekreacji niż.... , fakt dobrze, że coś się w tym temacie dzieje i sie b.cieszę.

    Przechodząc do konkretów to chodzi o to aby miasto zdecydowanie ułatwiało życie turystów np. kartami zniżkowymi -lojalnościowymi, bo zapewniają zniżki lub darmowe wstępy do wybranych miejsc, która Gdynia promuje. Ale przecież w każdym mieście działają na innych zasadach. Natomiast naszej trójmiejskiej karty, głównym celem jest promocja Gdańska (85 procent) ???? Czy nie warto pomyśleć nad zmianami ew. niestandardowymi formami promocji np. Karta Turystyczna rozdawana wraz z biletem promowym dla Skandynawów potencjalnych pacjentów gabinetów chirurgii estetycznej, odnowy biologicznej i kosmetycznych, czy z przychodni dentystycznych, czy z możliwością korzystania z gdyńskich szlaków modernizmu, muzeów i wspaniałego transportu publicznego itd..

    Gdynia z uwagi na strukturę zamieszkania ma ogromne niewykorzystane możliwości wystarczy skopiować je z Hiszpanii tam się przekonano, że koperatyści, a i owszem w dużych sieciowych hotelach, ale czas rozwiać z oraz pobudzać powstawanie nowych spółdzielni. Dlaczego przed wojną Gdynia potrafiła się zmobilizować i np. istniał wspaniały handel spółdzielczy?? Czy Gdynia nie może być w awangardzie tych zmian jak np. Barcelona inkubator nowych rozwiązań w dziedzinie turystyki spółdzielczej.

    Temat jest ogromny i rozwojowy, ponieważ musimy podchodzić do turystyki w Gdyni niekonwencjonalnie :))

    • 30 4

    • urzędnik i niekonwencjonalne podejście? (1)

      To już chyba łatwiej 1 podzielić przez zero

      • 1 11

      • Przepraszam, ale nie odpowiem na powyższy post, ponieważ on mnie niedotyczy

        Niemniej zauważyłem w mojej wypowiedzi pewne nieścisłości dot. Miejskich R A D - przepraszam.

        Aby naprawić tę nieścisłość wobec kompetencji i osobistego wdzięku Pani prezydent, ciesze się, że pod Pani liderowaniem Miejska Turystyka Gdyni, mam nadzieje nie skończy się na chęciach jak to miało miejsce z Klastrem, a będzie motywowana, wspomagana merytorycznie i innowacyjne, i całkowicie zdeterminowana na wynik i inne myślenie niż to tradycyjne, które długo nasze miasto ograniczała. Zresztą po wypowiedziach na forum dokładnie widać jakie mają o turystyce pojęcie interlokutorzy :))

        Miła Pani prezydent, świat się zmienia i życie w nim także, dlatego nie możemy się ograniczyć prawie wyłącznie do zwiedzania dzielnic wpisanych"jako zabytek kultury"turystycznych, w których koncentrują się najważniejsze miejskie atrakcje i usługi.

        Ten model oczywiście niech istnieje, ale aby być krok do przodu musimy zacząć pracować nad nowym modelem dla Gdyni b. korzystnym i innowacyjnym, bo będzie on kwestionowany. Nowi świadomi turyści coraz częściej wychodzą
        poza turystyczny skansenowy kanon, chcąc dotknąć marki miejsca, prawdziwego życia w mieście gdzie jest jego wysoka jakość. Inteligentni turyści zaczynają się interesować także codziennym życiem mieszkańców naszego pięknego miasta, zwiedzając także dzielnice mieszkalne, miejsca niesamowite, biurowe, etniczne, poprzemysłowe, a nawet dzielnice biedy "Pekinu", "Drewnianej W-wy", Mexyku,.., wychodząc w swych turystycznych wędrówkach poza utarty szlak modernizmu. Już tu kiedyś pisałem przy okazji "rewitalizacji", że atmosfera tych miejsc musi być ciekawa i okazała, być dla nich dużo
        ważniejsza, aniżeli konkretne plastykowe atrakcje i dente ECS-y. W ten sposób możemy pokazać granice między codziennymi praktykami naszych mieszkańców i turystów - to turystyka zrównoważona tzw.społeczna, dlatego jak pisałem wcześnie tu kooperatywy sa na miejscu. Musimy umieć powiązać jedno z drugim i uwzględnić funkcje turystyczne w rewitalizowanych dzielnicach, które, paradoksalnie dla Gdyni, mogą stać się wielką atrakcją dla niektórych turystów.
        To zjawisko będzie miało tendencje zwyżkową a z czasem ukaże jego wielkie znaczenia dla przestrzeni miejskiej.

        Tak trzymać !!!

        • 10 4

  • Lubię Gdynię (1)

    Ale tu jest niewiele miejsc, które mogliby podziwiać turyści. Po prostu Gdynia jest zbyt młodym miastem aby przyciągnąć turystów na taką skalę jak Gdańsk czy Sopot.

    • 17 26

    • hmm, te miasta są różne i turyści są różni

      kto lubi statki i morze ten przyjedzie do Gdyni

      • 18 0

  • Jestem ciekaw, jakie projekty strategiczne wdraża obecnie Forum Kultury

    Byłbym wdzieczny za jakikolwiek przykład :-) utrzymania kolejki i parkingu przy Kamiennej gorze to raczej nie strategiczne projekty ;-) Ciekawe, czy kiedyś ktos sie pokusi o podsumowanie dzialań tej i kilku podobnych spółek komunalnych w stosunku do ponoszonych na nie nakładów...

    • 11 6

  • (2)

    Jak słyszę Gruszecką - Spychałę to zbiera mi się na wymioty!!!

    • 25 5

    • Lepiej słuchać niż patrzeć. (1)

      • 7 1

      • ani jedno, ani drugie

        • 1 0

  • Najelpiej, gdy Gdynia - tak jak zaplanowała - zlikwiduje wszystkie miejsca dla autokarów w centrum

    wtedy nie będzie problemu z turystami.

    • 4 23

  • fakt faktem w Gdańsku przebywa dużo zagranicznych osób (3)

    może dlatego że ma lotnisko?
    a może dlatego nie tylko dlatego - w Gdańsku wiele usług jest przystosowanych na przyjęcie obcokrajowców. zawsze jak jestem w Gdańsku to trafię na osoby nie posługujące się językiem polskim :-)
    czy w Gdyni widzieliście gdzieś międzynarodową knajpę, pub, lub cokolwiek innego?

    • 7 26

    • Radom też ma lotnisko (1)

      a jakoś nie stał się od tego turystyczną mekką.

      • 4 21

      • czym jest Radom, kolego, nie mieszaj gruszek z jabłkami

        bo to zwyczajnie głupie jest

        • 14 1

    • tak

      • 0 1

  • Babie Doły

    Tylko nie próbujcie reklamować tej dzielnicy bo jak przyjedzie więcej turystów to będą musieli parkować już na Oksywiu.

    • 3 8

  • Zuzia

    A ja czekam z utesknieniem na basen otwarty na polance redlowskiej , i zrobienie przejazdu ulicy puckiej w chyloni niz czekanie pod szlabami dlugiego czasu.A obiecana linia kolej owa dojazd do oksywiai ,kolejke linowa to sobie pomarzylam

    • 26 0

  • od dłuższego już czasu domagam się i nie tylko ja ! ... (1)

    Może panowie dziennikarze z portalu Trójmiasto przeprowadzą "śledztwo" i ustalą - Kto {nazwisko !} i na jakiej podstawie podjął decyzje i kazał zburzyć i zlikwidować obiekty sportowe na Polance Redłowskiej - duży { o wymiarach olimpijskich !} basen z trampoliną i 10m. wieżą do skoków , mniejszy basen { tzw brodzik } piękną klubo-kawiarnie i pomieszczeniami hotelowo socjalnymi i całym osprzętem ! . Kiedy jaki "Cfaniaczek z UM" usiłował tłumaczyć ;- a no bo niecka basenu była popękana ,a bo tynk odpadał ,a bo się pojawła szpara itd...Dlaczego nie podjęto decyzji o przeprowadzeniu remontu i dalszej eksploatacji i urzywalnoci tego obiektu ? ,myślę ,że do dzis i jeszcze długie lata Gdynianie cieszyli by się z tej gdyńskiej Atrakcji !!! ...

    • 35 2

    • powinien pan pamiętać

      Baseny były nieczynne juz 30 lat temu. Przez chwilę na początku lat 90 czynny był mały. Ale one nie spełniały żadnych norm
      I miał tu powstać hotel z kilkoma basenami. Ale dzierżawca nie dał rady.i teraz miasto się z nim sądzi

      • 1 0

  • Niech zaczną od ożywienia miasta w późnych godzinach (2)

    Obecnie miasto zdycha po godz. 20. W trójmieście w godzinach późno wieczornych i nocnych żywy jest tylko Sopot, a szkoda.

    • 16 24

    • Mario

      Harcerz nie życzy sobie by w Gdyni były jakiekolwiek zabawy. Masz się modlić, pracować i siedzieć w necie. Ewentualnie spacer po 200-metrowej plaży. Dlatego nie będzie tu żadnej rozrywki. No chyba, że ktoś lubi oglądać pedałujących raz w roku po głównych ulicach rowerzystów. To Ci dopiero zabawa..

      • 1 23

    • Gdynia zdycha odkad Szczurka został tam prezydentem

      • 3 21

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane