Fakty i opinie

Gdynia: drugie życie zaniedbanego skweru na Wzgórzu

Najnowszy artukuł na ten temat

Prawie 100-letnia kapliczka Stella Maris zostanie odnowiona

Zaniedbany obecnie skwer z nieużywanymi stołami do tenisa stołowego na placu przed Biblioteką Wiedzy na Wzgórzu zmieni się w minipark. Środki na prace będą pochodziły z budżetu obywatelskiego.zakończona Łącznie głosów: 1086
Miejsce przeznaczone do rewitalizacji to skwer, którego Gdynia jest właścicielem tylko w części. Na miejskim terenie stoją stoły do tenisa stołowego w otoczeniu drzew. Na części prywatnej jeszcze do niedawna funkcjonował dziki parking. Po naszej interwencji udało się zablokować wjazd samochodów, które rozjeżdżały trawnik i tworzyły błotniste kałuże.

Po wakacjach miejska część ma przejść metamorfozę. Z pomocą przyjdą środki z budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że w zeszłej edycji po raz pierwszy pojawiła się możliwość głosowania na projekty miejskie.

Wygrał zakup ambulansu, ale władze Gdyni zdecydowały się dołożyć do następnego na liście projektu zakładającego budowę parków kieszonkowych w kilku dzielnicach, m.in na Wzgórzu, przed biblioteką.

Ankieta wśród mieszkańców przed realizacjąDzięki oddolnej inicjatywie społeczników udało się przeprowadzić ankietę na temat oczekiwań mieszkańców, która trafiła do urzędników. Wypowiedziało się około 150 osób. Swoje pomysły zaprezentowała też biblioteka, która chciałaby wykorzystać przestrzeń do spotkań z literaturą na powietrzu.

- Ich wyniki są teraz analizowane w biurze ogrodnika miasta, który odpowiada za realizację parku - tłumaczą urzędnicy.
Na pewno znikną stoły do tenisa stołowego. W zamian może pojawić się trawnik, ławki i inne elementy małej architektury. Możliwe, że teren zyska nowe oświetlenie. Niewykluczone, że realizacja nastąpi we współpracy z właścicielem sąsiedniego skrawku terenu. Pojawiają się też głosy, że na prywatnej części mógłby stanąć niski pawilon usługowy.

- Ten park kieszonkowy jest jednym z dziewięciu realizowany przez Wydział Ogrodnika Miasta w ramach budżetu obywatelskiego. Początkowy planowany koszt realizacji miał wynieść 100 tys. zł, jednak ze względu na ochronę cennych drzew rosnących na tym terenie zdecydowaliśmy się na zastosowanie nawierzchni przepuszczalnych. Nawierzchnie przepuszczalne umożliwiają zatrzymanie wód opadowych oraz poprawę warunków tlenowych gruntu, dzięki czemu korzenie drzew mają znacznie lepszy dostęp do składników mineralnych zawartych w glebie. Ma to ogromny wpływ na kondycję i żywotność drzew. Szacowana wartość projektu po wprowadzeniu tych dodatkowych ulepszeń wyniesie około 200 tys. zł - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Realizacja po wakacjachO tym, jak ostatecznie będzie wyglądał teren, przekonamy się późnym latem.

Opinie (97) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.