Fakty i opinie

Gdynia zaczyna świętować 93. urodziny

Świętowanie 93. urodzin Gdyni będzie trwało cały weekend.
Świętowanie 93. urodzin Gdyni będzie trwało cały weekend. fot. Marek Sałatowski/galeria Trojmiasto.pl

Gdynia otrzymała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Rocznica przypada w niedzielę, ale świętowanie 93. urodzin miasta zacznie się już w czwartek i będzie trwało przez cały weekend.zakończona Łącznie głosów: 912
Z okazji 93. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich odbędzie się szereg imprez, wystaw i koncertów. Początek już w czwartek. O godz. 15 nastąpi uroczyste otwarcie Biblioteki Śródmieście w nowej siedzibie przy na rogu Władysława IV i Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni. O godz. 18 będzie można spotkać się z pisarzem Jakubem Małeckim.

Również o godz. 18, ale w Gdyńskim Centrum Filmowym na Placu Grunwaldzkim zobacz na mapie Gdyni odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego z 1927 roku pod tytułem "Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski". To zapisy odwiedzin ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. "Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 roku. Pokaz został zorganizowany przez IPN, który pozyskał filmu, poddał go konserwacji, a obecnie rozpowszechnia.

W filmie będzie można zobaczyć unikatowe obrazy miast Polski, m.in. Gdyni, Poznania, Krakowa, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, zarejestrowane 9 lat po odzyskaniu niepodległości.

W piątek do świętowania mogą włączyć się młodzi. Gdyński oddział PTTK zaprasza na Quest gdyński - grę miejską z okazji 93. rocznicy urodzin Gdyni "Z PTTK na gdyńskich szlakach Niepodległości". Będzie to spacer, podczas którego będzie można poznać historię miasta. Początek o godz. 11 w holu urzędu miejskiego zobacz na mapie Gdyni.

Świętowanie w hali Gdynia ArenaŚwiętowanie urodzin miasta, jak zwykle będzie odbywać się w hali Gdynia Arena zobacz na mapie Gdyni. Początek uroczystości w sobotę o godz. 12. Chętnych do obiektu przywiozą dodatkowe autobusy ZKM.

Koncerty, wystawy, imprezy w TrójmieścieW programie znajdzie się koncert zespołu NonSTOP po godz. 13 oraz porady wizażystów, trychologa, dietetyka, fizjoterapeuty. Będzie można również skorzystać z badania pomiaru poziomu cukru, ciśnienia. Czynna będzie też kawiarnia. Wejście tylko na zaproszenia.

Zaproszenia do odbioru:


W centralnych uroczystościach nadania Gdyni praw miejskich z władzami, przedstawicielami Marynarki Wojennej będzie można wziąć udział w niedzielę pod Pomnikiem Polski Morskiej zobacz na mapie Gdyni o godz. 12.

Pomniki w GdyniUrodziny Gdyni w Muzeum Miasta zobacz na mapie GdyniPoświętować będzie można też w Muzeum Miasta Gdyni

  • W sobotę i niedzielę zostanie otwarty nowy moduł wystawy stałej "Gdynia - dzieło otwarte" poświęcony pamięci wójta Jana Radtkego
  • Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich poprowadzi oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej (niedziela, godz. 14)
  • Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował wyjątkowe wydarzenie archiwizacyjne pt. "Miasto tu i teraz", podczas której będzie można zarejestrować swoje wypowiedzi dotyczące teraźniejszości w mieście z morza i marzeń (niedziela, godz 12:00 - 15:00)
  • Od piątku od godz. 11 w Galerii Klif będzie można podziwiać wystawę Muzeum Miasta Gdyni pt. "Na Styku morza i lądu", ukazującą wyjątkowość Gdyni - miasta, które rozwijało się równolegle z portem.


W niedzielę bezpłatnie będzie można zwiedzić także Muzeum Marynarki Wojennej.

Opinie (153) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.