Fakty i opinie

stat

Gdynia zaczyna świętować 93. urodziny

Świętowanie 93. urodzin Gdyni będzie trwało cały weekend.
Świętowanie 93. urodzin Gdyni będzie trwało cały weekend. fot. Marek Sałatowski/galeria Trojmiasto.pl

Gdynia otrzymała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Rocznica przypada w niedzielę, ale świętowanie 93. urodzin miasta zacznie się już w czwartek i będzie trwało przez cały weekend.zakończona Łącznie głosów: 912
Z okazji 93. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich odbędzie się szereg imprez, wystaw i koncertów. Początek już w czwartek. O godz. 15 nastąpi uroczyste otwarcie Biblioteki Śródmieście w nowej siedzibie przy na rogu Władysława IV i Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni. O godz. 18 będzie można spotkać się z pisarzem Jakubem Małeckim.

Również o godz. 18, ale w Gdyńskim Centrum Filmowym na Placu Grunwaldzkim zobacz na mapie Gdyni odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego z 1927 roku pod tytułem "Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski". To zapisy odwiedzin ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. "Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 roku. Pokaz został zorganizowany przez IPN, który pozyskał filmu, poddał go konserwacji, a obecnie rozpowszechnia.

W filmie będzie można zobaczyć unikatowe obrazy miast Polski, m.in. Gdyni, Poznania, Krakowa, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, zarejestrowane 9 lat po odzyskaniu niepodległości.

W piątek do świętowania mogą włączyć się młodzi. Gdyński oddział PTTK zaprasza na Quest gdyński - grę miejską z okazji 93. rocznicy urodzin Gdyni "Z PTTK na gdyńskich szlakach Niepodległości". Będzie to spacer, podczas którego będzie można poznać historię miasta. Początek o godz. 11 w holu urzędu miejskiego zobacz na mapie Gdyni.

Świętowanie w hali Gdynia ArenaŚwiętowanie urodzin miasta, jak zwykle będzie odbywać się w hali Gdynia Arena zobacz na mapie Gdyni. Początek uroczystości w sobotę o godz. 12. Chętnych do obiektu przywiozą dodatkowe autobusy ZKM.

Koncerty, wystawy, imprezy w TrójmieścieW programie znajdzie się koncert zespołu NonSTOP po godz. 13 oraz porady wizażystów, trychologa, dietetyka, fizjoterapeuty. Będzie można również skorzystać z badania pomiaru poziomu cukru, ciśnienia. Czynna będzie też kawiarnia. Wejście tylko na zaproszenia.

Zaproszenia do odbioru:


W centralnych uroczystościach nadania Gdyni praw miejskich z władzami, przedstawicielami Marynarki Wojennej będzie można wziąć udział w niedzielę pod Pomnikiem Polski Morskiej zobacz na mapie Gdyni o godz. 12.

Pomniki w GdyniUrodziny Gdyni w Muzeum Miasta zobacz na mapie GdyniPoświętować będzie można też w Muzeum Miasta Gdyni  • W sobotę i niedzielę zostanie otwarty nowy moduł wystawy stałej "Gdynia - dzieło otwarte" poświęcony pamięci wójta Jana Radtkego

  • Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich poprowadzi oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej (niedziela, godz. 14)

  • Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował wyjątkowe wydarzenie archiwizacyjne pt. "Miasto tu i teraz", podczas której będzie można zarejestrować swoje wypowiedzi dotyczące teraźniejszości w mieście z morza i marzeń (niedziela, godz 12:00 - 15:00)

  • Od piątku od godz. 11 w Galerii Klif będzie można podziwiać wystawę Muzeum Miasta Gdyni pt. "Na Styku morza i lądu", ukazującą wyjątkowość Gdyni - miasta, które rozwijało się równolegle z portem.W niedzielę bezpłatnie będzie można zwiedzić także Muzeum Marynarki Wojennej.

Opinie (153) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.