Fakty i opinie

Gdzie parkować podczas festiwalu filmowego w Gdyni

Ruszył 42. Festiwal Filmowy a wraz z nim zmiany w ruchu w centrum Gdyni. Podpowiadamy, gdzie zaparkować, by nie tylko nie dostać mandatu, ale też nikomu nie przeszkadzać.Masz kłopoty z parkowaniem w centrum Gdyni?

nie, zawsze znajduję miejsce 22%
czasami, głównie podczas dużych imprez 23%
tak, ale tylko wtedy, gdy szukam darmowego miejsca 12%
tak, często prawie wszystkie miejsca są zajęte 43%
zakończona Łącznie głosów: 356
42. Festiwal Filmowy w Gdyni potrwa do końca tygodnia. W tym czasie w centrum miasta można więc spodziewać się większej liczby samochodów. Głównie w okolicy Centrum Filmowego, Waterfront (dawne Gemini) oraz Teatru Muzycznego.

Kierowcy przez lata robili w tej okolicy co chcieli - parkowali na chodnikach, trawnikach, w bramach, zastawiali pasy rowerowe czy miejsca dla niepełnosprawnych, ale w ostatnich miesiącach powoli zmieniło się nastawienie straży miejskiej i niektórzy byli bardzo zaskoczeni, gdy zamiast kolejnego pouczenia otrzymali mandat, albo gdy ich samochód został odholowany po interwencji służb.

Czytaj także: Gdynia wzmacnia Straż Miejską. Nowe samochody i blokady na koła.

Teraz może być podobnie, bo - ze względu na trwający festiwal - w Śródmieściu Gdyni będzie więcej niż zwykle patroli straży miejskiej oraz policjantów. Jak więc nie narazić się na mandat? Parkować w legalnych miejscach, których - wbrew pozorom - wcale nie brakuje. Oto one.

1. Parking podziemny pod Gdyńskim Centrum Filmowym zobacz na mapie Gdyni

Znajdziemy tu 180 miejsc, ale w dni festiwalowe warto się spieszyć, bo szybko są zajmowane. Można tu bowiem zostawić samochód za mniejszą kwotę niż w obejmującej całe Śródmieście Gdyni Strefie Płatnego Parkowania. Za pierwsze pół godziny parkowania zapłacimy 0,50 zł, za drugie pół godziny - 2 zł. Potem płaci się 2,5 zł za godzinę. Na parking można wjeżdżać od godz. 7 do 22.

2. Parking przy skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdynial. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdyni.

Warto pamiętać, że zarówno na skwerze Kościuszki, jak i Molo Południowym można parkować tylko po prawej stronie jezdni. Od trzech lat wjazd na chodnik po lewej jest zabroniony, a kierowcy nie przestrzegający tego zakazu nie tylko muszą liczyć się z szybką reakcją straży miejskiej, ale też odholowaniem pojazdu, co jest już znacznie bardziej kosztowne. Zwłaszcza, że jest w czym wybierać - przy prawej krawędzi jednokierunkowej jezdni oraz przed Akwarium Gdyńskim czekają w sumie 224 miejsca.

Czytaj więcej: Tyle zapłacisz za odholowany w Trójmieście samochód.

3. Parking pod i przed CH Batory zobacz na mapie Gdyni

Parking przed centrum handlowym Batory widział każdy, ale oprócz tego w ścisłym centrum Gdyni jest jeszcze 200 miejsc na samochody, które pozostawić można pod sklepem. Koszt parkowania to 3 zł za godzinę, a miejsc nie brakuje praktycznie nigdy.

4. Parkingu hotelu Courtyard Gdynia Waterfront zobacz na mapie Gdyni.


Za godzinę parkowania zapłacimy tu 5 zł - najdrożej, ale dzięki temu mamy praktycznie pewność, że zawsze znajdziemy tu miejsce. I nie trzeba być gościem hotelu, by zostawić samochód. Czeka tu na nas ok. 100 miejsc.

5. Strefa Płatnego Parkowania w Śródmieściu Gdyni.

Oprócz wskazanych lokalizacji, można szukać możliwości parkowania przy ulicach w centrum Gdyni. Pamiętajmy jednak, że zostawienie tam samochodu jest płatne. Pierwsze pól godziny - 0,80 zł; kolejne pół godziny - 2 zł; druga godzina - 2,90 zł; trzecia godzina - 3 zł; każda następna godzina 2,80 zł. Warto też zwrócić uwagę na znaki zakazu parkowania, a nawet gdy ich nie ma, pamiętać o pieszych. Zostawiając samochód na chodniku, musimy zostawić min. 1,5 metra wolnego miejsca. Część kierowców zapomina również o tym, że zostawienie samochodu możliwe jest tylko przy krawędzi jezdni. Jazda samochodem po chodniku grozi mandatem w wysokości 250 zł.

Sprawdź obszar objęty płatnym parkowaniem w Gdyni.

Opinie (86) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.