• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jarmark już za tydzień

ms
22 lipca 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Koniec jarmarku
Choć Jarmark Dominikański ma kilkusetletnią tradycję, organizatorzy co roku wzbogacają go o nowe atrakcje. Wśród tegorocznych nowości będą m.in. msza gospel na Długim Targu, Jarmark Astralny oraz... wszędobylskie koguty, które mają stać się symbolem tej największej plenerowej imprezy w Polsce. jarmark zaczyna się 29 lipca i potrwa do 20 sierpnia.

Choć organizatorzy odżegnują się od nadania wszystkim jarmarkowym imprezom jakiegoś motywu przewodniego, wydaje się, że mogą się nim stać muzyka i dźwięki. Każdego dnia, dwanaście minut po dwunastej ze Złotej Bramy zabrzmi Hymn Jarmarku. Przez cały Jarmark po Głównym i Starym Mieście będą biegać klikoni, czyli miejscy krzykacze. Ubrani w stroje z epoki będą namawiać zwiedzających do wzięcia udziału w jarmarkowych atrakcjach.

Głośne będą także trzy koguty pędziwiatry: etniczny, kubistyczny i hanzeatycki - lansowane na symbole jarmarku, które także przez trzy tygodnie będą towarzyszyć zwiedzającym.

Do tego warto wspomnieć Festiwal Głosów, czyli konkurs w trzech kategoriach: piania na potęgę, piania pełnego wdzięku oraz ryku lwów, a także 28. edycję Dźwięków Północy, czyli festiwalu muzyki inspirowanej folklorem (3-5 sierpnia na Targu Węglowym).

15 sierpnia o godz. 17.00 na Długim Targu zabrzmi Msza Gospel, czyli utwór muzyczny autorstwa Włodzimierza Szomańskiego połączony z katolicką liturgią. Mszę celebrować będzie abp Tadeusz Gocłowski.

Mapka pokazująca wzjazdy oraz wyjazdy z terenu Jarmarku Dominikańskiego. Źródło: UMG Mapka pokazująca wzjazdy oraz wyjazdy z terenu Jarmarku Dominikańskiego. Źródło: UMG
Od kilku lat Jarmark traci - i chyba dobrze - wizerunek imprezy czysto komercyjnej. Największa w tym zasługa organizowanego przez gdańskich dominikanów festiwalu kulturalnego Dusza Jarmarku. W tym roku zakonnicy zorganizują m.in. cykl filmów Kino pod Niebem połączony ze spotkaniami z ich twórcami: Krzysztofem Krausem, Feliksem Falkiem czy Adamem Ferencym, odpust św. Dominika oraz - 11 sierpnia - Zaduszki Memlingowe. - Co prawda dusza Hansa Memlinga odłączyła się od jego ciała ponad 500 lat temu, ale niewykluczone, że w rocznicę jego śmierci nasze modlitwy mogą się jej przydać - spekuluje Jacek Krzysztofowicz, przeor klasztoru Dominikanów w Gdańsku.

Na Targu Węglowym stanie Jarmark Astralny 16 wróżek, energoterapeuci, prezentacje paraleków zapewne przyciągną tłumy szukających duchowości XXI wieku. Pewnie nie będą to ci sami ludzie, którzy duchowości poszukają u Dominikanów.

Poczta Polska postara się przekonać turystów, że nie ma lepszej pamiątki z Jarmarku niż okolicznościowa kartka czy widokówka wysłana z Gdańska. przez całą imprezę po jej terenie będzie chodziło dwóch pocztylionów, którzy oprócz wymienionych kartek będą także sprzedawać znaczki. To dobry pomysł, zważywszy na to, że o ile kartek w Gdańsku zawsze jest w bród, o tyle z kupnem znaczka turyści często maja problemy.

W zeszłym roku sporo emocji wywołały publikowane co kilka dni informacje na temat ilości osób odwiedzających Jarmark. Organizatorzy skorzystali z logarytmu stworzonego przez badaczy z UG i liczyli odwiedzających ręcznie. - Gdy liczba odwiedzających zaczęła oscylować wokół 5 mln zaczęliśmy się zastanawiać czy coś nam się nie pomyliło - przyznaje Andrzej Spiker, prezes międzynarodowych Targów gdańskich, organizatora jarmarku. - Ale gdy uruchomiliśmy kamerę, która zaczęła liczyć ludzi, okazało się, ze gości jest jeszcze więcej.

Policja i Straż Miejska przekonują, że są przygotowane do Jarmarku. Funkcjonariusze obu służb będą wspólnie patrolować cały teren imprezy od 7.00 do 22.00. Dworzec PKP - uznany za jedno z najbardziej newralgicznych miejsc w tym czasie - będzie nadzorowany także przez Żandarmerię Wojskową, Służbę Ochrony Kolei oraz Straż Graniczną. - W naszym komisariacie zatrudniliśmy kilkunastu tłumaczy języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego, dzięki którym lepiej i szybciej pomożemy poszkodowanym turystom - zapewnia Andrzej Ruszkiewicz, zastępca komendanta Komisariatu Gdańsk II, na terenie którego odbywa się Jarmark.
Spis ulic w Środmieściu Gdańska, które zostaną zamknięte w związku z Jarmarkiem Dominikańskim, oraz lista parkingów, z których będa mogli korzystać kierowcy: ulice i parkingi
ms

Zobacz także

Opinie (90) 7 zablokowanych

  • Super niech będą tylko upały, Gdańsk to wielki plac budowy już są korki giga. A to dopiero początek. Nie widzę tego choć jestem optymista. Ale jedno jest pewne jarmark się zmienia i kierunek jest dobry jedna 3 tygodniowa impreza.

    • 0 0

  • "jarmark
    zjazd sprzedających i kupujących, zwłaszcza ze wsi, odbywający się w stałych terminach, przeważnie w małych miasteczkach; wielki targ"
    tyle enc PWN:-)
    ja dodam, że ulubiona rozrywka, długo na przód oczekiwana, a potem dłużej jeszcze komentowana, przeważnie negatywnie:-)
    o gustach sie nie dyskutuje, jeden matkie drugien córkie...

    • 0 0

  • Gallux - ja protestuję

    Nie obrażaj Średniowiecza. To była wielka epoka w dziejach ludzkości. Zła opinia o niej pokutuje jeszcze z czasów stalinowskich. Taki filar nowożytnej filozofii jak Tomasz z Akwinu wykładał już na Sorbonie podczas gdy nasi przodkowie nie mogli dać sobie rady z rajdami pogański Prusów i wezwano na pomoc Krzyżaków.
    Znany francuski mediewalista Le Goff nawet twierdzi, że Średniowiecze trwało mniej więcej do okresu tzw. Oświecenia, kiedy to człowiek w swej pysze zaczął wierzyć, że sam potrafi sobie świat uporządkować, nawet bez Boga a tym badziej bez króla. A jak to się skończyło to wiadomo - rewolucje, masowe mordy, Wandea, zburzenie hierarchi wartości, nowy porządek, wolność czyli dowolność, nowy człowiek itd. Poczytaj doskonały "Bunt mas". W konsekwencji mieliśmy komunizm, faszyzm i Pol Pota. Aktualnie mamy światową ofenzywę gejów i pojawiające się coraz częściej rewindykacje pedofili.

    • 0 0

  • w normalnych krajach w centrum mieszkaja albo

    bogaci albo lokale wynajmują firmy a u nas normalne blokowisko ,klitkowate mieszkanka i krzyk o wszystko..najlepiej by po 20 było cicho i ciemno..mieszkańcy to główny problem "starówki" czyli Głównego Mista, Starego Przedmieścia i starego Miasta . Ten rejon miasta powinien żyć 24 godziny na dobe.

    • 0 0

  • Bunt mas czyli triumf pospólstwa

    Bunt mas

    Kim jest owo pospólstwo, wyjaśnił Ortega y Gasset w genialnej książce "Bunt mas". Tym czytelnikom, którzy nie pamiętają, przypomnę, że człowiek masowy to ten, któremu wydaje się, że świat nie stawia mu żadnych ograniczeń, a skoro tak, to jego potrzeby mogą rosnąć w nieskończoność. Nie interesuje go nic oprócz własnego dobrobytu i przyjemności. Otaczającą go cywilizację bierze za "dzieło Natury i nawet mu do głowy nie przyjdzie pomyśleć o heroicznych wysiłkach genialnych jednostek, które umożliwiły doprowadzenie świata do jego obecnej postaci". "Zachwycony własną osobą, niczego od siebie nie wymaga", w odróżnieniu od człowieka wybitnego, który "odczuwa wewnętrzną potrzebę odwoływania się do norm zewnętrznych, od niego samego doskonalszych".

    Przede wszystkim jednak cechuje człowieka masowego pożałowania godna niefrasobliwość intelektualna i moralna, która pozwala mu rościć sobie prawo do posiadania własnego zdania na każdy temat, choć nie zadał sobie nigdy trudu przemyśleć żadnego z nich. "Nie ma nawet pojęcia o owym subtelnym żywiole, z którego idee czerpią swe soki żywotne - pisze Ortega y Gasset. - Chce wydawać sądy, ale nie chce uznawać warunków i założeń koniecznych do ich wydawania". Człowiek masowy nie wie, że sądy czy poglądy są dobrem luksusowym, którego - w odróżnieniu od przysługujących mu praw człowieka i obywatela - nie ma. Są dobrem, które nie sposób kupić za pieniądze, można je zdobyć tylko w wyniku wysiłku intelektualnego. Największym problemem jest jednak nie to, że nie zdaje sobie sprawy ze swej pospolitości, ale to, iż żąda dla niej praw "czy wręcz domaga się tego, by pospolitość stała się prawem". Tyle Ortega y Gasset.

    • 0 0

  • wydaje mi sie, że były to procesy bardziej złożone niż to przedstawiasz
    bo średniowiecze to krzyżowcy stosy biczownicy epidemie itd itp
    piknie dziekuję:-)

    • 0 0

  • kiszka

    póki nie mieszkałam w Gdansku Jarmark był fajny...

    • 0 0

  • to i owo

    Stosy rozpowszechniły się w okresie kontrreformacji, nie w średniowieczu. Studiowano filozofię starożytnych. Średniowieczny człowiek dobrotliwie traktował upośledzonego umysłowo lub "wariata" jako osoby tkniętę palcem Bożym. Był bardzo twórczy, wymienię tylko architekture gotycką. Miał dużo rozumu i zdrowego rozsądku.

    Nie wiem, kto robił złą sławę średniowieczu, na pewno komuniści, ale czy tylko?

    • 0 0

  • epidemie...

    XIV w. i później - czyli koniec średnioweicza

    pewnie okres podróży, statki, szczury, wydaje mi się

    • 0 0

  • Dobrze, że powstaje nowe centrum handlwe we Wrzeszczu

    bo strasznie nie lubię kramików w "Manhattanie".

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane