Fakty i opinie

Gdańszczanie wymogli zmiany w rozkładach jazdy linii autobusowych

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy przystanek autobusowy we Wrzeszczu ułatwi przesiadki na tramwaj

Duże zmiany czekają pasażerów linii 115, na której docelowo mają się pojawić również "przegubowce".
Duże zmiany czekają pasażerów linii 115, na której docelowo mają się pojawić również "przegubowce". fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Od piątku i soboty pasażerów komunikacji miejskiej w Gdańsku czekają kolejne zmiany. Tym razem korekta rozkładów jazdy obejmie sieć autobusową. Ma być więcej pojazdów na najbardziej obleganych liniach, a śródmiejska "setka" wróci po długiej przerwie na swoją stałą trasę przez przystanek przy przychodni przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska.Jak oceniasz wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w komunikacji miejskiej w Gdańsku?

świetnie, wreszcie rozkłady i trasy są dopasowane do potrzeb 16%
przeciętnie, wymagane są jeszcze poprawki 42%
fatalnie, są one kompletnie nieprzemyślane 42%
zakończona Łącznie głosów: 1322
Pierwsza zmiana, która wejdzie w życie już w piątek (19 października), dotyczy linii 115. W oparciu o uwagi mieszkańców wprowadzone zostaną dwa nowe kursy:

Od 20 października na tej samej linii w soboty zostaną uruchomione nowe kursy:

- Dzięki dodatkowym kursom zostanie zagęszczona częstotliwość między godziną 6:45 - 7:30 nawet do co około 10 minut. Po modernizacji ul. Nowej Medyków zobacz na mapie Gdańska i korekty parametrów układu drogowego na ul. Smoluchowskiego zobacz na mapie Gdańska, planujemy uruchomić autobusy przegubowe na tej linii - dodaje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Dodatkowo od początku przyszłego tygodnia ZTM planuje odciążyć linię 115 na odcinku Emaus zobacz na mapie Gdańska - Jaworzniaków zobacz na mapie Gdańska nowym kursem linii 156 o godz. 4:57 z pętli Siedlce zobacz na mapie Gdańska do szkoły metropolitalnej zobacz na mapie Gdańska oraz z Kowal o 5:30 do Siedlec przez Rębowo.

Zmiany na liniach 174 i 175 oraz nowe przystankiOd 20 października zmianie ulegają również rozkłady jazdy dla linii 174. Sobotnio-świąteczne kursy tej linii z Siedlec o godz. 10:08 oraz 18:08 zostaną przyspieszone o 60 minut i wydłużone do Starej Piły (dotychczas autobusy kończyły bieg w Otominie). W dni powszednie kurs o godz. 12:42 także zostanie wydłużony do Starej Piły (bez zmiany godziny odjazdu).

Od najbliższej soboty więcej kursów przewidziano na linii 175. W dni powszednie w godzinach tzw. międzyszczytu oraz w soboty i niedziele pojazdy będą kursowały z częstotliwością co ok. 20 minut (obecnie co 30 minut).

Ponadto między przystankami Pastelowa i Srebrna autobusy pojadą przez ul. Pastelową zobacz na mapie Gdańska, obsługując parę przystanków Kolorowa przy żłobku i przedszkolu. Dotychczasowy przystanek Kolorowa zostanie przemianowany na Szmaragdowa.

W ostatnich tygodniach linia 100 została ograniczona wyłącznie do ulic Starego Miasta.
W ostatnich tygodniach linia 100 została ograniczona wyłącznie do ulic Starego Miasta. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

"Setka" wraca na stałą trasę, lepszy dojazd do przychodniOstatnią ze zmian, która wchodzi w życie 20 października, jest powrót linii 100 na stałą trasę m.in. przez przychodnię Wałowa zobacz na mapie Gdańska. I to właśnie z myślą o nich ZTM dostosował rozkłady jazdy "setki" oraz linii 130, aby pacjenci mieli do dyspozycji autobus do dworca głównego co ok. 10 minut.

Liczne uwagi do nowych rozkładów jazdyPrzypomnijmy, że są to już kolejne zmiany wprowadzone w komunikacji miejskiej w ostatnim czasie. We wtorek dokonano modyfikacji rozkładów i tras linii tramwajowych. Na ich niedopracowanie skarżyli się często nasi czytelnicy, wysyłając wiadomości na nasz redakcyjny e-mail news@trojmiasto.pl lub przez Raport na stronie i w aplikacji na telefon.

Zarząd Dzielnicy Przeróbka zwraca uwagę, że nie konsultowano z nią zmiany trasy linii 3 i wnioskuje o jej przywrócenie na trasę Brzeźno - Stogi przez Przeróbkę lub zapewnienia innego połączenia między tymi dzielnicami.

Odpowiedź ZTM: To przygotowanie do remontu torów na Stogach, które rozpocznie się na przełomie października i listopada.

- Pętla na Przeróbce posiada zaledwie jeden tor i nie jesteśmy w stanie pomieścić tam aż trzech linii tramwajowych. Po zakończeniu prac budowlanych uruchomimy tramwaje w godzinach szczytu do Brzeźna oraz przez cały dzień na Piecki-Migowo (Morenę) - zapowiada Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM Gdańsk ds. przewozów - Alternatywą w dojeździe do Brzeźna może być linia 158 przez tunel pod Martwą Wisłą.
Aktualne rozkłady jazdy oraz rzeczywisty czas przejazdu autobusów i tramwajów sprawdzisz na stronie komunikacja.trojmiasto.pl oraz w naszej aplikacji na telefon.

Linia 115: (nie)potrzebny zajazd na pętlę SiedlceMieszkańcy osiedli wzdłuż Jabłoniowej proszą o utworzenie zajazdu linii 115 do pętli na Siedlcach, dzięki czemu możliwa byłaby wygodna przesiadka na tramwaj do centrum Gdańska. Obecnie muszą przesiadać się w obrębie zespołu przystanków Emaus, co jest dość uciążliwe.

Odpowiedź ZTM: zdecydowana większość pasażerów na tej linii podróżuje w kierunku Aniołek i Wrzeszcza, więc nie ma potrzeby wydłużać trasy o zajazd do pętlę, co wydłuży czas przejazdu o 4-5 minut.

- Pasażerowie z tych osiedli, udający się na pętle Siedlce mogą skorzystać z linii 156 lub 174 - dodaje Zomkowski.
Opóźnienia na linii 155 uniemożliwiają przesiadkę na pociągi na trasie PKM.
Opóźnienia na linii 155 uniemożliwiają przesiadkę na pociągi na trasie PKM. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Linia 155: notorycznie opóźnione autobusyPasażerowie linii 155 skarżą się na notorycznie opóźnione autobusy, przez co nie mogą zdążyć przesiąść się na pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na przystanku Gdańsk Jasień zobacz na mapie Gdańska.

Odpowiedź ZTM: opóźnienia są spowodowane utrudnieniami związanymi z budową ul. Nowej Bulońskiej Północnej.

- Utrudnienia wynikają z wąskiego gardła w pobliżu placu budowy Nowej Bulońskiej. Niestety nie ma trasy alternatywnej i autobusy muszą się "przeciskać" przez ul. Leszczynową zobacz na mapie Gdańska. Rozkład jazdy został już zmieniony i w miarę możliwości dostosowany do bardzo trudnych warunków. Na wszystkich liniach na Południu w przypadku takiej konieczności służby włączają rezerwowe autobusy, aby zminimalizować opóźnienia - wyjaśnia rzecznik ZTM Gdańsk.

Materiał z lipca br.Linia 227: tłok przez zbyt krótkie autobusyNa linii 227 problemem są natomiast zbyt krótkie autobusy, przez co nie wszyscy pasażerowie są w stanie wsiąść do pojazdu.

Odpowiedź ZTM: to wina przewoźnika, który obsługuje linię 227.

- Przewoźnik nie zastosował się do warunków umowy, nakładającej obowiązek obsługi linii 227 autobusami przegubowymi. Mimo naliczenia kar finansowych na przewoźnika, nie zmienił on rodzaju autobusów i dlatego w trybie natychmiastowym został odsunięty od jej obsługi. Teraz kursy te obsługuje spółka GAiT z taborem przegubowym - odpowiada Zygmunt Gołąb.
Docelowo na linii 227 ma być zwiększona częstotliwość do 15 minut w godzinach szczytu porannego i popołudniowego (obecnie jest on utrzymana tylko w godzinach szczytu porannego).

Linia 2: brak tramwajów w porannym szczycieNasi czytelnicy pytają również Zarząd Transportu Miejskiego o przyczynę braku tramwajów na linii 2 w porannym szczycie.

Odpowiedź ZTM: pasażerowie mają do dyspozycji linię 4, która ma wspomagać przewozy na trasie linii 2.

- Linia 4 to nic innego jak wariant linii 2. Warianty tych linii różnią się przede wszystkim trasą w Śródmieściu. "Czwórka" obsługuje Dworzec PKS, zaś "dwójka" Dworzec Główny PKP. Dawniej kursy linii 2 były wariantowane przez dworzec PKP lub PKS, co wprowadzało zamieszanie wśród pasażerów. Stąd pomysł oznaczenia wariantu innym numerem - mówi rzecznik ZTM.

Opinie (303) 2 zablokowane

 • A po wyborach (11)

  Bedzie ciach...

  • 132 13

  • Wypowiedz Tuska zrelacjonowana przez jego kolege w Sowie i przyjaciele: a po wyborach to benzyna może być i po 7 zł ☺ (9)

   Tak samo budyń zrobi z komunikacją po wyborach

   • 15 3

   • Też tak żartuję, tylko mnie nikt nie nagrywa (3)

    • 5 4

    • Oj Pawelku, Pawelku (2)

     Jestes pewien?
     Ale tylko do niedzieli

     • 13 1

     • (1)

      tylko ten aferzysta,korupcyjny lider Gdańska ma za sobą (po)tologiczny elektorat z np Urzędach.sądach,prokuraturze, szkolnictwie wyższym,GPECu,Saur.Policz ich samych ich rodziny to niestety daje wygraną don carleone GDańskiej Sycyli.

      • 9 4

      • A do tego złośliwy urząd miasta kazał pokazywać dowód zamieszkania przed wpisem do spisu wyborców

       I cały plan z głosującymi turystami wziął w łeb...
       Zostało wklejać takie teksty, może się coś przyklei, co?

       • 1 3

   • a żebyście wiedzieli

    że po wyborach benzyna będzie po 7 złotych.
    Tusk przewidział - Kaczyzm zrealizuje

    • 5 11

   • To to są odgrzewane kotlety, czy nie? (3)

    W międzyczasie właściciel banku w którym Morawiecki był prezesem jest oskarżony o przytulenie 200 miliardów złotych podatku...

    • 4 5

    • (2)

     (po)tolu papier wszystko przyjmie,łżesz i kłamiesz.Imbecylo de...li się nie sieje niestety sami się rodzą .

     • 3 4

     • Przecież łatwo można to sprawdzić. (1)

      Pinokio nie sprzedał WBK Santanderowi?
      Santander nie ma sprawy o wyłudzenie 200 milionów zł podatków?
      Zresztą, nasz ukochany premier dalej ma udziały w tym banku, chociaż obiecał, że sprzeda, bo konflikt interesów...

      Wylewaj jadu ile chcesz, prawdy nie zakrzyczysz

      • 1 5

      • Mały babol, 200 miliardów nie milionów.

       • 0 3

  • Mam nadzieję, że ten gościu poleci po wyborach razem z prezesem.

   We wtorek wprowadzili nowy rozkład i przez te 4 dni rano 3x nie przyjechał tramwaj numer 3. Dobra zmiana. Oby więcej takich.

   • 3 3

 • dlaczego Adamowicz nie zwolnił prezesa gdańskiej komunikacji? (3)

  jak wygra to prezes zostaje??

  • 182 10

  • Co ty

   Jego najlepszy funfel.
   Jak zrobił się smród w urzędzie ds. mieszkań to Budyń serdecznego przyjaciela wywalił do ZKM

   • 49 2

  • oby tak było, to dobry manager

   • 0 17

  • Bo to jego przydu*as.

   • 16 0

 • Super zmiany! Dziękuję :-)

  Dojeżdżamy z żoną codziennie i może nie jest idealnie ale komunikacja w Gdańsku jest OK ;-)

  • 49 131

 • Zmiany są super, nawet 4 koło szpitala się podoba, tylko co z tego, jak tramwaje się psuja? (1)

  Panie Prezesie Macieju, do roboty!

  • 62 12

  • Juz juz

   Tylko opchne jeszcze jakis teren pod deweloperke.
   Pozdro.

   • 3 0

 • Gdanska komunikacja miejska to farsa. (8)

  Nic sie nie łączy i nie spina z przesiatkam,i wieczne opóźnienia albo odjazdy za wcześnie. Poza tym cenowo to nie wychodzi.

  • 147 24

  • (1)

   "przesiaTki"? Pojechałeś po bandzie.

   • 23 3

   • znalazłeś taki BŁĄD! maj hiroł!

    • 15 9

  • Ważne że koła się kręcą

   • 8 0

  • czy przesiatka (1)

   to taka siatka-kozak, najlepsza siatka wsród siatek? i gdzie ją mogę dostać?

   • 18 7

   • Hahah

    No to teraz mi zaimponiles

    • 6 4

  • Najlepszy jest przystanek Brętowo (1)

   Na teoretycznie przesiadkowej stacji tramwaj nr 10 zgodnie z rozkładem w godzinach szczytu odjeżdża dokładnie w chwili, w której na peron wjeżdża PKM-ka. A kolejny jest ok. 17-18 minut później.

   • 16 1

   • to samo...

    jest na PKM Jasień. Z okna pkemki widzę jak mi 155 spier... odjeżdża

    • 6 0

  • kija się znasz to nie pisz kretynie zarąbany

   • 2 3

 • Super zmiany !!! (3)

  Tak dla mieszkańców

  • 15 65

  • Tak dla Gdańska (2)

   Patrzmy jak nasze miasto się rozwinęło. Gdynia marazm !

   • 10 29

   • W temacie jakości komunikacji miejskiej to zaiste żeś palnął...

    • 3 3

   • *a

    Jarek ! Coś Ty dzisiaj brał od samego rana ?

    • 2 0

 • Komunikacja (2)

  • 7 6

  • Komunikacja w Gdańsku ton prawdziwy koszmar (1)

   Codziennie awarie, spóźnienia, tramwaje stają na trasie i kaplica a najczęściej wypadają kursy, jedenie wielki syf gdański
   dlatego trzeba odsunąć budynia

   • 40 5

   • I zamienić na Kacperka, wroga wszystkiego co nie jest samochodem?

    • 2 2

 • Polecam komunikację rowerową. Sami sobie panami jesteśmy! (23)

  • 46 60

  • (20)

   I spocona,spocony z plecakiem na plecach siadam przy biurku.

   • 14 11

   • To się wykąp (11)

    Nie macie w robocie szatni i prysznica?

    • 8 9

    • (10)

     Nie w robocie a w pracy.Jak rozumiem prysznice są tam,gdzie jest robota fizyczna tam gdzie jest praca np urzędnicza prysznicow nie ma.

     • 9 8

     • (5)

      To źle rozumiesz, bo w każdym budynku mojej instytucji są prysznice, a od pracy fizycznej mamy tylko etat ogrodnika. Co wy tam, w jakimś open space wtłoczeni jesteście?

      • 3 6

      • (4)

       Bzdury piszesz.Są czy nie ma to nie oto chodzi.Nie wyobrażam sobie by urzędniczki,urzędnicy z dyplomatkami przyjeżdżali do pracy(nie roboty) w leginsach z kaskami na głowach i plecakach na plecach.Acha i jeszcze adidadsy na nogach.

       • 3 8

       • No tak, bo w garniturze nie wypada (3)

        Na zachodzie jakoś nie mają z tym problemu...

        • 8 4

       • (2)

        Mają problem,bo do pracy biurowej na rowerze jeżeli już, to przyjezdzają mikro jednostki.

        • 4 3

       • Dania? Holandia? Belgia? (1)

        Rower, jak się nie da - komunikacja, jak się nie da - samochód.
        Jak to w cywilizowanym kraju...

        • 6 0

       • Ot

        Nowoczesny się znalazł

        • 2 0

     • (3)

      U mnie w pracy typowo biurowej sa, nie trzeba od razu segregowac ludzi.

      • 0 5

      • (2)

       Nikt nie segreguje,tylko przyjechać na rowerze do pracy i dalej kąpiel(osobny prysznic dla pań i panow),musi być szafa na ubrania,lokówka to strata pół godziny.

       • 4 2

       • Zastanawiam się, czy przychodzący na piechotę też muszą brać prysznic i się przebierać... (1)

        W końcu bardziej się pocą od rowerzystów...

        • 4 3

       • Jeżeli są to foki to lepiej by było by się wykąpać.

        • 3 2

   • i idę na salę rozpraw albo obsługuję interesantów... (7)

    • 2 4

    • Bo po staniu godzinę w korku bez klimy nie śmierdzisz, nie? (6)

     Ale się nie wysilałem, więc na pewno jest ok...

     • 3 5

     • może pod grudziądzem nie macie klimy (1)

      ale w dużych miastach ludzie majo i używajo

      • 5 3

      • To się rozejrzyj

       Odkąd nabicie klimy podwaja wartość Passata, coraz więcej ludzi nagle przestaje jej potrzebować...

       • 3 0

     • (3)

      Pi***e o Szopenie.A jak rano się nie wykapiesz to pachniesz czy capiesz..Jezdzij do roboty na rowerze a ja przyjeżdżam do pracy autem i nigdy nie skorzystam z roweru.

      • 3 3

      • Co wcale nie znaczy że pachniesz różami. (2)

       Proste

       • 3 3

       • Wielu się niestety nie kąpie rano.Niestety.

        • 3 1

       • Kąpiesz się,dobra wodą popsikasz to pachniesz.Nie kąpiesz się to smierdzisz.Proste.

        • 3 1

  • Ciężarna

   Ok. Popieram. Ale w ciąży, z brzuchem nie pojade rowerem wiec jestem zmuszona na autobus. A jaka jest komunikacja w Gdansku wszyscy wiedzą. Cenowo też robi furorę ;)

   • 6 0

  • panami ??? chyba waszej głupoty. Jeździcie jak dzikusy, czasami pod prąd i nie ustępujecie pieszym nawet gdy samochody staną !!!! Panem będziesz ale we własnej trumnie.

   • 0 0

 • leczenie syfa pudrem. (2)

  Kiedy nowi kierowcy?

  • 97 9

  • Nie będzie!

   Każdy nowy jest wykorzystywany na maxa! Kto wytrzyma ten obóz pracy!

   • 12 1

  • Przyjdą Ukraińcy i tyle

   Na całym świecie nikt nie chce pracować jako nisko kwalifikowany robotnik...

   • 5 3

 • 115 jeździ opóźniony 30 min w godzinach szczytu (4)

  marny to wynik

  • 79 7

  • No i co w związku z tym?

   Ważne że jeździ

   • 2 18

  • Jakiś geniusz robi rozkład...
   Osobowym bez przystanków ciężko przejechać w wyznaczonym czasie dla autobusu

   • 11 1

  • To pojedz osobowym w godzinach szczytu jak piszesz i zobaczymy czy będziesz szybciej czy tak samo jak autobus w korkach

   • 3 2

  • Opóźnienia rano na Wilanowskiej nawet tak sie zbiegają, że poprzedni autobus przyjeżdża prawie w czasie tego następnego, który oczywiście też stoi w korkach, więc jakoś sie wyrównuje. Dokładnie to widać śledząc autobus wg gps. Natomiast będzie jeszcze gorzej, jak zbudują to osiedle na rogu Havla/Świętokrzyskiej, ul.Havla w górę będzie stała...

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.