• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kradzione komórki na śmietnik...

(TG)
23 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Czy skradzione telefony komórkowe staną się bezużyteczne? Nowe prawo telekomunikacyjne może zlikwidować tą plagę nieszczęść, pociągającą często za sobą agresję oprawców - brutalne pobicia, oszpecenia ciała, a zdarzało się że nawet trwałe kalectwo. Bandyta bowiem, aby osiągnąć cel, nawet taki jak kradzież komórki, jest gotowy na pokonanie każdej "przeszkody"...

Niemal codziennie dochodzi do kradzieży telefonów komórkowych. Sprawcy to najczęściej ludzie młodzi, którzy działają w grupach 2-3 osobowych. Wykorzystują sytuacje, w których właścicielem telefonu jest nieletni i grożąc np. pobiciem zmuszają do oddania aparatu. Policja wielokrotnie odzyskiwała skradzione aparaty w lombardach lub przy realizacji innych spraw w mieszkaniach osób, u których dokonywano przeszukań. Przestępcy z procederu uczynili sobie stałe źródło utrzymania, oferując drogie aparaty po bardzo atrakcyjnej cenie.

Policja podjęła starania, by powstało prawo uniemożliwiające wykorzystywanie kradzionych telefonów. Prace nad nową ustawą prawo telekomunikacyjne zaczęły się kilka miesięcy temu. Nowe prawo opublikowano w Dzienniku Ustaw z 16 lipca 2004r. M.in. w art. 180 ust.2 określono obowiązek operatora ruchomej publicznej sieci telefonicznej blokowania trwale skradzionego telefonu komórkowego.

- Dotychczas obywatel, któremu skradziono aparat, mógł jedynie żądać u operatora zablokowania własnej karty SIM - informuje nadkom. Gabriela Sikora, rzecznik prasowy pomorskiego komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku. - Obecnie, na mocy nowego przepisu, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2005r., będzie mógł domagać się również zablokowania aparatu. Możliwość dokonania zablokowania aparatu telefonicznego przepisy warunkują jednak okazaniem dokumentów uwiarygadniających osobę jako prawowitego właściciel aparatu. Aby powyższy przepis mógł skutecznie zafunkcjonować w praktyce, w ust. 2 art. 180 zobowiązano dodatkowo operatora do poinformowania o fakcie kradzieży pozostałych operatorów sieci telefonicznych.

Na wykonanie czynności zablokowania telefonu operator ma 1 dzień licząc odpowiednio od daty zgłoszenia kradzieży lub poinformowania go o tym fakcie przez innego przedsiębiorcę. Gwarantuje to, że skradziony aparat nie będzie mógł być wykorzystany w żadnej sieci operatorów krajowych.

Nowe regulacje skutkować powinny spadkiem kradzieży telefonów komórkowych, w tym również dokonywanych w celu wykorzystania telefonu do popełnienia innego przestępstwa. Dla właścicieli telefonów komórkowych bardzo istotnym jest fakt udowodnienia legalnego nabycia danego telefonu komórkowego. Należy więc pamiętać o przechowywaniu umowy kupna-sprzedaży czy innego dokumentu stwierdzającego, że jesteśmy prawowitym właścicielem aparatu. Fakt uznania nas za właściciela należy do samego operatora.

- W tym roku do końca października w naszym województwie skradziono w różny sposób 398 telefonów komórkowych - dodała rzecznik pomorskiej policji.
Głos Wybrzeża(TG)

Opinie (99)

  • zostalam okradziona

    dwa tygodnie temu ukradzoino mi telefon, podczas treningu (tel byl w szatni)mam nadzieje ze tego kto to zrobil spotka podobna sytuacja ,moze wtedy zobaczy co sie wtedy czuje.......niektorzy ciezko na cos pracuja a drudzy .lenie i zlodziejaszki chcac isc na latwizne kradna .ktos sie z wami za to kiedys rozliczy ...... a operatorzy sieci sa beznadziejni ,jeszcze sama musze placic za to , ze ktos mnie okradl !!!gratuluje

    • 0 0

  • Niewykonalne.

    "Dachowcy" śmieją się z takich zabezpieczen. Nic sie nie zmieni.

    • 0 0

  • oliwa1739

    porzeczytani tego artykulu sam nie wiem co mam powiedziec mam nadzieje ze polska nie stala sie jeszcze rumunia.
    na dzikim zachodzie nie oplaca sie krasc komurebo odrazu blokuja komurke i nikomu sie nie chce odblokowac przez jakies gangi komurkowcow

    • 0 0

  • Ustawa ustwawą
    a i tak operatorzy będą to olewali (już wymyślą jakieś sposoby) - im kradzież komórek przynosi zyski bo osoba okradziona kupi nowy telefon (do tego w niektórych przypadkach może być też zmuszona do wykupienia nowego abonamentu i płacenia jednocześnie starego) a ta ukradziona komórka zmieni właściciela, który podłączy się do sieci i np: kupi nową kartę. Tak więc w "najlepszym" dla operatora wypadku ma on potójny zysk!

    • 0 0

  • Grrr

    Wlad sluchaj czy za kradziez telefonu zawsze odpowiada "DRES" ?
    Nie sadze.... wiec nie oskarzaj dresow o to ze to oni zawsze kradna komory bo tak nie jest....

    • 0 0

  • Polak potrafi

    .. ale nie tylko Polak. Mi ukradziono komórkę, gdy przebywałam w Danii. Gdy zgłaszane to było na policję od razu spytali o nr IMEI i po kilku dniach przysłano mi listę telefonów, pod które dzwoniono z mojego numeru. Zbyt dużo to nie pomogło, bo aparatu ani karty SIM nie odzyskałam, ale miło było wiedzieć, że ktoś tam jednak czuwa.
    A jeśli chodzi o zmianę nr IMEI, to nie wiem, jak to wygląda technicznie, ale bywało, że przy wgrywaniu jakiegoś softu, czy przy jakichś zmianach aparat tracił zasięg (lub "wariował" w inny sposób), więc wydaje mi się, że po tak drastycznej zmianie, jaką jest zmiana IMEI, taki aparat będzie na tyle zawodny, że można go bedzie wywalić na śmietnik.

    • 0 0

  • IMEI:351527001168985

    Zaginal tel.kom. NOKIA 6610 o numerze
    IMEI:351527001168985
    Dla znalazcy przewidziana nagroda min 100PLN.
    Istnieje możliwość negocjacji wysokości powyższej kwoty.
    Zależy mi na samym telefonie. Resztę posiadam.
    Pozdrowienia
    INFORMACJA giligili@vp.pl

    • 0 0

  • 2 tygodnie temu również skradziono mi telefon...Nie poszłam na policję,bo co oni by zrobili?A telefon kupiony był na aukcji Allegro i jak teraz udowodnić,że nie był kradziony???

    • 0 0

  • a propos

    3-4 dni temu byłem w ;Bili; w Sopocie i tam oglądałem sobie wystawione w gablocie telefony. W pewnym momencie podszedł do lady jakiś;szambo-nurek; pokazujż palcem na Nokię za 800 zł. zapytał czy nowa. Gdy otrzymał twierdzącą odpowiedż, spytał czy może w rozliczeniu oddać kilkanaście innych telefonó uzywanych. Tu też otrzymał odpowiedż twierdąca. Byłem przekonany, że taki gość legalnie tych kilkanaście telefonów nie mógł mieć, ale sprzedawca na wet okiem nie mrugnął.

    • 0 0

  • jestem za...

    wszystkim co utrudni życie złodziejom. Mojemu synowi notorycznie kradną komórki i to gdzie głównie w Szkołach Muzycznej lub Podstawowej ...Dyrekcja obu nie poczuwa sie do obowiązku zadbania o bezpieczeństwo uczniów w tym zakresie. Jedyne na co ich stań to umieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń ,że za tego typu kradzieże szkoła nie ponosi odpowiedzialności. Moim zdaniem pośrednio jest to przyzolenie na uprawianie takiej działalności. Dlatego popieram każdą inicjatywę ...że sama blokada nie rozwiąże problemu do końca to trudno ale na pewno też nie jest ułatwieniem.Nie sądzę też by podrożały, z tego tytułu, nowe aparaty ponieważ teraz ten , który poprzednio kupował tel.od złodzieja będzie musiał kupić go w salonie od operatora.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane