• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kwiaty zamiast gwiazd na sklepieniu kaplicy w św. Mikołaju

Aleksandra Nietopiel
21 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (64)
 • Na konserwacje czeka też gotycka polichromia, Scala Salutis dotychczas nieco schowana i mało eksponowana.
 • Kościół św. Mikołaja w Gdańsku to, od czasu zamknięcia go i potem ponownego otwarcia - z powodu zagrożenia katastrofa budowlaną - wyjątkowy plac budowy. W ramach różnych projektów i dotacji remontowane są zabytki i jest wzmacniana konstrukcja świątyni. Cały czas coś się dzieje.
 • W tej chwili wejście do kaplicy św. Józefa jest odgrodzone i przysłonięte przez rusztowanie znajdujące się w nawie południowej kościoła.

Pod warstwą współczesnej farby były wiekowe polichromie, a na zwornikach nietypowe, bo kwiatowe zdobienia. Prace konserwatorskie w kaplicy św. Józefa w kościele św. Mikołaja w Gdańsku odsłaniają kolejne ciekawostki związane z tym miejscem. To z jednej strony cieszy, z drugiej obliguje dominikanów do szukania pieniędzy na renowację.Czy wiesz, w którym miejscu bazyliki św. Mikołaja jest kaplica św. Józefa?

Kaplica św. Józefa w kościele św. Mikołaja znajduje się u podstawy ośmiobocznej wieży świątyni. Wejście na górę ukryte jest za ołtarzem i nie jest na co dzień dostępne. Zresztą sama kaplica jest teraz również ukryta - znajduje się za rusztowaniem wsporczym ustawionym w nawie południowej świątyni. Kaplica powstała w XIV w. Ostatnie dwa lata przygotowywana była do prac konserwatorskich, które rozpoczęły się w czerwcu. Efekty już widać.

Barwne freski pod warstwą farbyZanim konserwatorki przystąpiły do prac, wykonano badania polichromii na ścianach i określono, jakie warstwy znajdują się pod tymi współczesnymi.

Stypendium dla miłośników Gdańska. Darmowe studia na gedanistyce Stypendium dla miłośników Gdańska. Darmowe studia na gedanistyce
- Konserwatorzy natknęli się na warstwę neogotycką, barokową i gotycką. Na podstawie ich badań określono, jak polichromia może prawdopodobnie wyglądać. Które elementy są lepiej zachowane, które gorzej. Następnie zbadano tynki - opowiada przeor klasztoru gdańskich dominikanów, ojciec Michał Osek.
Zdecydowano o skuciu tynków wtórnych, by cegła mogła oddychać. Koszt tych prac dominikanie pokryli ze środków własnych.

 • Kaplica i jej poszczególne elementy nabierają wyrazistego wyglądu i barw.
 • Kaplica i jej poszczególne elementy nabierają wyrazistego wyglądu i barw.

Kolejne prace częściowo za dotację z ministerstwaKolejny etap rozpoczął się w czerwcu tego roku.

- W tym roku otrzymaliśmy z ministerstwa dotację na prace, ale pokrywa ona połowę kosztów. W czerwcu konserwatorzy zdjęli ze ścian współczesne warstwy tynku z lat 90., które nie miały nic wspólnego z historycznym wymalowaniem kaplicy. Po jego usunięciu okazało się, że warstwa XIX-wieczna jest bardzo dobrze zachowana i właśnie ona będzie odsłaniana. To powtórzenie tego, co działo się na ścianach tej kaplicy w średniowieczu - mówi przeor.
Na konserwacje czeka też gotycka polichromia Scala Salutis, dotychczas mało eksponowana, nawet nieco ukryta. Przedstawia modlitwę wiernych z przedstawieniem m.in. Marii, Chrystusa Zmartwychwstałego i Boga Ojca.

- Takich polichromii w Polsce są tylko trzy. To duży temat, jeśli chodzi o historię sztuki. Gościmy w związku z tym wielu specjalistów z różnych ośrodków badawczych, którzy się temu przyglądają - dodaje przeor.
Po przeprowadzonych pracach kaplica zyska na estetyce. Będzie to także pierwszy krok do odsłonięcia nawy południowej kościoła, w której stoi drewniana konstrukcja rusztowania.


Zworniki z kwiatamiCiekawostką okazały się też zworniki na sklepieniach w kaplicy, a raczej to, jakie elementy dekoracyjne na nich odkryto. Na początku sądzono, że zdobią je gwiazdy.

- Kiedy konserwatorzy w całości odsłonili te elementy, okazało się, że są tam kwiaty, a nie gwiazdy, co było sporym zaskoczeniem - przyznaje przeor.
 • Na zwornikach odkryto fragmenty zdobień w postaci kwiatów, które czekają na renowację.
 • Na zwornikach odkryto fragmenty zdobień w postaci kwiatów, które czekają na renowację.
 • Na zwornikach odkryto fragmenty zdobień w postaci kwiatów, które czekają na renowację.

Na ich renowację potrzebne są środki, dlatego dominikanie zachęcają do tego, by wesprzeć te prace.

- Zapraszamy do włączenia się w generalny remont kaplicy św. Józefa i sponsorowanie prac przy pięciu kwiatach na zwornikach kaplicy. Koszt prac przy każdym zworniku to 1,5 tys. zł.
Poszczególne zworniki można wybrać według zamieszczonego planu, a rezerwacje kwiatów oraz szczegóły można uzyskać pod adresem: gdansk@dominikanie.pl. Darczyńcy otrzymają dyplom potwierdzający włączenie się w prace przy danym zworniku oraz pamiątkowy album z prac konserwatorskich w kaplicy św. Józefa.

Przy zwornikach widoczne są też sznurki które mogły służyć do podwieszania dekoracyjnego plafonu. Przy zwornikach widoczne są też sznurki które mogły służyć do podwieszania dekoracyjnego plafonu.
Podczas prac konserwatorskich na sklepieniu kaplicy odkryto fragmenty sznurka. Skąd się tam wziął? Niewykluczone, że mógł służyć do zawieszenia dekoracyjnego plafonu.

Prace w kaplicy św. Józefa mają się zakończyć pod koniec roku. Dotacja renowacji kaplicy św. Józefa z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 157 tys. zł. Dominikanie muszą zebrać na wkład własny ponad 174 tys. zł. 

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (64)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane