• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lucyferyna zawładnęła sercami i umysłami

Michał Stąporek
14 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Kto świeci? Bakterie, parzydełkowce, mięczaki, głowonogi, ryby. Po co świecą? To już bardziej skomplikowane... Na zdjęciu parzydełkowiec, popularnie zwany meduzą. Kto świeci? Bakterie, parzydełkowce, mięczaki, głowonogi, ryby. Po co świecą? To już bardziej skomplikowane... Na zdjęciu parzydełkowiec, popularnie zwany meduzą.

W środowy wieczór okazało się, że lucyferyna i lucyferaza nie muszą mieć wiele wspólnego z Lucyferem, by na niemal dwie godziny przyciągnąć uwagę prawie 300 osób zgromadzonych w jednej z auli Uniwersytetu Gdańskiego.



Wbrew pozorom na wydziale filologicznym UG nie spotkali się miłośnicy krwawych obrzędów i czciciele księcia ciemności, ale słuchacze Akademii 30 plus, jednej z najbardziej niezwykłych inicjatyw edukacyjnych dla dorosłych.

- Gdybyśmy używali terminologii XVIII-wiecznej, wszystkich państwa mógłbym nazwać dyletantami, czyli ludźmi o wszechstronnych zainteresowaniach naukowych, chcących zdobywać wiedzę w bardzo różnych dziedzinach - mówił do słuchaczy dr Paweł Mazur, opiekun naukowy Akademii 30 plus.

Wykłady naukowe dla dorosłych

Co to takiego? Akademia to seria wykładów z bardzo różnych dziedzin wiedzy, prowadzonych pod wspólnym szyldem przez naukowców z całej Polski. Zajęcia w Trójmieście organizowane są na Uniwersytecie Gdańskim, ale także w Teatrze Wybrzeże oraz Muzeum Narodowym. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które swoją edukację już zakończyły, ale które mimo to pozostają głodne wiedzy lub po prostu tęsknią do utraconej atmosfery studiów.

- Nie byłem w sali wykładowej od 10 lat i bałem się trochę, że nie wytrzymam dwóch godzin słuchając o czymś, co w ogóle nie wiąże się z moim zawodem. Jestem prawnikiem i po raz pierwszy uczestniczyłem w wykładzie o świecących bakteriach - cieszył się pan Piotr, po inaugurującym zajęcia wykładzie poświęconym świeceniu organizmów.

I w ten sposób doszliśmy do tytułowej lucyferyny, będącej związkiem chemicznym, który po wejściu w reakcję z równie ciekawie brzmiącą lucyferazą i tlenem powoduje świecenie. Nie tylko u przychodzących, zwykle jako pierwsze, na myśl robaczków świętojańskich, ale głównie u drobnoustrojów i organizmów żyjących w morskich i oceanicznych głębiach.

Brzmi nieciekawie? Na pewno nie w wykonaniu prof. dr. hab Grzegorza Węgrzyna, biologa molekularnego z Uniwersytetu Gdańskiego, który z wiekiem 30 plus ma tyle wspólnego, że mając mniej więcej tyle lat... został profesorem. Jednym z najmłodszych w Polsce.

Organizatorzy Akademii postarali się, by wszyscy prowadzący wykłady byli postaciami nietuzinkowymi. Dlatego o Wszechświecie bez symetrii opowie prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski, fizyk i były rektor Uniwersytetu Warszawskiego, o trwającej właśnie w Muzeum Narodowym wystawie Van Eyck-Memling-Bruegel, a potem o malarstwie Rembrandta, Rubensa i Velasqueza historyk sztuki Jacek Friedrich, a niewykluczone że w przyszłym semestrze jedno z zajęć poprowadzi psycholog Wojciech Eichelberger. Program wykładów obejmuje zarówno nauki humanistyczne, przyrodnicze jak i ścisłe.

Aby brać udział w wykładach trzeba wypełnić deklarację wstąpienia do Akademii i zapłacić wpisowe (25 zł). Zajęcia są płatne: większość z nich kosztuje 20 zł, ale niektóre - np. warsztaty z psychologii - nawet 100 zł. Zapisy przyjmowane są przez cały rok.

Miejsca

Opinie (28) ponad 10 zablokowanych

  • Jak się kto nudzi i nie ma co z czasem robić to iście fantastycznie zagospodarowany dzień ale

    w tym czasie lepiej aby ludzie umyli się dokładnie,posprzątali dom,zrobili pranie słowem zadbali o higienę i standard swojego życia-syf w tym kraju przygniatający jest a ludziska ślepe tylko kręcą się w kółko swoich brudnych ogonów...
    stare żydowskie przysłowie głosi czysty dom czyste życie-i nie jest to filosemicka apoteoza ich mądrości tylko proste praktyczne spostrzeżenie...

    • 0 10

  • Sprostowanie (1)

    Panie Michale, wśród wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego nie ma już Wydziału Filologiczno-Historycznego. Radziłabym odświeżyć pamięć, wchodząc na przykład na stronę uczelni. Przydałoby się również popracować nad sprawami poprawnościowymi przy pisaniu artykułów. Pozdrawiam :)

    • 0 2

    • No proszę, a na budynku wypisane złotymi literami: "wydział filologiczno - historyczny"... Uczelnia sama nie wie, jakie ma wydziały?

      • 1 0

  • Brak chętnych na studia w polsce i efekt

    z całej zgrai szkółek wyższych w gdańsku dwie mają jako taki poziom politechnika i akademia medyczna reszta zal komentować. Bo po co komu filolog rosyjski jak można ruska zatrudnić za 1/2 ceny lub po co komu mgr hotelarstwa czy innej tandety a ludzie wierzą nadal że studia zapewnią prace i wysoka płacę. Jak nic nie umiesz i jestes obibokiem to dupa

    • 0 4

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane