• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mniej wycinek, więcej nasadzeń. Gdańsk przedstawia raport

Ewelina Oleksy
16 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wiceprezydent Piotr Borawski (z prawej str.) przedstawił pierwsze efekty nowej, zielonej polityki. Wiceprezydent Piotr Borawski (z prawej str.) przedstawił pierwsze efekty nowej, zielonej polityki.

Zgodę na wycinkę 2385 drzew wydał w całym ubiegłym roku Urząd Miejski w Gdańsku. To o ponad 5 tys. mniej pozwoleń niż w 2020 r. Trzy razy więcej drzew niż w 2020 r. nakazano natomiast zasadzić w 2021 r. w zamian za te wycięte. Miasto przedstawiło raport dotyczący wycinek. Ale nie ma w nim informacji o tych, przeprowadzonych nielegalnie.Zauważyłe(a)ś, by w Gdańsku zmniejszyła się liczba wycinek drzew?

W 2020 r. Urząd Miejski w Gdańsku wydał zgodę na usunięcie 7609 drzew i nałożył obowiązek wykonania za to 1580 nasadzeń zastępczych. W sumie naliczone przez miasto opłaty za usunięcie zieleni wyniosły 2,2 mln zł.

W 2021 r. - jak wynika z danych wydziału środowiska - zgód na wycinki było dużo mniej, bo 2385, za to nakazano nasadzić dużo więcej drzew, bo 5184. Naliczone w ubiegłym roku opłaty za usunięcie zieleni wyniosły 1,1 mln zł.

Mniej wycinek, więcej nasadzeń. Miasto podaje daneRaport w tej sprawie w środę, 16 lutego, przedstawił wiceprezydent Piotr Borawski. Jak wskazywał, to "wymierny efekt uchwalonej w sierpniu ubiegłego roku nowej, zielonej polityki miasta."

Dokument ten dotyczy nasadzeń zastępczych i zasad wycinek drzew na terenie miasta dla np. inwestorów.

Dane przedstawione przez gdański magistrat. W 2021 r. wprowadzono nowe przepisy dot. wycinek i nasadzeń zastępczych. Dane przedstawione przez gdański magistrat. W 2021 r. wprowadzono nowe przepisy dot. wycinek i nasadzeń zastępczych.
Na mocy nowych przepisów miasto może wymagać od nich większej liczby nasadzeń zastępczych za wycięte drzewa na terenie pod budowę inwestycji. Zwiększa się więc liczba nowych drzew, ale zmniejszają wpływy do budżetu z tego tytułu.

Dla przykładu: wcześniej, jeśli inwestor chciał wyciąć 13 drzew z dwóch działek na osiedlu, musiał nasadzić 26 nowych drzew i zapłacić miastu 7,5 tys. zł. Po wprowadzeniu nowych przepisów: musi zapłacić 3,5 tys. zł za pierwsze drzewo plus zasadzić aż 76 nowych drzew za 13 wyciętych. Czyli trzy razy więcej niż dotychczas.

Wszystko o drzewach w Trójmieście- Po sprawie skandalicznej wycinki w parku Steffensów powołany został komitet. W jego ramach, wspólnie z urzędnikami, przyglądamy się bardzo dokładnie każdej decyzji związanej z wycinkami. Zależy nam na tym, żeby wycinek w naszym mieście było mniej, a więcej było nasadzeń i taką nową politykę radni przyjęli na sesji. Dziś przedstawiamy jej pierwsze wyniki: liczba wydanych przez nas decyzji ws. wycinek spadła o jedną trzecią, natomiast ilość nasadzeń zastępczych wzrosła trzykrotnie - mówi Borawski.

Mniejsze pieniądze dla miasta za wycinkiWpływy do budżetu miasta z tytułu wycinek spadły w 2021 r. o połowę (o ok.1 mln zł) w porównaniu do 2020 r. Co ważne, nie są to jednak pieniądze, które miasto może wydać na cokolwiek.

- To tzw. środki znaczone. Mocą ustawy możemy je przeznaczyć tylko i wyłącznie na różnego rodzaju tematy środowiskowe w mieście, a nie np. na edukację czy komunikację miejską - wskazuje Borawski. - Ale takie właśnie były założenia naszej nowej polityki: mniej wycinek, więcej nasadzeń, mniej pieniędzy w budżecie miasta z tytułu wycinanych drzew. I te wszystkie aspekty zostały zrealizowane już w ubiegłym roku.

Ile było nielegalnych wycinek? Miasto nie ma danychGdy w sierpniu ubiegłego roku urzędnicy przedstawiali założenia nowej, zielonej polityki, sami wskazywali, że jednym z zagrożeń, jakie może ona przynieść jest wzrost liczby nielegalnych wycinek.

Zobacz też:

Nielegalna wycinka na plaży w Jelitkowie. Sprawców brakDziś pytani przez nas o to, czy ich liczba w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku 2020 r. odpowiadają, że nie prowadzą takich statystyk.

- Nie prowadzimy statystyk dotyczących nielegalnych wycinek, ale jeśli jest potrzeba, to postaramy się je przygotować na najbliższą sesję rady miasta, gdzie będę przedstawiał radnym raport. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli sprawca nielegalnej wycinki nie zostanie wykryty i ukarany, to taka wycinka nie funkcjonuje w żadnych naszych rejestrach - mówi Borawski. - Można powiedzieć, że nielegalne wycinki rzeczywiście są plagą, ale to skutek ustawy drastycznie obniżającej za to kary, które potencjalnych sprawców nie odstraszają.
 • 200 nowych drzew przy al. Płażyńskiego w ramach nasadzeń zastępczych za wycięte w innym miejscu.
 • 200 nowych drzew przy al. Płażyńskiego w ramach nasadzeń zastępczych za wycięte w innym miejscu.
 • 200 nowych drzew przy al. Płażyńskiego w ramach nasadzeń zastępczych za wycięte w innym miejscu.
 • 200 nowych drzew przy al. Płażyńskiego w ramach nasadzeń zastępczych za wycięte w innym miejscu.

200 nowych drzew z nasadzeń zastępczych na al. PłażyńskiegoW środę, 16 lutego przy al. PłażyńskiegoMapka rozpoczęto nasadzenia 200 nowych drzew (lipy drobnolistne) - w ramach nasadzeń zastępczych za wycięcie 99 drzew na przemysłowych terenach portowych.

W ubiegłym roku przy al. Płażyńskiego posadzono ponad 200 drzew.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (196)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane