• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najciekawsze trasy trójmiejskiej komunikacji miejskiej

Michał Sielski, Krzysztof Koprowski
29 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Piętrowe autobusy z przewodnikiem opowiadającym o znanych miejscach przez głośnik są dobre w Paryżu czy Londynie. W Trójmieście nie ma takiej oferty, ale Gdynię i Gdańsk można nieźle poznać także przez szyby pojazdów komunikacji miejskiej.



Gdańsk w industrialnym klimacie

Ciąg ulic Marynarki Polskiej i Jana z Kolna to jedna z ciekawszych tras, którą można przemierzyć tramwajami linii: 7, 8, 10 (tylko w dni powszednie) i tymczasową 97. Wsiadając przy dworcu głównym zobacz na mapie Gdańska zobaczymy kolejno z okien pojazdu Pomnik Poległych Stoczniowców zobacz na mapie Gdańska z kontrowersyjnym rdzawym budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności. Dalej mijamy puste parcele po zburzonych niepotrzebnie kamienicach, by minąć niemal na wyciągniecie dłoni potężne przedwojenne kamienice w rejonie ul. Robotniczej zobacz na mapie Gdańska. Raptem kilka sekund później jedziemy obok powstającej ul. Nowej Wałowej z estakadą, która docelowo będzie przebiegać nad ulicą i torami kolejowymi. Przez kolejne minuty podróży spoglądamy na tereny (po)stoczniowe oraz dominujące nad miastem dźwigi stoczniowe. Szczególnie dobrze widać je z kładki na wysokości przystanku SKM Gdańsk Stocznia zobacz na mapie Gdańska.

W rejonie Węzła Kliniczna zobacz na mapie Gdańska z tramwaju dostrzec można nieużywaną na co dzień pętlę tramwajową. Podróżując dalej linią 97 dojedziemy w pobliże stadionu PGE Arena (ten jednak jest słabo widoczny z tramwaju) oraz nietypowego, tymczasowego zakończenia torów w formie rozjazdów przy przystanku Mostostal zobacz na mapie Gdańska. Tu tramwaje zawracają bez użycia pętli - warto po opuszczeniu tramwaju poczekać chwilę i zobaczyć jak radzą sobie z tym motorniczowie.

Z widokiem na stadion i po uliczkach Nowego Portu

Choć z tramwaju słabo widać stadion piłkarski, to jednak nie oznacza, że z komunikacji miejskiej nie możemy podziwiać jego charakterystycznej bryły. Tu świetnym rozwiązaniem jest linia autobusowa T5. Niestety póki co jest ona tymczasowa, a do tego kursuje bardzo rzadko - tylko w dni powszednie do godz. ok. 18 z częstotliwością co ok. 30 minut. Podróżując nią przejedziemy nie tylko węzłem przy stadionie zobacz na mapie Gdańska (tzw. Harfą), ale również po uliczkach Nowego Portu, który dzięki remontom torowisk zyskał nieco na estetyce. Klimatu dodają stare kamienice, ale także układ jednotorowych torowisk tramwajowych oraz ciekawa architektura tutejszej zajezdni. Spod zajezdni zobacz na mapie Gdańska możemy też poświęcić kilka minut na spacer w stronę kanału portowego, skąd widać m.in. Twierdzę Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska.

Po moście i przez las

Jedną z ciekawszych tras tramwajowych jest ta, prowadząca na Stogi. I nie chodzi tu o dodatkowe wrażenia w postaci całkowicie zdezelowanych szyn, które dodają uroku podróży, ale widok z Mostu Siennickiego zobacz na mapie Gdańska na tereny portowe i nieodległy Most im. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska. Po kilku kilometrach, gdy miniemy pętlę tramwajową Stogi Pasanil zobacz na mapie Gdańska, czeka nas podróż przez najdłuższy bezprzystankowy odcinek tramwajowy w Gdańsku. Do tego, trasa wiedzie przez tereny leśne, a przy samej pętli Pasanil także wzdłuż tutejszego jeziora (słabo widoczne z tramwaju). Oczywiście zwieńczeniem podróży może być spacer po plaży. Do pętli Stogi Plaża zobacz na mapie Gdańska kursują wybrane kursy linii 3 oraz 8.

Panorama miasta

Gdańsk z racji uwarunkowań przestrzennych posiada też kilka ciekawych miejsc na Górnym Tarasie, skąd z okien autobusu lub tramwaju cieszyć możemy się panoramą miasta. I tak jadąc tramwajem w kierunku nowej pętli przy ul. Świętokrzyskiej, na wysokości przystanku Pohulanka zobacz na mapie Gdańska, podziwiać możemy dolinę ul. Kartuskiej i schowanego pod ziemią Potoku Siedlickiego.

Wysiadając na przystanku Odrzańska zobacz na mapie Gdańska i kierując się na sąsiedni przejazd nad Trasą W-Z zobacz na mapie Gdańska, będziemy mogli obejrzeć panoramę Śródmieścia. Jadąc kilka przystanków dalej, za przystankiem Przemyska zobacz na mapie Gdańska przez okno kabiny motorniczego wyłoni nam się oś widokowa na nowy węzeł integracyjny na końcu al. Havla. Warto pamiętać też będąc w okolicach al. Havla o niedawno otwartej wieży widokowej na Kozaczej Górze.

Z pętli Łostowice Świętokrzyska wybrać się możemy autobusem w okolice ul. Kampinoskiej zobacz na mapie Gdańska. Kursują tu linie: 113, 175 oraz 275. Z ulicy tej widać zabudowania dzielnic południowych oraz węzła integracyjnego.

Siedlce oraz tzw. dzielnice południowe podziwiać można też z Suchanina i ul. Powstańców Warszawskich zobacz na mapie Gdańska. Dotrzemy tam autobusami linii 131, 199 i 315. Warto wysiąść na przystankach Suchanino lub Nad Jarem-Zakosy i udać się na dziedzińce nowych budynków lokalnej spółdzielni, skąd widać jeszcze lepiej panoramę miasta.

Linie turystyczne

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, planowane jest uruchomienie dedykowanych linii turystycznych. Uruchomione zostaną one na początku lipca i będą realizowane zabytkowym taborem tramwajowym. ZKM Gdańsk nie zdradza jeszcze szczegółów w zakresie trasy ani taboru, który będzie na niej kursował. Zobacz, jakie tramwaje kursowały w ubiegłym roku.

Gdynia

Poniżej przedstawiamy kilka możliwości wycieczek, które pozwalają spojrzeć na Gdynię z całkiem innej perspektywy. Wystarczy zaopatrzyć się w bilet metropolitalny lub dosłownie kilkanaście złotych, by niebanalnie spędzić dzień i podziwiać ciekawe widoki. A w wakacje wcale nie musimy obawiać się tłoku, bo po godzinach szczytu w niemal każdym autobusie czy trolejbusie znajdziemy miejsca siedzące.

Wycieczka nad morzem

Z okien gdyńskiego autobusu linii 109 można zobaczyć niemal pół Gdyni, bo łączy on Redłowo z Babimi Dołami. Jeździ co 20-30 minut, więc nie będzie problemu z zaplanowaniem wycieczki. Zacząć można już na przystanku Redłowo SKM zobacz na mapie Gdyni. Miejsc będzie sporo, więc na początek najlepiej usiąść po lewej stronie i zobaczyć Gdyńskie Forum Sportu. Wprawdzie stadion piłkarski zobacz na mapie Gdyni, na którym swoje mecze rozgrywają Arka i Bałtyk nie będzie zbyt widoczny, ale już Narodowy Stadion Rugby zobacz na mapie Gdyni oraz halę sportowo-widowiskową Gdynia zobacz na mapie Gdyni, będzie można obejrzeć w całej okazałości. Potem już tylko centrum handlowe Wzgórze zobacz na mapie Gdyni, ale dopóki remont się nie zakończy i nowe logo wraz z elewacją nie ozdobi fasady, to szary klocek raczej nie będzie elementem westchnień koneserów krajobrazu.

Przed nami jeszcze ul. Władysława IV, gdzie będzie można podziwiać okazały budynek zobacz na mapie Gdyni utrzymany w duchu stylistyki późnego Art-Deco. To dzisiejsza siedziba Straży Pożarnej. Po chwili będziemy stali obok Hali Targowej zobacz na mapie Gdyni, czyli kompleksu budynków o charakterystycznej bryle. Warto zwrócić uwagę na unikalną konstrukcję głównej hali łukowej, która uważana jest za jeden z najciekawszych budynków architektury polskiej okresu międzywojennego. Konstrukcja nośna hali głównej, składa się z dziewięciu stalowych wiązarów o wysokości 18 m i rozpiętości 35 m.

Zanim kierowca wpuści kolejnych pasażerów na przystanku (a przy hali wsiada ich najwięcej) warto już teraz przenieść się na prawą stronę. Czeka nas bowiem kulminacyjny moment tej wycieczki. Po kilku minutach jazdy ul. Morską, wjeżdżamy na Trasę Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni, z której rozpościera się industrialno-nostalgiczny widok na port oraz morze. Przy odrobinie szczęścia (albo dokładnym zaplanowaniu wycieczki) można obejrzeć prom Steny Line czy inne duże jednostki. Ale nawet bez nich widok jest warty wstania rano i zaplanowania tej nietypowej wycieczki.

Wycieczka technologiczno-widokowa

Nazwa "Płyta Redłowska" nie wszystkim kojarzy się dobrze. Sugeruje osiedle bloków z wielkiej płyty i trochę prawdy w tym jest. Ale za to widoki z tego wzniesienia są całkiem niezłe. Dostać się tam można z centrum Gdyni, z przystanku przy ul. Wójta Radtkego zobacz na mapie Gdyni nieopodal dworca.

Warto usiąść po prawej stronie, bo zanim wdrapiemy się na Płytę Redłowską, obejrzymy największy w Polsce Pomorski Park Naukowo-Technologiczny zobacz na mapie Gdyni. Nowoczesna architektura, nawiązująca do modernistycznych tradycji Gdyni może robić wrażenie. Po chwili wjeżdżamy już jednak na Kępę Redłowską zobacz na mapie Gdyni, skąd rozpościera się nostalgiczny widok na część Gdyni z Małym Kackiem na czele.

Oferty specjalne

W Gdyni są też linie typowo turystyczne, albo takie, które nie są dedykowane klasycznym dojazdom do pracy czy szkoły. Jest nią na pewno "S", łącząca Pustki Cisowskie, Chylonię i centrum Gdyni z Sopotem.

Godna uwagi jest również linia specjalna 500, która rusza spod dworca PKP Gdynia Główna. Podjeżdża pod przystań tramwaju wodnego, więc warto siedzieć po prawej stronie, by popatrzeć na cumujące jednostki pasażerskie, ORP Błyskawicę zobacz na mapie Gdyni, a potem Infobox zobacz na mapie Gdyni, bo dalsza trasa wiedzie przez ul. Świętojańską. To właśnie przy niej stoi sporo zabytkowych kamienic, które modernistycznym urokiem nadrabiają nie do końca sędziwy wiek. Warto zerknąć na kamienicę Franciszka Wagnera zobacz na mapie Gdyni, wyróżniającą się charakterystycznymi obłymi narożnikami, czy kamienicę Orłowskich zobacz na mapie Gdyni, która niegdyś była luksusowym domem mieszkalnym i siedzibą domu towarowego Bon Marche. Dziś działa tam EMPiK.

Potem znowu morze i przystanek nieopodal orłowskiego molo zobacz na mapie Gdyni. Tu nawet zatwardziali miłośnicy komunikacji miejskiej się złamią i nie pożałują. Autobus można, a wręcz trzeba opuścić i zamkniętym niedawno dla samochodów dolnym odcinkiem ul. Orłowskiej przespacerować się na molo. Ta linia jeździ jednak tylko w niedziele i święta, podobnie jak zabytkowy trolejbus na linii 326, odjeżdżający spod siedziby gdyńskiego ZKM na Grabówku i jeżdżący przez centrum także do Orłowa.


Ceny biletów komunikacji publicznej w Gdyni i Gdańsku:

Linie zwykłe: 3 zł i 1,5 zł (ulgowy),
Linie specjalne: 4 zł i 2 zł (ulgowy),
Dobowy: 12 zł i 6 zł (ulgowy).

Miejsca

Opinie (108) 2 zablokowane

  • trasa 210 to prawdziwa perełka;)

    od lotniska, poprzez zgrabną złotą karczmę, obwodnicę, matarnię ze sklepami, las, niedźwiednik, dziurawą potokową, zdewastowaną drogowo i urbanistycznie morenę z blokowiskami z wielkiej płyty, najgorszą ulicę w gdańsku czyli piecewską, murzyńskie slumsy czyli suchanino, blok w s****zkowatą zieleń i żółć na powstańców warszawy, po dość ładne centrum;) z tego co zauważyłem cudzoziemcy wybałuszają oczy właśnie od moreny. to dla nich prawdziwa atrakcja zobaczyć taki dziki wschód. później szczękają zębami na piecewskiej a następnie podziwiają "posesje" każda w innym stylu na beethovena. pseudo zabytkowe centrum nie robi na nich wrażenia. naprawdę szczera trasa:) Polska w miniaturze;)

    • 12 1

  • dlaczego (2)

    Dlaczego w artykule jest napisane, ze na Stadionie Miejskim w Gdyni swoje mecze rozgrywają Arka i Bałtyk?
    Bałtyk nie zagrał tam jak dotychczas żadnego meczu. Co więcej, nawet się na to nie zanosi.

    • 2 1

    • BO TO MIEJSCE STADIONU BAŁTYKU!!! (1)

      Arka stadion miałą gdzie indziej a teraz gra na starym miejscu bałtyku

      • 1 1

      • Umiesz czytać ze zrozumieniem???

        • 0 0

  • xxx

    Tylko że w Chyloni są 2 targowiska(Targowisko Chylonia i Targowisko Leszczynki)

    • 0 0

  • Ciekawa trasa jest z Chyloni przez Grabówek do centrum.

    Śmierdzieli, brudasów, palaczy cuchnących jak koń i podobnych typów nie brakuje. Do tego zakorkowana ul.Morska pozwala się z nimi rozkoszować chwilę dłużej w dusznym wnętrzu
    "klimatyzowanych pojazdów MZK" wspaniałymi widokami za oknem oraz sympatyczną atmosferą wynikającą również z folderów i makiet dostępnych w Info Boxie.

    • 5 2

  • Stara Oliwa

    Nic nie podrobi tramwaju linii 4 z Oliwy-Pętla do Jelitkowa przez Pomorską ale jeszcze bez Żabianki.
    I w perspektywie Sopot wieża spadochronowa.I te mijanki.
    I to winogrono pasażerów.I ten bezradny konduktor.I ta stara pętla u celu.I ta Renata z Bałtyckiej.Och ! To były piękne lata !

    • 2 0

  • Fajnie się podróżuje ósemką na Stogi przez las ;)

    • 1 0

  • A może by tak Panowie autorzy nauczyli się używania prawidłowych końcówków.

    I po napisaniu artykułu przeczytali go ponownie, i pozmieniali co nieco w treści?

    • 5 0

  • 112,186, 212, 512 (2)

    Tekst pisany na kolanie i skupiający się jedynie na tramwajach albo jakiś pierdołach typu 315 czy 131, które są liniami do rozwożenia "kartofli" po blokowiskach.

    Jak już ktoś chce się podniecać to zostają tylko linie kursujące po Wyspie Sobiszewskiej. Nie dość, że są długie, to w większości biegną przez tereny bardzo nietypowe jak na Gdańsk.

    Ogólnie, linie wożące dużo pasażerów (szczególnie w sezonie), ale głupki z ZTM musieli zdjąć z nich autobusy przegubowe, dzięki czemu do 112 parę przystanków za dworcem można już się nie dopchać i trzeba czekać na następny. F... ZTM !

    • 4 1

    • Pokaż mi te tłumy na 112 (1)

      może o 5 rano do rafinerii, ale tu jest jeszcze 166 (zwykle pusty). W 112 już o 16 to się powietrze wozi...

      • 0 2

      • Brednie wypisujesz

        Wczoraj o 18:10 jechałem z Sobieszewa i mały Solarisik już ze Świbna przyjechał z zajętymi siedzeniami. Do dworca dojechał z "podpartymi" obiema parami drzwi.

        Pewnie jesteś jakimś urzędnikiem ZTM-owskim, albo dzieciakiem z aparatem. Oni wszystko wiedzą najlepiej...

        • 1 0

  • Najciekawsza jest trasa do Sobieszewa - super-budyniowa

    czasem stojąca, czasem jeżdżąca, czasem płynąca, przesiadkowa lub chodząca. Jednymi słowy najbardziej różnorodna i nieoczekiwana, a wszystko za sprawą super-budyniowego-mostu i zarządu dróg z super-budyniowej-drużyny. Jeśli nieopatrznie nie zajmiesz miejsca siedzącego, to kierowca cię wyprosi przed mostem, a czasem za mostem nie poczeka, bo i tak jest spóźniony. Przeprawa w deszczu jest wyśmienita. Przy remoncie, po drodze jest jeszcze prom i brak synchronizacji. Wytłumaczcie o co w tym chodzi turyście, a jeszcze lepiej turyście z zagranicy, bo miejscowi już do tych uroków przywykli.

    • 7 0

  • 105 Redłowo Szpital - Kosakowo Cmentarz

    Autobus zwany przemijaniem;)

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane