Fakty i opinie

Nauczycielka zażądała usunięcia znaku strajku kobiet, uczniowie opuścili lekcje

Część uczniów V LO w ten sposób wsparła trwające protesty. Nie spodobało się to jednej z nauczycielek.
Część uczniów V LO w ten sposób wsparła trwające protesty. Nie spodobało się to jednej z nauczycielek. czytelnik trojmiasto.pl

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku ustawili na zdjęciach profilowych błyskawice, jako symbol poparcia dla protestów o prawa kobiet . Nauczycielka chemii zażądała ich usunięcia, pod groźbą nieprzeprowadzenia lekcji, bo to "symbol SS". Sprawa trafiła do rzecznika praw ucznia. Oburzenia nie kryją też rodzice. - Nauczycielka nie ma prawa wywierać nacisku na stronę graficzną awatara ucznia - mówi dyrektor szkoły, która podjęła natychmiastowe "działania wyjaśniające".Protesty o prawa kobiet - gdzie? kiedy?Wszystkie szkoły średnie pracują w systemie zdalnym, a lekcje w nich prowadzone są przez elektroniczną platformę.

Jak oceniasz zachowanie nauczycielki?

dobrze, szkoła to nie miejsce na takie demonstracje 21%
dobrze, że upomniała uczniów, ale argumentacja pozostawia wiele do życzenia 4%
trudno mi to ocenić, jeśli przy tym nie byłe(a)m 3%
źle, uczniowie i rodzice słusznie czują się oburzeni 72%
zakończona Łącznie głosów: 12203
W V LO w Gdańsku we wtorek część uczniów ustawiła na niej - w miejscu zdjęć profilowych - charakterystyczny znak czerwonej błyskawicy, jako poparcie dla trwających od niemal tygodnia protestów o prawa kobiet.

Nie spodobało się to nauczycielce chemii, która zażądała od uczniów kilku klas ich natychmiastowego usunięcia. Jej argumentacja wywołała jednak oburzenie nie tylko uczniów, ale i rodziców. Zdaniem nauczycielki to bowiem "nazistowski znak", a jego rozpowszechnianie to "propagowanie faszyzmu".

Czytaj też: Apel o odejście sędziego TK z Uniwersytetu Gdańskiego

- We wtorek część mojej klasy i kilku innych klas jako poparcie dla protestu kobiet ustawiło na awatarze błyskawice. Wszystko było OK do czasu lekcji chemii, gdy pani kategorycznie zażądała zmiany zdjęć profilowych, twierdząc, iż mamy tam znaki SS i propagujemy nazizm. Zagroziła, że nie będzie prowadziła lekcji i że poniesiemy za to konsekwencje - mówi nam jeden z uczniów V LO. - Jako, że większość osób nie wyprze się swoich przekonań, pod presją podjęliśmy decyzję o opuszczeniu lekcji. Błyskawice w większości mamy nadal, a sprawę zgłosiliśmy do rzecznika praw ucznia, który ma działać z dyrekcją.


Sygnał w tej sprawie otrzymaliśmy też od rodziców.

- Jestem w szoku! Nauczycielka chemii z V LO powiedziała, że nie zacznie lekcji, jeśli uczniowie nie usuną błyskawic ze zdjęć profilowych, bo "nie będzie uczyć ss-manów". Dzieci nie uczestniczyły w zajęciach - poinformowała nas matka jednej z uczennic szkoły.

Szkoła natychmiast podjęła "działania wyjaśniające"O komentarz do sprawy poprosiliśmy dyrekcję V LO w Gdańsku.

- Po otrzymaniu od rzecznika praw ucznia treści skargi uczniów na zachowanie nauczycielki chemii 27.10.2020 r. podjęłam natychmiast działania wyjaśniające. Zapoznałam nauczycielkę z treścią skargi i poprosiłam, aby w trybie pilnym udzieliła dyrekcji szkoły odpowiedzi wyjaśniającej sprawę. Poinformowałam nauczycielkę, że nie ma prawa wywierać nacisku na stronę graficzną awatara ucznia, gdyż regulamin zdalnego nauczania nie zawiera wytycznych na ten temat - informuje nas Elżbieta Piszczek, dyrektor szkoły.

Miasto po stronie uczniów: nie naruszyli zasadPo otrzymaniu od nas sygnału w sprawie zajścia w V LO miejscy urzędnicy odpowiedzialni za edukację skontaktowali się z dyrekcją szkoły, by wyjaśnić sytuację.

Szkoły średnie w Trójmieście- Dyrektor szkoły zwróciła się do nauczyciela z prośbą o wyjaśnienia i odniesienie się do wspomnianego zajścia, aby skonfrontować informacje. Jednocześnie jesteśmy zgodni co do braku naruszenia przez uczniów zapisów statutu szkoły. Wskazujemy również zawsze, że placówki oświatowe muszą być, zgodnie z prawem, miejscami wolnymi od agitacji politycznej, ale wyrażanie siebie i opinii przez uczniów jest dozwolone, pod warunkiem że nie ma charakteru wulgarnego, nie łamie innych przepisów, nie nawołuje do aktów nienawiści. Tutaj wszystko wskazuje na to, że nie miało to miejsca - komentuje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydz. Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Dyskusja o symbolu błyskawicySkojarzenie symbolu błyskawicy z protestów kobiet z symbolem nazizmu rozpowszechniają głównie prawicowi politycy i media publiczne. W jednym z ostatnich wydań "Wiadomości" TVP 1 poświęciła temu tematowi oddzielny materiał - wypowiadał się w nim historyk, który stwierdził, że nie ma żadnych wątpliwości, iż znak protestów to kopia znaku używanego przez SS.

Czytaj też: Zmiana frontu polityków w sprawie aborcji

Tymczasem między tymi symbolami widać wyraźną różnicę, a sam znak błyskawicy pojawia się w wielu innych logotypach, często tych powszechnie obecnych w przestrzeni publicznej.

Podobny znak znajdował się m.in. w odznakach polskich Grup Szturmowych, walczących z okupantem, o czym przypomina Związek Powstańców Warszawskich.

Błyskawica jest również obecna np. w odznace jednostki wojskowej GROM czy na każdej skrzynce energetycznej oraz na logo Poczty Polskiej. Widzi ją też każdy, kto... ładuje telefon.

Opinie (1322) ponad 500 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Harry Potter to stary hitlerowiec zatem.

  • 765 79

 • brawo młodzi !

  • 711 480

 • ***** *** ? Ok. Ale jak długo można *****. Nawet ta przyjemność może się znudzić.

  Nie zdadzą do kolejnej klasy i to będzie koniec marzeń o dobrych studiach i okazja do zasilenia zmywaka. Szanuję postawę uczniów, a nauczycielka ma prawo do obniżki stopnia, nawet na koniec roku.

  • 307 738

 • Znak elektryków :)

  Dzisiaj każdy jest elektrykiem na mieście jak widać. Czyżby naśladowcy Walesy?

  • 475 61

 • WTF

  WTF ,obciach dla Polski.

  • 158 95

 • Nagana z zachowania dla uczniów

  • 450 654

 • Znak

  Rozumiem ze jesli bede miala obrazek krzyza lub Swietego to rowniez takie same zasady beda obowiazywaly ? Mowia o tolerancji i równości. Wlasnie widac ile znaczą dla protestujacych te slowa

  • 404 178

 • Pani dyrektor coś się pomyliło. Nauczycielka ma prawo do własnej interpretacji. Czyżby w tym LO nie znano wolności myśli?

  Czysty Orwell. No, ale zawsze p. Piszczek może skorzystać z prawa do dymisji. Własnej

  • 91 95

 • Brawo dzieciaki

  Brawo, że pod groźbą nie wyparły się swoich przekonań! (słusznych, czy nie)
  Natomiast Pani od chemii polecam zapoznanie się z ...historią.

  • 456 431

 • AC/DC - no co? ;)

  • 180 38

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.