Fakty i opinie

Zmiana frontu polityków w sprawie aborcji

Najnowszy artukuł na ten temat

Protest kobiet przeciw przemocy policji

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności w Polsce aborcji, który wzbudził ogromne protesty i sprawił, że tysiące osób wyszło na ulice polskich miast, wcale nie musi być ostateczny. Są sposoby, by wycofać się z niego zgodnie z prawem, a eksperci podkreślają, że nawet prawica skłania się ku takim rozwiązaniom. Posłowie większości opcji zgadzają się co do jednego: w nowej ustawie aborcyjnej powinno być zapisane prawo do aborcji w przypadku śmiertelnych wad dziecka. Czy posłów z prawicy i lewicy będzie stać na kompromis, który uspokoi nastroje społeczne?Czy uważasz, że Sejm dojdzie do porozumienia w sprawie ustawy aborcyjnej?

tak, szybko powstanie nowa ustawa, podobna do obecnej, ale bardziej precyzyjna 13%
tak, rząd wstrzyma publikację wyroku TK i obostrzenia nie wejdą w życie 22%
tak, ale prace potrwają minimum rok 6%
tak, ale nie w tej kadencji Sejmu 15%
nie, nowa ustawa długo nie powstanie i pozostanie ta bardzo restrykcyjna 44%
zakończona Łącznie głosów: 4288
Na początek uszeregujmy fakty, bo podczas emocjonalnych protestów zdarza się, że one umykają. A to właśnie one stanowią sedno problemu i kolejnego światopoglądowego sporu w Polsce.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie stwierdzające niekonstytucyjność możliwości przerwania ciąży, gdy "badanie prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Do tej pory było to możliwe legalnie. Od 1993 roku obowiązywała Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, która zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Posłowie trzech partii złożyli wniosek rok temuWniosek o sprawdzenie, czy obowiązujące prawo jest zgodne z konstytucją, trafił do TK już w 2019 roku. Złożyła go liczna grupa aż 119 posłów z PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

Po opublikowaniu wyroku legalne usunięcie ciąży będzie możliwe tylko wtedy, gdy będzie zagrożone życie matki lub ciąża będzie wynikiem gwałtu.

Wywołało to falę protestów w całej Polsce. Ludzie nie poprzestali na kłótniach w internecie, ale wyszli na ulice. Część osób wzięła udział w pochodach i manifestacjach, inni w samochodach zablokowali drogi w centrach miast. Od piątku protesty trwają także w Trójmieście.

Protesty w obronie praw kobiet w Trójmieście.Prawo aborcyjne kością niezgody od latPrzypomnijmy, że tzw. kompromis aborcyjny od lat próbują zmienić obie strony sporu. Protesty "czarnych parasolek" miały miejsce w 2016 roku, a w 2018 roku Sejm rozpatrywał dwa wnioski regulujące kwestię aborcji.

Pierwszy postulował m.in. o nieograniczoną możliwość przerywania ciąży do 12 tygodnia, ponowne dopuszczenie do sprzedaży bez recepty tzw. pigułki dzień po oraz obowiązkową edukację seksualną w szkołach, a drugi o zdelegalizowanie tzw. aborcji eugenicznej, czyli zniesienie przesłanki dopuszczającej w Polsce legalną aborcję z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Zgodnie ze statystykami zdecydowana większość tego typu przypadków dotyczy w praktyce abortowania płodów obciążonych zespołem Downa.

Wtedy jednak żaden nie znalazł poparcia większości sejmowej, ale w efekcie wniosek o sprawdzenie zgodności obecnego prawa trafił do Trybunału Konstytucyjnego.

Posłowie wszystkich opcji: aborcja możliwa przy śmiertelnych wadach płoduW obecnej sytuacji nie ma raczej możliwości na znalezienie rozwiązania prawnego, które zadowoli wszystkich. W sprawie aborcji emocje i poglądy są skrajne. Ale wydaje się, że po gorącym weekendzie posłowie większości opcji zgadzają się co do jednego: w nowej ustawie aborcyjnej powinno być zapisane prawo do aborcji w przypadku śmiertelnych wad dziecka. To postęp w dyskusji publicznej, jakiego nie było w Polsce od lat. Stwierdzili tak zarówno przedstawiciele Konfederacji, która jeszcze niedawno szczyciła się tym, że wszyscy jej posłowie podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, ale też PSL (również się podpisywali) oraz - co najbardziej zaskakujące - Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeżeli mówimy o dzieciach, które mają wady letalne, chciałbym ja i chyba chcielibyśmy wszyscy, żeby rodzice mogli zdecydować, czy takie dziecko donosić do końca z pełną wiedzą, że to dziecko nie przeżyje poza łonem matki, czy dokonać wcześniejszego usunięcia - mówi gdyński poseł Konfederacji Artur Dziambor w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Podobnie uważa też m.in. Bolesław Piecha, poseł PiS, który podpisał się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz mówi, że satysfakcji nie czuje.

- Wcale się aż tak mocno nie cieszę i nie triumfuję, że akurat ta przesłanka eugeniczna została totalnie zniesiona. Jest wiele ciąż, gdzie płód się rozwija ze względów genetycznych, wrodzonych, w ten sposób, że na pewno obumrze. To jest jasne jak słońce. Jest wiele takich ciąż, gdzie rodzą się dzieci bez mózgu, z bardzo poważnymi powikłaniami, jak chociażby z brakiem nerek, gdzie absolutnie są to wady letalne - podkreśla w TVN24 były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Szansa na powrót do kompromisu jest więc coraz większa, a to w polskiej polityce rozwiązanie tak rzadkie, że warto zrobić wiele, by do niego doszło. Nie będzie to jednak wcale łatwe.

Koronawirus pomoże w wyjściu z aborcyjnego pata?Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest jednak wiążące. To ostatnia instancja w Polsce, która zajmuje się potwierdzaniem (lub stwierdzaniem niezgodności z konstytucją) stanowionego prawa. Do wejścia przepisów w życie brakuje tylko jednego: opublikowania wyroku. Stwarza to jednak furtkę, którą - zdaniem lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza - można wykorzystać dzięki pandemii koronawirusa i obowiązującymi w związku z nią obostrzeniami.

Swój pomysł Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił na Twitterze.
Swój pomysł Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił na Twitterze.
- Z uwagi na stan wyższej konieczności premier Rzeczpospolitej nie powinien publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To jest jasne postawienie sprawy. Nie powiedziałbym tego w żadnym innym przypadku, ale dzisiaj stanem wyższej konieczności jest dbanie o życie i zdrowie obywateli, ochrona ich przed koronawirusem, zachowanie spokoju społecznego i porządku publicznego. Te trzy przesłanki są stanem wyższej konieczności, które dają premierowi prawo do niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz.
Chce też zwołania referendum po zakończeniu pandemii, a potem zmianę konstytucji zgodnie z jego wynikami.

Bez wątpienia byłby to niebezpieczny precedens i nie mamy żadnej gwarancji, że politycy nie wykorzystają tego przy kolejnej okazji. Nikt o zdrowych zmysłach nie zaufa przecież "na słowo" naszej klasie politycznej - nie tylko w tej kwestii.

Jarosław Gowin stwierdził natomiast, że "Prawo musi stać na straży wartości, ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu".

Przeciwko publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest też lider Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Nowa ustawa już teraz?Kolejnym pomysłem zmiany prawa, zanim wejdzie w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, jest rozważane właśnie w Sejmie przywrócenie w zmodyfikowanej formie przesłanki zezwalającej na usuwanie ciąży w określonych przypadkach. Będzie to bowiem nowa ustawa (niezależnie od tego, co znajdzie się w jej treści). A każda nowa ustawa ma w sobie tzw. domniemanie konstytucyjności. Wtedy prawo zacznie obowiązywać, a ewentualne ponowne rozpatrzenie jego zasadności przez TK zajmie wiele miesięcy.

Obecnie jedno wydaje się jednak pewne, że wszyscy są gotowi na to, by wrócić do rozmów na temat aborcyjnego kompromisu. A to zwycięstwo nie tylko tysięcy protestujących osób, ale też debaty publicznej w Polsce, w której poziom już wielu przestawało wierzyć.

Opinie (627) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (42)

  Prawo do aborcji to jedno. Ale to nie a aborcję poszło tylko ogólnie miarka się przebrała. Jeszcze można się z PISu ewakuować, ale już niedługo.

  • 521 123

  • znowu kret PO Gowin miesza? (3)

   czekistę mieć obok to jest odwaga

   • 18 24

   • Ciekawe co na to ksiądz z Niemiec wschodnich , ojciec Merkel ... (2)

    • 1 0

    • Ciekawe co na to ubecki kspuś Rajmund i stryj Świątkowski - stalinowski prokurator skazujący AKowców (1)

     ...tylko Rajmund zamiast wyroku dostał willę.

     • 4 1

     • A kaczyński

      Rolę w filmie

      • 4 0

  • nic nie zmieniać , taki jest zapis w Konstytucji RP. (22)

   jak się lewakom nie podoba to do rosji wypad

   • 23 43

   • komunistyczna Konstytucja RP wyraźnie stanowi (5)

    ani kroku w tył

    • 10 9

    • (4)

     Najlepsze że teraz przeciwko są konstytucji ci co sami ja tworzyli np. Czarzasty co teraz bryluje na warszawskich protestach. Dlaczego młodzi się go nie pytają dlaczego tak postąpili?

     • 21 3

     • Mlodzi niech pytają komunistów i lewakow (2)

      To oni taka Konstytucję razem z ich niewykształconym komunistycznym Kwasniewskim zafundowali takie zapisy w Konstytucji , to oni ja uchwalili .

      • 12 6

      • Merkel niech pytają , albo jej ojca księdza z Niemiec (1)

       • 0 0

       • rodzice makreli mieszkali w gdansku kiedy sie urodziła

        • 0 0

     • Nie przeciwko konstytucji lecz orzeczeniu TK, który jest oderwany od rzeczywistości. Nie wierzysz, to sam przeczytaj artykuł konstytucji o ochronie życia i wskaż na jakiej podstawie zabrania aborcji?

      • 6 1

   • Jakiż to zapis jest w Konstytucji? Może go łaskawie zacytujesz? (10)

    • 12 10

    • Wy KODaki tak długo maszerowaliście z tymi Konstytucjami trzeba było sobie poczytać. (9)

     38 Art konstytucji mówi. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Za to Art. 39 Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 maja 1997 r. K 26/96 "Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej."

     • 12 11

     • Lewak jęczy a to lewak Kwaśniewski taki zapis uchwalił jako Prezydent RP (2)

      Konstytucja ciemniaki

      • 10 8

      • (1)

       Ten zapis Konstytucji nie powoduje niczego bez przyjęcia konkretnego poglądu na to czym jest płód. Art. 38 mówi o prawnej ochronie życia każdego człowieka. Nie kazdy uznaje płód za żywego człowieka. Na jakiej podstawie twierdzisz, że twój pogląd na ten temat jest "jedynie słuszny"?

       • 10 1

       • Trybunał w 1997 stwierdził, że "mój pogląd jest jedynie słuszny"

        Żeby nie było, że ja - jako niewykształcona pisowska hołota - się wymądrzam, powołam się na orzeczenie TK z 1997 r. Później prezes Rzepliński też to orzeczenie potwierdzał. Jedyne, co obecny TK mógł zrobić to znów to potwierdzić, a sejm i rząd co najwyżej olać niekonstytucyjność. Powinno to skutkować protestami obrońców konstytucji. Czekam na taki rozwój wydarzeń.

        • 2 0

     • (1)

      A o ciążach z gwałtu i wadach genetycznych kolega już nie doczytał, bo mu się nie chciało.

      • 7 2

      • To sie nie zmienilo, ale protestujacy ktorych znam tego nie wiedzieli...

       Nawet dzisiaj, straszna ciemnota...

       • 0 0

     • (1)

      Orzeczenie TK z 28 maja 1997? Super. A obecna konstytucja obowiązuje od 17 października tego roku. Więc tamto orzeczenie nijak ma się do obecnej.

      Ani art 38 ani 39 nie mówi nic o płodach. Po prostu tacy ludzie jak ty swój pogląd na temat tego czym jest płód wyjmują poza dyskusję i przedstawiają jako fakt, a nie pogląd właśnie.

      • 7 0

      • Uchwalona 2 kwietnia, przyjęta w referendum 25 maja

       po drodze jeszcze podpis prezydenta (formalność) i vacatio legis (też formalność). Nawet jeśli orzeczenie TK było za słabe w okresie vacatio legis (czyli wtedy ustawa o "ochronie życia" była jeszcze legalna), to od 17 października już ustawa przestała być legalna. Merytorycznie nie ma znaczenia, czy TK napisał coś 28 maja, czy 17 października, bo napisałby to samo. Mamy za sobą dodatkowe 23 lata na "przyzwyczajenie" się do orzeczenia TK. Ciągle za mało...

       • 1 0

     • Jak

      Jaki to eksperyment naukowy ta aborcja?

      • 2 0

     • Rozumiem że art 39 zacytujesz również wtedy,

      Gdy rząd nakaże obowiązkowe szczepienia przeciw covid, bez badań i certyfikatu. To nie będzie eksperyment, tylko takie "co się stanie..."

      • 4 2

   • Po 1 nie ma takiego zapisu. Zapoznaj sie. Po 2 od kiedy wy pissory takie konstytucyjne jesteście ha habhabha (3)

    • 16 10

    • Po 1 nie ma takiego zapisu. Zapoznaj sie. Po 2 od kiedy wy pissory takie konstytucyjne jesteście ha habhabha (2)

     A od kiedy to wy za konstytucją nie jesteście?

     • 11 2

     • POmachajcie konstytucją (1)

      A gdzie koszulki Konstytucja ?

      • 6 1

      • To właśnie złamanie Konstytucji doprowadziło do wydania tego pseudowyroku. Przecież 3 członków składu orzekającego w ogóle nie ma prawa orzekać w TK

       • 8 2

   • Na szkolenie?

    Wystarczy że rodzina Jarosława z Rosji przyjechała - jak widać dobrze przeszkoleni.
    Słabość do komunistycznych prokuratorów pewnie po wuju Świątkowskim.

    • 0 0

  • (1)

   Co niedługo? Wybory? Opozycja znowu się podzieli i PiS spokojnie wygra. Mają w odwodzie koncesjonowanego katolika z TVN.

   • 10 1

   • Do zadań "specjalnych", kluczowych takich jak np.wybory wykorzystywani są agenci CIA mający dużą umiejętność w stwarzaniu sytuacji odpowiedniej do ich potrzeb.Działania na Białorusi to potwierdziły.

    • 3 4

  • to prawda (6)

   zdecydowanie najgorsza władza od '89 ludzie mają już dość patrzenia jak prowadzą cały kraj do rozkładu

   • 22 9

   • Ty rzadziej co innego rozkladaj

    • 4 8

   • Wyłącz tvn, przestań czytać onet i gazete wyborczą a wtedy zobaczysz jak byłeś oszukiwany (4)

    Polska stała się silnym niezależnym krajem i dlatego taki skowyt i atak niemiec, rosji na Polskę !

    • 10 22

    • Silnym i niezależnym krajem? Buahahahhhaha (1)

     • 15 3

     • Nigdy nie byliśmy tak ważni i silni na świecie

      • 2 8

    • Silny niezależny kraj....

     Marionetki Putina.

     • 5 1

    • Wstali my z kolan i wszyscy nas szanują!

     • 1 2

  • Niech nasza władza się nie łamie pod naciskami tylko zrobi z nimi porządek. (2)

   Nie cofać się PiS tylko konsekwentnie do przodu ku dobrej zmianie.
   A polska policja niech bierze przykład z policji francuskiej lub milicji białoruskiej.

   • 11 24

   • No pewnie, miejmy tu Białoruś.

    Na głowe ktoś upadł.

    • 20 4

   • Paulina przestań bredzić.

    • 10 5

  • Dokładnie

   Niedługo będą nam nakazywać co jeść i z kim zakładać rodziny. Pierwszy krok do ubezwłasnowolnienia? jest.

   • 9 0

  • Karzeł sam pogrzebał swoją partię

   A niby taki wybitny strateg

   • 4 1

  • Dokładnie tak!

   Miarka się przebrała. Trzeba zacząć pałować to durne lewactwo!

   • 2 1

 • Solidarność naszą bronią! (41)

  Prawa kobiet to jest wspólna sprawa wszystkich ludzi! Żądamy referendum!

  • 343 115

  • (30)

   A prawa dzieci?

   • 16 30

   • (22)

    My walczymy również o prawo dzieci do braku bólu - do tego by nie cierpiały po urodzeniu, by nieliczne dni życia nie minęły im na morfinie.

    • 36 7

    • (19)

     W trakcie aborcji nie cierpią?

     • 4 31

     • Nie, bo nie mają jeszcze czym odczuwać bólu. (6)

      Polecam podręcznik do biologii.

      • 30 8

      • (5)

       Polecam wypowiedzi lekarzy.

       • 6 9

       • Wole wypowiedzi badaczy, którzy sprawdzaniem tego się zajmują. (2)

        A nie lekarzy, którzy wkuli na pałę co im tam kazali.

        A badacze zgadzają się, że do 3 trymestru dziecko bólu nie odczuwa.

        • 11 5

       • ty masz tylko ból d

        • 6 1

       • najlepsze są badaczki

        Wszyscy za skrobanką!!!

        • 3 0

       • Jakich lekarzy? Tych którzy dostają pieniądze za badania które maja być po myśli całego tego marksistycznego towarzystwa. Doucz się trochę kto robi takie badania bo ostatnio nawet wymyślili że rośliny cierpia

        • 4 4

       • Których lekarzy? Tych, którzy na państwowych posadkach zasłaniają się klauzulą sumienia, a po godzinach chętnie pomogą za grubą kasę?
        A może znanego profesora Chazana?
        Zwierzęta usypiamy w akcie miłosierdzia, żeby nie cierpiały. Dzieci "ratujemy"; czy na pewno?
        Współczesna medycyna tylko po części jest błogosławieństwem; niektórym dała poczucie, że jesteśmy nieśmiertelni. Czy nie jest trochę tak, że bawimy się w bogów, ratujac tych, których matka natura by nie uratowała?

        • 3 0

     • Dzieci się nie abortuje. Co najwyżej embriony. Wracaj na lekcję bioli, chociaż podobno Librus siadł i lekcje online nie banglają.

      • 26 7

     • (8)

      W trakcie aborcji nie cierpią, ponieważ obecnie ten zabieg wyglada zupełnie inaczej niż w XX w.

      • 10 5

      • (4)

       No to można zabić. Jeśli nie cierpi...

       • 5 8

       • Czy można czy nie to już sprawa sumienia. Mój komentarz jest odpowiedzią na nieprawdziwe informacje, jakoby obecnie rozszarpywany płody podczas aborcji. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

        • 7 1

       • (2)

        Odłączenie aparatury podtrzymującej życie u człowieka ze stwierdzoną śmiercią pnia mózgu też nazwiesz zabójstwem?

        • 7 0

       • Pewnie nie, bo oni tylko pochylają się nad życiem nienarodzonym.

        • 3 0

       • Śmierć pnia mózgu jest jednoznaczna ze śmiercią człowieka. Nie zatrzymanie pracy serca a właśnie śmierć pnia mózgu.
        Odlaczenie aparatury zabojstwem?
        Wiem do czego "pijesz". A tu niespodzianka. Między 6. a 7. tygodniem ciąży wyjątkowo szybko rozwija się mózg dziecka. Tak ksztalruje się życie każdego człowieka. Czym więc jest aborcja, jak nie zabojstwem...

        • 0 1

      • zdecydowanie dobre kryterium (1)

       podejdę do ciebie na ulicy i zabije, ale tak że nie będziesz cierpieć. Rozumiem, że nie ma problemu.

       • 1 8

       • No i właśnie taki z ciebie obrońca życia. Relatywizm moralny

        • 9 0

      • Aborcja do 3640 tygodnia !!!

       Kto mi nie pasuje, tego abortuję!

       • 4 3

     • Nie. Płód nie odczuwa bólu.

      Jw.

      • 5 1

     • Aborcja jest farmakologiczna.

      • 4 0

    • mam wrażenie że dla nich ważniejsze jest żeby kopulować byle gdzie z byle kim a pozniej wysmarkać nos? (1)

     • 10 17

     • To masz złe wrażenie.

      • 10 7

   • (4)

    Gdzie są prawa dzieci, gdy rodzice wybierają im wiarę poprzez chrzest?

    • 30 5

    • a gdzie są jak chcecie żeby sobie płeć wybierały jak dorosną? (3)

     • 3 7

     • lewactwo chce uczyć masturbacij embriony? (1)

      • 5 8

      • jak w ogóle można myśleć w tych kategoriach...

       • 3 0

     • Jak dorosną, mogą się nawet ogłosić członkami Latającego Kościoła Spaghetti.

      Ale jak dorosną i będą mogły same o sobie decydować.

      • 9 1

   • Dzieci mają prawa. (1)

    Aborcja to usunięcie płodu.

    • 8 0

    • Płód to dziecko, bedzie nim do pelnoletnosci.

     Każdy z nas był plodem. Podwaz fakt, że byłaś /es plodem?

     • 0 2

  • (2)

   Nie kompromis, tylko pełne spektrum wyboru!

   • 11 3

   • tolerancja ? czy Konstytucja ?

    • 1 0

   • Fakt.

    Zabójstwo jest wyborem...

    • 0 0

  • Testujmy się

   • 0 0

  • Prośba aby ozdrowieńcy oddawali osocze w Centrum Krwiodawstwa w gdańsku (2)

   • 5 1

   • Ale jak

    skoro nie mogą dojechać, bo miasto zablokowane

    • 2 2

   • Od leczenia jest NFZ - chyba że terapia nie jest refundowana.

    Wtedy ochrona życia się kończy.

    • 2 0

  • Ta kwestia w ogole nie jest sprawa wspólna!!! (1)

   Państwo nie powinno tego w ogole regulować. Społeczeństwu nic do decyzji pojedynczych jednostek!

   • 6 1

   • Taką jednostką jest też poczęte dziecko, czy, jak zapewne wolisz, płód. Obowiązkiem państwa jest gwarantować i chronić prawa każdej jednostki. Zgadzam się, że powinny być wyjątki, ale nie jako reguła - na żądanie.

    • 1 7

  • A mezczyzna do ciazy niepotrzebny?

   • 0 0

 • (9)

  Ale hipokryci... niedobrze się robi...

  • 158 22

  • Kto protestujący?

   • 2