• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nielegalne panele na dachu kościoła św. Brygidy

bra
11 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (506)

Panele fotowoltaiczne na dachu św. Brygidy podobno nie rzucają się w oczy z poziomu ziemi.

Proboszcz kościoła św. Brygidy zamontował na dachu świątyni panele fotowoltaiczne. Ludwik Kowalski przyznał, że nie pytał o zgodę konserwatora zabytków. Duchowny kierował się wytycznymi z encykliki papieża Franciszka, która mówi, by żyć bardziej ekologicznie.Panele na dachu św. Brygidy:

Sprawę nielegalnych paneli fotowoltaicznych na dachu kościoła św. BrygidyMapka jako pierwszy opisał portal Zawsze Pomorze.

O tym, że XVI-wieczna bazylika jest budowlą zabytkową, choć zniszczoną w czasie II wojny światowej, nikogo przekonywać nie trzeba.

Dodatkowo, powstała na Starym Mieście, czyli w historycznym centrum Gdańska.

To wszystko sprawia, że jest pod opieką pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dlatego wszelkie zmiany muszą być z nim konsultowane i przez niego zaakceptowane.Rachunki za prąd w Brygidzie sięgają 15 tys. złTymi wytycznymi nie kierował się jednak Ludwik Kowalski, proboszcz kościoła św. Brygidy, który postanowił zamontować panele fotowoltaiczne na dachu świątyni.

Ksiądz tłumaczył, że chciał w ten sposób zaoszczędzić na rachunkach za prąd, które w przypadku tak dużego gmachu wynoszą nawet 15 tys. zł miesięcznie.

Przyznał również, że nie pytał o zgodę konserwatora, a kierował się wytycznymi zawartymi w encyklice "Laudato si" papieża. Franciszek pisze w niej, by żyć bardziej ekologicznie.

  • Panele fotowoltaiczne na dachu kościoła św. Brygidy zostały zamontowane nielegalnie. Zdaniem proboszcza, nie są zbyt widoczne z poziomu ziemi.
  • Sąsiednie budowle sakralnie nie posiadają takiej instalacji. Czy źle to wygląda?
  • Panele fotowoltaiczne gryzą się z pomarańczową dachówką, która jest charakterystyczna dla dachów w Śródmieściu Gdańska.
- Starałem się je zamontować w takim miejscu, żeby nie były widoczne z zewnątrz i nikomu nie psuły widoku - mówi portalowi Zawsze Pomorze, ks. Ludwik Kowalski.
A po tym jak okazało się, że panele można jednak dostrzec z pewnej perspektywy z poziomu ziemi, proboszcz nakazał je przesunąć, by mniej kłuły w oczy."Fotowoltaika na dachu św. Brygidy? Jezus Maria!"Informacja o panelach fotowoltaicznych na dachu bazyliki św. Brygidy zszokowała Igora Strzoka.

- Fotowoltaika na dachu św. Brygidy? Jezus Maria! - wyrwało się wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, gdy o sprawę zapytał go dziennikarz portalu Zawsze Pomorze.
Konserwator uznał to za nieporozumienie i, chociaż nie wprost, zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji, gdyż "Wszyscy obywatele są jednakowi wobec prawa, nie może tak być, że jednym wolno, innym nie".
bra

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (506)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane