• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa Wajdeloty ze starymi problemami reklam i plam z samochodów

Krzysztof Koprowski
14 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
  • Widok na ul. Wajdeloty od ulicy Waryńskiego.
  • Odcinek między rondem a ul. Waryńskiego.
  • Sklep przy rondzie "ozdobiony" nielegalną reklamą.
  • Rondo - widok w stronę ul. Aldony.
  • Śmieci na rondzie.
  • Auto zaparkowane prostopadle do jezdni, choć miejsca wyznaczono pod parkowanie równoległe.
  • Chodnik ubrudzony wyciekami płynów eksploatacyjnych z aut.
  • Chodnik ubrudzony wyciekami płynów eksploatacyjnych z aut.
  • Rozjechana osłona drzewa, które będzie docelowo zasadzone w tym miejscu.
  • Stojaki rowerowe.
  • Widok w stronę ul. Konrada Wallenroda.
  • Ul. Wajdeloty na wysokości skrzyżowania z ul. Grażyny.
  • Widok w stronę ul. Grażyny.
  • Widok na ul. Wajdeloty w stronę ronda.

Efekt przebudowy ul. Wajdeloty niszczą handlowcy oraz właściciele aut. Nielegalne reklamy oraz plamy płynów eksploatacyjnych nie przysparzają splendoru nowemu salonowi Wrzeszcza Dolnego.



Czy nielegalne reklamy na remontowanych ulicach powinny być natychmiast usuwane?

Przebudowa ul. Wajdeloty trwa od lutego ub. r. Mniejsza liczba miejsc parkingowych, ograniczenia w ruchu, utrudnienia dla pieszych sprawiają, że utraciła ona na popularności. Nie dziwi więc, że kupcy łapią się wszystkiego, by chociaż minimalnie zwiększyć obroty.

Czytaj też: Rozkopana Wajdeloty zmniejsza wpływy kupców. Ale obniżki czynszu nie będzie

Jeden z nich własnie zafundował odwiedzającym ulicę ogromne bannery, które całkowicie zniekształciły kamienicę w okolicy ronda zobacz na mapie Gdańska. I tak zamiast subtelnego szyldu i ciekawej wystawy, mamy zasłonięte okna atakujące przechodnia oraz ograniczające dopływ światła do sklepu.

- Na tym odcinku gotowa jest już nowa nawierzchnia ulicy i chodników. Teraz czas, by wspólnoty i handlowcy zadbali o swoje nieruchomości. Tymczasem fundują nam oprawę ulicy godną przygranicznego bazaru - denerwuje się pan Marcin, czytelnik Trojmiasto.pl

Również Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji Miasta Wydziału Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków UM w Gdańsku, nie kryje oburzenia zachowaniem właściciela sklepu - Nie ma zgody na takie reklamy, które całkowicie zasłaniają otwory okienne. W tym przypadku zakazuje tego zarówno plan zagospodarowania oraz fakt, że budynek jest w miejskim wykazie zabytków. Ta reklama jest zwykłą samowolą i podejmiemy wszelkie działania, by ją zlikwidować.

Jak zapewnia kierownik referatu, wkrótce do właściciela powinno trafić pismo z nakazem zdjęcia reklamy. Jeżeli to nie poskutkuje, sprawa trafi do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz niewykluczone, że także do... Państwowej Inspekcji Pracy - jako wniosek o zbadanie, czy pracownicy sklepu mają odpowiedni dostęp do naturalnego światła.

A jak powinien zachować się właściciel takiej placówki, jak przy ul. Wajdeloty? - W takim rejonie dopuszcza się wyłącznie szyldy informujące o prowadzonej działalności. Powinny one być uzgodnione z miejskim konserwatorem zabytków, który wyda zalecenia jak go wykonać, określając np. dozwolone materiały oraz kształt.

Zobacz też: Folder z dobrymi praktykami projektowania szyldów przygotowany przez Referat Estetyzacji (format PDF)

Ale nie tylko zdesperowani handlowcy, którzy tracą na remoncie ulicy, a wkrótce zostaną "zmiażdżeni" potężną galerią handlową przy dworcu oraz mniejszym centrum handlowym, gdzie przypuszczalnie powstanie dyskont spożywczy, pogarszają efekt wizualny nowej ul. Wajdeloty. Drugim winowajcą są kierowcy, rozjeżdżający każdy niewygrodzony słupkami fragment chodnika.

- Wreszcie urzędnicy postawili na jakość i na ul. Wajdeloty ułożyli porządne oraz estetyczne płyty granitowe. Niestety cały efekt niszczą kierowcy. Zabierają oni nie tylko przestrzeń pieszym, ale niszczą chodnik wyciekami płynów eksploatacyjnych ze swoich aut. Aż dziw bierze, że takie nieszczelne szroty są dopuszczone do ruchu - pisze do nas pan Ryszard.

Zarząd Dróg i Zieleni, który nadzoruje remont ulicy, zapewnia jednak, że w listopadzie chodniki będą jak nowe.

- Wykonawca [konsorcjum Pol-Dróg Gdańsk i Pol-Dróg Warszawa, zwycięzca przetargu z ceną ok. 9,7 mln zł - dop. red.] ma obowiązek przekazać nam chodniki bez plam, ale zasada ta ma zastosowanie dopiero w momencie odbioru końcowego, czyli tego w listopadzie br. - uspokaja Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ w Gdańsku.

Nielegalne reklamy to przejaw rozpaczy właścicieli sklepów

Nielegalne reklamy z pewnością niszczą wspólną przestrzeń, ale są też przejawem bezradności kupców. Ci zostali ze swoimi problemami sami. Miasto nie przejmuje się ich losem, fundując wielomiesięczny remont, który niekoniecznie przyczyni się do zwiększenia obrotów - klientów od dworca zatrzymają wkrótce dwa nowe centra handlowe. Do tego dochodzą rosnące opłaty, w tym ponad tysięczny "haracz" na ZUS.

Widząc malejące wpływy w kasie, starają się za wszelką cenę zwrócić uwagę nielicznych przechodniów na swój sklep. Czy jednak w ten sposób jakikolwiek pieszy zapragnie wydać więcej pieniędzy niż dotychczas? Czy taki banner sprawi, że przejdzie pół ulicy, by cokolwiek kupić? Wątpliwe.

Ulica Wajdeloty potrzebuje nie tylko nowego oblicza wizualnego, którego realizacja jest za wszech miar pozytywną inwestycją, ale wizji dalszego funkcjonowania. Tak, jak galerie handlowe stanowią przemyślany układ sklepów, tak i ul. Wajdeloty powinna mieć spójny i jasny układ prowadzonej działalności. To wszystko powinno być wspomagane reklamą w przestrzeni miejskiej (oczywiście legalną) oraz w mediach, a także regularnymi akcjami promocyjnymi i wydarzeniami kulturalno-rozrywkowymi. Być może nadszedł czas na eksperyment z rozwiązaniem, które jest praktykowane w niektórych krajach, czyli o powołanie tzw. menadżera ulicy, który skoordynuje wszystkie te działania?

Czytaj też: Felieton poświęcony m.in. wpływie centrów handlowych na miasto: "Kto zabił miasto?" Trwają poszukiwania winnego


Okiem żurawia: Kuźniczki i ulice Dolnego Wrzeszcza.

Opinie (191) 2 zablokowane

  • Miałeś chamie ....

    I po co było wydawać tyle kasy? Było wyciągnąć wnioski ze Świętojańskiej w Gdyni. Tam "Byznesmany" oprotestowały przerobienie ulicy na deptak i teraz na Świętojańskiej banki plus zapach zapiekanek.
    "Z cyrkowej szkapy nie będzie rumaka choćby podkowy dać złote...:

    • 4 1

  • Problemem są skutki niekonsekwencji miasta (8)

    Modernizacja Wajdeloty była robiona pod hasłem rozciągnięcia strefy handlowo-usługowej Wrzeszcza na ten rejon. Było i jest to oczywiście w pełni zasadne, bo brakuje lokali w centrum, a Wajdeloty z racji bliskości dworca jest naturalnym kierunkiem rozwoju.

    Tyle, że o ile dobrze pamiętam plany, to Wajdeloty po to miała stać się ulicą jednokierunkową aby zwiększyć ilość miejsc do parkowania. Tymczasem efekt jest dokładnie odwrotny, co bez powierzchni parkingowych w okolicy powoduje, że cała inwestycja zaczyna mieć wątpliwy sens.
    Niestety jest to dość typowy sposób realizowania inwestycji przez władze miasta, gdzie ważniejsze staje się urzędnicze "bo naszym zdaniem tak będzie dobre" niż trzymanie się realiów.

    • 5 5

    • To co napisałeś to nieporozumienie (7)

      Przy dworcu wyrasta centrum biznesowo-handlowo-usługowe, rozbudowuje się galeria. Wajdeloty i okoliczne uliczki z nielicznymi kamieniczkami secesyjnymi powinny być wyłączone z ruchu i przerobione na deptaki z małymi knajpkami z żarciem, którego n uświadczysz w centrach handlowych, małe sklepiki i zakłady usługowe w asortymentem nastawionym na turystów. Galerie przyciągają ludzi handlem, a takie uliczki dają odetchnąć od zgiełku centrów. Takie obszary nie stanowią dla siebie konkurencji tylko się uzupełniają. Parkingi tylko pod galeriami. Popatrz na Kopenhagę, Sztokholm czy miasta niemieckie.

      Tylko, że do realizacji takich pomysłów trzeba mieć jaja w kroku, a nie pod brodą (bez aluzji do Sh).

      • 4 3

      • (1)

        jaki biznes prowadzisz?
        Z mojego doświadczenia to "co powinno" nie zawsze przekłada się na życie.
        Sklepik i punk usługowy nastawiony na turystów - zainwestuj swoje pieniądze w taki żarcik i pogadamy

        • 1 3

        • pewnie lepiej

          siódmy na tej samej ulicy sklep typu: mydło i powidło, salon fryzjerski albo optyk w systemie franchesingu. Zdaje się że istotą biznesu jest konkurencyjność, a ta oznacza niepowtarzalność oferty. Jak nie chcesz ryzykować to zatrudnij się w urzędzie miasta.

          • 2 0

      • Ależ o to właśnie chodzi (2)

        By Wajdeloty mogła być ofertą dla tych co nie garną się do galerii handlowych.
        Ale nie zmienia to faktu, że plan zakładał lepsze dopasowanie miejsc parkingowych do potrzeb (szczególnie, że jednak tylko część kamienic ma parkingi na zapleczu).

        Plan uliczki knajpek to nie na polskie (obecne) realia.

        • 3 1

        • jak ktoś lubi topić kasę to niech próbuje

          • 1 0

        • Co to znaczy nie na polskie realia?

          Ciągle to słyszę, a tymczasem Polacy wracający z państw Unii cały czas chwalą tamtejsze klimaty małych uliczek. Powiem ci dlaczego to nie na polskie warunki. Bo tu każdy zas..any kioskarz chce mieć stopę zysku jak deweloper w czasie hossy i bez ryzyka, a z drugiej taki sam właściciel lokalu - szybko i dużo, więc lokal pod wynajem dla banków. Powtarzam parking pod galerią, a do uliczek piechotą. Przypominam, że tuż obok jest przystanek SKM - to dla piwoszy i winiarzy. Trzeba mieć tylko koncepcję jak stworzyć niepowtarzalny klimat. Ale i tak wyjdzie jak zwykle.

          • 3 0

      • akurat tam parkingi są zwłaszcza na starówkach tak aby można było śmiało dojechać do centrum wydać kase i wrócić (1)

        ale tak to jest jak zachód zna się tylko z opowieści sąsiadów

        • 2 2

        • Bredzisz

          Parkingi P&R są na obrzeżach, a do centrum często za wjazd autem się płaci (Londyn, Sztokholm). Wyjedź wreszcie z tej pipidówy choćby do Krakowa.

          • 3 1

  • Plamy z oleju? Pozdrowneia dla właściciela pizzeri Lesia. (1)

    Stare, zdezelowane graty do rozwożenia pizzy, stawiają jak i gdzie chcą. Już cały chodnik jest uwalony - jeszcze nie skończony a już zmarnowany. Debil tu nie mieszka, więc ma gdzieś.

    • 15 2

    • te graty z pizzeri Ósemka nie lepsze ;)

      • 7 1

  • (1)

    Nie zgodze się z Tobą, wiele kamienic jest komunalnych...

    • 1 1

    • Raczej mało która w tym rejonie

      • 1 0

  • Pozdrowienia dla Madzi z 22 (3)

    • 3 0

    • Pozdrowienia ode mnie :*

      • 2 0

    • No to i ja pozdrowię...

      Madzię z 22 :-))

      • 1 0

    • Też całusy przesyłam

      j.w.

      • 0 0

  • Ukarać przykładnie!!!!!!!

    Za wszelką samowolkę i szpecenie karać grzywną tak wysoką aby inni bali się konsekwencji. Lokal należy do miasta i czy ono zgodziło się na taką szmirę????/

    • 11 0

  • plamy oleju na chodniku?

    pytanie: ile blokad założyła Straż Miejska za parkowanie w niedozwolonym miejscu?

    poza tym, o jakim drobnym handlu my tu dyskutujemy, skoro na górze ul. Wajdeloty budują Biedronkę?

    • 4 1

  • Kostka granitowa a wszędzie syf.. (1)

    Większym problemem niż reklamy i plamy po płynach eksploatacyjnych są raczej psie kupy na granitowych chodnikach i wszechobecny SYF (łagodnie mówiąc)!
    Co z tego że chodniki i ulice są wykonane z kostki granitowej, skoro nikt o nie nie dba?

    • 7 1

    • fakt

      brudno tam potwornie. Odcinek od Waryñskiego do Wallenroda jest już dawno oddany a wygląda jak rynsztok na Szadółkach. Piasek , tony piachu przy krawężnikach, pety wszędzie leżące, papiery, psie kupy, brud.
      Schody do lokali wykonało miasto za friko a nikt ich nie sprząta. Brudno, nigdy nie zamiatane, obkupkane przez gołębie, obsikane przez psy. Takie sa przy księgarni, przy pizzeri u Lecha, przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Przecież to wizytówki tych lokali !!!
      Tylko panowie ze sklepu metalowego sprzątają swoje schody.
      Brawo sklep metalowy !

      • 5 0

  • Wajdeloty to ulica "bogaczy"...

    trzeba ich tam edukować aby szanowali dobro wspólne...

    • 4 1

  • Pieniadze wydane niepotrzebnie, mentalności mieszkańcow takich ulic się nie zmieni, żeby nie wiem co

    • 5 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane