Nowe Muzeum Gdańska? Tak, ale na innych zasadach

debata w trojmiasto.pl

Pomysł stworzenia Muzeum Gdańska nie jest zły, ale powinno się ono mieścić w zabytkowej, a nie w nowej siedzibie. Z kolei na działce nad Motławą lepiej umieścić instytucję kultury, której budowa i utrzymanie mniej obciążą budżet miasta - Operę Bałtycką.Najnowszy pomysł władz Gdańska jest taki: niech nad Motławą, na działce przy ul. Rycerskiej zobacz na mapie Gdańska, w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu latem odbywały się turnieje rycerskie i organizowano średniowieczne festyny, powstanie nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Umieścimy w nim muzeum, które opowie o 1000-letniej historii miasta.Przedstawiając we wtorek ten pomysł, prezydent Paweł Adamowicz zaznaczył, że chce rozpocząć publiczną dyskusję na ten temat. Skoro tak - to dyskutujmy.

O tej dzielnicy się mówi

Moment prezentacji tej idei został starannie wybrany, ponieważ dziś ta okolica przeżywa swoje pięć minut sławy. Wciąż dyskutuje się o frekwencyjnym sukcesie, jaki odniosło znajdujące się po sąsiedzku Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska, które od otwarcia odwiedziło 130 tys. gości. Gorącym tematem jest także uruchomienie znajdującej się tuż obok kładki na Ołowiankę. Z kolei w drugą stronę, z biegiem Motławy, powstało niedawno nowe osiedle mieszkaniowe zobacz na mapie Gdańska, które przyciąga spacerujących znajdującymi się tu restauracjami i kawiarnią.

Otwarcie kładki na Ołowiankę przyciągnęło tłumy


Dlatego słusznie uznano, że działka przy Rycerskiej jest zbyt atrakcyjna, by porastała ją trawa. Władze Gdańska uważają, że nowe muzeum znacznie sensowniej wypełni tę przestrzeń. A właściwie "nowe-stare", ponieważ placówka byłaby częścią MHMG. Jego osiem oddziałów rozsianych jest po całym mieście, ale żaden nie opowiada całościowo o historii Gdańska.

Czy w Gdańsku przydałoby się muzeum opowiadające zwięźle o jego historii?

tak, i powinno działać w nowym gmachu nad Motławą, przy ul. Rycerskiej 18%
tak, ale powinno działać w istniejącym już, zabytkowym budynku 55%
nie, taki obiekt nie jest potrzebny 27%
zakończona Łącznie głosów: 738
Urzędnicy przekonują, że - wzorem wielu innych europejskich miast - Gdańsk powinien taki obiekt mieć i że powinien się on znaleźć w nowym budynku.

Tę pierwszą opinię mogę pod pewnymi warunkami zaakceptować, tę drugą - już nie.

Postaram się wytłumaczyć dlaczego.

Gdańsk kulturą stoi

W ostatnich latach w Gdańsku powstało wiele nowych obiektów kulturalnych: są to Ośrodek Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski. Stale rozbudowywane jest centrum Hewelianum. Przygotowywana jest adaptacja zabytkowych budynków na Osieku na Dom Chodowieckiego i Grassa. W ramach budowy centrum handlowego Forum Gdańsk, powstaje miejskie Centrum Dziedzictwa Historycznego Gdańska. Kilka tygodniu temu ogłoszono, że miasto stara się o unijne środki na remont i adaptację Wielkiego Młyna, do którego ma się przenieść Muzeum Bursztynu, a więc jeden z oddziałów MHMG. Trwa duży remont Teatru Wybrzeże.

Choć nie wszystkie te obiekty są utrzymywane przez miasto, nie sposób zarzucić komukolwiek, że infrastruktura kulturalna w mieście jest zaniedbana, a mieszkańcy Gdańska żyją na kulturalnej pustyni.

Co za dużo, to niezdrowo

Wręcz przeciwnie: czasami aktywność Gdańska w tej kwestii może budzić wątpliwości i pytania o zasadność. W mojej ocenie tak jest w przypadku Centrum Dziedzictwa Historycznego Gdańska (które powstaje na koszt inwestora za ok. 14 mln). Nie rozumiem i nie akceptuję wyjaśnień o potrzebie obiektu, w którym znajdzie się punkt informacji turystycznej (100 m dalej identyczny mieści się w Bramie Wyżynnej) i makieta śródmieścia Gdańska (no naprawdę, niesamowita atrakcja!). Sądzę, że Centrum Dziedzictwa powstaje tylko dlatego, że prowadzona w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego budowa Forum Gdańsk musiała mieć jakiś cel publiczny (tego wymaga prawo), a z braku lepszych pomysłów wybrano właśnie taki.

Krótka kołdra nie starczy dla wszystkich

Mimo tego zastrzeżenia uważam, że nowe placówki kulturalne mogą być powodem do dumy dla miasta, o ile mają ciekawą ofertę kulturalną. Pamiętajmy jednak, że każdy taki obiekt kosztuje: nie tylko na etapie budowy, ale także - a może przede wszystkim - w codziennym utrzymaniu.

Tymczasem, choć roczny budżet Gdańska na kulturę wzrósł w tym roku do ok. 80 mln zł, to od wielu lat utrzymuje się na podobnym poziomie. A skoro budżetowa kołdra rośnie znacznie wolniej, niż liczba grzejących się pod nią, to nic dziwnego, że każdy musi zadowolić się coraz mniejszym jej kawałkiem. Czy na pewno potrzebujemy nowych obiektów, których nie będzie stać, na prowadzenie ciekawej działalności?

Być może podobnymi argumentami kierowali cię czytelnicy Trojmiasto.pl, którzy dość krytycznie ocenili pomysł budowy nowego muzeum.

Czytelnicy Trojmiasto.pl są podzieleni w sprawie utworzenia nowego muzeum, ale większość z nich odrzuca ten pomysł.
Czytelnicy Trojmiasto.pl są podzieleni w sprawie utworzenia nowego muzeum, ale większość z nich odrzuca ten pomysł.

Muzeum historii w historycznym budynku

Wciąż jednak uważam, że pomysł utworzenia jednego muzeum, które w pigułce, dostosowanej do oczekiwań współczesnego mieszkańca i turysty, opowie o historii miasta, nie jest zły i może się obronić. Ale nie potrzebuje ono nowego budynku. Wręcz przeciwnie: będzie znacznie ciekawsze, gdy znajdzie się w budynku zabytkowym.

A taki budynek jest na wyciągnięcie ręki. To Wielki Młyn.

Utworzenie w nim Muzeum Gdańska rozwiązałoby od razu kilka problemów.

 1. Pomogłoby to ocalić niszczejący i wymagający generalnego remontu zabytek.
 2. Pozwoliłoby skorzystać z funduszy unijnych (na ratowanie zabytku), na które nie można liczyć w przypadku budynku stawianego od podstaw.
 3. Pozwoliłoby uniknąć awantury, no, powiedzmy - sporu estetyczno-architektonicznego, który zwykle wybucha w Gdańsku, gdy w historycznym śródmieściu powstają nowoczesne budynki.


Wielki Młyn wymaga remontu. Gdyby zlokalizować tu nowe Muzeum Gdańska, środki unijne pozwoliłyby połączyć prace remontowe z adaptacją budynku na nowe potrzeby.
Wielki Młyn wymaga remontu. Gdyby zlokalizować tu nowe Muzeum Gdańska, środki unijne pozwoliłyby połączyć prace remontowe z adaptacją budynku na nowe potrzeby. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Takie rozwiązanie ma jeden minus: do Wielkiego Młyna nie trafiłoby Muzeum Bursztynu, które dziś ledwo mieści się w niewielkim Zespole Przedbramia. Ale cóż, wszystkiego mieć nie można.

Co nad Motławą? Opera!

To jednak nie znaczy, że działka przy ul. Rycerskiej powinna dalej leżeć odłogiem. Owszem, powinno się ją zagospodarować i powinna to zrobić instytucja publiczna. I najlepiej, by przedsięwzięcie to było finansowane, a następnie utrzymywane, z kilku budżetów i źródeł.

Taki efekt można by osiągnąć, gdyby w tym miejscu wybudować nowy gmach dla Opery Bałtyckiej. Dyskusja o jej przeniesieniu ze zbyt małego budynku przy al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska trwa od lat, jednak nie posuwa się do przodu. Tymczasem, gdyby się na taką przeprowadzkę zdecydować, mogłoby to przynieść wiele korzyści.

 1. Budowę musiałby sfinansować marszałek województwa, który za operę odpowiada, ale Gdańsk mógłby się do niej dołożyć (podobnie jak marszałek dołożył się do budowy Teatru Szekspirowskiego). W zamian za to, Gdańsk mógłby stać się współorganizatorem opery i w przyszłości współfinansować jej bieżącą działalność.
 2. Wielokrotnie opisywane przez nas problemy finansowe opery wynikają m.in. z tego, że mała widownia nie jest w stanie pomieścić zbyt wielu widzów, w związku z czym dochód ze sprzedanych biletów jest za skromny, by załatać budżet. Nowa, większa siedziba, mogłaby częściowo ten problem rozwiązać. Zastrzeżenie: działka przy ul. Rycerskiej jest niewiele większa, niż teren zajmowany dziś przez operę, ale z pewnością można by ją zabudować znacznie efektywniej, niż zrobiono to przed laty.
 3. Budowę nad Motławą można by wesprzeć pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży działki, na której dziś stoi opera. Ten teren mógłby być wart ok. 20 mln zł.
 4. Opera nad Motławą byłaby na wyciągnięcie ręki od filharmonii, a obie instytucje łączyłaby przerzucona nad rzeką kładka. Poza spektakularnym efektem symbolicznym takie sąsiedztwo miałoby znaczenie także praktycznie. Z dużego parkingu na Ołowiance mogliby korzystać goście opery, dzięki czemu w jej gmachu mogłoby powstać mniej (kosztownych) miejsc parkingowych.


O nowej siedzibie Opery Bałtyckiej dyskutuje się od lat, ale konkretów nie ma żadnych. Jedyne jej projekty, jak ten powyżej, powstają w ramach prac studenckich.
O nowej siedzibie Opery Bałtyckiej dyskutuje się od lat, ale konkretów nie ma żadnych. Jedyne jej projekty, jak ten powyżej, powstają w ramach prac studenckich. proj. Joanna Sokołowska
Mam świadomość, że proponując budowę nowej opery przy ul. Rycerskiej, wytrącam sobie z ręki wcześniej użyty argument o uniknięciu sporu o kształt architektoniczny nowego budynku. No cóż, wszystkiego mieć nie można.

Opinie (203) 4 zablokowane

 • Wszystko fajnie, tylko pozostaje jeden problem (20)

  Skąd na to wszystko pieniądze? Budowa, budową + późniejsze utrzymanie (bo czy zarobi samo na siebie - wątpię). Czy nie ma pilniejszych wydatków póki co ?

  • 96 18

  • (5)

   Pan na włościach prędzej kupi pozłacane lewki na kolumienkach niż naprawi swojemu chłopu drzwi do chałupy.

   • 14 6

   • zatrzymajmy obled tego chorego budynia

    • 14 5

   • przecież cały czas naprawia tylko zacietrzewieni nie chcą tego zauważyć.

    • 7 5

   • A chłop palcem nawet nie kiwnie.

    • 2 1

   • jak z króla Sasa (1)

    jedz, pij, i popuszczaj pasa...ot całe Peło

    • 3 3

    • Akurat to złe porównanie.

     Za Sasów Polska naprawdę, po okresie wojny zaczęła się rozwijać. Większość inicjatyw kulturalnych które przypisuje się Poniatowskiemu, była już inicjatywą Sasów. Przysłowie o jedzeniu i piciu nie było ironiczne, było prawdziwe. Dopiero w czasach komuny zaczęto je przekręcać, prawdopodobnie po to by zochydzić "Niemca" na polskim tronie. Przypomnę że konstytucja III maja ustanawiała monarchię dziedziczną - właśnie dla Sasów. Nie wzięło się to znikąd. Byli dobrymi zarządcami.

     • 1 0

  • (4)

   Należy zatrzymać chore pomysły włodrza. On już zaczyna akcję wyborczą. Ludzie nie chcieli przedszkola na Jasieniu on kazał wybudowač. Takich inwestycji jest cała masa stąd oburzenie mieszkańców. Muzeum historii miasta gdanska istnieje i ma sie dobrze. Majæ kasę na 8 oddziałów. Niech zrobiæ jeden bilet. Niech otworzą kuźnię wodną w oliwie. Niech zaczną wychodzič na zewnætrz. Ale ta instytucja nie ma żadnego pomysłu na funkcjonowanie. Chyba żadne muzeum z GdańSka nie ma pomysłu na egzystencjë długoterminową. Oprócz muzeum II wojny swiatowej. Tam bilety wyprzedane na długo wprzód. Ale to tez sie kiedyš skończy. Bilet do muzeum powinien kosztować max 5 zł. Tylko czy ludzie przyjeżdžajacy do gdańska będą chcieli przyjść do muzeum skoro nie ma przy nich bezpłatnych parkingów. Policzmy 3 godz po 3 zł za postój o ile sie uda zaparkować 2 bilety ulgowe oo 15 zł 2 bilety normalne po 23 zł? To chyba lepiej išć na pizzę rodzinną.

   • 13 18

   • udało Ci się kiedyś wyjść z domu bez samochodu? (1)

    • 13 3

    • Zawsze wychodzę bez auta. Nie zmieściłoby się w drzwiach

     • 8 1

   • na DLugiej i przy MIIWS jest na tyle duzo ludzi, ze jak ci od darmowych parkingow zrezygnuja nic sie nie stanie

    • 2 1

   • Muzea

    W Sztokholmie jest muzeum armii które posiada w swych zbiorach bardzo dużo eksponatów( między innymi wywiezione z Polski) i wejście jest bez płatne.

    • 1 0

  • Prezydent ze swoją świtą odleciał

   Odlotowe pomysły : Infrastruktura na działce Nowaka, nikomu nie potrzebne kolejne muzeum,

   MY TU ŻYJEMY !!!
   NIE CHCĘ ŻYĆ MUZEUM

   • 13 3

  • Lipa

   • 8 4

  • z funduszy unijnych, jak się pis od stołków odsunie. PIS to wróg postępu, rozwoju, PIS to zacofanie (1)

   • 4 8

   • nie masz pojęcia skąd się biorą pieniądze

    typowy budżetowy gamoń

    • 6 2

  • a lody?

   • 2 0

  • a kiedy basen na Jasieniu. Wybudowali brzydactwo w postaci przedszkola a co z zapleczem. Basen, hala z prawdziwego zdarzenia, Miejsca do ćwiczeń. Bo na razie są dla dzieci pozamykane zjeżdżalnie. Trzeba byc chorym , żeby pozwolić na to że każde osiedle na terenie szkoły ma place zabaw dla swojego osiedla np dla Gardenii- ale są pod kluczem i inne dzieci nie moga z nich skorzystać. Skończmy te absurdy miejskich urzędników dyrektorów szkół. Ciekawe czy za zajęcia z piłki nożnej , siatkówki dla zakładów pracy pieniądze idą do szkoły czy do urzędu. czy z tych pieniędzy opłacani sa trenerzy? Ile to nas obywateli kosztuje. Bo tzreba to ogrzac, zapewnić wodę w prysznicach i wiele innych rzeczy . A mieszkańcy z okolicy maja w tym czasie problem z parkingami.

   • 4 4

  • Pan redaktor nie pasuje do tego portaliku

   jak można krytykować umiłowanego przywódcę?

   • 6 1

  • Kilka lat temu nasi kochani włodarze bez mrugnięcia okiem zlikwidowali kilka potrzebnych oddziałów szpitalnych, m.in. laryngologię na Zaspie, pozbawiając dziesiątki tysięcy mieszkańców Zaspy i Przymorza dostępu do dyżurnego laryngologa blisko miejsca zamieszkania i wydłużając masakrycznie kolejki na planowe zabiegi. Dużą część mieszkańców nawet nie była tego świadoma.
   Ktoś myślał wtedy o mieszkańcach?
   Ale na betonowe klocuszki za kilkaset milonów są pieniądze.
   Żeby była pełna janość - uwielbiam muzea.

   • 13 2

  • Nowe Muzeum Gdańska? NIE

   NIE

   • 5 1

 • (14)

  Historia stara jak świat. To jest nasz miś i to nie jest nasze ostatnie słowo.

  • 73 7

  • (11)

   Wszystko fajnie, tylko po co opera?
   Albo inaczej - po co opera z publicznych pieniędzy?

   To jest rozrywka premium, i jak są fani skłonni zapłacić - to niech płacą 100% kosztów i marżę. W ramach relaksu ktoś lubi siedzieć na tyłku i oglądać operę na żywo, ktoś woli grać w piłkę. Dlaczego pierwsi mają być uprzywilejowani i mieć opłaconą zabawę? Bo opera jest ĄĘ?

   Nie chodzi o to, żeby coś likwidować. Ale niech ludzie z fetyszem "niech 20 osób biega dla mnie po scenie" płacili za swoją zabawę, nie wszyscy.

   • 26 48

   • Tak się składa, że w ostatnich latach miasto zaspokajało "fetyszytów" piłkarskich aż nadto. (1)

    Teraz pora na inne grupy.

    • 24 4

    • Moze miasto nie powinno robic ani tego, ani tego

     Czy jakj Twoja zona kupi sobie szminke za 100 zl to pobiegniesz kupic wiertarke za 300 zl, mimo ze dziecko chodzi bez butow?

     Prawda jest taka, ze stadion dal Gdanskowi bardzo wiele (inwestycje zwiazane z Euro wcale nie musialy miec miejsca). Czy opera da tyle? Nie sadze.

     Poza tym, czy wszystkie teatry i Filharmonia sa w pelni zagospodarowane? Moze zamiast budowac nowego obiektu pieniadze przeznaczyc na rozwoj ludzi pracujacych w juz istniejacych jednostkach.

     Aby nie bylo jak PKM (wiem, ze nie inwestycja miejska - chodzi o dziwna maniere) - znajduje sie miliard na inwestycje, nie ma 30 mln na porzadne dzialanie :(

     • 3 5

   • (3)

    a stadiony to kibolstwo same buduje?

    • 19 2

    • ale że jedno marnotrawstwo pieniędzy jest dobrym uzasadnieniem dla drugiego?

     • 7 4

    • nie (1)

     natomiast jest faktem, ze stadion wybudowano pod Euro 2012.

     Bez Euro wielu inwestycji nie byloby w Gdansku. A na pewno nie tak szybko.

     • 6 1

     • chocby Krakow bardzo zazdroscil wszystki miastom-gospodarzom

      Stad tez ich pomysly na olimpiade zimowa. Jednym z argumentow bylo to, ze inne miasta dzieki Euro sie szybciej modernizowaly (centralne srodki).

      W Gdansku dzieki Euro: Trasa Slowackiego, lotnisko, oczywiscie stadion, POG i - choc na samo Euro nawet dobrze nie ruszyla budowa - PKM.

      • 3 1

   • Opera (3)

    Nigdy nie udało mi się kupić miejsc w pierwszych rzędach bo te są oddawane urzedasą i ich rodziną za darmo

    • 8 5

    • urzędasĄ i ich rodzinĄ ? (1)

     Ty chodzisz do opery??

     • 10 1

     • No przecież miało być ĄĘ.

      • 4 0

    • nie udało ci się kupić bo nigdy nie próbowałeś!

     Spójrz chociażby na ceny biletów, czy widoczność - pierwsze rzędy nie są dla wipóf.
     więc nie wypowiadaj się w tematach o których nie masz pojęcia!!!

     • 4 0

   • jasne

    sponsorujmy tylko festiwale disco polo

    • 9 0

  • A pracownicy miejskich muzeów, bibliotek, ZTM zarabiają już chyba mniej niż w Bidronce (1)

   Oto prawdziwe powody Adamowicza do dumy!

   • 12 1

   • Pełna zgoda. Sprawdzałem.

    Ludzie w Biedronce zarabiają więcej.

    • 8 1

 • Totalna bzdura !!! (14)

  Co z basenami ? Kiedyś był program budowy 16 basenów, ale pieniądze pożarła ErgoArena. Teraz komuś odbiło muzeamia.

  • 89 25

  • Budyń gdzie nowe baseny?? (6)

   Słoneczna Morena czeka na nowy obiekt sportowy, kilkadziesiąt tys. nowych mieszkańców i zero zainteresowania Urzędu Miasta i Budynia !!!!!!!!!!!!!!!

   • 12 10

   • Akurat w okolicach tego osiedla zacznijmy od czegoś prostego - remontu ul. Piekarniczej. (2)

    Na początek wystarczy.

    • 9 3

    • Piekarniczą miał wyremontować Robyg (1)

     • 15 0

     • miał...

      • 4 0

   • A nie milion mieszkańców? (1)

    Tysiąc słonecznej, 30tys. ogólnie Moreny. Trzeba było się wprowadzić na suchanino, gdzie jest basen, a nie na osiedle bez żadnej infrastruktury i narzekać....

    • 4 2

    • Na południe nie bo śmierdzi, nowe nie bo nie ma infrastruktury, Oliwa nie bo zakorkowana, Wrzeszcz nie bo brak parkingów, Śródmieście nie bo nie da się patrzeć na nową galerię i jak budyń niszczy Stare i Główne miasto, Sobieszewo nie bo most... wynika z tego że nigdzie nie można narzekać, tylko wszędzie jakoś powody do narzekania są. Napisz lepiej "było trzeba mieszkać w innym mieście to byś nie narzekał".

     • 3 0

   • Kilkadziesiąt tys. NOWYCH mieszkańców? Ja zawsze po ilości wykrzyknikow sprawdzam czy to nie ameba umysłowa. Zawsze się sprawdza.

    • 5 1

  • Jakie baseny?! A kto chodzi na basen? Garstka! Drogi trzeba budować, dla wszystkich.

   • 5 13

  • Przecież budują baseny trolu dopiero co wybudowali 2 nowe, 2 są też w budowie, a kolejne w planach (3)

   Ale trzeba się zainteresować, a później pie******ć głupoty

   • 2 4

   • baseny? (1)

    To są brodziki przyszkolne, cztery tory o głębokości 1 metra, nie no, proszę, nie nazywajcie tego basenami!

    • 4 2

    • Kolego,

     2 tory o głębokości do 1m. Cztery pozostałe udają normalną pływalnię! I w dodatku, w porównaniu do Gdyni, są monstrualnie drogie, a czas przebywania na nich o 5 minut krótszy od gdyńskich!

     • 1 0

   • Nowe baseny.

    Na terenie starego dworca kolejowego Gd Południe powstało już kilka basenów,na razie są odkryte w zimie będą zakryte,oczywiście jak będzie mróz.Zapraszam Gd. ul Toruńska po prawej stronie za hotelem Almond.

    • 1 0

  • Jesli chodzi o mnie - wole muzeum niz basen

   Serio, nie kumam, co ludzie maja z tymi basenami. Az tak ich brakuje? Jesli az taki popyt jest, dlaczego tak malo prywatnych basenow powstaje?

   Ktos powie, ze prywatnych instytucji kultury tez niewiele. Ano prawda i nie. Bo miejsc, gdzie prywatne podmioty organizuja koncerty czy wystawy jest calkiem sporo.

   • 2 1

  • baseny są budowane!!!!

   Nowe baseny powstały w Kokoszkach, Osowej. Budują się na Oruni i na Stogach!!! Planowany jest na Wajdeloty! Wyremontowano basen na Żabiance!

   • 0 0

 • Panie Prezydencie! (20)

  Co za dużo to nie zdrowo!
  Mamusia i tatuś nigdy tak nie mówili?
  Co ja się pytam. To chyba widać!
  Oczywiście jak nowe muzeum to i kilka apartamentów będzie?

  • 73 20

  • Turystów przyciągnie coś fajnego! (16)

   Niech w tym miejscu postawią budynek przypominający zamek, niech tam będzie trochę miejsca na muzeum, niech tam będzie miejsce dla rycerstwa i grup historycznych rycerskich. Niech budynek będzie nowoczesny ale użyteczny, a charakter ma mieć wyjątkowy na Europę. To się może spodobać.
   Kolejne sale po których będziemy chodzić w papciach to nie ten kierunek...

   • 41 27

   • O jakich Ty kapciach piszesz? (2)

    Widać, że od lat nie byłeś w muzeum. Idź. Warto.

    • 10 1

    • Taka przenośnia - coś mówi ci to (1)

     • 3 5

     • A ci mówi?

      • 3 0

   • poziom dyletanctwa jak zwykle tutaj wysoki. nie wygląda jak zamek, niech się bawią rycerzyki i będzie wyjątkowy na skalę Europy! bo przecież w Europie nie ma zamków i bawiących się na nich dziec... rycerzy.

    • 7 3

   • (3)

    Ja bym w tym miejscu przesunął jeden z stoczniowych dźwigów. Zrobił ścieżke na konstrukcji, a na czubku punkt widokowy.
    Klimat Gdańska jest ? jest
    Dźwigów nam pod dostatkiem, które są do zezłomowania
    Pod dźwigiem można jeszcze jakieś klimatyczne knajpy zrobić

    :D

    • 0 3

    • To by był super pomysł

     • 0 1

    • Dzwig owszem, ale na Mlodym Miescie (1)

     Tu bedzie nienaturalny i nieprawdziwy. Tu jest zuraw.

     Udawanie, czy to jakas rekonstrukcja zamku, czy zurawiem przyciagnietym z innego miejsca, ze to oryginalne jest slabe. Wtedy lepiej zrobic cos nowoczesnego - nawet kontrowersyjnego.

     Mozna tez postawic tu kopie wiezy Eifla, ale czy o to chodzi, aby kopiowac?

     • 1 1

     • Dałem plusa przez przypadek. W Gdańsku mamy dość kontrowersji.

      • 0 0

   • Bez względu na to co tam ostatecznie powstanie, warto by również pomyśleć o obiekcie wzorowanym na fragmencie zamku (całość to zagadnienie nie do przeskoczenia). Byłby on atrakcją samą w sobie, a do tego dobrym miejscem do organizacji imprez historycznych i okolicznościowych. Takie rozwiązanie przypominałoby także o przeszłości Gdańska.

    • 2 1

   • Nie koniecznie zamek, (6)

    ale powinni odbudować w całości Stare Miasto. W tamtym miejscu domy wiadrowników... I małe, jednopiętrowe domki, zabudowa szachulcowa, można część słynnych domów galeriowych. W nich miejsca na usługi - knajpki, kawiarenki, hoteliki, galerie.

    • 4 3

    • no brzmi pięknie (5)

     tak malowniczo i romantycznie. zupełnie jak jakieś bawarskie albo czeskie miasteczko... ale zaraz zaraz. z czego to odbudują? no przecież nie z 500-letnich dębowych belek ten pruski mur będzie, tylko z farby i karton-gipsu (jak na zapleczu Św. Ducha).
     Żeby odbudować rzeczywiście piękne retrowersje potrzeba dużych pieniędzy, dbałości o detale i porządnej roboty. Inaczej będziemy mieć tandetny chiński klinkier zamiast ręcznie formowanej cegły.

     • 7 1

     • Miasto odbudowane w ten sposob nie ma wartosci (3)

      Te domy maja wartosc, bo maja swoja historie. Nie mozna w szczerym polu postawic wiezy Eiflla i mowic, ze jest pieknie jak w Paryzu.

      Nie mozna po 70 latach odbudowac dzielnicy w stylu "historycznym" i udawac, ze mamy zabytki. Zabytkow sie nie buduje.

      Jeszcze wczesniej byly tu jakies lepianki. To dopiero byloby piekne! Albo od razu - zbudujmy wioske hobbitow. Rownie naturalne to byloby dzis dla tego miejsca.

      Szanujmy siebie i nasze czasy. Udawanie, ze mamy zabytek nie jest "cool". Jest zalosne.

      • 5 2

      • A te klocki szkaradne mają wartość????

       • 3 2

      • Dlaczego nie można? Niemcy po 70 latach odbudowali Drezno, ale u nas "nie można". U nas musi być brzydko i szklanoaluminiowo!

       • 5 2

      • Nie chodzi o udawanie zabytków ale o to żeby było ładnie. I tu mamy przewagę starej architektury nad nową.

       • 1 0

     • Chodzi o budowę w tradycyjnym stylu a nie naśladowanie przeszłości. Takie projekty robi się na zachpdzie np. to robi Leon Krier.

      • 4 2

  • (2)

   ale ja chce miec miejsce gdzie sie beda o mnie uczyly kolejne pokolenia, a byc moze kiedys spoczne w nim jak lenin na placu czerwonym

   • 9 5

   • My mieszkańcy chcemy cię widzieć (1)

    w SZADÓŁKACH !!!!
    Tam będzie odpowiednia kwatera!

    • 12 4

    • a co, domem pachnie?

     • 6 2

 • tymczasem sieć dróg rowerowych w południowych dzielnicach miasta (6)

  leży i kwiczy

  • 53 32

  • (3)

   Za budowę ścieżek rowerowych powonni o odpowiadać deweloperzy , a nie wielkie pretensje kupiłeś mieszkanie na wypizdowie to gumiaki i przez pole do autobusu !

   • 15 7

   • (1)

    zazdrośnik którego nie stać na kupno tam mieszkania

    • 3 3

    • a może stać na kupno w centrum

     • 1 0

   • a Wam w centrum to jednak miasto zbudowało czy się wspólnotami składaliście?

    • 4 3

  • po piachu jeździ się lepiej niż po tym czymś czerwonym, albo przepisów ruchu drogowego się nauczyć i jeździć po asfalcie

   • 2 3

  • najpierw wykup OC na swój bicykl

   • 0 0

 • Możecie sobie debatować, sondować, wymyślac a Budyń i tak zrobi swoje

  Jeżeli już mu się coś konkretnie uwidziało z tym muzeum to koniec - nie będzie patrzył na zdanie kogokolwiek. A kasę zawsze da się zakamuflować, powołać nową spółkę, nowy podmiot miejski itp. Radni PO zawsze to przyklepią dopóki siedzą na swoich stolcach.

  • 94 17

 • (1)

  są koledzy chetni na stanowiska dyrektorskie i takie miejsca pracy trzeba im stworzyc!

  • 63 14

  • może ten rozhisteryzowany profesorek?

   • 2 1

 • Trzeba budować! POkazac, że muzeum wojny za 500 mln zł było przewaleniem kasy (9)

  Teraz zbudują muzeum za jedyne 200 mln .
  A mimo to też z dwupoziomowymi apartamentami.

  Swoich ex dyrektorów trzeba gdzieś umieścić na ciepłych POsadkach.
  Korytko mniejsze a kupa luda do zagospodarowania...
  Budować! To będzie gwóźdź do trumny Budynia...

  • 68 31

  • Paczka Budynia musi mieć nowe stołki dyrektorskie

   Machcewicz nieustający dyrektorem, budyń mu POmoże

   • 16 11

  • (5)

   Akurat zatrudnianie kumpli i asystentów poselskich to nastąpiło po "połączeniu".

   • 17 5

   • A wczesniejsza ekipa Muzeum 2WS (3)

    To z choinki czy z nieba?

    • 13 7

    • Z chorych pomysłów i piaru.

     • 5 5

    • (1)

     Za poprzedniej ekipy lista pracowników była dostępna na stronie muzeum. Który z nich był asystentem jakiegoś posła?
     Teraz już listy nie ma. Znaczące.

     • 5 2

     • Politykier nie musi być asystentem posła. Nawet nie może - za nisko.

      • 0 0

   • najlepszy jest ten redaktorek z Elbląga, prawdziwy autor "doktoratu" nowego dyrektorka MIIWŚ

    • 4 2

  • idioto, profesor Machcewicz debili z ONR z drugiej strony Kanału Raduni nie potrzebuje, ma ciekawsze zajęcia

   • 4 0

  • do Trzeba budować

   budyń to wie,że to gwóżdż do jego trumny.Ale chce kraść póki może .Jest całkowicie zdemoralizowany- 20 lat przy korycie i nie może doliczyć się mieszkań.Do tej pory go nie ukarano- kiedy Polska będzie wreszcie silnym państwem,które wsadza złodziei i konfiskuje mienie ukradzione

   • 4 3

 • Nova Opera miała być na Polskim Haku (2)

  • 12 1

  • Znowu będą budować w wodzie ?

   Tam jest ujście Raduni.....

   • 10 0

  • Nieprawda to prywatny teren

   • 0 0

 • żadne nowe muzeum na tym terenie (3)

  to jest teren zamku zburzonego swego czasu i ponieważ jest odkryty takim powinien pozostać. a funkcje muzealne mógłby i owszem pełnć jako skansen. Pojedzcie sobie / za prywatne pieniądze/ do cywilizowanych okolic / Rzym , Ateny, Wiedeń Budapeszt/ to tam zobaczycie że takie miejsca gdzie zaczynało się dane miasto pozostawione są w stanie oddającym sens trwania miasta

  • 25 8

  • dokladnie, np. w Toruniu

   Swietnie wyeksponować miejsce zamku, cos zrekonstruować, dodać lapidarium - taki skansen archeo jak Faktoria rzymska w Pruszczu - jedźcie urzedasy się zapoznać do sąsiedniej gminy.... Część na otwartym powietrzu, moźna spacerować - i poczatki miasta opowiedziane.
   To cieszyloby sie wielka popularnoscią

   • 6 2

  • Disneyland (1)

   Ten teren nigdy nie był początkiem Gdańska, tam krzyżacy w XIV w wybudowali zamek, który 100 lat pózniej zostal zburzony przez mieszczan gdańskichi sadzę, że były tam wykopaliska i niczego ciekawego nie ma co pokazywać. Jesli juz to muzeum Gdańska powinno umieścić się w Zielonej Bramie, duży gmach i nie wiem co tam mieści sie.

   • 1 1

   • No jednak przed zamkiem był tam gród. Co prawda z XII w ale zawsze.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane