• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odnaleźć Siebie dzięki rozmowie

ms
17 stycznia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
W Gdańsku ruszył ośrodek, który bezpłatnie pomaga osobom z problemami natury psychicznej. To kolejna placówka działająca w ramach ogólnopolskiego programu Odnaleźć Siebie.

- Rozmowa ze specjalistą nie boli, lecz przynosi ulgę - zapewnia Joanna Meder, krajowa koordynator programu Odnaleźć Siebie. Dodaje, że ze względu na to, iż korzystanie z nowego ośrodka będzie anonimowe, osoby, które zgłoszą się po poradę nie będą bały się odium "wariata". Jednak z tego samego powodu nie będą mogły liczyć na recepty ani zaświadczenia lekarskie.

Ogólnopolski program Odnaleźć Siebie ma z jednej strony pomóc ludziom, którzy przeżywają kryzys, wpadły w depresję lub po prostu mają problemy ze swoim życiem. Z drugiej strony ma też walczyć z popularnym wśród Polaków stereotypem, że osoby korzystające z pomocy psychiatry bądź psychologa to świry, których najlepiej ze społeczeństwa izolować.

- Niestety, Polacy niechętnie korzystają z pomocy psychiatry, ponieważ boją się lub wstydzą opinii otoczenia - mówi prof. Jerzy Landowski, koordynator gdańskiej edycji programu Odnaleźć Siebie. - Celem naszego programu jest przeciwdziałanie tym negatywnym stereotypom i niewiedzy związanej z leczeniem psychiatrycznym, a także wyjście naprzeciw potrzebom osób, które szukają pomocy, a czasem zwykłej porady.

O tym, że problemu nie można bagatelizować świadczy choćby cały czas rosnąca liczba pacjentów, zasięgających porad lekarskich dotyczących stanu zdrowia psychicznego. O ile przed 5 laty w Gdańsku było ich 15 tys., o tyle dwa lata później już o 30 proc. więcej - 20 tys. Podobny wzrost widać w całej Polsce, ale niestety w pomorskiem jest większy od przeciętnej.

Gdański ośrodek jest siódmym tego typu działającym w kraju. Od kiedy we wrześniu 2004 roku powstała pierwsza taka placówka w Warszawie, z porady skorzystało już 4 tys. osób. gdański odział powstał dzięki gdańskiej Akademii Medycznej, która nieodpłatnie udostępniła pomieszczenia, oraz firmie farmaceutycznej Adamed, która pokrywa koszta utrzymania gabinetów.
Bezpłatne porady psychiatrów i psychologów można uzyskać w każdy czwartek w godzinach 15.00-19.00 w budynku dziekanatu Wydziału Lekarskiego ds. Studenckich Akademii Medycznej w Gdańsku, na ul. Tuwima 15, pokój 107.
ms

Opinie (94)

  • NFZ

    nieodpłatnie czyli przez NFZ bardzo ciężko jest się dostać do psychiatry, kolejki są kilkutygodniwe. Panie z rejestracji potrafią spytać się przez telefon "czy ma się myśli samobójcze" jesli nie to trzeba czekać w długiej kolejce na wizytę. Osobę, która na prawdę potrzebuje pomocy dużo kosztuje już samo umówienie się na wizytę a po takim potraktowaniu przez telefon można się jeszcze bardziej podłamać. Lekarze psychiatrzy też mają swoje za uszami. Nie dość, że spóźniają się na wizyty to często są wręcz odpychający i wykazują mało zainteresowania pacjentem. Nawet jeśli pójdzie się na wizytę prywatnie- co oczywiście kosztuje sporo.

    • 0 0

  • akamod
    ps:
    z tym psychologiem co świadczy usługi w marketingu czy HR to nie jest tak prosto jak mi się zdawało
    -bo albo to jest jakaś usługa psychologiczna, choć nie wyszczególniona w art. 4, a co za tym idzie, nikt inny nie może się tym zajmować,
    -albo nie jest usługą psychologiczną, więc psycholog nie wykonuje swojego zawodu, o czym ma obowiązek poinformować Radę:) w terminie 3 miesięcy od zaprzestania - art. 8 ust. 8.
    Już tego nie bedę czytać.

    • 0 0

  • Dla galluxa tez, ale przedewszystkim wyslalbym tam grisze... niech sobie wycinanki powycina. Moze sie troche wyluzuje.

    • 0 0

  • to przyjmijcie od fachowca, że nie na niebieską linię, Józefina coś nie do końca wie o czym mówi

    • 0 0

  • m.m.

    Z treści Twojego postu wnioskuję, że: nie posiadasz żadnych fobii, nie masz urazów z dzieciństwa, znajomi Cię uwielbiają i w pełni ufają, praca to czysta przyjemnosć, full opanowania w trakcie kraksy, nigdy nie zatrzęsła Ci się ręka, z rodzicami dogadujesz się bez słów, zasypiasz jak dziecko, jadasz regularnie, Twój związek funkcjonuje bez zarzutów, nie miewasz kaców moralnych, masz zawsze gotową i trafną odpowiedź na zdane pytanie, zawsze rozumiesz swoje zachowanie i cierpliwie wysłuchujesz innych.

    Gratuluję! Chodzący ideał! Tyle, że brak tolerancji zwykle bywa objawem ukrywanych kompleksów. Mów za siebie.

    Dla Twojej szanownej wiadomości dodam, że co trzeci człowiek wokół Ciebie wpada w mniejszą lub wiekszą depresję. To zwyczajna choroba- taka jak katar, całkowicie uleczalna, a leki nie uzależniają. Problem w tym, że ponad 2/3 z tych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich życie w prosty sposób może być lepsze. Przyjaciel tu nie pomoże. I tyle.

    • 0 0

  • Fachowcu

    Najpierw trzeba wejść na ten link. To pisemko nie jest przeznaczone tylko dla osób, które w domu się tłuką- dotyczy też zwykłych ludzi i zwyczajnych problemów.

    • 0 0

  • akamod
    ciekawostka
    w zamieszaniu wokół psychoterapii doczytuję w internecie, że specjaliści z NLP krytykują psychoterapię, że wyniki niepotwierdzone czy cos w tym rodzaju
    to NLP nie należy do "psychoterapii"?
    i sie odżegnuje nawet

    • 0 0

  • fachowiec

    nie ma juz fachowców są psycholodzy:)

    • 0 0

  • Psychoterapia

    Różne są opinie na ten temat, bo interpretacja jest tak samo dwuznaczna jak interpretacja przepisów w urzędzie skarbowym. Nie każdy psycholog jest dobry dla każdego pacjenta- pacjent musi znaleźć odpowiedniego lekarza, nie odwrotnie. Trzeba tylko chcieć. Na dalszym etapie pacjent zwykle posiada umiejętność samopercepcji odczuwania i potrafi określić czy terapia mu pomaga czy nie. Trzeba tylko chcieć.

    • 0 0

  • m.m. coś z fachowej lektury

    O ile nie odnajdziesz w poniższych cytatach słów bezpośrednio dotyczących Ciebie to zastanów się ilu portalowiczów potrzebuje pomocy psychologicznej:

    "Napastliwość słowna przejawia się we wrzaskach, przeklinaniu lub kierowaniu zjadliwych uwag i ostrych argumentów przeciw innej osobie.

    Agresywność pośrednia to napastliwości poprzez rozsiewanie plotek, ośmieszanie kogoś.

    Negatywizm to przeciwstawianie się innym – zazwyczaj autorytetom – przez bierne niestosowanie się do wymagań, lekceważenie poleceń i nakazów.

    Podejrzliwość (to już wcześniej wrzuciłam)to rzutowanie własnej wrogości na inne osoby. Osoba podejrzliwa nie dowierza innym, a zwłaszcza osobom miłym i przyjacielskim. Wszędzie doszukuje się pragnących jej zaszkodzić wrogów.

    Uraza przejawia się gniewem na złe traktowanie, często urojone, skłonnością do gderania i pretensji.

    Drażliwość jest łatwością do irytacji i ostrego reagowania nawet na najsłabszą (często bez złej intencji) prowokację."

    Wszystkie objawy świadczą o agresji. To normalne, he he, no nie?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane