• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odnaleźć Siebie dzięki rozmowie

ms
17 stycznia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
W Gdańsku ruszył ośrodek, który bezpłatnie pomaga osobom z problemami natury psychicznej. To kolejna placówka działająca w ramach ogólnopolskiego programu Odnaleźć Siebie.

- Rozmowa ze specjalistą nie boli, lecz przynosi ulgę - zapewnia Joanna Meder, krajowa koordynator programu Odnaleźć Siebie. Dodaje, że ze względu na to, iż korzystanie z nowego ośrodka będzie anonimowe, osoby, które zgłoszą się po poradę nie będą bały się odium "wariata". Jednak z tego samego powodu nie będą mogły liczyć na recepty ani zaświadczenia lekarskie.

Ogólnopolski program Odnaleźć Siebie ma z jednej strony pomóc ludziom, którzy przeżywają kryzys, wpadły w depresję lub po prostu mają problemy ze swoim życiem. Z drugiej strony ma też walczyć z popularnym wśród Polaków stereotypem, że osoby korzystające z pomocy psychiatry bądź psychologa to świry, których najlepiej ze społeczeństwa izolować.

- Niestety, Polacy niechętnie korzystają z pomocy psychiatry, ponieważ boją się lub wstydzą opinii otoczenia - mówi prof. Jerzy Landowski, koordynator gdańskiej edycji programu Odnaleźć Siebie. - Celem naszego programu jest przeciwdziałanie tym negatywnym stereotypom i niewiedzy związanej z leczeniem psychiatrycznym, a także wyjście naprzeciw potrzebom osób, które szukają pomocy, a czasem zwykłej porady.

O tym, że problemu nie można bagatelizować świadczy choćby cały czas rosnąca liczba pacjentów, zasięgających porad lekarskich dotyczących stanu zdrowia psychicznego. O ile przed 5 laty w Gdańsku było ich 15 tys., o tyle dwa lata później już o 30 proc. więcej - 20 tys. Podobny wzrost widać w całej Polsce, ale niestety w pomorskiem jest większy od przeciętnej.

Gdański ośrodek jest siódmym tego typu działającym w kraju. Od kiedy we wrześniu 2004 roku powstała pierwsza taka placówka w Warszawie, z porady skorzystało już 4 tys. osób. gdański odział powstał dzięki gdańskiej Akademii Medycznej, która nieodpłatnie udostępniła pomieszczenia, oraz firmie farmaceutycznej Adamed, która pokrywa koszta utrzymania gabinetów.
Bezpłatne porady psychiatrów i psychologów można uzyskać w każdy czwartek w godzinach 15.00-19.00 w budynku dziekanatu Wydziału Lekarskiego ds. Studenckich Akademii Medycznej w Gdańsku, na ul. Tuwima 15, pokój 107.
ms

Opinie (94)

  • a. - analizowałem już tą ustawę - jest do cna kretyńska i jeszcze podniesię się lament - dziwi mnie, że ludzie ze środowiska do niej dopuścili bezgłosu sprzeciwu

    m.m. mylisz pojęcia - terapia to mały wycinek psychologii. na mój gust takie troche czary mary podlegające modom i przejściowym trudnościom na rynku kryształowych kul. przede wszystkim zaś jest terapia łataniem po omacku dziur zostawianych przez degenerację naszej cywilizacji - kiedyś te funkcje z powodzeniem pełniły inne instytucje i zjawiska.

    ulegasz - podobnie jak józefina ino z drugiej strony - mitowi psychologii jako takiej troche psychiatrii tylko mniej. choć faktyczne zastanawia dlaczego tyle ludzi idzie na psychologię chcąc zostać terapeutami. tzn przestaje zastanawiać w świetle przytaczanej ustawy

    józefino - ptsd i borderline to sprawy nie dla niebieskiej linii - najwyżej polecą gdzie się z tym zgłosić. i po raz kolejny - nie zrównuj psychologa z terapeutą.

    • 0 0

  • akamod

    A czym się różni psycholog od terapeuty?

    • 0 0

  • NLP zaś to złożona sprawa - na samym poczatku odcieli się od psychologii naukowej zarzucając jej dogmatyzm, nic dziwnego więc że psychologia naukowa ich totalnie olała.

    sami o sobie mówią jako o psychoterapeutach jednak totalnie brak potwierdzenia empirycznego ich twierdzeń i technik. zaś większość ruchu nosi znamiona new ageowego czarownioctwa (o zwykłych oszustwach nie wspominając).

    moim skromnym zdaniem raportowana często skuteczność wynika z podbicia poczucia własnej wartosci u adeptów (otoczka NLP), nie zaś z technik jako takich.

    strasznie drażniące u nlperów jest fałszywe poczucie omnipotencji - po części zabieg sprzedazowy a po części już sekciarstwo.

    namawiam kolezankę na badania nad technikami. NLP. jak mi się uda to będzie fajny team bo ona z kolei enelpuje.

    • 0 0

  • kto enelpuje?

    • 0 0

  • józefina - terapeuta może być psychologiem ale nie musi i na odwrót (w świetle owej wzmiankowanej ustawy już nie tak fajnie - terapeuta musi być mgr. psychologii). psychologia to dziedzina nauki - bardzo szeroka. terapia to tylko wąski wycinek możliwych jej zastosowań.

    • 0 0

  • koleżanka

    • 0 0

  • Akamod

    no i właśnie o to chodzi. Trudno psychologizować bez zastosowania choćby najprostszych ćwiczeń, a to już terapia. Nie da się również bezmyślnie terapeutyzować, ponieważ bez podstaw psychologii niemozliwym jest ocenić wybór i skuteczność terapii.To tylko logika. W Stanach, gdzie psychoterapia jest chlebem powszednim używa się zamiennie sformułowań: mój psycholog, mój terapeuta. Polska jest het do tyłu i raczkuje w tej dziedzinie tak jak alergologia 10 lat temu. Mój wniosek: obecna ustawa zmierza ku rozwojowi omawianej dziedziny.Pozostaje mi tylko uważnie obserwować owe posunięcia i życzyć wszystkim zsfrustrowanym Polakom amerykańskiej spontaniczności.

    • 0 0

  • "Swoistą odmianą psychoterapii jest tzw. programowanie neurolingwistyczne (NLP), które jest jednak przez większosć tradycyjnych psychoterapeutów odrzucane jako nieetyczne.

    Psychoterapia jest często krytykowana przez zwolenników NLP i psychologów behawioralnych, jako metoda terapeutyczna, której skuteczności nie udało się dowieść statystycznie. Psychoterpeuci bronią się jednak przed tymi zarzutami, twierdząc że cele i natura tej terapii uniemożliwia zbadanie jej efektów tego rodzaju metodami, gdyż nie istnieją obiektywne kryteria określające co można uznać za jej sukces, który zawsze pozostaje subiektywną oceną osób poddających się terapii."

    to z wikipedii, jakoś się nawzajem nie lubią
    wg mnie czy to nlp czy inne psychoterapie wszystko to razem jest czarownictwo, które czasem zaskakuje czasem nie
    najważniejszy jest kontakt, metoda psychoterapeutyczna sprawą drugorzędną
    rzekomo psycholodzy bali się, że gabinety psychoterapii pootwierają szamani i hoksztaplerzy - przecież potencjalny klient może sprawdzić dyplom i wykształcenie, jeśli mu na takim zależy - a może mu zależy tylko na grających misach i czymś podobnym

    • 0 0

  • Józefina
    bardziej by mi odpowiadało gdyby rozwój psychologii w PL to była - na przykład - pomoc osobom z ADHD (ta pomoc jest na Zachodzie, mozna ściągnąć), a nie tworzenie głupich ustaw

    • 0 0

  • ta, tyle że NLP za behaviorystami neguję kontakt werbalny jako metode terapii. wg nich wystarczy wykonywać dane ćwiczenia i będzie ok. w kwestie etyczności się nie wgłebiałem bo to już straszne filozowanie. W oprzeciwieństwie jednak do klasycznych psychoterap[iii nlperzy nie mają żadnych danych empirycznych na podparcie swoich twierdzeń.

    Skutecznośc psychoterapii wynika nie tylko z kontaktu werbalnego - są skuteczne terapie behavioralne (leczenie autyzmu, fobie, kompulsje chociażby). Mit lezanki i pana z brodą jest szkodliwy - to nie do końca tak. Na chandrę zawsze wystarczy rozmowa, na nerwicę trzeba już terapii. I to działa. rzecz w tym, że terapia jako tak ma niewiele wspólnego z psychologią uniwersytecką. i nonsensem jest odcinanie dostępu do tego zawodu ludziom bez ukończonych studiów psychologicznych.

    co do ustawy to czywiste jest, że to wycinanie konkurencji.

    Józefino bądź łakawa sprawdzić dokładnie jakich określeń używają amerykanie. marketingowiec i HRowiec to Twoim zdaniem też terapeuci? A ludzie zajmujący się sztuczną inteligencją? A ci od teorii gier? A ci od ergonomii? a ci od procesów uczenia się? a ci od cybernetyki?

    Terapeutą równie dobrze może być ktoś kto skończy kurs terapii albo psychiatra albo po prostu madry człowiek. Wiedza posychologiczna tu na nic, potrzebna jest wiedza z zakresu terapii.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane