• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park Steffensów bardziej przyjazny dla mieszkańców. Czas na zmiany

Michał Stąporek
10 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Sprawa wycinki w parku Steffensów umorzona
  • Bujna roślinność i centralne położenie sprawiają, że Park Steffensów mógłby być bardzo atrakcyjnym miejscem spacerów. Jednak sposób jego zagospodarowania wymaga sporych zmian, by tak się rzeczywiście stało.
  • Bujna roślinność i centralne położenie sprawiają, że Park Steffensów mógłby być bardzo atrakcyjnym miejscem spacerów. Jednak sposób jego zagospodarowania wymaga sporych zmian, by tak się rzeczywiście stało.
  • Bujna roślinność i centralne położenie sprawiają, że Park Steffensów mógłby być bardzo atrakcyjnym miejscem spacerów. Jednak sposób jego zagospodarowania wymaga sporych zmian, by tak się rzeczywiście stało.
  • Bujna roślinność i centralne położenie sprawiają, że Park Steffensów mógłby być bardzo atrakcyjnym miejscem spacerów. Jednak sposób jego zagospodarowania wymaga sporych zmian, by tak się rzeczywiście stało.

Uporządkowana zieleń, nowe ławki, odnowione ścieżki, zmodernizowana i wygodna toaleta - tak ma zmienić się Park Steffensów położony wzdłuż al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska między śródmieściem Gdańska i Wrzeszczem.



Park Steffensów jest jednym z najstarszych w Gdańsku. Powstał pod koniec XIX wieku w miejscu dawnego cmentarza. Fundusze na jego realizację przekazali Franz Steffens i jego żona. Kosztem 50 tys. talarów utworzono park, który zaprojektował Georg Wilhelm Schibbe.

Pocztówka z epoki pokazująca, jak zadbanym i atrakcyjnym terenem był Park Steffensów na początku XX wieku. Pocztówka z epoki pokazująca, jak zadbanym i atrakcyjnym terenem był Park Steffensów na początku XX wieku.
Przez lata było to bardzo popularne miejsce nie tylko spacerów, ale i rekreacji. Na początku XX wieku znajdowała się tu m.in. kawiarnia Vier Jahreszeiten (Cztery Pory Roku), zlokalizowana mniej więcej tam, gdzie dziś stoi czołg T-34 zobacz na mapie Gdańska. Miejsce to było świadkiem nie tylko wesołych zdarzeń.

Kryminalna historia z Parku Steffensów sprzed 100 lat



Dorożka z pruskimi oficerami wjeżdża w al. Zwycięstwa (ówczesna Grosse Alee), w okolicach Bramy Oliwskiej. Drzewo widoczne po lewej stronie zdjęcia to już Park Steffensów. Dorożka z pruskimi oficerami wjeżdża w al. Zwycięstwa (ówczesna Grosse Alee), w okolicach Bramy Oliwskiej. Drzewo widoczne po lewej stronie zdjęcia to już Park Steffensów.
Przeprowadzona pod koniec lat 70. przebudowa al. Zwycięstwa wymusiła zmianę kształtu parku, co mocno obniżyło jego atrakcyjność. Dziś nie jest to popularne miejsce wśród gdańszczan. Bujna roślinność, w tym rododendrony, platany, klony, kłęki kanadyjskie, miłorzęby japońskie oraz cyprysiki mogą zachęcać do poszukiwania tu chłodu w upalne dni, ale braki w małej architekturze oraz nieremontowane od lat alejki nie zachęcają do spacerów.

Park Steffensów: jak go uatrakcyjnić?



Czy odwiedziła(e)ś kiedyś Park Steffensów?

To jednak ma się zmienić. Właśnie podpisano umowę na stworzenie koncepcji przestrzenno-użytkowej dla Parku Steffensów, która ma wskazać, jak atrakcyjnie zagospodarować ten teren. Za 83 tys. zł przygotuje ją firma Grima Architektura i Krajobraz z Warszawy. Opracowanie ma być gotowe do końca roku. Wskaże ono, co i jak trzeba będzie zmienić, by park odzyskał dawną świetność.

Wiadomo, że poza zmianami w zieleni na terenie Parku Steffensów pojawi się nowe oświetlenie oraz monitoring miejski. By park mógł stać się miejscem organizacji imprez kulturalnych i rekreacyjnych, pojawić mają się w nim ścieżki biegowe oraz rowerowe. Te istniejące obecnie wymagają co najmniej remontu, a najlepiej przebudowy.

Park Steffensów: wizje studentów



Warto zaznaczyć, że architekci krajobrazu z Warszawy nie będą pierwszymi, którzy postarają się tchnąć nowego ducha w stary park. W kwietniu 2018 na Aniołkach odbyły się warsztaty dotyczące przyszłości przestrzeni tej dzielnicy, a także terenów pomiędzy Operą Bałtycką a Błędnikiem, więc także i Parku Steffensów.

W efekcie ówcześni studenci V semestru Wydziału Architektury (projektowanie urbanistyczne) na Politechnice Gdańskiej przygotowali kilka koncepcji zmian. Przynajmniej częściowo mogą one zostać wykorzystane jako inspiracja.

Studenckie wizje zmian m.in. w Parku Steffensów
  • Studenckie wizje zagospodarowania przestrzeni w Parku Steffensów.
  • Studenckie wizje zagospodarowania przestrzeni w Parku Steffensów.
  • Studenckie wizje zagospodarowania przestrzeni w Parku Steffensów.


Park Steffensów: początkiem zmian inwestycja z budżetu obywatelskiego



Planowane inwestycje, z których gdańszczanie będą mogli się cieszyć nie wcześniej niż za kilka lat, to niejedyne zmiany, jakie dotyczą Parku Steffensów. Ich jaskółką była zrealizowana z budżetu obywatelskiego wiosną ubiegłego roku budowa chodnika łączącego budynki przy ul. Kolejowej z al. Zwycięstwa i wiaduktem Błędnik. Poza nim pojawiły się też schody z balustradami, wyposażone w podjazd dla wózków.

Prace w Parku Steffensów początkiem większych zmian

Akademik i biurowiec obok Parku Steffensów



Nie tylko działania miasta mają wpływ na kształt i otoczenie Parku Steffensów. W jego północnej części, bliższej skrzyżowaniu z al. Hallera, na wysokości al. Zwycięstwa 10 zobacz na mapie Gdańska, ma stanąć czteropiętrowy akademik i niewielki biurowiec. Oba będą mierzyć nie więcej niż 12 metrów. Na parterze tego drugiego planowana jest restauracja, która służyć ma też spacerowiczom odwiedzającym zabytkowy park. Działka należy do firmy deweloperskiej Silver Rock, która w czerwcu złożyła wniosek o pozwolenie na budowę tych obiektów.
  • Akademik i biurowiec, które mają powstać na działce przy al. Zwycięstwa 10.
  • Akademik i biurowiec, które mają powstać na działce przy al. Zwycięstwa 10.


Park Steffensów czy Park Steffensa?



Na koniec ciekawostka: we współczesnych źródłach informujących o interesującym nas parku, znajdziemy dwie wymiennie stosowane nazwy: Park Steffensów oraz Park Steffensa. Galimatias jest tak duży, że Encyklopedia Gdańska podaje inną nazwę w swojej wersji drukowanej ("Park Steffensa"), a inną w elektronicznej Gedanopedii ("Park Steffensów", z dopiskiem, że wersja Park Steffensa jest mylna).

Która z nich jest poprawna?

- Problem bierze się z konieczności tłumaczenia oryginalnej nazwy Steffenspark z języka niemieckiego. Ta nazwa nie precyzuje, czy chodzi o jedną osobę, czy o rodzinę - wyjaśnia dr hab. inż. architektury Katarzyna RozmarynowskaPolitechniki Gdańskiej i Sopockiej Szkoły Wyższej, autorka prac o gdańskich parkach i ogrodach. - Ponieważ jednak donacja na utworzenie parku pochodziła od Franza Steffensa i jego żony, powinniśmy mówić o "Parku Steffensów".
Identycznie interpretuje to dr Jan DanilukUniwersytetu Gdańskiego.

- Park powstał z fundacji berlińskiego malarza Franza Steffensa i jego małżonki. O obu małżonkach wspominają też przewodniki i opisy z epoki. Choćby z tego powodu skłaniałbym się do formy Park Steffensów, która zresztą w literaturze pojawia się najczęściej.

Miejsca

Opinie (115) ponad 10 zablokowanych

  • 83 tys za plan przebudowy?

    Koncepcja zagospodarowania parku za 83 tys zł. a potem i tak nic z tego nie będzie.

    • 1 0

  • Ej, a developerka....

    wyciać wszystko i zabetonować. To przecież Gdańsk, tu nie ma miejsca na jakieś fiu bzdziu. Zieleni się zachciało, jeszcze czego!

    • 4 0

  • Nie wcześniej niż za kilka lat

    urządzenie parku, remont Traktu Królewskiego. Czyli tzw. obiecanki. Gdyby tak wyglądała odbudowa po wojnie Warszawa do dziś byłaby w ruinach. Gdańsk to jednak morze możliwości...

    • 2 0

  • (2)

    Znam te tereny bardzo dobrze. Biurowiec i Akademiki chcą budować w parku blisko obecnego czołgu. Tak wynika z artykułu ( niedaleko Hallera przy Alei Zwycięstwa 10) . Będzie to kolejna zabudowa blisko basenu, boiska, sali gimnastycznej Politechniki Gdańskiej. Obok obecnego boiska Politechniki Gdańskiej też postawiono biurowiec, stację paliw. Potem jest Multikino. Korty tenisowe i szkoła . Chyba baza pod namioty. Parking. Z przykrością stwierdzam że wybrano pod nową inwestycję najpiękniejszy i najszerszy odcinek parku. Można zobaczyć na mapie gdzie park jest najszerszy. Obecnie w tym rejonie za czołgiem jest także plac manewrowy do nauki jazdy. Trochę słabo on wygląda. Pewnie go zlikwidują, bo raczej chyba nie wyremontują. Park jest piękny bo są tam piękne stare drzewa i krzewy, przestrzeń. Owszem trzeba go uporządkować, ale nie betonować. Nowa nawierzchnia, ławki, oświetlenie, przycięcie i koszenie. Są tam zabytkowe toalety i warto je odremontować i je otworzyć. Monitoring się przyda bo te rejony w nocy nie są bezpieczne. Park blisko jest torów kolejowych i w tej części trzeba najwięcej zrobić. Kiedyś tam były budynki ceglane, wiele z nich zostało zburzonych. Pamiętam w tym parku budynek gdzie były imprezy, pijaństwo. Nie zawsze pachniało ładnie. Trzeba pamiętać że Park sąsiaduje z terenami stoczniowymi i okolicą od strony torów nie zawsze bezpieczną. Najgorzej on wygląda przy samych torach. Sam park ładny. Dużo rowerzystów bo trasa rowerowa biegnie z Wrzeszcza do Gdańska. Biegacze, spacerowicze z psami, dziećmi. Blisko jest Akademia i piękny Park który został ładnie odnowiony. Pamiętajmy że jest to miejsce historyczne, można poczytać. Na zdjęciu widać że to nie jest mała inwestycja , choć autor tekstu pisze że budynek będzie miał 4 piętra i nie więcej niż 12 metrów. Wysoki nie będzie, ale długi. Ponadto dochodzą do tego parkingi dla studentów i dla biurowca, plus drogi dojazdowe. Tak więc ten park będzie mocno okrojony.

    • 13 0

    • Czołg wypierdzielić!

      Ani nasz ani ozdoba

      • 1 1

    • Po co studentom parkingi? Prosze nie siac paniki!

      • 0 0

  • Gdzie blisko centrum Gdańska są tereny zielone ???

    1. Bastiony
    2. Gradowa Góra
    3. Okolice Biskupiej Górki
    4. Częściowo Orunia np Park Oruński i tereny żuławy
    5. Park Steffensa, Park Akademicki, Park przy Akademi, Rejony Cygańskiej Górki i Placu Zebrań Ludowych, Lechii.
    6. Teatr Leśny, okolice Jaśkowskiej Doliny
    7. Częściowo Morena, Matemblewo
    8. Stogi
    9. Oliwa , także lasy i park, Osowa
    10. Okolice plaży Jelitkowo min Park Regana, Brzeźno
    11 Otomin
    12 okolica Westerplatte i Twierdza Wisłoujście
    13 Sobieszewo

    To są miejsca zielone naturalnie, które były lub dawno zostały stworzone. Na nasze szczęście bo inaczej dawno nie byłoby czym oddychać. Mamy morze, mamy w centrum Gdańska Motławę, Radunię. Blisko zielone Bastiony i Fortyfikacje. A my wszystko robimy by wszystko zabetonować. Mamy Park Krajobrazowy. Wyliczyłam wszystko co mi przyszło na myśl. Niestety nie umiem wyliczyć ile nowych parków powstało. Wszystkie które są obecnie już dawno były. Może niech władze stworzą nowe parki gdzie budują się osiedla. Tam obecnie jest pustynia betonowa i nie ma czym oddychać. Jedyny plus że tworzy się zbiorniki retencyjne. Choć one całe są obudowane blokami. Deweloper powinien w planie z miastem przy osiedlach robić parki tam gdzie ich nie ma. Stare dzielnice je mają. Młode nie mają nic. Niestety z tego co teraz czytam nawet stare parku próbuje się zabetonować. Niedługo to zieleń będziemy sadzić na dachach bo nie będzie gdzie jej mieć. Czekam jeszcze aż znikną działki ogrodnicze ROD. A tak mówi się o ekologi, smogu, zalewaniach. Radunię też zabetonowaliśmy. Proszę zobaczyć co się dzieje przy Motławie. Nie mówią o zabudowane wyspie spichrzów. Buduje się dalej od nowego Mostu otwieranego po jednej i drugiej stronie. Ile nowych budynków powstało od strony Motławy w kierunku Dolnego Miasta. A teraz pytanie ile w centrum Gdańska mamy Zielonego, ławek?????????? Drzew prawie nie ma w cale. Jest beton. A można by zrobić całe zielone nabrzeże z ławkami z trawą i drzew

    • 9 0

  • Ja się pytam, gdzie jest czołk

    Kto wymyślił te dziwolągi? Normalnie już nie można zieleni i ławek wymyśleć?

    • 1 0

  • niech nawiążą do tego co było kiedyś, nasadzą kwitnących krzewów, ławeczki

    zmodernizować alejki, może jakis plac zabaw, zeby tknąć ducha w to miejsce,
    deweloperka? no tak czego można było się podziewać, teren piękny,
    w sam raz na złobek/ przedszkole a nie na biurowiec....

    • 5 0

  • Park Steffensa :)

    Steffenspark dotyczy jednej osoby, czyli w tlumaczeniu Park Steffensa, gdyby bylo Steffensens Park dotyczylo by liczby mnogiej. Widac w tlumaczeniach tytuly doktoranckie nie Maja znaczenia.

    • 0 2

  • Wybraliscie co wybraliscie i bedziecie miec rydwany, beton zamiast drzew i powodz co ulewe. Pozdro "gdanszczany".

    • 2 0

  • Zamiana dobrego na nowe...

    Prawdziwą przyczyną słabej atrakcyjności Parku Steffensów jest po prostu zaniedbanie - i nic innego! Najwyraźniej w Gdańsku nie opłaca się zrobić czegoś za kilkaset tysięcy, ale trzeba wydać grube miliony. Najpierw koncepcja (a wiadomo urzędnikom, czego w ogóle chcą dla tego parku?!), potem projekt, który musi - wiadomo - być drogi i rozbudowany, bo przecież za parę złotych nikt się nie będzie fatygować. W efekcie: ubędzie zieleni, przybędzie betonu i asfaltu, dojdzie droga w utrzymaniu tzw. mała architektura, czyli średnio komu potrzebne sprzęty... Będzie jak wszędzie, czyli pusto i nijako. Ot, i cała historia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane