• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pas nadmorski w Gdańsku: ile życia jest w osiedlach za płotem

Krzysztof Koprowski
10 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Pas nadmorski rozciąga się na obszarze całego miasta, w tym na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej, ale najwięcej kontrowersji budzi zabudowa terenów Parku Nadmorskiego. U dołu zdjęcia widać osiedle Nadmorski Dwór. Pas nadmorski rozciąga się na obszarze całego miasta, w tym na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej, ale najwięcej kontrowersji budzi zabudowa terenów Parku Nadmorskiego. U dołu zdjęcia widać osiedle Nadmorski Dwór.

Osiedla w pasie nadmorskim ożywiają miasto? W 340 mieszkaniach w Nadmorskim Dworze na stałe zameldowanych jest 26 osób oraz dwie czasowo. W Neptun Parku na 364 mieszkania, zameldowane są 62 osoby oraz jedna czasowo. W Apartamentach Przy Plaży na 78 mieszkań, zameldowana jest tylko jedna osoba.



Czy w pasie nadmorskim powinno dopuścić się nową zabudowę?

Na spotkanie poświęcone pasowi nadmorskiemu w Gdańsku, które odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, przyszło ok. 50 osób. Choć gdański pas nadmorski sięga od Wyspy Sobieszewskiej do Jelitkowa, to skupiono się na problemach w Brzeźnie oraz w Parku Nadmorskim im. Reagana.

Choć pomysł wybudowania w Brzeźnie trzech 30-metrowych budynków chwilowo upadł, mieszkańcy dzielnicy cały czas zbierają podpisy przeciwko takim inwestycjom. Oprócz 1960 podpisów, zebrali już dodatkowo trzysta, a liczba ta wciąż rośnie.

Dorota Kuś, autorka książki poświęconej historii Brzeźna, przekonywała, że planowana zabudowa w Brzeźnie z trzema 30-metrowymi dominantami zaburzy historyczny układ tej dzielnicy. Budynki będą też mocno kontrastować z istniejącymi, zachowanymi kameralnymi willami.

- Obiekty 30-metrowe wystawałyby ponad linię drzew Parku Zdrojowego i byłyby widoczne od strony morza. Odbiór krajobrazu byłby więc mocno zakłócany, a zamiast ściany lasu, która jest już w pewnym stopniu widokiem unikalnym w Europie, zyskalibyśmy widok na budynki wystające znad koron drzew.

Czytaj też: Nie będzie wieżowców w Brzeźnie (na razie). Prezydent wycofał plan

Ale o pasie nadmorskim, a konkretnie o zabudowie Parku Nadmorskiego im. Reagana zobacz na mapie Gdańska, wypowiadają się nie tylko mieszkańcy Brzeźna. Uchwały na ten temat próbowały podjąć m.in. rady dzielnic Wrzeszcza Dolnego i Górnego. Zostały one odrzucone, ponieważ jednostka podziału administracyjnego nie może opiniować planów dla terenów, które nie są w jej zasięgu.

- Uważamy, że to jeden z najpiękniejszych terenów zieleni w Gdańsku i powinien służyć rekreacji oraz wypoczynkowi wszystkich mieszkańców. Sprzeciwiamy się budowaniu tu hotelowców i apartamentowców, a szczególnie obiektów wysokich - mówi Ewa Lieder, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Z jej poglądami zgadza się Małgorzata Chmiel, przewodnicząca Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta, która jest przeciwna nowym wieżowcom w sąsiedztwie brzeźnieńskiego molo. Negatywnie ocenia też budowę kolejnych grodzonych osiedli w pasie nadmorskim, takich jak m.in. Nadmorski Dwór.

- Dużo robiłam, by wstrzymać tę budowę. Decyzje jednak zostały podjęte ze względu na stare plany i odległe w czasie decyzje. Bardzo żałuję, że powstało to osiedle i uważam, że jest to błąd - zapewnia Chmiel.

Czytaj też: Co powstanie w pasie nadmorskim w Gdańsku?

Z analizy przygotowanej przez Dorotę Kuś, jasno wynika, że osiedla w pasie nadmorskim nie przyczyniają się do ożywienia okolicy. Są one bowiem traktowane jako lokata kapitału, letnie mieszkanie lub apartamenty wakacyjne dla turystów.

W osiedlu Nadmorski Dwór na 340 mieszkań, na stałe zameldowanych jest zaledwie 26 osób (oraz 2 czasowo). Przy ul. Wypoczynkowej zobacz na mapie Gdańska (osiedle Neptun Park) na 364 mieszkania, zameldowane są 62 osoby oraz jedna czasowo. Przy ul. Jelitkowskiej zobacz na mapie Gdańska (osiedle Apartamenty Przy Plaży) na 78 mieszkań, zameldowana jest tylko jedna osoba.

Najkorzystniej pod tym względem plasuje się dość znacznie oddalone od plaży zobacz na mapie Gdańska osiedle przy ul. Kobieli, gdzie na 16 mieszkań, na stałe zameldowanych jest 25 osób.

Czytaj też: Niska zabudowa opłaca się nawet w pasie nadmorskim

Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że o przyszłości pasa nadmorskiego nie mogą decydować wyłącznie interesy deweloperów, które niejednokrotnie są bardzo krótkofalowe i ograniczają się zwykle do możliwie wysokiego zwrotu z inwestycji. By jednak mieszkańcy mieli większy wpływ na przestrzeń publiczną, należy ich zachęcić do wspólnego planowania i nie ignorować ich uwag.

Czytaj też: Czy obywatelskie planowanie przestrzenne jest możliwe?

Jako przykład negatywnego procesu współdecydowania w zakresie planowania przestrzennego, przywołano przykład wrzeszczańskiej wysepki. Mieszkańcy wówczas wypracowali swoje warianty, ale ostatecznie zwyciężył autorski pomysł BRG.

- Wypracowany model nie dał jednak przełożenia na plan zagospodarowania, bo miasto najpierw będzie szukać deweloperów. Chciwość jako główny motor działań urbanistycznych jest tak daleko posunięta, że nawet na działkach miasta [teren wysepki należy do gminy - dop. red.] myśli się wyłącznie kategoriami ekonomicznymi - przestrzegał przed podobnym potraktowaniem pasa nadmorskiego Jakub Szczepański, pra­cow­nik Kate­dry Histo­rii, Teo­rii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Czytaj też: Wrzeszczańską wyspę wypełnią kawiarnie i sklepy?

Środowa dyskusja to, jak zapowiadają organizatorzy, wstęp do szerszej dyskusji o pasie nadmorskim. - Zainicjowana debata będzie kontynuowana przy udziale architektów i SARP, czyli organizacji cieszącej się dużym autorytetem. Dzięki temu można będzie połączyć działania społeczne z profesjonalną wiedzą dotyczącą rozwoju miast. Efekt? Władzom Gdańska coraz trudniej będzie lekceważyć wyniki konsultacji - ocenia po spotkaniu Piotr Dwojacki, animator projektu Ekometropolia i współorganizator spotkania.

Miejsca

Opinie (173) 9 zablokowanych

  • falowiec (1)

    ja w falowcu tez mam niezłe laski dzyn w dzyn jo

    • 4 1

    • Chyba laski 80-letnich niepełnosprawnych emerytów.

      • 1 0

  • dlatego osiedle jest zamkniete...

    • 1 0

  • pasy nadmorskie mają być ogólnodostępne (2)

    a nie ogrodzone twierdze, lepiej tam zrobić parki,place zabaw, a nie jakieś blokowiska stawiać

    • 8 3

    • (1)

      nie można tego pogodzić...?

      • 1 2

      • da sie tylko nie ogradzać, to żałosne, pogradzajmy wszystko w tym popiepszonym kraju, chce chodzić tam gdzie

        mi sie podoba,a nie trafiać na płot

        • 2 0

  • Fajnie jest !

    Kiedy kilkanaście tygodni temu, rozgorzała dyskusja w temacie budowy punktowców w Brzeźnie oraz nie do końca jasnych a wręcz wymijających decyzji UM, BRMG, radnych itp, to gro dyskutantów popierało protest, linczowało decyzje urzędników itd.
    Kiedy z kolei zapadła decyzja o wstrzymaniu budowy a także rozpoczęto proces rzeczywistych konsultacji społecznych, nagle to co było zostaje spuszczone do kibla a na wierzch ponownie wypływają opcje zabudowy Pasa Nadmorskiego.
    To przecież jest jakaś paranoja i o niej m.in. opowiadał na środowym panelu, dr Rozwadowski, wskazując na drabinkę akceptacji społecznych w kwestii zabudowy miejskiej.
    P. radna Chmiel, swoim wystąpieniem pokazała całą butę decyzyjna jaką podejmuje się w Nowym Ratuszu i w magistracie oraz jej placówkach. Miała wielkie pretensje do szefa SARP-u że ten w ogóle to spotkanie współorganizował itd.
    Jeśli zaś chodzi o osiedla w Jelitkowie, to wszyscy panelowcy stwierdzili że te inwestycje są wyjątkowo nietrafione pod względem urbanizacyjnym i że będą tworzyły reperkusje w przyszłych latach jeszcze większe niż obecnie.

    • 6 0

  • no tak bo ja codziennie spaceruje morzem i podziwiam drzewa że są równe...

    • 0 0

  • Władze odchodzą, mieszkańcy zostają.

    Jeżeli duża liczba mieszkańców jest za lub przeciw czemuś nawet jeżeli nie dotyczy ich dzielnicy, to władze mają obowiązek to respektować, bo oni są dla nas a nie odwrotnie.

    • 10 0

  • Podatek od luksusu

    Nie mieszka, lokuje kapitał, płaci niewielki podatek.

    • 4 2

  • Reklama

    darmowa reklama

    • 0 0

  • Brzeźno dzielnicą starych schorowanych ludzi i dreszczy i pijaków wszelkiej maści.Co by tam nie zrobił tob będzie tylko swąd...

    • 1 5

  • A czy emeryci i renciści to jakiaś grupa patologiczna?
    Mają się wynieść w zaświaty?

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane