• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plac Solidarności ma się zmienić. Konkurs rozstrzygnie w jaki sposób

Aleksandra Nietopiel
7 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (141)
  • Termin rejestracji w konkursie na zmiany na Placu Solidarności mija 14 września, jego wyniki mają być znane do 24 listopada. Na połowę grudnia zaplanowano publiczną prezentację prac wraz z dyskusją pokonkursową.
  • Termin rejestracji w konkursie na zmiany na Placu Solidarności mija 14 września, jego wyniki mają być znane do 24 listopada. Na połowę grudnia zaplanowano publiczną prezentację prac wraz z dyskusją pokonkursową.

Jaki ma być Plac Solidarności w Gdańsku? Miasto szuka odpowiedzi i wskazówek i ogłasza konkurs studialny dotyczący tego miejsca i terenu wokół niego. Z jednej strony chodzi o zachowanie dziedzictwa z drugiej o uwypuklenie jego charakterystycznych i symbolicznych walorów. Do udziału w konkursie nie są wymagane uprawnienia architektoniczne.Czy Plac Solidarności i teren wokół powinien się zmienić?

Z jednej strony historia, z drugiej zmiany wokółUrzędnicy mają świadomość wartości historycznej i symbolicznej Placu Solidarności wraz z Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Przekonują jednak, że wymaga ono należytej oprawy. Tym bardziej, że cały czas zmienia się jego otoczenie. W ostatniej dekadzie powstało tu Europejskie Centrum Solidarności, wyburzono dawny hotel Gryf, powstał biurowiec Eternum. Z drobniejszych zmian rozpoczyna się remont napisu na historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej czy powstanie przestrzeń piknikowa w miejscu dawnej stołówki stoczniowej.

Zmiany w dawnej stoczni. Pamiątki ożywią wspomnienia Zmiany w dawnej stoczni. Pamiątki ożywią wspomnienia
- Dlatego przestrzeń wokół placu wymaga interwencji urbanistycznej, architektonicznej. To wszystko z jednej strony należy zachować, ale jest też pytanie - jak to uwypuklić? To czego nie możemy ruszać to sam pomnik, ale też przestrzeń w jego pobliżu z kołami, zabrukowaniami, a także mur, będący pozostałością dawnego ogrodzenia Stoczni Gdańskiej - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Konkurs ma dać inspirację do tego, jak tę przestrzeń zmienić i zagospodarować, by była przyjazna, a także uwypuklała symbolikę Placu Solidarności wraz z jego dominującym symbolem Pomnikiem Poległych Stoczniowców - dodaje.
  • Widok na Plac Solidarności i powstający gmach ECS-u w 2012 r. Po lewej stronie widoczny jeszcze budynek stoczniowego szpitala i hotel Gryf - obiektów w tej przestrzeni już nie ma.
  • Plac przed ECS w 2015 r.

Co może się zmienić na Placu Solidarności?Zmiany powinny dotyczyć m.in. małej architektury, takiej jak donice i ławki na placu przed pomnikiem, które nie pasują do tego historycznego miejsca. Dyskusyjna jest też zieleń porastająca historyczny mur przy pomniku.

- To wymaga pewnego uczytelnienia i być może przemyślenia na nowo, czy roślinność, która się tam pojawiła, jest tam najbardziej istotna. W tym względzie współpracujemy z Komitetem Budowy Pomnika, który wciąż funkcjonuje. Zasięgnęliśmy także opinii wszystkich możliwych opcji, także politycznych, zainteresowanych tym zagadnieniem. Zależało nam na tym, by wszystkie te pojawiające się wytyczne były w pewnym sensie ponad wszelkimi dyskusjami i podziałami - mówi prof. Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska.

To, co jeszcze może się zadziać w przestrzeni, to odtworzenie historycznej architektury podstawy pomnika. Być może zniknie lub zmieni się zielona górka znajdująca się przy placu.

To co znalazło się w obszarze zmian to także strefa od strony przystanku tramwajowego - pojawia się pytanie, czy tę przestrzeń zamknąć, czy zostawić tak, jak jest.

Największym polem dyskusji będzie jednak teren między historycznymi kamienicami a białym wiaduktem nad torami. Ten obszar będzie przyszłą pierzeją Placu.

- Tam są możliwe różne lokalizacje nowej zabudowy, bądź na działce miejskiej, bądź po drugiej strony ulicy NowomiejskiejMapka czy w rejonie wyburzonego niedawno hotelu Gryf. W tym zakresie również oczekujemy od uczestników konkursu odpowiedzi, gdzie ta pierzeja ma się znaleźć i w jaki sposób ma domykać plac z tej strony - dodaje prof. Lorens.

Konkurs dla szerokiego grona uczestnikówDo wzięcia udziału w konkursie nie będą wymagane uprawnienia architektoniczne. Czy to nie ryzykowne?

- Zachęcamy młode zespoły projektowe, także te, które nie zdobyły jeszcze w pełni profesjonalnych szlifów. Na prace czekamy do 10 listopada. Rozstrzygniecie nastąpi do 24 listopada. Prezentacje prac konkursowych i dyskusje zaplanowano na 15 grudnia - mówi Lorens.
Termin rejestracji w konkursie na zmiany na Placu Solidarności mija 14 września, jego wyniki mają być znane do 24 listopada. Na połowę grudnia zaplanowano publiczną prezentację prac wraz z dyskusją pokonkursową. Termin rejestracji w konkursie na zmiany na Placu Solidarności mija 14 września, jego wyniki mają być znane do 24 listopada. Na połowę grudnia zaplanowano publiczną prezentację prac wraz z dyskusją pokonkursową.
Pula nagród wynosi 110 tys. zł. Za I miejsce przewidziano 40 tys. zł, jednak sąd konkursowy może zmienić podział nagród, jeśli np. uzna, że na pierwsze miejsce zasługują dwie różne prace.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (141)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane