Fakty i opinie

stat

Poczuj się jak łowca skarbów. Weekend z archeologią w Gdańsku

artykuł historyczny
Największą atrakcją plenerowej imprezy będzie możliwość wzięcia udziału w prawdziwych wykopaliskach archeologicznych i zapoznanie się z realiami pracy archeologów.
Największą atrakcją plenerowej imprezy będzie możliwość wzięcia udziału w prawdziwych wykopaliskach archeologicznych i zapoznanie się z realiami pracy archeologów. mat. prasowe

Choć złotego pociągu nikt nie wykopie i o spotkanie z Indianą Jonesem też nie będzie łatwo, to o ile pogoda dopisze, "Weekend z Archeologią" może być świetnym pomysłem na spędzenie soboty i niedzieli z całą rodziną.Czy chciałeś kiedyś zostać archeologiem?

tak, miałem takie marzenie, ale szybko o nim zapomniałem 67%
tak, zdobyłem ten zawód i w nim pracuję 4%
jestem archeologiem, ale nie pracuję w tym zawodzie 7%
nie, nigdy mnie to nie interesowało 22%
zakończona Łącznie głosów: 340
Nakręcone w latach 80. filmy o przygodach archeologa Indiany Jonesa biły przed laty rekordy popularności. Niesamowite perypetie bohatera granego przez Harrisona Forda wzbudziły w niejednym młodym widzu chęć zostania archeologiem. Jak to w życiu bywa, dziecięce marzenia w zdecydowanej większości przypadków nigdy nie zostały zrealizowane.

Czytaj także: Archeolog - trudny rynek pracy dla pasjonatów

Ale już jutro i pojutrze wszyscy pasjonaci poszukiwania ukrytych w ziemi skarbów będą mieli okazję choć na chwilę wcielić się w rolę archeologa. W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się bowiem w Gdańsku "Weekend Archeologiczny". Plenerowa impreza odbędzie się na placu przy ul. Rycerskiej zobacz na mapie Gdańska.

Wybór właśnie tego miejsca spośród wielu stanowisk archeologicznych nie jest przypadkowy.

- Kilka lat temu w tym miejscu były prowadzone prace wykopaliskowe, w trakcie których odkryliśmy fundamenty murów obronnych zamku krzyżackiego w Gdańsku. Budowla ta została posadowiona na obwarowaniach gdańskiego grodu, a więc z czasów powstania miasta. To miejsce szczególne, gdyż jest to epicentrum najstarszego Gdańska. Chcemy uzmysłowić gdańszczanom, jak stare jest ich miasto i gdzie miało ono swoje początki - wyjaśnia Olga Krukowska z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Jeśli impreza spotka się z zainteresowaniem, jest szansa, że "Weekend z archeologią" na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń w Trójmieście.
Jeśli impreza spotka się z zainteresowaniem, jest szansa, że "Weekend z archeologią" na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń w Trójmieście. mat. prasowe
Dwudniowe wydarzenie obfituje w atrakcje dla młodszych i starszych. Największą z nich będzie możliwość wzięcia udziału w prawdziwych wykopaliskach archeologicznych. Do wykopu będą mogły zejść osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Zawodowi archeolodzy pokażą, na czym polega eksploracja warstwy szpachelką oraz wytłumaczą zasady wykonywania pomiarów i rysunków dokumentujących profil nawarstwień osadniczych.

Po wyjściu z wykopu, na stanowisku do oczyszczenia wydobytych znalezisk, archeolodzy przedstawią sposoby oznakowania i pakowania zabytków oraz wyjaśnią, dlaczego aż po dzień dzisiejszy wykonuje się ręcznie rysunki wszystkich pozyskanych zabytków.

Czytaj także: Stolarz-archeolog promuje gdański czarny dąb

Dla najmłodszych przygotowano "małe wykopaliska", czyli piaskownicę do poszukiwania znalezisk, oraz jaskinię - namiot, gdzie będą mogli wykonać malunki naskalne.

Na uczestników imprezy czeka wiele rozmaitych gier, zabaw, konkursów czy warsztatów. "Weekend z archeologią" zapowiada się naprawdę interesująco. Warto jednak pamiętać, że deszczowa pogoda może popsuć zabawę. Na szczęście najnowsze prognozy pogody nie przewidują w Gdańsku żadnych opadów.

"Weekend z archeologią" odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. To pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Muzealnicy nie ukrywają, że jeśli impreza spotka się z żywym zainteresowaniem ze strony gdańszczan, "Weekend z archeologią" ma szansę stać się wydarzeniem cyklicznym.

Opinie (52) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.